Regisztrál :: Profil :: Beállítás :: Tagok :: Szavazógép :: Csoportok :: Segítség Vissza :: Főoldal 
 Hozzászólások: 9455113/23 Témák: 18952 Tagok: 112615 Legújabb tag: AndreLor Online: (51/1
 Név: Jelszó:  Eltárol  Elfelejtette jelszavát?
    / 5 
Lista: 
Kép:
Smile:
  
 

collie típusok

(üzenet: 108, Brit pásztorkutyák)
 
 83. katamanó    adatlap 2008-06-10 07:56:00 válasz erre előzmény (81)
Szerintem a szukák ugatósabbak, az én kanom csak akkor utál amikor kell, nem is ugat meg mindenkit a kapu előtt csak ha bajt érez. De pl hat hónaposan a szomszéd házba bemászott egy betőrő, akkor hatalmas zajt csinált, életemben nem hallottam még olyan hisztérikusan ugatni. De mint minden fajtát őket is le lehet szoktatni az ugatásról, ha esetleg azok lennének, az enyém inkább kattog nem ugat. icon21.gif icon21.gif

Donna toki demo waratte Hoemi & Bono

afterhero.fotoalbum.hu
 82. Viks    adatlap 2008-06-10 00:06:11 válasz erre előzmény (81)
sok sikert a kereseshez icon50.gif

nekem amolyan "atmeneti" tri colliem volt 60 cm magas (kevesbe legies), nagy es dus bundaval -bar nem akkora bunda, mint mostanaban egyes peldanyoknak, hogy foldig er es nem latod a labat tole... (egyebkent eleg kozel allt a standard leirashoz) ... es en is az o tipusat keresem mindenhol, mindenkiben (raadasul, vagy tri, vagy merle kant szeretnek) ... eddig meg nem nagyon jartam sikerrel ... icon72.gif
..egyenlore en is csak nezelodok...

icon50.gif





NJFA
[Ezt a hozzászólást újraszerkesztették: 2008-06-10 00:13:20]
 81. Kopiniki    adatlap 2008-06-09 19:48:55 válasz erre előzmény (80)
Hálásan köszönöm nektek a tanácsokat. Örömmel tölt el, hogy ilyen sok jó tapasztalatotok van a mostani colliek-ról. Ez megnyugtató. Nem fogom elkapkodni a döntést, mert nem vagyok kutya nélkül, van két lelencem, igaz, az egyik már 14 éves. Gondosan szeretném kiválasztani a társukat, a harmadik collie-mat, aki remélhetőleg a következő 15 évre családtagunk lesz.
Még egy dolog a házőrzéshez: nem ugatnak okkal ok nélkül? Az én skótjaim nem voltak ugatósak, de egy barátom megőrült a collie-jától, mert állandóan ugatott. (Nekem a 14 éves német juhász keverékem ilyen, de hát ő idegileg 'zokni' szegény, így találtuk anno. Mostanra már berekedt, öreg hangja van, így nem zavaró, és amúgy sem nagyon megy már ki a nappaliból. De korábban sírba kergette a szomszédokat.)
 80. Deedo    adatlap 2008-06-09 17:24:34 válasz erre előzmény (77)
Hát az enyém (szuka) fél a dörgéstől, az előző, régi típusú colliem viszont nemcsak vihartól-villámtól, de a villanófénytől is. Érdekes módon viszont a tűzijáték a mostanit annyira nem hatja meg, az előző attól is félt.
Házőrzés... hát hangja az van, de csak azzal igazán vérmes, akit személyesen utál icon21.gif . Mindenesetre elég szépen elő tudja adni magát icon20.gif . Ő kifejezetten pörgős, mint az összes rokona, és olyan "beszédes", amilyen a régi collie nem volt. Nagyon kíváncsi is, mindenbe beleütné az orrát, de ugyanakkor ismerkedéskor az a véleménye, hogy Neki legyen mindent szabad, de idegen ember őt csak ne nagyon tapizza, pláne ne édelegjen neki (kifejezetten "allergiás" arra, ha "leszólítják" icon53.gif icon53.gif icon53.gif ). Nagyon tanulékony és nagyon könnyen irányítható, sokkal inkább, mint az előző kutyám.

Dönteni úgyis csak úgy fogsz tudni, ha elmész több helyre, kennelekbe.
 79. katamanó    adatlap 2008-06-09 17:12:37 válasz erre előzmény (77)
Nálam Bonó IPO vizsgát is teljesítette, ágyugolyó dörögheta füle mellett, és sok ilyen colliet ismerek, igaz többet kell őket ápolni, de ha ezt nem akarod akkor vállalj be rövid szőrűt:) Nálam Bonó is pörgős, nem lehet lelőni, viszont igen komoly házörző, nem riad vissza attól hogy embert harapjon hogyha arról lenne szó. Persze csak akkor ha belép a kapun, eleinte csak figyelmeztet, és ha nem figyelnek oda rá akkor támad. Szeritnem is mindenképpen kutass kutya után, nézz meg sok kennelt, akár külföldről is hozz, ha olyan fontos neked. icon21.gif Mindenesetre sok sikert kivánok!

Donna toki demo waratte Hoemi & Bono

afterhero.fotoalbum.hu
 78. tami001    adatlap 2008-06-09 16:37:33 válasz erre előzmény (77)
Nekem is volt régi típusú collie-m (Wales) .Januárban hagyott itt minket. Tavaly vettünk új kutyát(Odin). Idén pedig Odin kistesóját (Dali). Odin sokkal aktívabb, mint Wales volt, Dali viszont nagyon nyugodt. Ezért gondolom ez inkább egyed, mint típus függő. Szerintem ne félj a "modern" collie-tól, mert enyémek tökéletes házőrzők, imádnak sétálni, túrázni. Nem félnek a dörgéstől, sőt Odint még az elektromos kutyariasztó sem állította meg... a postás egyszer nagyon elvágta magát nála icon21.gif .
Én is féltem, hogy kisebb lesz, mint amit megszoktam, de tényleg javarészt a szőrtől tűnik annak, már nem látom kicsinek őket.
Szerintem nézz körül, válogass, és hidd el, ugyan olyan jó kutyust fogsz találni, mint amiket tartottál. Sok sikert!

"A kutyám jön, hogy kitöltse a hűtlen barátok által hagyott űrt a szívemben. Nincs benne irigység, rosszakarat vagy gyűlölet. Nem árulja el a titkaimat, nem lesz féltékeny a sikereimre, és nem leli örömét a bánatomban."
 77. Kopiniki    adatlap 2008-06-09 15:17:55 válasz erre előzmény (76)
Köszi. Mindezzel együtt szeretnék mégegyszer újra collie-t, mert ez nálam örök szerelem. Csak azért nem skótom lett újra 13 évvel ezelőtt, mert akkor már nem találtam olyat, mint az előzőek voltak. Ha nem skót, akkor mindegy alapon befogadott keverék kutyáim lettek.
Most elszántam magam, hogy addig kutatok, amíg nem találok újra egy olyan collie-t, amilyet szeretnék. Aki családi kutya is, játékos is, de házőrző is, és tekintélye is van a rossz szándékúak előtt, ugyanakkor esztétikai élmény is.
De mivel azt a típust, amit én keresek, gondolom, kiállításra már nem nevezik, nem tudom, hogyan lehet ilyen szülőpáros nyomára bukkanni.
 76. Deedo    adatlap 2008-06-09 14:40:07 válasz erre előzmény (75)
Hát a bőrére mindig is érzékeny volt ez a fajta, ez nem változott. Az állandó kötőhártyagyulladás a régiekre azért volt jellemzőbb, mert nyitottabb volt a szemük. A mostaniaknak keskenyebb, mandulább a szemük, ezért ez kevesebb gondot okoz. A fogkövesedéshez nem tudok hozzászólni, se az előző kutyimnál, se a mostaninál nem volt ilyen problémám. (Az előző még féligmeddig régi típusú volt.) Viszont ami gondot okozhat, az a nem elég kemény fogzománc (bizonyos vonalakban), aminek következtében gyorsabban kopik a fog, mint kellene.
 75. Kopiniki    adatlap 2008-06-09 13:48:30 válasz erre előzmény (74)
Igen, éppen azért kerestelek meg benneteket ezen a fórumon, hogy a segítségetekkel sikerüljön olyan kiskutyát választani, amilyen az elképzeléseimnek megfelel. (külsőleg és természetben egyaránt)
Igen, a régieknek is voltak hibáik, ezért pl. az is érdekelne, hogy az akkori tenyésztésből adódó egészségi problémák fennállnak-e a mostani collie-knál is. Pl. az állandó kötőhártya gyulladás, aminek következtében mindkét kutyámnak örökké váladékozott a szeme. (másoknál is láttam ezt) Volt még egy nagy probléma a túlzott fogkövesedés. Ez minden fajta kutyánál előfordulhat, de az volt a tapasztalatom, hogy a collie-nál különösen erős volt.
És a bőrproblémák. Az egyiknél minden tavasszal ekcéma jelentkezett, a másiknak pedig "napallergiája" volt, aminek következtében tavaszonként kisebesedett az orra. A bőrgondok a korral elmúltak nekik, de az első kettő probléma életük végéig fennmaradt. Gyakori gondok ezek a mai collie-knál is? (13 éve halt meg a második collie-m, ezért azóta nem vagyok képben)
 74. Deedo    adatlap 2008-06-09 13:22:04 válasz erre előzmény (73)
Nézd, a régiekben is voltak gyenge idegrendszerűek, most is vannak. Tény, hogy a pusztán küllemre való tenyésztés egy fajtának se tett még túl sok jót, és a collie mint SZÉP fajta tipikusan áldozatául esett ennek. Viszont szerencsére ma már idehaza is vannak olyan kennelek, tenyésztők, akik nem elégednek meg annyival, hogy a kutyáik a szépségkiállításokon halomra nyerjék a díjakat. Ilyenek közreműködéseképpen született meg pl. a karaktertesztünk (bár lehetne a mostaninál népszerűbb és jobban látogatott icon25.gif ).

Egyszerűen jól meg kell nézni, és okosan megválasztani, kitől, milyen párosításból viszel haza kiskutyát - de ez amúgy is így van.

Mellesleg én egyetértek azzal, hogy voltak a régi típusban olyan előnyös tulajdonságok, amelyeket érdemes lett volna nem elkótyavetyélni.
 73. Kopiniki    adatlap 2008-06-09 12:41:16 válasz erre előzmény (72)
Köszönöm a válaszotokat. Véletlenül se gondoljátok, hogy én le akarom degradálni a kisebb méretű collie-kat, egyszerűen csak nekem a nagy tetszik. Arányaiban, formájában, szőrzetében, összhatásában.
Talán a collie-ban is be lehetne már vezetni a különböző méreteket, amit a schnauzereknél vagy uszkároknál: törpe, közép, óriás. Mindenki választhatna neki megfelelőt. (Ez csak vicc volt.)
Igen, a méret csökkenésével a szőrzet is nagyobb lett, így lehet, hogy a collie-k már kevésbé alkalmasak munkakutyának. Ami engem jobban aggaszt, hogy a kisebb méretű kutyáknál az idegrendszer is labilisabb szokott lenni, de a mostani collie-knál ebben nincs tapasztalatom. A régi "nagyok" kifejezetten nyugodt, kiegyensúlyozott kutyák voltak, semmilyen zajtól, durranástól nem riadtak meg, sőt egyáltalán semmitől sem féltek.
Ebben van változás a "modern" típusúaknál?
 72. katamanó    adatlap 2008-06-09 12:18:06 válasz erre előzmény (71)
Ne is mondd... amerikai puli... És az ubifejű collie sem az esetem icon18.gif icon18.gif :)



Donna toki demo waratte Hoemi & Bono

afterhero.fotoalbum.hu
 71. Deedo    adatlap 2008-06-09 10:41:17 válasz erre előzmény (68)
Azért az a törpe sem volt annyira törpe. Egész egyszerűen abban az időben a standard alsó határán levő kutyák voltak többen, és ez főleg szukáknál eléggé "piciket" jelentett. Még a '96-os budapesti világkiállításon ilyeneket láttál főleg. Optikailag két okból nézhettek ki kisebbnek a valóságosnál: mert a nagy szőrben elveszett a kutya. Egy kisebb szőrű collie nem annyira "gömböc", nyúlánkabbanak, a te szavaddal élve "levegősebbnek" néznek ki egy ugyanolyan méretű, de szőrgombóc kutyával szemben. A másik dolog, hogy bizony a kilencvenes években sok kutyának volt túl finom csontozata.

Egyébként az amerikaiak jó sok mindent egész máshogy csinálnak és szabnak meg, mint a fajtagazdák (csak nézd meg a magyar fajtákat náluk!), úgyhogy nem hinném, hogy annak kéne az etalonnak lenni.
 70. katamanó    adatlap 2008-06-09 09:23:04 válasz erre előzmény (68)
Azért nem kell őket leamortizálni vannak nagy colliek ne félj, az enyém sem kicsi, Kiss Máriánál a Royal is hatalmas kutya szerintem az ő marja is van vagy hatvan centi ha nem több, nem egy nagy méretű kan van az országban. Régen viszont túlméretesek voltak a colliek. A standard 61 centinél szabja a határt. Az én kutyám 62vel már túlnőtte ezt.
Régen pedig nem volt border az országban, a border sokkal gyorsabban dolgozik mint egy collie, prögősebb is. Akik alapvetően mutatós munkakutyát akarnak, azoknak a border a legjobb választás. Én dolgozom a kutyámmal, amit lehet kipróbálok vele, nagyon értelmes tudja is a dolgokat, de a collienak önálló véleménye van a dolgokról, sosem lesz szolgakutya, ezért nem a legalkalmasabb fajta a munkára, nekik mindig megvan az önálló véleményük mindenről. Ma is vannak kicsi colliek, és a fajtát nem ezért kezdték el nem szeretni, hanem a szaporítóktól kikerült állomány miatt, egy kis méretű collieval is lehetsz nagyon boldog szerintem, a collie collie maradt máig, csak az emberek változtak, már másra kell a kutya. Show kutya vált belőle, és ekkora bundával ami nekik van valljuk be nehéz dolgozni. Én is agility előtt vizezem a kutyám, mert ezzel a hosszú szőrével nem szereti annyira. Nagyon sok colliet ismerek, és állítom, úgy hogy dolgozom a sajátommal, ők máig ugyanaz a tökéletes társkutyák hatalmas szívvel, akik a gazdáért tesznek meg mindent, puszta szeretetért, szerintem sok collieban több van mint ami látszik, csak merjük kihozni belőlük, és ne riasszanak el minket a rideg kutyakiképzők, akiknek nem éppen a kedvenc fajtája a collie. Mellesleg némethonban van kennel ahol amerikai colliekat tenyésztenek, több ilyet is találsz.

Donna toki demo waratte Hoemi & Bono

afterhero.fotoalbum.hu
 69. Kopiniki    adatlap 2008-06-09 09:12:27 válasz erre előzmény (67)
A honlap szerint az amerikai standard marmagasság kanoknál 61-66 cm, és a súlyuk 34 kg-ig mehet. Nem értem, nálunk ez miért csökkent le. Őszintén keresem a magyarázatot.
 68. Kopiniki    adatlap 2008-06-09 08:53:22 válasz erre előzmény (67)
Köszönöm,
Igen, valóban ilyenre gondoltam, mint ezek az amerikai collie-k, csak onnan körülményes beszerezni egy kölyköt. Nálunk nincs ilyen kennel?
Egyébként nem értettem, miért kellett a collie-kat letörpíteni. Tényleg volt egy időszak, amikor már alig lehetett őket megkülönböztetni őket a sheltie-től.
A számuk is lecsökkent, így már kevésbé volt népszerű fajta, és jószerivel eltűnt a kutyaiskolákból is.
Tudja valaki, mi okból részesítették előnyben a tenyésztők a kisebb típusú colliekat? Változott időközben a standard?
 67. Deedo    adatlap 2008-06-08 21:35:36 válasz erre előzmény (66)
Nem biztos, hogy ez volt az.
http://izebug.syr.edu/~gsbisco/vcc.htm
http://www.americancollie.nl/
 66. Deedo    adatlap 2008-06-08 21:29:54 válasz erre előzmény (65)
Hát azért szerencsére mostanában már nem annyira mini a hazai állomány, mint mondjuk egy évtizede.
Valahol olvastam, hogy klub is van a régi típusú collieknak, de az nem Magyarország.
 65. Kopiniki    adatlap 2008-06-08 21:03:38 válasz erre előzmény (64)
Én csupán néhány eltérést szerettem volna kihangsúlyozni a mostanában elterjedt típusokkal szemben. (különösen a méretkülönbség szembetűnő)
Az én colliemmal szemben a tenyészszemlén az volt a bíró kifogása, hogy "régi típusú", és valóban a Legendás collie-k topicban látható régi fényképekre hasonlított leginkább.
Hát én ilyet keresek, még ha el is utasítják a tenyészszemlén.
 64. Deedo    adatlap 2008-06-08 20:47:32 válasz erre előzmény (63)
Szia, üdv itt! icon50.gif
Idézet:
65 cm marmagasság (kan) erőteljes alkat és csontozat, légies mozgás



Ha ez a kívánalom, azt mondom, lehet ilyet találni. De ettől még nem fog úgy kinézni (sőt, tuti nem fog), mint a régi típusúak.
 63. Kopiniki    adatlap 2008-06-07 20:58:33 válasz erre
Sziasztok!
Nekem mindenféle collie tetszik, de a régi, 25-30 évvel ezelőtti típusút kedvelem igazán (nekem még olyanok voltak). 65 cm marmagasság (kan) erőteljes alkat és csontozat, légies mozgás. Tudom, hogy ez nem a mai standard, de ilyenre vágyom.
Szerintetek lehet még ilyet találni? Vagy végleg eltűnt ez a típus?
 62. Deedo    adatlap 2007-10-15 18:39:11 válasz erre előzmény (60)
Nekem változatlanul az a véleményem, hogy a 4-nél a szőr miatt nem állapítható meg ezen a fotón. A 3-on lehet látni, de akkor sem szerencsés fotókat összehasonlítgatni, pláne amiken a kutyák egész máshogy állnak.
 61. clio    adatlap 2007-10-14 20:52:48 válasz erre előzmény (57)
Nem felejtettelek el.. De amikor egy nap 4 levélre válaszolok egyszerre. Akkor úgy gondolom elég húzos lenne titeket nyaggatni a fordításért.
Mivel angolból nem vagyok teljesen analfabéta.. így időnként tudom javítani a nagy hülyeségeket.. Mármint a szakmai részét. Pl a kennelt ketrecnek fordítja a gép...



Rineweld Collies
 60. clio    adatlap 2007-10-14 20:49:48 válasz erre előzmény (55)
Hasonlitsd össze a 3. és a 4. kutyát és látni fogod a különbséget. De tudok még egy hasonlítási alapot!

Nézd meg Vibó és Merilin fotóját itt is látszik a különbség.
 59. ADRIA    adatlap 2007-10-13 10:25:29 válasz erre
Nem felejtettem el, csak nem volt idom a forumra menni. Baratnom bulldogjaval minden nap allatorvoshoz ugralok...meg holnap megyek kiallitasra es meg kellet mosni a kutyakat, rugakat,...csak mind mindig az auro piszkos marad. Az en corszam olyan okos lesz, hogy magatol fog tisztulni icon53.gif icon25.gif

smisel življenja je ležati na plaži
http://www.diamond-collies.com/
[email protected]
 

collie típusok

(üzenet: 108, Brit pásztorkutyák)
 
    / 5 
Lista: 
Kép:
Smile:
  

Új hozzászólás írása
  Név :   Jelszó :
  Mail :
  Üzenet:

 Betűszín:  Háttérszín:
 Árnyék:      Parázslás:
BBcode On/Off.    Betűméret:
Url/Kép autokonverzió On/Off.
Aláírás beszúrása
  Kép feltöltés: [Feltöltési max. file méret (byte): 20000]
    Írja be ide a képen látható biztonsági kódot:
Smiley kódok teljes listája
Az oldal 0.010009050369263 másodperc alatt generálódott.

  Cégadatok  |   Felhasználási feltételek  |   Adatvédelem  |   Általános Fórum Szabályzat  |   Segítség
  Netboard Bt. © 2001-2023. E-mail