SaTom



Tagság: 2018-10-15 11:43:57
Tagszám: #135468
Hozzászólások: 1399
158. Elküldve: 2023-05-18 18:03:10 [.]

Szia(sztok),

a válaszom amolyan spoiler-ként, és az első elvégzett tesztekre alapozva, hogy semmiben. :-)
Az is igaz, hogy nem labor, és nem is SDR eszközzel készültek a mérések, illetve hogy még hátravan a tesztsorozat nagyobbik része, egy prelease verziót azért alább mégis megosztok:

194Offset_LNB_comp.png

Bővebben kifejtve viszont,
az első, amely talán látszik az, hogy nem volt hibátlan a teszt, illetve az sem volt a legjobb ötlet, hogy egy számomra teljesen új (Visiosat 90) antennával rugaszkodtam neki a projektnek. Természetesen nem arra gondolok, hogy ne ismerném a dual reflektoros antennák működését, hanem hogy paraméterei ismeretének hiányában, nem volt viszonyítási alap, de gondoltam „két legyet egy csapásra”. Sebaj!

Ám, következzen a lényeg:
Az RSSI értékek alapján, alapvetően nem látok kirívó eltérést (3-7 dBuV, ez kevesebb mint 10%),mely vélhetően annak tudható be, hogy az EIRP érték szerint, egy konstans értéket kellene hogy mérjünk, bár az LNB sugárzójának kialakítása, illetve a waveguide együttes hatásfokának eredője, lehet tényező ezen értékre. Ami számomra kitűnt inkább, az az Inverto Multiconnect LNB eredménye, mely messze felülmúlta a mezőnyt. Hogy ennek mi az oka, még nem tudom, az RSSI-c/N. LM arányt tekintve, talán kiváló NF értéke, és hogy vélhetően, remek összhangban van az antennával, mert a T90 antennában történt alkalmazása esetén, azért nem hozza ezt a nagyságrendi különbözetet sem az IBU, sem a Triax tekintetében.
Érdemesebb ezért inkább a „mezőny” többi, mondjuk úgy résztvevőjére fókuszálni, ahol is nem meglepő módon, az IBU HGLN értékei voltak a legmagasabbak, majd a Triax TSI, RAMF 3D, és utolsóként a Tesla TL-100.

• Kezdeném is az utolsóval, hiszen ezen eszköz miatt készült a tesztsorozat. Tesla TL-100.
Nos, ismét az RSSI értékeket vizsgálva, nem jelenthető ki egyértelműen, hogy az LNB azért nem szerepelt jól a tesztek során, mert a NF értéke nem ideális (ha van kedve valakinek, számolhat arányokat), mint inkább maga a konstrukció lehet az, mely nem túl kidolgozott (sugárzó, csőtáp), erre utal az alacsony dBuV érték, és alacsony értékű C/N, LM értékkel párosulása. DX szempontból, közel sem különleges LNB. Abban az estben, ha a következő méréssorozat is azonos eredményeket produkál, érdemes elgondolkodni, hogy egy drasztikus megoldás árán, átalakítva flange kivitelre, érdemes e újra próbára tenni, hisz úgy már tartogathat számunkra meglepetéseket, jó NF aránya miatt, addig is egyetlen erénye, a stabilitása marad.

• RAMF 3D. Itt már magasabb RSSI értékeket láthatunk, sajnos azonban az offset, C/N, LM eredmények kiértékelése során azt is láthatjuk, hogy bár a konstrukciós kidolgozás vélhetően már ideálisabb, vélhető magas NF értéke miatt, csupán egy átlagos LNB eredményét képes produkálni. Egy frekvenciának a zárolásával volt csupán meghaladni képes, a TL-100 LNB-t, így szintén nem egy DX fej. A 3D képességet most nem vizsgáltam, de amennyiben ez is érdekelne valakit, szívesen publikálok a későbbiekben róla, egy másik írásban.

• A Triax TSI, számomra nem okozott jó eredményeivel meglepetést, minek oka, hogy volt már tapasztalatom vele, akkor viszont még meglepődve nyugtáztam, hogy kategóriáját tekintve, kimagasló eredményekre képes, ezért a mostani mérések során, ezt is vártam el tőle. Sőt, abban sem voltam biztos, hogy valamely band esetén, meg is haladja az IBU „tudását”. Éppenséggel ha ez nem is történt meg, újabb zárolást azért képes volt maga mögött tudni. RSSI értékei, szinte azonosak a RAMF 3D-vel, ám C/N, LM értékei 0,5-0,6 dB-vel magasabbak, ergo ennél az LNB-nél már bátran kijelenthető, hogy közelíti az ideálisabb jel/zaj viszont, tehát NF értéke megfelelőbb. Remélem, a következő, bővebb méréssorozat, megmutatja, milyen képességekkel is bír ez az LNB, talán ez lesz az IBU új vetélytársa??

• IBU HGLN. Igazán nincs is mit részletezni, az eredmények magukért beszélnek, magasabb RSSI értékei, eredően jó mérési eredményeket produkáltak, míg NF értéke is vélhetően alacsonyabb, mely szintén jobb jel/zaj arányra, tehát CNR arányra utal. Offset LNB kategóriájában, még mindig a legideálisabb DX fej, kár érte…

A jelenleg rendelkezésre álló adatok, e sorrend kialakulását voltak képesek megalkotni, meglátjuk, hoz e változást a mérési sorozat megismétlése, egy pontosabb, bővebb frekvencia tartományt átölelő vizsgálata során.

Remélem, sokak számára hasznossá válhat ez a beszámoló, szívesen fogadok további ötleteket, észrevételt, tapasztalatot, korrekciót, melyet előre is köszönök.

Üdv.
SaTom
[válaszok erre: #160 #187] [előzmény: (150) postatib, 2023-05-18 13:38:13]
Kiváló dolgozó
SaTom adatlapja Privát üzenet küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma: