Regisztrál :: Profil :: Beállítás :: Tagok :: Szavazógép :: Csoportok :: Segítség Vissza :: Főoldal 
 Hozzászólások: 9455427/24 Témák: 18953 Tagok: 112632 Legújabb tag: Klop Hann Online: (70/38
 Név: Jelszó:  Eltárol  Elfelejtette jelszavát?
    / 165 
Lista: 
Kép:
Smile:
  
 

C sávos vétel

(üzenet: 4118, Sat)
 

Amigo



Tagság: 2023-05-05 21:34:46
Tagszám: #139200
Hozzászólások: 1050
4170. Elküldve: 2024-03-07 13:07:53,

C sávos vétel

[26.]

Szevasz SaTom !

Ha a menűbe belemegyek : 1 kikerestem a " Beállítások " pontot. 2. ott a második helyen van a " Hang " 3. " Alapbeállítások " és itt már 9 pontban lépkedhetsz,de ezekből csak az első három ami lényeges . AC3 lekeverése , DTS lekeverése Hangforrás. Ez utóbbiba ha belementem két verzió van : SPDIF vagy PCM ( egyikre se reagált a készülék ! Innen nem tudtam tovább lépni, ezért kértem a segítséget ! Szerencsémre a chucky ezt a beállítási módot már ismerte,így elég volt csak a sárga gombot megnyomni a távkapcsolón és máris ott volt a választási lehetőség. Ha te is ezt írtad volna,akkor azonnal rátaláltam volna ,de sebaj,nem téged hibáztatlak,én voltam a béna f@sz ,mert nem kértem el anno a vásárláskor az Octagon kezelő könyvét ( abban biztos benne van,hogy ilyenkor mi a teendő ! )
[válaszok erre: #4171 #4173] [előzmény: (4169) SaTom, 2024-03-07 12:49:29]
Kiváló dolgozó
Amigo adatlapja Privát üzenet küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


SaTom



Tagság: 2018-10-15 11:43:57
Tagszám: #135468
Hozzászólások: 1395
4169. Elküldve: 2024-03-07 12:49:29,

C sávos vétel

[27.]

Pedig ezt is írtam, mint megoldási opció :-)

„vagy aktív műsor esetében a teletext gombok felirat, hang, stb. lehetőségeinek állításával, azok is ezeket a módokat biztosítják.."

Üdv.
SaTom
[válaszok erre: #4170] [előzmény: (4168) Amigo, 2024-03-07 12:25:17]
Kiváló dolgozó
SaTom adatlapja Privát üzenet küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


Amigo



Tagság: 2023-05-05 21:34:46
Tagszám: #139200
Hozzászólások: 1050
4168. Elküldve: 2024-03-07 12:25:17,

C sávos vétel

[28.]

Szia chucky ! Nagyon köszönöm a szíves és gyors segítségedet . Sikerült azonnal beállítani a hangot,így helyre állt a rend a 60 keleten a ZNBC2-nél ! Ezt a menű pontot soha -eddig- nem használtam,mert nem kellett ,nem volt hasonló problémám eddig egyetlen egy adónál sem ,na de ezt most megtanultam Tőled ! Mégegyszer Köszi szépen ! További jó vételeket ,kezd előjönni a Lagos-i nagy csomag is megint.
[válaszok erre: #4169] [előzmény: (4165) chucky, 2024-03-07 12:08:41]
Kiváló dolgozó
Amigo adatlapja Privát üzenet küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


Gabywap



Tagság: 2008-12-27 23:55:48
Tagszám: #68125
Hozzászólások: 8888
4167. Elküldve: 2024-03-07 12:24:57,

C sávos vétel

[29.]

Igen a sárga arra való, de valószínű akkor egy sáv lehetett, mivel most 2 hang sáv lett igy alap angolra megy amin nincs semmi.

[o.o]_START__GO_! Privát üzenetben nincs támogatás! Írj ide a fórumra! [o.o]
[előzmény: (4166) Amigo, 2024-03-07 12:18:32]
Kiváló dolgozó
Gabywap adatlapja Privát üzenet küldése WWW oldal Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


Amigo



Tagság: 2023-05-05 21:34:46
Tagszám: #139200
Hozzászólások: 1050
4166. Elküldve: 2024-03-07 12:18:32,

C sávos vétel

[30.]

Szia Gabywap !

A chucky által javasolt menübe megtaláltam a képhez való hangot. Át kellett állítani Hangsáv kiválasztása menüben alul az : 1 MPEG Angol-t
2 MPEG Angol-ra !

Így már minden stimmel. Csak tudnám,hogy hogyan állítódott ez el,mert én biztos nem nyúltam hozzá ! Valószínüleg az adó felöl változtatthattak időközben. Köszönöm szépen azért a Te segítő készségedet is ! Üdvözlettel : Amigo
[válaszok erre: #4167] [előzmény: (4164) Gabywap, 2024-03-07 12:08:39]
Kiváló dolgozó
Amigo adatlapja Privát üzenet küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


chucky



Tagság: 2003-09-09 17:54:16
Tagszám: #6516
Hozzászólások: 5280
4165. Elküldve: 2024-03-07 12:08:41,

C sávos vétel

[31.]

Adios Amigo,

Sárga gomb megnyomásával jön elő az audio menü. Ott tudod kiválasztani a nyelvet és a hangcsatornát.

muholdvetel.blogspot.com
KU: Nagykecske (75E-37W), 110 Bozsér 1W
C/KU: dyras 175 prím(76E-27,5W), Andrew Channel master 240 offset, Titanium C138 LNB
Ustym 4K Pro
[válaszok erre: #4168] [előzmény: (4163) Amigo, 2024-03-07 11:51:28]
Kiváló dolgozó
chucky adatlapja Privát üzenet küldése Email küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


Gabywap



Tagság: 2008-12-27 23:55:48
Tagszám: #68125
Hozzászólások: 8888
4164. Elküldve: 2024-03-07 12:08:39,

C sávos vétel

[32.]

Szia! Látom a gondodat, most elsőre nem tudom mi lehet, de jólenne rögzítenél pár percet az adósból és fel tennéd valahová és talán akkor többet tudnánk látnánk belőle. :)

[o.o]_START__GO_! Privát üzenetben nincs támogatás! Írj ide a fórumra! [o.o]
[válaszok erre: #4166] [előzmény: (4163) Amigo, 2024-03-07 11:51:28]
Kiváló dolgozó
Gabywap adatlapja Privát üzenet küldése WWW oldal Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


Amigo



Tagság: 2023-05-05 21:34:46
Tagszám: #139200
Hozzászólások: 1050
4163. Elküldve: 2024-03-07 11:51:28,

C sávos vétel

[33.]

Szia Gabywap !

Szíves segítséged kérem egy hangbeállításhoz . C-sáv kelet 60 . Zambia 2pr.-nál nálam a kísérőhang nem a programhoz tartozik,mert valami Zenés rádióhang van a Tv képhez . SaTom szerint az AUDIO PIDeknél kell keresni a hibát csak én nem találok semmiféle AUDIO PID menüpontot az OCTAGONon.Pedig ráadásul még Magyar Nyelvű a menüje az OCTAGONNAK ! Fore adta ,hogy próbáljak meg Tőled segítséget kérni,mert Te ismered ezeket a készülékeket : Usztyim és Octagon SF-8008 . Azt tudom,hogy szinte egyforma a két készülék Menűszerkezete. Hogy lehet oda találni ahol ezt esetleg változtatni lehet ? Megjegyzem nem én állítottam el valamit a hangon,mert egy évig nem volt gondom ennél az adónál a hanggal, lehet,hogy a ZNBC-változtatott időközben valamit csak én nem tudom hol lehet vissza állítani az eredeti kísérő hangot. Segítségedet előre is köszönöm !
[válaszok erre: #4164 #4165]
Kiváló dolgozó
Amigo adatlapja Privát üzenet küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


SaTom



Tagság: 2018-10-15 11:43:57
Tagszám: #135468
Hozzászólások: 1395
4162. Elküldve: 2024-02-09 11:53:01,

C sávos vétel

[34.]

Kedves, Amigo!

Igen, most már inkább elméleti az irány, mindazonáltal, hogy a gyakorlati, technikai rész értelemszerűen maradó, hiszen az támogatja a mindennapi elképzelések gyakorlati tesztelését, vizsgálatait.

A „vadászat” nem áll meg, csupán a tervek kulcsmozzanatihoz illeszkedve, ütemezetté vált. Senki ne aggódjon, "nem ússza meg" a fórum, a további vételi jelentések sokaságát részemről… :-)

Tekints rá az alábbi kettő linken fellehető bemutatóra, ami bizakodva remélem, láttatja azt, hogy a nem kevés gyakorlati tett, és eszközpark hogyan is alapozza e hobbim. (Az aláírásból pedig részinfókat is megismerhetsz.)

https://www.netboard.hu/viewref.php?post=17728393

https://www.satellitescommunity.de/forum/index.php?thread/2780-dx-qth-hungary/&postID=49729&highlight=SaTom#post49729

Sajnos, a 25 éves kihagyást megelőző időszak tekintetében, csak a fórum topikjaiban elszórt „emlékmorzsák” mutatják be előzmény tevékenységeim, avagy utalhatnak arra. Akkor valamiért nem éreztem a dokumentálás fontosságának tényét, vélhetően ezt az sem segítette, hogy bizony még a lányok „dokumentálása” is kiemeltebbnek volt tekintett… :-)

Persze, a jövőt nézve sem áll meg az „élet”, ha lehet így fogalmazni, mert vár rám még (és csak a legnagyobb projektet említve), egy 220 cm Parsat antenna felélesztése is. Azért felélesztés, mert szintén valahol itt a fórumon jegyeztem már, tán képeket is osztottam meg, igen „ramaty” állapotban van/volt, sok technikai feladatott kellet már ráfordítani, de legalább ugyan annyi vár még azért, hogy újra „régi patinájában” tündökölhessen.

Sőt, magam támogatnám igazán azt is, ha valamely propagálás szerint népszerűsíteni lehetne e hobbit, nem véletlen intéztem Laci szülinapjára, az RTL fókusz riportot sem, azon túl természetesen, hogy ezzel is hálám, és tiszteletem kívántam kifejezni részére azért a temérdek tudásért, melyet eddig átadott számomra.

No, de antenna elhelyezés.

A családi „béke”, és hát, a nem éppen szemet gyönyörködtető (Persze nézőpont kérdése, én imdádom/nám látni azokat.) antenna elhelyezések, egy kompromisszumos kimenetelei a két érdek egyensúlyban tartásának, hiszen mennyivel jobb lenne számomra is, a 6m magas tornyon elhelyezkedő közel 4m átmérővel bíró antenna elhelyezéses a QTH közepén, mind vételi, mind kitakarás, mint mount szemszögből is, arról nem is szólva, hogy nem szűkülne a vételi pozíciós tartomány cca. 10 fokra…
Nem könnyű e hobbi, hisz még életvitelbéli kérdéseket is felvet… bár, ismerek horgászférj feleséget is… :-) (No, nem úgy!) de tudna mesélni, az biztos…

Legyen szép napod!

Üdv.
SaTom
[előzmény: (4161) Amigo, 2024-02-08 22:28:12]
Kiváló dolgozó
SaTom adatlapja Privát üzenet küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


Amigo



Tagság: 2023-05-05 21:34:46
Tagszám: #139200
Hozzászólások: 1050
4161. Elküldve: 2024-02-08 22:28:12,

C sávos vétel

[35.]

Kedves SaTom !

Köszönöm szépen a válaszod. Én már a korábbi hsz.-ból is leszűrtem a tanulságot,hogy Te valóban inkább az ELMÉLET felől közelíted meg a dolgokat, ami persze nem baj,sőt ,mint ahogy én is írtam : minden a tervezéssel kezdődik. Ezt most összekapcsoltam azzal amit a chuckynak is írtál,azaz a vételt zavaró tényzők lehetséges csökkentésére. Mint Pl : az előre bemért helye az atennának ( antennarendszernek ) .Ezen jót mosolyogtam. valahol pont itt a Fórumon írtam arról,hogy kezdetben az antennáim ( akkor még csak 3 volt üzemben ) a kertünk jobb oldalában volt elhelyezve amit azután az Asszony kiszemelt magának rózsakertnek. ( magyarul : át telepíthetnéd az antennáidat a másik oldalra ! ) Szóval .itt nem volt mese,nem számított a térerő, ott nem jó helyen van vigyem onnan máshova ! Pedig... a kert másik oldalát - eleve - azért nem választottam,mert ott úgy tünt több lesz a " végeken " a takarás ( fáktól és a szomszéd épületétől ! ) Ha lett volna térerő mérő akkor sem tudtam volna oda helyezni az antennákat,ahol a legjobb értéket mutatta volna ,mert volt egy objektív oka : Az Asszony " Na csak ennyit akartam erről . Sajnos tudás hiányában elég sok minden nekem " kínai " abból amit írtál ,de ez legyen az én bűnöm, nem a Tiéd ! Üdv, Amigo
[válaszok erre: #4162] [előzmény: (4159) SaTom, 2024-02-08 15:23:12]
Kiváló dolgozó
Amigo adatlapja Privát üzenet küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


SaTom



Tagság: 2018-10-15 11:43:57
Tagszám: #135468
Hozzászólások: 1395
4160. Elküldve: 2024-02-08 15:27:17,

C sávos vétel

[36.]

Kedves Chucky!

Számodra is bár megkésve, a tegnap esete adott lehetőséget reagálni, nem késlekedem hát tovább. Erre, az általad ismét leírt felvetésre, pár hónappal ezelőtt, még egy külön értekezést, avagy afféle tanulmányt képzeltem el a fórum keretén belül megosztani, a jelenlegiek fényében történjen meg most.

„Visszateszem a Kaonsat fejet, s nem lesz semmi más a rendszerben, mint 5 méter 3x árnyékolt koax, 2db minőségi F csatlakozó. És a beltéri. Tehát még diseqc kapcsoló sem. Én nem vagyok otthon a hullámterjedésben, csak a józan paraszti eszemre támaszkodom. Véleményem szerint ha a fenti összetevőkel (kábel, csatlakozó, diseqc) lenne probléma, akkor a KU sávval is gond lenne. Miért? Mert az LNB-ket KU és C sáv esetében is már a 950-2150MHz közé konvertált jel hagyja el.”

Infó:

Műholdas kommunikáció lefelé irányuló kapcsolatának (downlink) nyalábra vetített teljesítményét, az EIRP határozza meg.
Vételi szemszögből, ez az érték adja a besugárzási terület(!) fogadó viszonyát, adott antennaátmérőt (annak erősítési tényezőjét) tekintve. A jelszállítási lánc elvi sorrendjében következő érték, az RSSI, a megvalósult vételi frekvencia jel erősségét határozva meg, majd az RF szint, mely a jel érték tuner általi mérési jelszintjét mutatja. Tovább „haladva”, az RF szinthez arányló, de azzal nem azonos SNR érték is megjelenik, a jelszint által hordozott hasznos jel, és zaj arányát leírva. Végül, de nem utolsó sorban, a jel digitális modulációját követően, a CNR, avagy C/N ratio érték áll rendelkezésre jel/zaj viszony meghatározásra.
Egy átlagos KU band-ra vetített EIRP teljesítmény 50dBW/60cm, míg ugyanez C band 42dBW/100cm antennaméretre vonatkoztatva. Egy minőségi műholdvevő -80dBm és -20dBm, a kommerszebb -65dBm és -25dBm érzékenységgel bír. (A szélesebb tartomány a jobb, és a nulla a legnagyobb érték.)

„akkor a KU sávval is gond lenne. Mert az LNB-ket KU és C sáv esetében is már a 950-2150MHz közé konvertált jel hagyja el.”

C-band DX (out of beams) vételeknél, a vevő küszöbszintjének elérése nehézkesebb, a KU sávhoz mérhető alacsonyabb EIRP érték okából! Ezt nehezíti tovább, a nyalábzóna széle felé történő logaritmikus csökkenés, ami így már igencsak távolról közelíti, az amúgy is alacsony EIRP értéket. Tovább hatványozza ezt, az esetleges méretigény alatti antenna használat, a kábelveszteség, mely 950 MHz frekvencia esetén, 30 méteren cca. 6-8 dB.
Abban az esetben, ha mindezek összessége mégis biztosítani képes, hogy az RF érték meghaladja a vevő érzékenységét, és „feldolgozhatóvá válik” a jel, az is minimum -80 dBm feltételez.

Ám, ekkor még mindig nem lehet zárolásról beszélni, hiszen hozzá olyan SNR értéknek szükséges jelen lennie, mely a digitális feldolgozást lehetővé teszi, és a modulációt követően annak C/N aránya FEC függvényében is megfelelő. Ugye milyen egyszerű? :-)

Mindez a gyakorlatban:

Az alábbi képen, egy „tipikus” C band DX vétel látható. Jól ábrázolt, hogy az RF szint, még a 4m antenna megléte mellett is -65dBm és -40dBm tartományban valósul meg.

index.php

Összehasonlításként egy KU band vételi spektrum is megjelenítésre kerül. Leolvasható, hogy az RF szint ekkor jócskán meghaladja a C-band vételi 1/3 alsó érték tartományát, tehát -54dBm, és -50dBm közt változik. (RF dBm esetén, a kevesebb érték a jobb minőségi mutató.) Már ekkor(!) az alsó 1/3 érték +10dBm veszteséggel dolgozik a C-sávú vétel „kárára”.

index.php


„Visszateszem a Kaonsat fejet, s nem lesz semmi más a rendszerben, mint 5 méter 3x árnyékolt koax, 2db minőségi F csatlakozó. És a beltéri. Tehát még diseqc kapcsoló sem.

A jelszállítási láncolatban eddig feltárt tényezőkre, működési jellemzőkre, további külső hatások gyakorolhatnak értéket.
Ilyenek lehetnek az alkalmazott elemi egységek által a rendszerbe kerülő interferencia, és/vagy egyéb zavarók. (Pl. Wi-Fi, boosters, 5G, 4G, Inverter, RF Home assistan and OT systems, egyébb rádiós hálózatok eszközeinek frekvenciái, tartományai, azok felharmonikusai, de még a hagyományos fénycsőgyújtó működése is, stb. Gyakorlati értelemben véve, ez mind-mind„elektro szmognak”, tehát zavarónak minősül)

Infó:

Minden, vevőegységként tekintett eszközre csatlakoztatott villamos vezetőnek minősülő elemi rész, tervezési funkciója alapján, és/vagy azt mellőzően értve is, antennának tekinthető!
(Legyen az egy konyhai serpenyő, a feleség fém kézi habverője, egy tervezett antenna, avagy egy jelszállításra alkalmas, kifejezett e célra készített, akár többszörös árnyékolással ellátott vezető kábelzet is. Oka, hogy a rádióhullámok terjedése során fennálló, viszonyában 90 fokban lévő mágneses (H) és elektromos (E) amplitúdók (e tekintetben véve lambda), villamos vezetővel történő találkozásuk során abban töltés áramlást generálnak.

A nem professzionális, tehát egészében hullámvezetővel kialakított rendszerektől eltérően, a „hétköznapi” rendszereknél villamos vezető kábeleket, mint pl. koaxiális kábel használnak, ergo azok, kialakításukból adódóan minden esetben(!) antennának (vevő/sugárzó) tekintendők.

(Többen emlékeznek tán még az analóg időkben alkalmazott afféle „trükkös” megoldásra, mikor a társasházakban kialakított kisközösségi rendszerek vételére szolgáló (jobb esetben csillagpontos) végletekig túlvezérelt kábelhálózatával párhuzamosan, megfelelő hosszban kábelt elhelyezett (anélkül hogy az galvanikusan arra kapcsolódott volna, hiszen onnantól előfizetőnek minősült volna), majd ajtón belül egy végponti erősítőre csatlakozatott szalagkábel, ellátva azt, közel azonos minőségben „biztosított” a szolgáltatást, mint az előfizetők élvezhették. Oka egyszerű, és a fentebb írottakban keresendő.)

Így, a zavarók jelenlétével, az otthoni értelemben vett műholdas rendszerek is terheltnek minősülnek.
Jelentős azonban, hogy a zavarók jelenlétének értéke, mely arányban párosul, és/vagy haladja meg, a rendszer specifikus RF szintjét (nem az SNR-t).

Ennek megállapítására, megannyi alkalmas módszer lelhető fel, kiindulva egészen a több millió forintba kerülő ID-re is alkalmas, akár -140dBm jelszinttől mérni képes spektrum analizátortól (mely nagypontosságú LP antennával is társulhat), az otthoni környezetben amatőrök számára ismert SDR, és/vagy DVB eszközökig, szoftveres alkalmazásaikkal értve.

Mindezt bemutatandó, nem oly régen, zoro67 QTH helyén, készült egy rapid „remote hand” vizsgálat, ennek kiértékelése következik.
A vizsgálathoz a mérést, egy a műszerek osztálypontossági szintjét még csak távolról sem „ismerő”, Omicom S2 típusú, kommersz kategóriájú, középminőségű eszköz biztosította. Ez az eszköz, a zavarók feltárására bőven elegendő, kiemelten annak tekintetében, hogy a szintén nem labor minőségű amatőr vételi viszontagságok ábrázolására lett alkalmazva. A DVB tuner becsült pontossága cca. +-15%, nem csekély, ám a vizsgált -80dBm és -20 dBm tartományon belül tartható.

A vizsgálat rendszert, egy cca. 30m hosszúságú RG6 Tri-shield kábel, záró ellenállástól mentesen, 75 Ohm kábelimpedanciával, arányában 6-8 dB csillapítással biztosította. (Még DISEqC kapcsoló sem képezte a rendszer elemeit.)

Az eredmények megdöbbentőek, látván főleg azt, hogy önmaga a jelszállításra alkalmazott kábelzet, milyen számú, mely értékű zavaróval terhelt. (Lásd alábbi fotók)

C-band:

588C.png

és KU-band:

748KU.png


Konklúzió:

C/KU L.O. 950-1750/2150 MHz konverzió esetében számottevő a rendszer vételi EIRP paraméteréből adódó RF értékre gyakorolt rendszer zajszint arány a zavarók jelenlétének eredőjével véve, különösen hogy az RSSI értékek, a vételi sáv viszonylatában (jelen esetben C-band) amúgy is degradációt mutatnak.

Magyarra fordítva ez jelenti azt, hogy a rendszer vételi jellemzőire, köztük zaj, a „külső forrásból” származó, tehát nem vételből eredő zavarók miként képesek hatni, főleg, ha vételi mutatók, éppen csak közelítik a rendszer érzékenységi szintjét, mint DX vétel. Értelemszerűen, pro-kontra felhozható ennek ellentmondó érték is, ám figyelembe véve a C-sávos vételek szolgáltatási terület maghatározóit, sajnos a megállapítás eshetősége efelé konvergál.

Igen alacsony(!) eshetőséggel, és a tejesség igénye nélküli felsorolásban, a kommunikációs távközlési tornyokon elhelyezett antennák H sugárzás szögének (1), szektorainak (2), 3 dB beam form karakterisztikájának(3), sweep szórásának (4), a kapcsolódó frekvenciának (5), annak felharmonikusának(6), a QTH távolságának (7), a hullámterjedés irányszögének (8), a vevőantenna nyílásszögével (9), a torny EIRP teljesítményével(10), valamint a műhold vétlei pozíciójának egybeesésével(11) és annak EIRP teljesítményével(12), a vevőantenna elhelyezési magasságának (13), a torony sugárzó antennáinak magasságával(14), a terjedés során a távolság arányos csökkenő jelszint arányának (14), stb. elvi paramétereivel, összességük megfelelőségével megállapítható lehet olyan vételi zóna, mely érintetté válhat a közvetlen zavaró jelenléttel („bele világít” aka Chucky), egyértelműen kijelenthető, hogy annak gyakorlati esélye,még a hiányosan felsorolt tényezők tekintetében is 1:14 arányú, tehát nagyságrendjében sem illeszkedő a lokális, tehát a QTH helyen fennálló rendszerre ható „Faraday kalitka” elvű árnyékolási torzió egyetlen(!) tényezőjének eshetőségével.

Fontos, hogy minden QTH egyedi vételi, valamint zajterhelési tényezővel bír. Annak érdekében, hogy a leg megfelelőbb módon legyen korrigálható az, avagy csökkenthetővé váljon a rendszer zajmentessége (ezáltal hatékonysága fordított arányosságban növekvővé váljék), minden esetben a QTH teljes infrastrukturális rendszere, a teljes RX rendszer, és környezet analízis szükséges. Az analízis eredménymutatói határozzák meg, a korrekciós irányt, tekintettel persze a ráfordítás arányosságára.

A teljesség igénye nélkül néhány, mely megoldással szolgálhat,
• paraméterezett frekvenciaszűrő alkalmazása (nem sávszűrő, mint pl. 5G/LTE filter LNB-k),
• frekvencia expandáció, avagy kiterjesztés, OF allokált megoldással a kevésbé zajterhelt tartományokra (Amigó, mint lehetséges jól közelítése)
• EPH rendszer kialakítása, alacsony ellenállású (maximum 2 Ohm) földelő szonda elhelyezéssel (De, az alábbi esetek mindegyike alkalmazása során is!)
• kábelzet vezető fém tálca, jobb esetben fém gégecső alkalmazása,
• szelektív nyomvonal, és kábelhálózat kialakítás (Frekvencia sáv, RX, TX, AC, DC)
• rendszerelemek egyedi és/vagy csoportos elhelyezése során előre létesített fém szerelőszekrényének alkalmazása (erősítők, szűrők, switch-ek, stb. számára)
• lehetséges környezeti zavarók csökkentése (pl. szomszéd bossterének leverése, hosszú faággal, de a saját rendszerünk ellenőrzése is) 
• QTH helyen belüli vételi hely módosítás (költséges uygan, de a keresztező irányú zavarók, mikrohullámú átjátszók kizárásának szempontjából hatékony. Házi jellegű, de magasabb elhelyezésű RX-TX esetekben releváns)

Jelen írás, a C-band anomaliát mutató vételeinek elvi bemutatására, gyakorlati méréseken keresztül történő megismerésére, továbbá lehetséges megoldásokkal történő ábrázolására készűlt, amolyan információs írásként.

Mindennemű korrekciót, kiegészítést, kérdést, örömmel fogadok!

Üdv.
SaTom


[előzmény: (4151) chucky, 2024-02-03 09:57:32]
Kiváló dolgozó
SaTom adatlapja Privát üzenet küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


SaTom



Tagság: 2018-10-15 11:43:57
Tagszám: #135468
Hozzászólások: 1395
4159. Elküldve: 2024-02-08 15:23:12,

C sávos vétel

[37.]

Kedves Amigo!

Még ha megkésve is, tegnap este végre adódott egy kis lehetőség arra, hogy stílszerűen szólva, bővebben is legyen mód „reflektálni” a hozzászólásra. Következzék hát a kifejtett válasz, ám elsőnek egy fontos, tán nem egyéni észrevétel:

A tapasztalat azt mutatja, hogy visszatérő sajnálatos momentum e fórum kommunikációjának keretein belül, hogy bizonyos tagok, „vitaként” titulának egye-egy párbeszédet. Feltételezhető, hogy ez többek számára is demoralizáló lehet.
Sokszor leírásra került, úgy tűnik érdemes néha megismételni:
Nem célravezető olyanokat írni, hogy „vita”, hiszen ilyenről szó nincs! Vélelmezzük bizalommal a fórumtársakról, hogy nem e szándékkal felvértezve ragadnak klaviatúrát, s fogalmazzák hozzászólásaikat.

Ez egy szakmai fórum, ahol gyakorlati tapasztalatokat, elméleteket osztunk meg egymás közt, minek alapján diskurzust folytatni törekszünk.

„Én nem tudom, hogy Te mennyire vagy jártas a C-sávos vételekben. Azt tudom, hogy én az elsők között voltam illetve elsőként publikáltam a C-sávos vételekről vételi fotókkal bizonyítva !”

Nem foglalkozom gyakorlati szintű C-band vételekkel, LNB egységgel sem rendelkezem hozzá. Ténykedésem a mikrohullámon belüli KU sávra, és DX kategóriára korlátozódik, értelemszerűen a hozzá szervesen kapcsolódó elektromágneses sugárzás, rádió spektrumának objektív elméletével. Itt érdemes rögtön megjegyezni, hogy a mikrohullámú kommunikációban, legfeljebb jellemzőiben módosul az adott frekvenciatartomány a különböző szegmenseket tekintve, működése minden esetben azonos alapokon nyugszik, legyen az akár L, S, C, X, KU,vagy KA.

„Azóta sok idő telt el,és sokan követtek,s úgy láttam nem volt haszontalan dolog amiket írtam mert különböző Fórumokon ezt jól le lehetett mérni.”

Valóban sok idő telt el, és immár magam is követlek, munkásságod érdemeit pedig magasztalásom jelével reagálva, úgy vélem már jócskán(!) tudomásodra is hoztam.
„Én -bevallom őszintén- inkább gyakorlati ember vagyok így gyorsabban haladtam a C-sávos sikeres vételekkel,mint aki csak elméletben foglalkozott vele. A visszajelzések mind azt igazolták, hogy jó úton járok ! Én csak azt hiszem el, amit látok ! Mit értek ez alatt? Ha Valaki állítja, hogy: " Ja, azt az adót én is fogtam már ! " azt csak akkor hiszem el, ha Ő is felteszi vételi fotóját róla !”

E hobbit illetően, egy jó darabig magam is inkább gyakorlati embernek véltem látni. Számtalan nappal, éjszaka, hétvége vált ez által ennek „áldozatává”, a szélsőséges időjárással vívott küzdelmekről már szót sem ejtve. Ám!

„mint aki csak elméletben foglalkozott vele”

Később bekövetkezett az az állapot, avagy időszak, mikor mondhatni szintet volt szükséges lépni azért, hogy az újabban támasztott követelmények áttörésének eleget lehessen tenni. Ehhez a gyakorlat sajnos már kevésnek bizonyult. Talán bátran kijelenthető, hogy nem, nem a tapasztalat megfelelő birtoklásának hiánya végett, hiszen mindennemű öntömjénezéstől mentesen elmondható az, mit vételi jelentések sokassága is jegyez e (lásd 28E, 26E topik), de más nemzetközi fórumon is (satellitescommunity, SaTom nick alatt szintén), hogy még Közép-Európai viszonylatban is kiemelkedő, egyéni DX eredményeket nyugtázhat az ember maga mögött. Ennél lényegesen többről van szó! Sokan, tehát e fordulópontnál, amikor úgymond a gyakorlati tapasztalat már nem biztosítja a továbblépés lehetőségének útját, szánják magukat arra a döntésre, hogy a könnyebb ellenállás irányában haladva, rendszereiket oly mód „fejlesztik” tovább, hogy a legtriviálisabb megoldásként nagyobb antennába ruháznak be. Kevesek ellenben azok, akik a rendszer hatékonyságának növelésében látják a megoldást, annak nyilvánvaló, és természetszerű korlátaival számolva is. Erre fókuszál jelenlegi ténykedésem, és ez az, amihez már elengedhetetlen az elmélyített tudásbázis megszerzése. Megnyugtató úgy ténykedni, ha annak miértjeit részleteiben is érti, tudja az ember. Minden gyakorlati alkalmazást, elmélkedés előz meg, akár ahogyan kedves DXBozóth Laci mentorom mondaná, „a gondolkodóban”! A többit pedig mindenki fantáziájára bízom…. :-)

Infó:
Ismert, hogy nem léteznek teljes hatékonysággal bíró rendszerek. Általánosságban véve elmondható, hogy egy kommersz parabola antenna hatékonysága jobb esetben is közelíti a 60% hatásfokot, mely szemmel láthatóan is alacsony. Ez az érték azonban, a rendszerelemek precíz harmonizálása által, bizonyos esetekben akár 70-80% értékre is feltornázható.

„Én - ha nem haragszol meg rám, akkor - ez esetben a chucky véleményén vagyok szintén,mert végül is lehet vitatkozni azon,hogy mi az elmélet ebben az 5G-s zavarási tényezőben,de attól még nem fog bejönni annak az adónak a képe,amit eddig kitűnően fogtunk és -esetleg- nagy kedvvel néztünk. ”

Nem állítja senki, hogy e helyzet nem kedvezőtlen az amatőrök számára, ahogyan pl. a városiasodás okozta „elektroszmog”, vagy építmények okozta kitakarás és/vagy reflexiós zavarók megjelenése/jelenléte sem, bár más a DX, és más a „néztünk kategória”.

„Mi a bánatnak nem oldották úgy meg ezt az egészet,hogy ne kelljen speciális zavarszűrős fejet venni méregdrága áron ami aztán valójában a sáv alján semmit sem segít ? Erre a lehetőségre miért nem gondoltak azok, akik ezt tervezték? „

Megoldották, nem kell. Abban az esetben, ha célterületen kívánod igénybe venni a szolgáltatást, ott az, maradéktalan mutatókkal fog rendelkezésedre állni! Máshol, és abban az esetben, ahol ez mégis akadályba ütközött (volna), technikai, jogi, netán érdeksérelmi okból, ott frekvencia allokációt végeztek. Összességében így semmi sem róható fel tervezés, technológiai vagy jogállás rovására.
A Te szemszögedből vizsgálva kifejezetten szomorú, hogy a DVB alkalmazása mint olyan megjelent a műholdas technológiában (is), hisz önmagában véve mérföldkőnek tudható be, és lehetőségek tárházát hozta el a broadcasting számára. Igen ám, de, „egy amatőr számára” mégis csak jobb volt az analóg időszak, ezt tán egy DX amatőr sem kérdőjelezi meg!
Objektív vizsgálva hát a két főbb változást, előbbi lényegesen nagyobb „érvágás” volt, ez is kijelenthető. Nyilvánvaló, hogy mióta létezik zárolási küszöbszint, bizony töredékére zuhant a DX-r amatőrök száma, célszerű tehát elkülöníteni a szokást, a tényektől.

A zavarszűrős LNB-k.
Nos, azok bizony a már nem footprint érintett országok területén ténykedő amatőrök, lelkes televíziónézők számára készített, értelemszerűen erősen(!) kompromisszumos megoldások egyike, melyet még véletlen sem a szolgáltatók (érthető okokból), mintsem inkább a gyártók, mint piaci rés igyekeznek „kiszolgálni” (bár erre is jobb lenne a „kihasználni” szót említeni).

„Igen ! fekete- fehéren látom én is ,mert az mutatja meg,hogy tudom-e fogni az eddig vett adókat vagy sem !”

Szakmai múltadra alapozva kijelenthető, hogy ért már afféle tapasztalat, miszerint egy QSL lap kiállítása műsorterjesztő/broadcaster részéről finoman fogalmazva is akadályozott volt. Ugye rémlik ilyen? Pedig értelemszerű. „Hivatali út” szerint azt a választ kell(ene) preferálnia az adott szolgáltatónak, hogy nem kell tudnod venni az eddig vett adókat, mi több, eddig sem kellett volna! Miért? Mert tervezett footprint, avagy beams vételek esetében, nem küld örömmel a műsorterjesztő QSL lapot, vételi igazolást, hiszen azzal azt ellen jegyzi a megrendelő felé (is), hogy a szolgáltatási szerződésben rögzített paraméterek meglétét nem tudja garantálni, ergo megszegi azt. Ezért, tesz inkább úgy, mintha meg sem kapta volna a kérést…

Infó:
Bizonyára minden „érintett” tudja, hogy a jelenlegi és/vagy jövőben üzembe állításra tervezett műholdak túlnyomó része tűnyalábokkal, magas FEC, SR, valamint polaritáshoz allokált frekvencia-kiosztással kerül(t) tervezésre. Nem véletlen! Célja a még precízebb beam, avagy footprint kialakítás elérése, valamint az azon túlmutató vételi lehetőségek drasztikus degradálása!
Belegondolva: Miféle „veszteségek” érik majd az amatőr társadalmat, mennyire „panaszkodnak” majd… ? Vagy? Felfogható újabb kihívásként, törekedve a „csak azért is” elv mellet elérni az elérhetetlent! Ugye mennyire másként hangzik?

Cirka öt éve, egy jó barátom, remélem nevezhetem így, meg kérdezte, „Miért pont most kezdtem újra ezt a hobbit, amikor már sokkal nehezebb vételeket elérni”? A válasz egyszerű! Mert most adódott rá lehetőség, és, mert jelenleg a mostani az alap kihívás! Minden nézőpont kérdése.
Az évek múltával, a kronológiában előre haladva, nem lett könnyebb helyzete az amatőröknek. Hatványozott kihívások jelentek meg, nem szükséges messzire menni példáért. Elegendő a Nilesat 301, vagy a 28E UK beams kronologikus vizsgálatait megtenni.
• Utóbbi, anno egy profibbnak nevezhető 120 cm antennával részben vehető volt Pest Vármegyében (pl. Rentner birtokán, Laci „áldott keze” által  ).
• Mindezt három éve, már egy 370cm antenna, és egy szimpla Inverto White Tech, igen precíz beállítás követően volt képes csak kiszolgálni.
• 2022 őszétől, már egyedi tervezésű csőtápra, és sugárzóra volt szükség.
• 2023Q3 óta, a mutatók ismételt változtatása miatt, már ez sem elegendő! A vételek, az eddigi néhány dB LM-től (Lock Margin), a C/N határt megközelítő -0,5-1.5 dB értékre „csökkentek”. Természetesen ez így nem igaz, mert nem csökkentek, hanem javultak, csak éppen a „DX” kárára!

Mi történik hát most?

Olyan egyedi átalakítással megépített LNB eszköz, valamint frekvenciára méretezett, 4 reaktiv elemmel hangolható csőtáp tervezése, pontosabban tervek gyártásra átadása történt, melyekhez nagy remény fűződik, s tán újabb sikereket, és áttörést hozhat az efféle Don Quixote harcban. „Nyugtával a napot”. :-)

„Ha te tervezel és kivitelezel egy olyan fejet,amivel a nem kívánt 5G-s zavarás teljes mértékben eltűnik a 3.4GHz-től a 4.2GHz-ig ( tehát vissza állna az eredeti állapot ) ,akkor szóljál azonnal,mert vevők vagyunk rá ! De ne kerüljön többe,mint egy jó minőségű C-sávos LNB csak ennyi lenne a kívánalmunk. Nekem ,mint gyakorlati TV-DX Amatőrnek ez a véleményem,bárkinek bármennyire is fájhat ez,ettől nem tágítok,csak ha előteremti azt a fejet ami visszaállítja az eredeti állapotot a C-sávon”

Nem létezik olyan, helyesebben afféle megoldás, mely „teljes mértékben” működőképes lenne. Ellenben létezik olyan hullámvezető, és tervezhető is, mely a vételi frekvenciához illesztett 3λg/8 méretezéssel elhelyezett négy hangoló egység (pl. csavar) beépítése által, zajszűrőként képes üzemelni. Ez a megoldás annyival precízebb az 5G szűrősnek „gúnyolt” LNB egységekhez képest, hogy üzem közben frekvencia függvényében hangolható. Gyártása nyílván igen költséges, és értelemszerűen megelőző méréssel kell meghatározni a zavaró tényezőket (frekvenciákat), így gyakorlati alkalmazása, körülményesnek mondható.

„( Megjegyzem van még megoldás szerintem,A C-sávot expandálni annyira,hogy a Frekvencia tartományt ( tól-ig ) visszanyerjük.”

Amit írsz, már inkább közelíti a valóságot ám ehhez ismét elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk az elmélettel, pontosabban elővegyük azt, továbbá hogy értelmezésem alapján, az expandálás, az LNB oszcillátor konverziós értékének L.O.F módosítása alatt elért OF (Output frequency range) változást szükséges érteni.

Üdv.
SaTom
[válaszok erre: #4161] [előzmény: (4149) Amigo, 2024-02-02 19:25:36]
Kiváló dolgozó
SaTom adatlapja Privát üzenet küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


njjana



Tagság: 2010-10-02 00:16:57
Tagszám: #88960
Hozzászólások: 1481
4158. Elküldve: 2024-02-06 17:14:44,

C sávos vétel

[38.]

Csatlakoznék, az előttem szolóhoz. Igényes, szép munka. Gatula hozzá. icon32.gif
[előzmény: (4156) chucky, 2024-02-05 23:10:58]
Kiváló dolgozó
njjana adatlapja Privát üzenet küldése Email küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


zoro67



Tagság: 2007-07-25 12:14:24
Tagszám: #47407
Hozzászólások: 3640
4157. Elküldve: 2024-02-06 00:35:41,

C sávos vétel

[39.]

Szép munka gratulálok

https://muholdvetelzoro67.blogspot.com

Ustym 4K-GTmedia combo-Andrew 370(Ku-sáv)Fortec Star 240 (C-sáv)Hirschmann 220(W40.5)fIX tükrök 150cm-80cm.ig
[előzmény: (4156) chucky, 2024-02-05 23:10:58]
Kiváló dolgozó
zoro67 adatlapja Privát üzenet küldése Email küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


chucky



Tagság: 2003-09-09 17:54:16
Tagszám: #6516
Hozzászólások: 5280
4156. Elküldve: 2024-02-05 23:10:58,

C sávos vétel

[40.]

Elkészült a C sáv aktualitásait tartalmazó írásom második része, sok vételi fotóval. Akit érdekel itt megtekintheti:
https://muholdvetel.blogspot.com/2024/02/mit-talalhatunk-c-savban-2024-elejen-2.html

muholdvetel.blogspot.com
KU: Nagykecske (75E-37W), 110 Bozsér 1W
C/KU: dyras 175 prím(76E-27,5W), Andrew Channel master 240 offset, Titanium C138 LNB
Ustym 4K Pro
[válaszok erre: #4157 #4158]
Kiváló dolgozó
chucky adatlapja Privát üzenet küldése Email küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


Amigo



Tagság: 2023-05-05 21:34:46
Tagszám: #139200
Hozzászólások: 1050
4155. Elküldve: 2024-02-03 22:55:11,

C sávos vétel

[41.]

Adios chucky !

Én is szoktam olvasni a műholdvételeidről szóló írásaid és nagyon örülök annak,hogy Te is komolyan űzöd ezt a hobbyt. Gratulálok a vételeidhez, elért eredményeidhez a nehézségek dacára és a sok szép fotódhoz. Na, az ilyen írásokat érdemes böngészni,mert ebből lehet sokat tanulni annak akit érdekel ez a téma.Mivel én már levadásztam az összes fogható országot,így áttértem egy másik sávra ,ezt Te is tudod és ott próbálok hasonló sikereket elérni,mint anno a C-sávban. De ez nem jelenti azt,hogy a C-sávról lemondtam. Szerencsémre nálam- egyenlőre az 5 G-s zavarás még csak a Nyugat 40.5-ön érezhető ,máshol még nem nagyon vettem észre . De a C-sávot már csak " kirándulásnak " használom és ezért olvasgatom gyakran az írásaidat . További sok sikert kívánok és jó vételeket !
[előzmény: (4154) chucky, 2024-02-03 20:54:10]
Kiváló dolgozó
Amigo adatlapja Privát üzenet küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


chucky



Tagság: 2003-09-09 17:54:16
Tagszám: #6516
Hozzászólások: 5280
4154. Elküldve: 2024-02-03 20:54:10,

C sávos vétel

[42.]

Ezek a cikkek nekem is megvannak kivágva.
Akkoriban csak álmodoztam a C sávról. Még csak a kézi forgatóm volt meg, na meg a 110-es bozsér.

muholdvetel.blogspot.com
KU: Nagykecske (75E-37W), 110 Bozsér 1W
C/KU: dyras 175 prím(76E-27,5W), Andrew Channel master 240 offset, Titanium C138 LNB
Ustym 4K Pro
[válaszok erre: #4155] [előzmény: (4153) Amigo, 2024-02-03 19:18:54]
Kiváló dolgozó
chucky adatlapja Privát üzenet küldése Email küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


Amigo



Tagság: 2023-05-05 21:34:46
Tagszám: #139200
Hozzászólások: 1050
4153. Elküldve: 2024-02-03 19:18:54,

C sávos vétel

[43.]

Adios !

Az előző hozzászólásomhoz tartozó képeket itt közlöm 1998. Áprilisában jelentek meg a TELEHOLD újságban. Ezek voltak Magyarországon az első C-sávos vételekkel foglalkozó és fényképekkel illusztrált cikkek ! Ha Valaki írt korábban hasonló témájú cikkeket és fotókkal is illusztrálta,akkor kérem tegye fel ide azokat is . Mivel ezeknek a cikkeknek az elkészítése és kiadatása - időben-már korábban kezdődött,így gondolhatja mndenki,hogy jóval korábban is már foghattam a C-sávot,ahhoz.hogy ezek létrejöjjenek. Tehát téves az a hit vagy állítás ,hogy nem voltam tisztában azzal,hogy a C-sáv nak nem Magyarország volt a célterülete ! Hiszen pont ezért is írtam ezeket és adattam ki,mert be akartam bizonyítani,hogy kellő felszereléssel itt, Magyarországon is foghatók, Közel-Kelet, Afrika és Távol-Kelet adó állomásai a C-sávban ! ( a későbbiekben a Dél-Amerikai adók vételéről is jelentek meg cikkeim,de ekkor még csak 1, azaz egy darab adót lehetett onnan venni ,az Argentín Canal7-et mindössze. Később bővült az a repertoár és akkor már érdemes volt arról is írnom cikkeket ! )

lVKv3O9.png

x8qZJuZ.png

kaWKNLm.png
[válaszok erre: #4154]
Kiváló dolgozó
Amigo adatlapja Privát üzenet küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


Amigo



Tagság: 2023-05-05 21:34:46
Tagszám: #139200
Hozzászólások: 1050
4152. Elküldve: 2024-02-03 12:11:36,

C sávos vétel

[44.]

Adios Oriza-Triznyák !
30 évnyi C-sávos vételi tapasztalat pont elég volt ahhoz,hogy észre vegyem,hogy egyáltalán nem közép-Európa (vagy ezen belül Magyarország ) lenne a célterülete a C-sávos adásoknak ! Tehát nem ezen problémázom !
[előzmény: (4150) Oriza_Triznyák, 2024-02-03 09:15:19]
Kiváló dolgozó
Amigo adatlapja Privát üzenet küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


chucky



Tagság: 2003-09-09 17:54:16
Tagszám: #6516
Hozzászólások: 5280
4151. Elküldve: 2024-02-03 09:57:32,

C sávos vétel

[45.]

Sziasztok,

Hogy a témát rövidre zárjuk, tavasszal ki fogom próbálni Satom javaslatát.
Visszateszem a Kaonsat fejet, s nem lesz semmi más a rendszerben, mint 5 méter 3x árnyékolt koax, 2db minőségi F csatlakozó. És a beltéri. Tehát még diseqc kapcsoló sem.

Én nem vagyok otthon a hullámterjedésben, csak a józan paraszti eszemre támaszkodom. Véleményem szerint ha a fenti összetevőkel (kábel, csatlakozó, diseqc) lenne probléma, akkor a KU sávval is gond lenne. Miért? Mert az LNB-ket KU és C sáv esetében is már a 950-2150MHz közé konvertált jel hagyja el.

De beszéljen majd a gyakorlat, próba után kiderül.

muholdvetel.blogspot.com
KU: Nagykecske (75E-37W), 110 Bozsér 1W
C/KU: dyras 175 prím(76E-27,5W), Andrew Channel master 240 offset, Titanium C138 LNB
Ustym 4K Pro
[válaszok erre: #4160] [előzmény: (4148) SaTom, 2024-02-02 18:33:09]
Kiváló dolgozó
chucky adatlapja Privát üzenet küldése Email küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


Oriza_Triznyák



Tagság: 2003-10-26 13:25:19
Tagszám: #7101
Hozzászólások: 3292
4150. Elküldve: 2024-02-03 09:15:19,

C sávos vétel

[46.]

Szerintem nem (vagy legalábbis nem körültekintően) olvastad el SaTom korábbi írását. Azért problémázol, mert nem tudod (már) fogni azokat az adókat, amik elsősorban nem erre a területre (Magyarország) sugároznak C sávban.
A célterületen vagy nincs 5G, vagy legalábbis a műsorsugárzást is figyelembe véve lett az kialakítva, elkerülve ezzel az interferenciát.



[válaszok erre: #4152] [előzmény: (4149) Amigo, 2024-02-02 19:25:36]
Kiváló dolgozó
Oriza_Triznyák adatlapja Privát üzenet küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


Amigo



Tagság: 2023-05-05 21:34:46
Tagszám: #139200
Hozzászólások: 1050
4149. Elküldve: 2024-02-02 19:25:36,

C sávos vétel

[47.]

Adios Sa Tom !

Én nem tudom,hogy Te mennyire vagy jártas a C-sávos vételekben. Azt tudom,hogy én az elsők között voltam illetve elsőként publikáltam a C-sávos vételekről vételi fotókkal bizonyítva ! Azóta sok idő telt el,és sokan követtek,s úgy láttam nem volt haszontalan dolog amiket írtam mert különböző Fórumokon ezt jól le lehetett mérni. Én -bevallom őszintén- inkább gyakorlati ember vagyok így gyorsabban haladtam a C-sávos sikeres vételekkel,mint aki csak elméletben foglalkozott vele. A visszajelzések mind azt igazolták ,hogy jó úton járok ! Én csak azt hiszem el ,amit látok ! Mit értek ez alatt ? Ha Valaki állítja,hogy : " Ja, azt az adót én is fogtam már ! " azt csak akkor hiszem el,ha Ő is felteszi vételi fotóját róla ! Elmélet vitákba soha nem megyek bele,mert túl féloldalú lenne az a vita... Én - ha nem haragszol meg rám, akkor - ez esetben a chucky véleményén vagyok szintén,mert végül is lehet vitatkozni azon,hogy mi az elmélet ebben az 5G-s zavarási tényezőben,de attól még nem fog bejönni annak az adónak a képe,amit eddig kitűnően fogtunk és -esetleg- nagy kedvvel néztünk . Mi a bánatnak nem oldották úgy meg ezt az egészet,hogy ne kelljen speciális zavarszűrős fejet venni méregdrága áron ami aztán valójában a sáv alján semmit sem segít ? Erre a lehetőségre miért nem gondoltak azok,akik ezt tervezték ? Igen ! fekete- fehéren látom én is ,mert az mutatja meg,hogy tudom-e fogni az eddig vett adókat vagy sem ! Ha te tervezel és kivitelezel egy olyan fejet,amivel a nem kívánt 5G-s zavarás teljes mértékben eltűnik a 3.4GHz-től a 4.2GHz-ig ( tehát vissza állna az eredeti állapot ) ,akkor szóljál azonnal,mert vevők vagyunk rá ! De ne kerüljön többe,mint egy jó minőségű C-sávos LNB csak ennyi lenne a kívánalmunk. Nekem ,mint gyakorlati TV-DX Amatőrnek ez a véleményem,bárkinek bármennyire is fájhat ez,ettől nem tágítok,csak ha előteremti azt a fejet ami visszaállítja az eredeti állapotot a C-sávon : ( Megjegyzem van még megoldás szerintem,A C-sávot expandálni annyira,hogy a Frekvencia tartományt ( tól-ig ) visszanyerjük.De ezt meg megint elméleti munkával kell kezdeni( vagy folytatni ) mert tudok róla,hogy vannak expandált C-sávos Frekvenciák,de az az LNB nem áll rendekezésemre még, így nincs miről beszélni. Mindezt amit írtam ne vedd sértésnek,belőlünk a szomorú tehetetlenség dühe szól és nem Veled van a bajunk,de ha valaki meg akarja magyarázni azt,hogy ez normális állapot,azt megkérdőjelezném azonnal !
[válaszok erre: #4150 #4159] [előzmény: (4148) SaTom, 2024-02-02 18:33:09]
Kiváló dolgozó
Amigo adatlapja Privát üzenet küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


SaTom



Tagság: 2018-10-15 11:43:57
Tagszám: #135468
Hozzászólások: 1395
4148. Elküldve: 2024-02-02 18:33:09,

C sávos vétel

[48.]

Kedves, Amigo!

Sajnos ez nem ennyire fekete és fehér.

Anno értekeztem erről a témáról. Mostanság egyre ritkábban kívánok hozzászólni, mert sokszor érzem azt, hogy többen elsiklanak a fontosabb momentumok mellet, így nincs érdemi párbeszéd.

Amennyiben érdekel a teljes téma, figyelmedbe ajánlom az alábbi linken elérhető hozzászólást, valamint visszaolvashatod a diskurzust is, csupán annyit szükséges tenni, hogy az adott hozzászólás olvasását követően, az „előzmény” hivatkozásra kattintasz:

https://www.netboard.hu/viewref.php?post=17784738

Esetleg kereshetsz PÜ is, szívesen válaszolok további kérdéseidre, vagy küldök részedre olyan munkaközi spektrum vizsgálati eredményeket, melyek érdekességeket tartalmaznak.

Üdv.
SaTom

[válaszok erre: #4149 #4151] [előzmény: (4147) Amigo, 2024-02-02 17:42:23]
Kiváló dolgozó
SaTom adatlapja Privát üzenet küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


Amigo



Tagság: 2023-05-05 21:34:46
Tagszám: #139200
Hozzászólások: 1050
4147. Elküldve: 2024-02-02 17:42:23,

C sávos vétel

[49.]

Adios chucky !

Köszi a válaszod,ami egybesett az én eddigi tapasztalataimmal is. Jó ,hogy megerősítetted ! Szomorú,hogy így kib@sztak a TV-DX amatőrökkel az 5G-el ! Ezt azért sokkal körültekintőbben kellett volna bevezetni! Ilyent régen nem csinált senki,hogy rámásszon egy TV-sávra ! Úgylátszik, akinek pénze van ( de esze nincs ! ) az mindent megtehet ,mindegy hogyan hívják és kiről is van szó ! Lehet,hogy más dolgokban jártasabb.de ezt nagyon elcseszte ,én ezért nagyon szigorúan büntetném és vissza állíttatnám az eredeti álapotot vele. Remélem bepereli valaki ,mert ez nem csak a Magyaroknak árt,hanem a többi ország C-sávos Amatőrjeinek is !
[válaszok erre: #4148] [előzmény: (4146) chucky, 2024-02-02 14:52:51]
Kiváló dolgozó
Amigo adatlapja Privát üzenet küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   


chucky



Tagság: 2003-09-09 17:54:16
Tagszám: #6516
Hozzászólások: 5280
4146. Elküldve: 2024-02-02 14:52:51,

C sávos vétel

[50.]

Adios Amigo,

Ebben a kérdésben nem tudok nyilatkozni, mert az említett frekik 3.8GHz alatt vannak. Az 5G zavar miatt nem "látok" le 3.8GHz alá a Titanium fejjel.
Viszont a nigériai nagycsomag a korábbi tapasztalataim szerint elég rapszódikusan jött. Volt, hogy hónapokig 10% tartalék volt rajta, majd hetekig nem jött. Lehet most is egy "mélyponton" van.

muholdvetel.blogspot.com
KU: Nagykecske (75E-37W), 110 Bozsér 1W
C/KU: dyras 175 prím(76E-27,5W), Andrew Channel master 240 offset, Titanium C138 LNB
Ustym 4K Pro
[válaszok erre: #4147] [előzmény: (4145) Amigo, 2024-02-02 12:52:12]
Kiváló dolgozó
chucky adatlapja Privát üzenet küldése Email küldése Felvétel a címjegyzékbe Felvétel tiltó listára Hozzászólások száma:   
 

C sávos vétel

(üzenet: 4118, Sat)
 
    / 165 
Lista: 
Kép:
Smile:
  

SAT.HU Antenna Szakáruház

Új hozzászólás írása
  Név :   Jelszó :
  Mail :
  Üzenet:

 Betűszín:  Háttérszín:
 Árnyék:      Parázslás:
BBcode On/Off.    Betűméret:
Url/Kép autokonverzió On/Off.
Aláírás beszúrása
  Kép feltöltés: [Feltöltési max. file méret (byte): 20000]
    Írja be ide a képen látható biztonsági kódot:
Smiley kódok teljes listája
Az oldal 0.01046895980835 másodperc alatt generálódott.

  Cégadatok  |   Felhasználási feltételek  |   Adatvédelem  |   Általános Fórum Szabályzat  |   Segítség
  Netboard Bt. © 2001-2023. E-mail