 Grácika

Tagság: 2003-12-24 21:37:27 Tagszám: #7847 Hozzászólások: 11648 |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Luna

Tagság: 2004-09-09 16:18:30 Tagszám: #12524 Hozzászólások: 5335 |
|
 Elles

Tagság: 2003-06-10 23:26:35 Tagszám: #5091 Hozzászólások: 42973 |
18103. Elküldve: 2008-07-27 17:11:52, Beauceron
|
[57603.] |
Sztem süti vagy ücsi jöhet, hús, kenyér, egyebek lesznek. Zomba, akkor sem vagytok még?
Elles
Képtáram
Kutyáim
|
|
|
 Luna

Tagság: 2004-09-09 16:18:30 Tagszám: #12524 Hozzászólások: 5335 |
|
 Elles

Tagság: 2003-06-10 23:26:35 Tagszám: #5091 Hozzászólások: 42973 |
18101. Elküldve: 2008-07-27 15:47:39, Beauceron
|
[57605.] |
mikor? Szerdára át duszponálva: maradt a séta, fotózás, kiskutya nyüsztetés és kerti grill
Elles
Képtáram
Kutyáim
|
|
|
 Luna

Tagság: 2004-09-09 16:18:30 Tagszám: #12524 Hozzászólások: 5335 |
|
 Elles

Tagság: 2003-06-10 23:26:35 Tagszám: #5091 Hozzászólások: 42973 |
18099. Elküldve: 2008-07-27 11:11:23, Beauceron
|
[57607.] |
Nagyon eltűnt mindenki, végre jó az idő Ancsival vajon mi lehet?
Elles
Képtáram
Kutyáim
|
|
|
 Luna

Tagság: 2004-09-09 16:18:30 Tagszám: #12524 Hozzászólások: 5335 |
|
 Elles

Tagság: 2003-06-10 23:26:35 Tagszám: #5091 Hozzászólások: 42973 |
18097. Elküldve: 2008-07-27 08:10:05, Beauceron
|
[57609.] |
Briárdos honlapról:
"Ezek közül érdemes szűrni a PRA (Progresszív Retina Atrophia - a retina - látóideg-hártya - megállíthatatlan sorvadása), a RD (Retina Displasia - a retina rendellenes fejlődése), CEA (Collie Eye Anomalia - vaksághoz vezető születési rendellenesség, mely a collie-k -skót juhászkutyák- 95%-ában megtalálható, de a többi pásztorkutya fajtában is előforduló öröklött betegség), Cat (Cataracta - szürkehályog), illetve a CSNB (Congenital stationary night blindness – Veleszületett állandósult farkasvakság, mely jellemzően a Briardok betegsége) ellen. A CSNB ma már genetikailag szűrhető. Mivel recesszíven öröklődő tulajdonság, a genetikai vizsgálatnak három lehetséges kimenete van: homozigóta a betegségtől mentes, heterozigóta a betegséget hordozó, illetve homozigóta beteg. Ez utóbbi esetben nem szabad az egyedet tenyésztésbe vonni, mert a betegséget minden utódjára örökíti."
Elles
Képtáram
Kutyáim
|
|
|
 Elles

Tagság: 2003-06-10 23:26:35 Tagszám: #5091 Hozzászólások: 42973 |
18096. Elküldve: 2008-07-27 08:07:39, Beauceron
|
[57610.] |
Vannak fajták ahol sűrűbb, vannak fajták ahol egyedi a megjelenése. De jobb félni, mint megijedni. Nekem minden kutyám szűrt, fajta függetlenül. Annak idején Kvájcinak is megcsináltattam, Tsuninak és a dögnek is megvan.
Elles
Képtáram
Kutyáim
|
|
|
 Elles

Tagság: 2003-06-10 23:26:35 Tagszám: #5091 Hozzászólások: 42973 |
18095. Elküldve: 2008-07-27 08:06:22, Beauceron
|
[57611.] |
"PRA - Progresszív Retina Atrópia
Maga a fogalom a retina megállíthatatlan tönkremenetelét / elhalását jelenti.
A PRA a kutya (és a macska) szemének egyik legfontosabb örökletes megbetegedése. Több kutyafajtánál - így a bobtailnál is - igen elterjedt. Ebben a betegségben autoszomális recesszív öröklődése folytán úgy kanok mint szukák is szenvedhetnek. Másrészt vannak az ún. „génhordozók”, akik maguk egészségesek. Az érintett állatok a PRA-ra nézve homozigóták, amikor is a betegség csak bizonyos kortól jelentkezik.
Az embernél is van egy majdnem hasonló megbetegedési forma, melynek hasonló a lefolyása, ez a Rethinitis pigmentosa, ezt esetleg ismerhetik olvasóink.
A PRA a szem legbelső rétegét, a retinát érinti, ahol a látás szempontjából igen fontos idegcellák helyezkednek el. Itt különbséget teszünk a nappali látáshoz szükséges csapok és az éjszakai látáshoz szükséges pálcák között. A PRA a pálcák lassú elhalásával kezdődik, majd a csapok tönkremenetele következik. Az érintett kutyák ezért először jellemzően elveszítik az éjszakai látási képességüket majd ehhez csatlakozva a nappali látás képességét. A PRA minden esetben mindkét szem teljes megvakulásához vezet.
A PRA a kutya különböző életszakaszaiban jelentkezhet, durván 3 formát különböztethetünk meg:
A korai formánál 6 hónapos korban kezdődik a sötétedéskori rossz látás, a teljes megvakulás egy - két éves korra bekövetkezik.
A közepes formánál az első tünetek egy - két éves korban jelentkeznek, a teljes megvakulás három - öt éves korra bekövetkezik.
A kései formánál a rossz éjszakai látás három - öt éves korban jelentkezik, a teljes vakság hat- kilenc éves korra következik be.
Van még néhány specifikus átmenti forma, ezeknek azonban nincs klinikai jelentősége. A bobtailnál a leggyakrabban a kései forma fordul elő, bár kivételek természetesen vannak.
Ennek megfelelően a tünetek (a tulajdonos számára) jellegzetes lefolyásúak. A figyelmes tulajdonosnak gyakran tűnik fel bizonytalanság vagy akár bizonyos félénkség is a derengéskor vagy az esti órákban. Az állat pl. nem akar egyedül kimenni pisilni, és mindig a tulajdonos közelében maradnak. Néhány állat már ebben a stádiumban nekimennek bizonyos tárgyaknak, mások olyan ügyesek (szaglás és hallás), hogy a bizonytalanság kezdetben alig tűnik fel a tulajdonosnak. Ehhez kapcsolódóan tágra nyílt pupilla és sötétben a szem szokatlanul erős „világítása” tűnhet fel.
Az állatorvos számára az előrehaladott stádiumú PRA tipikus tüneteket mutat. A pupillák tágak, a beeső vizsgálati fényre alig vagy egyáltalán nem reagálnak. A szemfenék kifejezetten erősebben „világít” (hyperreflexia). Indirekt ophtalmoskopos vizsgálatkor pl. a véredények jelentos csökkenése tunik fel. Fajta, kor, szor- és szemszín a kutyafajtáknál igen különbözo lehet, ezért a PRA különbözőképpen nézhet ki.
A PRA előrehaladott formájában néhány kutyánál a lencse hályogosodása is (katarakta - szürke hályog) is fellép. A tulajdonos számára a szürke hályog fehéres homályban vagy a szem elszíneződésében nyilvánul meg. Ebben az esetekben az érintett állaton a katarakta-operáció nem hozza a látás javulását, mert a látásszűkülés oka a retina, nem a lencse. Ennek ellenére a PRA-val kombinált kataraktában szenvedo kutyáknál rendszeres szemészeti ellenőrzésre lenne szükség ( ca. kétszer évente), mert a szürke hályog következményeként zöld hályog léphet fel (megnövekedett szemnyomás, igen fájdalmas, a szem további károsodásához vezet).
A PRA diagnózisa a legtöbb esetben a gyakorlott vizsgáló számára a jellegzetes tünetek és a kórtörténet alapján igen gyorsan felállítható. Természetesen vannak olyan esetek, amikor további műszeres vizsgálatokra van szükség a pontos diagnózishoz. Olyan esetekben, amikor szürke hályoggal kombináltan lép fel, a lencsehomály miatt a diagnózis felállítása nem lehetséges. Ilyen esetekben ERG (elekroretinogrphia) vizsgálatot kell végezni. Csak az ERG segítségével lehet a retina működését ellenőrizni. Ezt a vizsgálatot a szív EKG vagy az agy EEG vizsgálatával lehet összehasonlítani. Európa egyetemi klinikáin az ERG-t a PRA korai diagnosztizálására használják, ez azt jelenti, hogy a retina látható elváltozása előtt ERG segítségével már megállapítható a PRA. De ehhez az ERG vizsgálathoz szükséges a megfelelő tapasztalat és a speciális felszerelés is. -Sima ERG vizsgálatot a szürke hályogos PRA megállapítására majdnem minden szemészetre specializálódott állatorvosi praxisben el tudnak végezni.
Az utóbbi években a világ több egyetemi klinikáján próbálkoznak a PRA-gén DNA analízisével. Az ír szetter és a briard számára már létezik teszt. Ilyen esetben kis mennyiségű vért vesznek le és beküldik vizsgálatra a laborba. A teszt segítségével minden időpontban eldönthető, hogy a kutya PRA szempontjából homozigóta mentes, heterozigóta hordozó vagy homozigóta terhelt - vagyis egy későbbi idopontban megbetegszik. További fajtáknál jelenleg folyik a kutatás, valószínűleg még évekig fog tartani, amíg a vér DNA- tesztjét az örökletes szembetegségeknél helyettesítheti a szűrővizsgálatot.
Addig is hatalmas jelentősége van az érintett fajták rendszeres szűrővizsgálatának, hogy az érintett egyedeket, ezek utódait és testvéreit kizárják vagy korlátozzák a tenyésztésben. Hogy ez esetenként mit jelent, arról az illetékes tenyésztési szervezet dönt.
A PRA legyőzésénél további nehézséget jelent az autosomalis recesszív öröklődésmenet mellet az, hogy a megbetegedés relatív későn ( 3 - 5 év) jelentkezik, így sok esetben a kutyákat már tenyésztésbe vonták. Ezért fontos az idősebb, tenyésztésre már nem használt állatok ismételt évenkénti szűrése kb. 8 éves korig, hogy adott esetben az o utódait ki lehessen zárni a tenyésztésből.
Mint korábban már említettük, a PRA esetében egy nem gyógyítható, megállíthatatlan látásromlásról van szó, melynek végstádiuma mindig a vakság. A mai napig sem gyógyszeres, sem operatív lehetőséget nem ismerünk, mellyel a PRA megelőzhető, kezelhető, megállítható vagy gyógyítható lenne. Így a kutya tulajdonosának ezt tényként kell elfogadnia. Az a tapasztalatunk, hogy az elfogadás a kutyának gyorsabban sikerül, mint a tulajdonosának. A kutyáknak kifejezett szagló és hallószerve van, ez számára lehetővé teszi a látás nélküli tájékozódást. A kutyák nem küzdenek a sorsukkal, - isten által megszabottként- elfogadják, ugyanúgy, mint ahogy nem törődnek a külsejükkel sem. Ezen kívül a betegség lassú menete folytán hozzászoknak a -hiányzó-látáshoz. A PRA-ban szenvedo kutya életminőségének megítélésének legfontosabb aspektusa az, hogy a megvakulás nem jár fájdalommal. Ennek ellenére természetesen nem csak a kutyának, hanem az embernek is meg kell szoknia az új viszonyokat, időnként "vakvezető emberként" kell rendelkezésre állnia. Néhány esetben bevált egy kísérőkutya is. Összefoglalva elmondható, hogy a legtöbb kutya és tulajdonosa a diagnózis ellenére az első sokk után nagyon jól megoldja a helyzetet."
Elles
Képtáram
Kutyáim
|
|
|
 Elles

Tagság: 2003-06-10 23:26:35 Tagszám: #5091 Hozzászólások: 42973 |
18094. Elküldve: 2008-07-27 06:11:57, Beauceron
|
[57612.] |
Szembetegség, hozok majd leírást. Szép napot, végre megyek haza!
Elles
Képtáram
Kutyáim
|
|
|
 Luna

Tagság: 2004-09-09 16:18:30 Tagszám: #12524 Hozzászólások: 5335 |
|
 Elles

Tagság: 2003-06-10 23:26:35 Tagszám: #5091 Hozzászólások: 42973 |
|
 Elles

Tagság: 2003-06-10 23:26:35 Tagszám: #5091 Hozzászólások: 42973 |
18091. Elküldve: 2008-07-26 18:14:52, Beauceron
|
[57615.] |
Oké
Elles
Képtáram
Kutyáim
|
|
|
 Luna

Tagság: 2004-09-09 16:18:30 Tagszám: #12524 Hozzászólások: 5335 |
18090. Elküldve: 2008-07-26 16:00:35, Beauceron
|
[57616.] |
Na,már tuti biztosat tudok akkor mondani.Holnap 6 körül ott tudok én is lenni veletek
beauceron.lap.hu
Von Danubia kennel
|
|
|
 Elles

Tagság: 2003-06-10 23:26:35 Tagszám: #5091 Hozzászólások: 42973 |
18089. Elküldve: 2008-07-25 22:53:07, Beauceron
|
[57617.] |
Ne írj ilyet, még Zoli meglátja! Van új ksicicánk is.
Elles
Képtáram
Kutyáim
|
|
|
 S.K.

Tagság: 2004-07-25 19:20:37 Tagszám: #11675 Hozzászólások: 5864 |
18088. Elküldve: 2008-07-25 22:47:39, Beauceron
|
[57618.] |
egyre nagyobb teret hóditanak az udvaron
...lassan ellepik a házat is
sos.dogmania
Kutyáim
|
| | | [válaszok erre: #18089] |
[előzmény: (18081) zomba, 2008-07-25 21:10:13] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Elles

Tagság: 2003-06-10 23:26:35 Tagszám: #5091 Hozzászólások: 42973 |
18087. Elküldve: 2008-07-25 21:46:33, Beauceron
|
[57619.] |
Megy a nyafi, repetát kérnek vacsiból. Közben meg egy pólót gyilkolnak, asszem lassan kezdünk rongyozni.
Elles
Képtáram
Kutyáim
|
|
|
 Elles

Tagság: 2003-06-10 23:26:35 Tagszám: #5091 Hozzászólások: 42973 |
18086. Elküldve: 2008-07-25 21:44:49, Beauceron
|
[57620.] |
Hát, hócipő... De már nem kínzom velük, csak a vendégek kedvéért nézett be
Elles
Képtáram
Kutyáim
|
|
|
 Luna

Tagság: 2004-09-09 16:18:30 Tagszám: #12524 Hozzászólások: 5335 |
|
 Luna

Tagság: 2004-09-09 16:18:30 Tagszám: #12524 Hozzászólások: 5335 |
18084. Elküldve: 2008-07-25 21:39:31, Beauceron
|
[57622.] |
Zomba,milyen gyönyörű szinei vannak a képeknek Én nem is csinálok már semmi képet,tiszta frusztált leszek az én szintelen képeimtől
beauceron.lap.hu
Von Danubia kennel
|
|
|
 Luna

Tagság: 2004-09-09 16:18:30 Tagszám: #12524 Hozzászólások: 5335 |
18083. Elküldve: 2008-07-25 21:38:38, Beauceron
|
[57623.] |
Igen,ő az.Remélem,hamarosan sikerül beállitani a gyógyszeradagját,mert nagyon nem szeretnék még egy fiatal kutyát elvesziteni
beauceron.lap.hu
Von Danubia kennel
|
|
|
 Elles

Tagság: 2003-06-10 23:26:35 Tagszám: #5091 Hozzászólások: 42973 |
18082. Elküldve: 2008-07-25 21:13:45, Beauceron
|
[57624.] |
Elles
Képtáram
Kutyáim
|
|
|
 zomba

Tagság: 2005-03-21 16:54:58 Tagszám: #16960 Hozzászólások: 348 |
18081. Elküldve: 2008-07-25 21:10:13, Beauceron
|
[57625.] |
Jönnek
http://gallery.site.hu/u/zombazom/
|
| | | [válaszok erre: #18082 #18084 #18088] |
|
|
Törzstag
|
|
|