Köszönöm . Ezek szerint mégiscsak hasznos voltam .
| | |
A német juhászt nem én választottam példának, hanem az élet...merthogy történetesen ezt tenyészt az illető.
Most magamtól idézek, a lentebbi hozzászólásaimból, sorrendben:Idézet:
| Kompromisszum nélkül szelektál: ha egy kutya nem üti meg a mércét, azt ivartalaníttatja! Aki viszont megüti, abból kihozza, amit lehet, és nem érdeklik a tabuk és bevett szokások.
| |
Idézet:
| akinek ELSŐDLEGES a temperamentum és egészség, és sosem köt kompromisszumot a küllem javára.
| |
Idézet:
| nem köt kompromisszumot KÜLLEM miatt, vagyis nem használ CSAK abból a fő indokból egy kutyát, mert küllemileg kívánatos: hanem elsősorban számos más kívánalomnak kell megfelelnie, úgymint karakter, intelligencia, egészség, és ehhez megfelelő anatómia is tartozik (ami viszont merőben nem felel meg a show németjuhászokénak!!!), megfelelő ösztönök (pl. anyai ösztön).
| |
Igen, nyilván vannak mindig, legalább "minimális" kompromisszumok. Mint ahogy nyilván te sem egyetlen tulajdonság miatt döntöd el, kivel, hogyan tenyéssz, mindenkinek számos tényezőt figyelembe kell vennie, mérlegelnie (vagy legalábbis kellene, ugye). De mi van akkor, ha ezek után egy kutya valamiben nyilvánvalóan nem üti meg a mércét? Pl. örökölhető betegség hordozója.
Na, most jön a lényeg: kompromisszumot köt-e ezzel a tenyésztő? És a válasz, hogy sajnos, nagyon sok esetben igen! Gondolom, bármelyikőtök tudna sorolni collie (vagy éppen sheltie) tenyészkutyát, akit annakutána (és ellenére) is használtak/használnak, miután kiderült ez a turpisság. Mert pl. sokszoros díjnyertes és a príma küllemét kiválóan örökíti.
Azért úgy látom, többen megértették, hogy mit akarok mondani... El is gondolkoztattam egyeseket. Ez már megérte.
[Ezt a hozzászólást újraszerkesztették: 2008-01-23 10:48:47] | | |
Sokan járhatnak úgy,hogy nem ismerik személyesen a kutya jellemét és csak a tenyésztőtől/tulajdonostól tudnak érdeklődni ez ügyben.Az meg tudjuk nem minden esetben lehet objektív.Sokszor ér tenyésztőket olyan vád,hogy híres eredményes ,úgymond sztár kanhoz mennek fedeztetni.De kérdem én ha egy kutya külleme alapján tetszik a törzskönyv is passzol,hogyan játszon egy órácskát a kannal mielőtt fedeztet?Igen is hagyatkozni kell bírálatokra,bírói véleményekre mert egy hason kúszó idegbeteg vagy agresszív kutya nehezen tud interchampion címhez jutni bármennyire ismert is a gazdája.Persze egy gyengébb idegrendszerű kutyából is ki lehet hozni egy jól kiállítható kutyát és ezt soha senki nem fogja tudni,hogy egy kölyök milyen idegrendszerrel született le.Ez a tenyésztő felelőssége!Szidják azokat akik törzskönyv nélkül is adnak el kölyköt.Nem kell álszenteskedni!
Minden alomban születik gyengébb kutya is és a jelenlegi gyakorlatban ezt ugy tudjuk megvalósítani,hogy ne kerüljön tenyésztésbe,hogy nem adunk hozzá papírt.Lehet azt mondani,hogy genetikailag ez a kutya is olyan mint a "jó" tesvérei de akkor mi alapján szelektálunk.Törzskönyvet kap minden kölyök,de nem minden gazdi.
Szerintem nem kell lehetőséget adni a hobbitenyésztésre mert a gazdi szomszédjában szerinte van egy szép Lassie.A törzskönyvet tartsa magánál a tenyésztő és ha későbbiekben a tulaj felelősségteljesnek bizonyul és a kutya küllemileg és mentálisan eléri a mércét tudatosan segíthet az esetleges utódok megtervezésében.Ez persze lássug be egyenlőre utópisztikus.Bár lehetne így.De törzskönyvet az szerez aki akar.Ezek sajnos tények bocsi MEOE! | | |
Deedo, elgondolkoztam azon, amit irtál. Persze elsőre bevett szokásom, hogy semmivel nem értek egyet, amit látok olvasok. Viszont érdekes, amit irtál.
Most keresek kant Lottihoz, sokat gondolkoztam bizonyos küllemi tulajdonságokon, (első kritéria). Amikor Blondit összeadtam Kurázzsal, a törzskönyvön kivűl sokminden nem érdekelt. Még csak nem is láttam élőben a fedeztetés után két héttelig, nemhogy lássam, milyen a viselkedése.
elsőre mákom volt, küllemre, jellemre nagy javulás van a mamihoz képest. (vagy elég volt, hogy megkérdeztem Lénát, egyet ért e ezzel a friggyel, és egyetértett, rá hagyatkoztam)
de ha egy tenyésztő x fajtában két nem stabil viselkedésű kutyát összehoz, küllemi okokból ... lehet gondolkoznom kellene. És persze az alomból kikerült kutya gazdája csodálkozik, a kutya miért tart az emberektől, miért olyan bizonytalan.
azért vontam le konklúziót
nehéz úgy dicsérni egyet, hogy a nem dicsért ne sértődjön meg.
| | |
Csak a német juhász elég rossz példa mivel a show és a munka vonal két külön tipus-szinte már fajta.
De részemről befejeztem nincs hangulatom vitázni..
De azt továbbra is fenntartom, nem lehet minimális kompromisszum nélkül tenyészteni, német juhászt se, ahhoz tökéletes kutya kéne és itt a küllemet nem számoltam bele.
És nem magamra értettem..te írtad olyan érthetőségben hogy akármelyikünk magára vehette volna, hogy nem tenyésztő.. de úgy látom nem csak én reagáltam "furán" rá, akkor nem csak az én készülékemben van hiba azt hiszem..
NO COMMENT részemről a továbbiakban.
http://mysticmoonlight.uw.hu | | |
És ki mondta, hogy tenyésztőket kell szigorítani, vagy hogy velük lenne gond? (Szerintem se én, se Stella.) Azokkal van gond, aki szaporítók, DE TENYÉSZTŐNEK NEVEZIK MAGUKAT!
| | |
Azért most már leszállhatnátok a medencéről, meg birkanyájról. Én igyekeztem megmagyarázni, miért írtam, de úgy látszik nem vagyok érthető...
Azt is leírtam, hogy én nem lennék képes megalkuvás nélkül tenyészteni, tehát én vagyok az első, aki ezt elismeri...Csak jobban el kellene olvasni, amit írok.
Szemmel láthatóan megsértődtél rám, amit többek között azért sem értek, mert 1) én alapjában collie fajtáról beszéltem, és emiatt "sóhajtoztam", 2) nálad tudtommal nem jártam eddig, nem beszélgettünk órákat megvitatva a tenyésztési elveidet és módszereidet, tehát te nem esel az általam megítélhető kategóriába. Ha úgy érzed, igazságtalan vagyok veled, akkor a hiba a te készülékedben van. És mielőtt a sheltiesek leszedik a fejemet: kérdezzétek meg Luckyt, ha nekem nem hisztek, kb. 2 hete beszélgettünk pont arról, hogy sheltieben nincs akkora tenyészállomány, hogy akár elvben is el lehetne kerülni a kompromisszumok kötését. Nyugodtan meg lehet kérdezni, mire mondtam ezt, én nem fogom ide leírni.
Azt sem állítottam, hogy az "én" tenyésztőm tökéletes kutyákat tud vagy akar összehozni. Nem vagyok teljesen hülye. Viszont nem köt kompromisszumot KÜLLEM miatt, vagyis nem használ CSAK abból a fő indokból egy kutyát, mert küllemileg kívánatos: hanem elsősorban számos más kívánalomnak kell megfelelnie, úgymint karakter, intelligencia, egészség, és ehhez megfelelő anatómia is tartozik (ami viszont merőben nem felel meg a show németjuhászokénak!!!), megfelelő ösztönök (pl. anyai ösztön).
Valóban, szerencsés, hogy olyan fajtát talált, vagy választott magának, amellyel ezt megteheti. És továbbra is fenntartom: tessék nekem bemutatni egy hasonló elveken működő collie kennelt, de tőlem lehet sheltie, macska, vagy tengerimalac is...! És én boldog leszek! (Már ha ez érdekel valakit.)
P.S. És senkiben sem vontam kétségbe az elhivatottságot.
| | |
Készül a weboldalunk Trisszel, még nem teljes, sok funkció nem műxik, de megmutatom. Bármilyen észrevételnek, javaslatnak, kritikának örülök!
www.tristens.eoldal.hu | | |
Csak azt nem értem ebben az egészben, miért mindig a tenyésztőket kell szigorítani -akiből szerinted nem sok van- és azt akinek céljai vannak..mit ér az egész? Nem a tenyésztőkkel van a gond ez a lényeg és erre rá kéne már jönni! Nagyon jó ez a szerződés féle és lehetne is követendő példa. Csak sajna ezt is kitudják játszani és növelhető a törzskönyvnélküliek száma...Aki elhivatott tenyésztő -mert van ilyen több birkanyáj meg medence nélkül- az eddig is és ezután is betartotta amit kell , aki meg nem az ezután még annyira se fogja..
Azt meg majd megtudod ha Te is tenyészteni akarsz, hogy a tenyésztés nem megy kompromisszumok nélkül, mivel ez nem úgy megy , hogy két tökéletes egyedet keresünk és megszületnek a tökéletes kicsik...ez egy hosszabb folyamat és kompromisszumokat kell kötni, főképp azért mert tudtommal még nem született meg a tökéletes collie, se sheltie se német juhász..és már itt megbukott a gondolatod, hogy a nagybetűs TENYÉSZTŐD se olyan nagybetűs mert nem TUD két tökéletes egyedet összehozni. A törekvés meg ugyanúgy minden tenyésztőben benne van-mert sok van ilyen..- igaz nincs otthon medencéje se birkanyája..
http://mysticmoonlight.uw.hu | | |
Hát a fogakat speciel le lehet . De félre a tréfával, ha már azzal jössz, milyen kutyák kötnek ki a menhelyen... Időnként beleolvasok a Kirívó hirdetések c. topikba. Van ott minden, mi "szem-szájnak ingere", most konkrétan egy olyan hirdetés jutott eszembe, aminek a lényege : "megunt ebemet eladnám, esetleg másikra cserélném" és nem sokkal finomabb az eredeti szöveg sem. Ez az egyik leg , amit láttam. Egyébként meg hatalmas tudatlanság, nemtörődömség, stb. jellemzi az embereket... Tenyésztőnek ugyebár bárki nevezheti magát, mert ehhez nem jár igazolvány...? No persze, le lehet ellenőrizni, hogy van-e rendesen kiváltott kennelneve, de jut ez eszébe egy egyszerű hobbikutyavásárlónak? Vagy egyáltalán érdekli?
És ehhez kapcsolódóan, Stella, nekem nagyon tetszik, tetszene a lenti ötlet, és különösen az, hogy a tenyésztő így tényleg ellenőrizheti a kutya sorsát...elvileg. A gyakorlatban viszont nem hinném, hogy nem kijátszható a rendszer. Gondoljunk csak a rengeteg "fajtatiszta, törzskönyv nélküli" kiskutyás hirdetésre. "Vegyenek törzskönyv nélkülit, mert az olcsóbb!" és így alighanem még igaz is lesz: most érvelhetünk azzal, hogy a tk. ára pár ezer forint, de gondolom a tenyésztésre és hobbira eladott kölykök ára között nem csupán ennyi különbség lenne, vagy igen? Egyszóval, nem igazán vagyok biztos benne, hogy ezzel a tenyésztők nem maguk alatt vágnák a fát. Persze, ha nem lennének szaporítók, akkor remekül működne.
Van a biológiában egy kifejezés: evolúciósan stabil stratégia (röviden ESS). Ez azt a stratégiát jelenti, amely egy másféle stratégiá(ka)t játszó populációban megjelenik, és kezdeti ritkasága dacára el tud terjedni, viszont az ezt játszó populációban semmilyen más, ritka új stratégia nem tud elterjedni. Az ESS nem feltétlenül a legjobb stratégiát jelenti.
Nos, az a gyanúm, hogy a lenti megoldás nem ESS. Bocsánat a szkepticizmusért, én sem tudok jó megoldást.
| | |
végül ..., szoktam gondolkodni, elnézegetem a kutyáimat.
gondolom ez nagyon tartás függö, de csak egy példa: Liza kutyám, aki csak úgy összejött (két trikolor kutya kölyke, mert az állatorvos azt mondta, a tri mamának foltos kölykei lennének arany kantól...)
Liza 13 éves, és minden foga megvan, még viszonylag a helyén, Doris 9 éves, és gyöngy fehér fogai vannak, szépen sorban, mint a láncon a szemek. Viszont láttam idős kutyákat, rokonokat, akiknek 10 évesen már foguk alig van, hézagos, fogkövesedésre hajlamos, kipotyogott.
olyanról biztosan nem hallottam, hogy megnézték egy kan fogait, vagy a szülei fogait... pedig nem árt, ha egy két éves kutyának nem kell fogkövet szedetni a fogáról. (a veteránoknak meg nem...)
hogy a fogak jellege hogyan öröklődik, mennyi szerepe van a géneknek, mennyi a tartásnak (egy gazda már csak nem tartja annyira jelentősen eltérően az ebeit, illetve az egy vonalból való ebek különböző helyre kerülve nem valószinű, hogy teljesen egyforma körülmények között vannak, mégis hasonlóság nagy...)... ez a kutatók dolga.
ezt az eszmefuttatást le lehetne képezni más tulajdonságra is. oda jutunk, valami mindig háttérbe szorul, ha egy jellemzőben előre akarunk lépni. persze nem baj, ha a melléktermék (nem megtartott, vagy adott jellemzőre nem használt eb - munkavonalból nem használatra kikerült kutya, küllem vonalból családi ebnek került egyed) igaz az is ritkán fordul elő, hogy egy ebet leadnak a menhelyen, mert nem jó a szögellése, vagy nem párhuzamosak a végtagjai. de rossz viselkedésű eb könnyebben köthet ki menhelyen.
ha van egy x fajtájú kutyám, és abszolut fanatikus lennék, ha egy másik hasonló, rokon vagy akármilyen kutya tud javitani az adott tulajdonságon, ami nekem fontos, akkor használom.
a viselkedést, a fogakat, a stb... jellemzőket nem lehet lefotózni, a küllem emiatt sokszoros fontosságú lesz mindig is. aki belát a fotó mögé... az elérheti amit akar. | | |
Nos hosszú hónapok óta gondolkodom egy kettős rendszer kidolgozásán. Most ez találtam és érdekelne, hogy kinek mi a véleménye róla:
gondolkodom egy collie ba való átültetésén természetesen néhány dolog megváltoztatásával. Teszem hozzá, hogy ez semmire nem garancia hisz aki akar az el kezd szaporítani TK nélkül is
13 éve husky tartóként szomorúan tapasztalom, hogy a husky ismét divatkutya. Annak minden hátulütõjével együtt.
Mostanában ismét elszaporodtak a husky hirdetések, fõleg az interneten. A legtöbb szuka tulajdonos (persze Ön kedves Olvasó a kivétel) szinte kötelezõnek érzi magára nézve, hogy kiskutyákat kényszerítsen a világra.
Sok olyan hirdetést látok - elsõsorban az Interneten - ahol a kiskutyák annyiban hasonlítanak a huskyra, hogy legalább az egyik szemük kék. Nem beszélve a szülõk és a kölykök tartási körülményeirõl, amik szintén számos esetben finoman fogalmazva is kívánnivalót hagynak maguk után. A gyanútlan vásárló rohan az olcsó kutyáért, és jó esetben késõbb tudatára ébred, hogy nem ilyen lovat… izé kutyát akart, rosszabb esetben õ is szaporításba kezd vele.
A MEOE honlapján lévõ figyelemfelhívást néhány internetes hirdetési oldalra rendszeresen bemásoljuk, ezzel hívva fel a leendõ gazdik figyelmét, hogy ne hagyják magukat becsapni. Néhány lelkes huskys jóvoltából létrejött egy fajtamentõ hálózat, ahol az elhagyott, kóbor és menhelyen vagy sintértelepen, esetleg méltatlan körülmények között tartott huskykon igyekeznek segíteni. (Ezzel egyidõben sikeresen beindult malamut és szamojed fajtákban is.) Mindenkinek, akik kutyát szeretne, elsõsorban ajánljuk, hogy fogadjon örökbe egyet ezek közül a szerencsétlen sorsú kutyusok közül. Elérhetõségük: www.huskymentes.hu.
De mindez csak tüneti kezelés, véleményem szerint a szaporítás lehetõségét kell elõször megszüntetni.
Ezért hosszas töprengések és a lehetõségek mérlegelése után kidolgoztam egy feltételrendszert.
Bevallom, az ötlet nem az enyém, én csak alkalmazni szeretném azt, ami a macskatenyésztõknél és külföldön több kutyafajtánál is sikeresen mûködik, sõt néhány hete hallottam, hogy már Magyarországon is van más fajtában olyan kennel, akik alkalmaznak hasonló módszert.
A dolog lényege, hogy különbséget tegyünk a kutyavásárlók között.
Részletesen:
Kennelünkben ezentúl kétféle törzskönyvvel lehet kutyát vásárolni. Tenyésztési és hobby célra.
Természetesen továbbra sem szándékozunk több almot lehozni, mint amennyit feltétlenül szükségesnek érzünk tenyésztési céljaink megvalósításához. De mivel egy alomban nem csak az az egy kiskutya születik meg, akit meg szeretnénk tartani, a többinek szeretnénk minél jobb gazdit találni.
Kutyáinknak és utódaiknak továbbra is a lehetõ legjobbakat szeretnénk biztosítani, amibe a kiskutyák gondos felnevelése mellett beletartozik a szülõk megválogatása egészségben-küllemben-jellemben.
Nagyon fontosnak tartjuk, hogy az örökletes betegségeket kiszûrjük, és igyekszünk mindent megtenni ennek érdekében.
A tenyésztési célra eladott kutyák leendõ gazdáinak elõször is meg kell felelni egy magasabb elvárásnak. A beszélgetések során ki fogjuk õket kérdezni, mennyit is tudnak a huskyról, mint fajtáról, milyen célkitûzéseik vannak a tenyésztésben és miért pont a mi kiskutyánkban látják ennek lehetõségét. És még számos hasonló kérdésünk szokott lenni a telefonálókhoz vagy személyesen, esetleg e-mailben érdeklõdõ gazdijelöltekhez is. Ha a családi kupaktanács egyértelmûen úgy ítéli meg, hogy bizony õ olyan, aki a husky, mint fajta jobbá tételén fáradozik, akkor a részletes szerzõdés mellé a kutya eredeti törzskönyvét (ja és nem utolsósorban jelentkezési sorrendben második, harmadik választású kiskutyát is) megkapja.
Szerzõdésünk, mint eddig is, részletesen tartalmazza a tenyésztõ és a tulajdonos egymással szembeni elvárásait, a kutya jellemére és küllemére vonatkozó bizonyos mértékû garanciát.
A másik lehetõség, ami a dolog lényege két részre bontható. Mint azt eddig is tettük, elsõsorban mindenkinek azt ajánljuk, hogy fogadjon örökbe egyet a mentendõ kutyák közül. Ha õ mégis ragaszkodik egy törzskönyves valóban husky kutyához, akkor felajánlunk egy kiskutyát hobby célra. Õt egy teljesen másfajta szerzõdéssel bocsátjuk el, ami nem tartalmaz kiállítási garanciákat, kizárólag a kutya tartására vonatkozó elvárásokat, illetve a szülõk szûrési eredményein keresztül bizonyos fokú biztosítékot.
(1998. XXVII Állatvédelmi Törvény
Tilos:
- állatot kínozni, károsítani;
[…]
3. § E törvény alkalmazásában:
[…]
4. állatkínzás: […] továbbá az öröklõdõ betegségben szenvedõ - nem kísérleti célra szánt - állategyed tenyésztése, szaporítása;)
A gazdijelölt természetesen itt is mérlegelés alá esik, mert nem szeretnénk egyetlen kiskutyánkat sem a fajtamentés oldalán vagy menhelyeken viszontlátni.
A kutya törzskönyvét azonban nem, csak egy törzskönyvmásolatot adunk a kutyus mellé.
Ezzel a törzskönyvmásolattal kiállításra nevezni tudja a kutyát, úgy, hogy errõl mi is tudomást szerzünk, azonban a kutyát a nevére íratni nem tudja, és ezzel az esetleges szaporulatra sem tud törzskönyvet kiváltani.
Értelemszerûen ez utóbbi típusú eladásnál a kutya ára sem azonos egy tenyésztési célú kutyával. És a gazda csak a tenyésztési célú kutyák után választhat a kölykök közül.
Nem zárhatjuk ki (és nem is akarjuk) azonban, hogy ezeket a kutyusokat is a nevére vegye a gazdi, hiszen nem lehet tizenvalahány évig minden kiskutya a miénk, ezért itt jön a dolog lényege:
Elsõ variációban a gazdi 1 éves kora után igazolja, hogy a kutyát ivartalanította. Ezt az igazolást ellenõrizzük (Kanoknál ugye nem kell részleteznem, hogy igen egyszerû a módja, a szukákat pedig állatorvossal vizsgáltatjuk meg.) Amennyiben a dolog tényleg megtörtént, a gazdi megkapja az eredeti törzskönyvet és az átíráshoz szükséges papírokat.
Másik lehetõség, hogy a gazda idõközben meggondolta magát és mégis tenyésztésre szeretné áldozni pénzét és szabadidejét. Ebben az esetben a kutya 1 éves kora után át kell beszélnünk az elsõ variációban említett szempontokat. Aztán ha az árkülönbözet kifizetésére is hajlandó, akkor megkapja az eredeti törzskönyvet és az átírási papírokat.
Hangsúlyoznom szükséges, mert ez már többször is kérdés volt az érdeklõdõk részérõl, hogy a kölykök minõségében nincs különbség. Az is lehet, hogy egy alomból nem is választanak tenyésztési célra, így pont az elsõ jelentkezõ lehet akár második választó is. (Az elsõ választású kiskutya mindig a tenyésztõé, esetleg az elsõ a fedeztetésért jár, akkor a második a miénk) A különbség kizárólag az árban és a papírformában van. Bármelyik változatot választjuk azonban, ahhoz továbbra is ragaszkodunk, hogy folyamatos információnk legyen a kutya hol és hogyanlétérõl.
Csak remélni tudom, hogy a módszer mindenki számára érthetõ és kedvezõ visszhangra talál. Örömmel látnám, ha más is alkalmazná és fõleg annak örülnénk a legjobban, ha a fajtamentõk munka nélkül maradnának.
Béres Gyöngyi és Gombai Zsófi
Forrás: Sophie’s Pearl kennel honlapja.
Kaleido Star kennel/ÚJ!!!!
A Tanya |
Létezik, csak nem elismert. Németországban külön klubjuk is van (és mégis csak ők a fajtagazdák ).
Más szitu, persze, mert pl. német juhászban van munka vonal, ami a show vonal egyes hibáitól (pl. süppesztett far) mentes, mert különben nem lenne munkaképes. De azért ne hidd, hogy ez nem nagy dolog, mert igenis ő is eléggé az árral szemben úszik. Nagyon nehéz dolga volt/van megfelelő kutyák találásával, mert, ahogy ő maga mondta "túl nagyok az igényei".
| | |
Nem beszélve róla, hogy a fajta túltenyésztettsége miatt valóban nem árt, ha szelektál, és megnézi mit miért stb..Tök más szitu, mint az angolpásztorok. ( én amúgy annú úgy hallottam, hogy maga a fajta, hogy ó-német juhász nem létezik, csak így hívják a hosszú szőrűt.) Így talán már nem is olyan nagy a dolog imága. ( vagy hogy írják.. )
THE SOUTH'S STAR SHELTIE KENNEL | | |
Igen, tudom, ebben teljesen igazad van. Meg a fajta sem mellékes, mert ő mondjuk ónémet juhász tenyésztőnek mondja magát (ami elvileg a hosszú szőrűeket jelentené, de van nála rövid szőrű is), és azért nyilván nagyobb a mozgásterülete.
| | |
Értelek én..igen nagy sokk alatt álhattál. De nefeljtsd el azt sem, hogy sokakból nem biztos hogy az igazi elhivatottság, mint inkább anyagi lehetőségek hiányoznak. Mert ezek szerint itt, amit említettél, nincsenek akadályok...ez tök jó. DE....
THE SOUTH'S STAR SHELTIE KENNEL | | |
Jó, jó, mondom, hogy az első élmény hatása alatt álltam . És nem is a medence, meg a birkanyáj volt a lényeg, hanem ahogy előadta... (Tudniillik az hangzott ki belőle, hogy mennyire szeretné boldoggá tenni a kutyáit.) Voltam más helyen is, ahol sokkal profibb medence volt a kuttyoknak, meg gondozottabb környezet (mármint kertészetileg), de bár ott sokkal inkább ordítottak a "luxus" körülmények, arról az illetőről mégsem támadt áradozni kedvem.
| | |
Ez így ebben a formában kicsit másképp szól. Mert azért sok helyen nincs, és nem is lesz sem medence, sem bírkanyáj, és stb..( most én ezt ragadtam ki az érzékeltetés miatt, hogy azért nem így működik ez..)
THE SOUTH'S STAR SHELTIE KENNEL | | |
És még egy dolog: az eddigi ismeretségemben nagyon sok olyan van, aki igenis tenyésztő, de 18 éves kutyázós pályafutásom alatt összesen kettővel találkoztam, aki kiérdemelte tőlem a NAGYBETŰS minősítést. A másik történetesen egy bobtailos volt, aki a 90-es évek elejefelé tenyésztett (most nem tudnám megmondani, mikor hagyta abba). Az én szememben ez egész egyszerűen bámulatot, csodálatot jelent (mármint a nagybetű), valaki olyant, akinek a tenyésztési elvei hallatán felcsillan a szemem, és megdobban a szívem, valaki, akinek a munkáját úgy csodálom, hogy nem tartom valószínűnek, hogy magam képes lennék a nyomdokaiba lépni, és hasonlóan szigorú elvek szerint tenyészteni (már ha erre lenne valaha lehetőségem). Magyarán, nyugodtan lehet úgy venni, hogy magamat is leminősítem.
| | |
Nézd, én tisztelem-becsülöm a britesek közül is, aki megérdemli, de tény, hogy nem találkoztam eggyel sem, akinek ELSŐDLEGES a temperamentum és egészség, és sosem köt kompromisszumot a küllem javára. Olyantól vettem kutyát, akinek ez igenis fontos, de olyat tőle sem hallottam még eddig, hogy "fedeztetek ezzel a kannal, mert nagyon jó temperamentumú, baromi intelligens, stb. emellett mindene egészséges (és a családjában is), és ugyan vannak ezek meg ezek a küllemi hibái (és itt most nem ordító hibákra gondolok), de ez most nem érdekel, mert a másik dolog fontosabb."
Lehet, hogy van ilyen brites tenyésztő, de én még nem találkoztam vele. Remélem, hogy akik ismernek, nem fognak megsértődni rám, mert esetleg belegondolnak, hogy igazam van.
Nem bántás céljából írtam, amiket írtam (és tudom, hogy kicsit talán túllőttem a célon, mentségemre legyen mondva, az első benyomás hatása alatt voltam ), és távol álljon tőlem, hogy leszóljam a brit fajták tenyésztőit. Azt sem mondtam, hogy mindenkinél saját birkanyájnak kellene lennie... (Ezt meg sem engedheti mindenki magának.) Én örülök, hogy végre a collienál is kezd általánosabbá válni, hogy odafigyeljünk a karakterre!!!! De tény, hogy a colliet-sheltiet nagyon hosszú ideig küllemkutyának könyvelték el a saját tenyésztői, és ismétlem, én nem jártam olyan helyen, ahol a küllem másodlagos lenne (ld. első mondatom). De ha ti tudtok ilyet, nagyon is szeretném látni, meglátogatni.
| | |
|