[KUTYAFAJTÁK] Mudi (üzenet: 201418, Kutya) |
|
|
|
 Szilaj

Tagság: 2004-02-13 18:19:55 Tagszám: #8720 Hozzászólások: 29802 |
92711. Elküldve: 2011-01-04 12:01:30, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108776.] |
Én meg soha.
Hova tűnt az aláírásodból a kenneled?
Mudi Fajtamentő Egyesület
"A kutya éppen némaságával válik mindennél értékesebbé. Társaságában az ember rátalál a lelki békére, ahol a szavak elvesztik minden jelentőségüket!"
|
| | | [válaszok erre: #92717] |
[előzmény: (92709) Híres, 2011-01-04 11:59:41] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 kormosvari

Tagság: 2003-04-30 00:00:00 Tagszám: #3406 Hozzászólások: 2659 |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Híres

Tagság: 2006-04-10 19:54:52 Tagszám: #29485 Hozzászólások: 22864 |
92709. Elküldve: 2011-01-04 11:59:41, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108778.] |
Én csak azt tudom, hogy nem ránk. Nem is azért írtam, de tulajdonképpen magamra vehettem, mert én is követtem/követek el hibákat. (Lehet, van olyan, aki nem tudja ezt magáról )
Mudimentés
Kennelem
Egy jó kutyának halála után a legjobb helye a gazdája szívében van
|
| | | [válaszok erre: #92711 #92730] |
[előzmény: (92705) Szilaj, 2011-01-04 11:41:27] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Szilaj

Tagság: 2004-02-13 18:19:55 Tagszám: #8720 Hozzászólások: 29802 |
92708. Elküldve: 2011-01-04 11:55:09, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108779.] |
Viszont szabad volt neki annyit ugatni, amennyi jól esett, a petárdákat úgysem tudta túlharsogni. Ugatni meg nagyon szeret.
Mudi Fajtamentő Egyesület
"A kutya éppen némaságával válik mindennél értékesebbé. Társaságában az ember rátalál a lelki békére, ahol a szavak elvesztik minden jelentőségüket!"
|
| | |
[előzmény: (92707) Gulakuti, 2011-01-04 11:52:42] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Gulakuti

Tagság: 2006-11-11 10:30:59 Tagszám: #36988 Hozzászólások: 10958 |
92707. Elküldve: 2011-01-04 11:52:42, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108780.] |
Lehet süket
Gulakuti kennel
Galériám
Felkutattam a családfámat, és rájöttem, hogy én vagyok
|
| | | [válaszok erre: #92708] |
[előzmény: (92706) Szilaj, 2011-01-04 11:47:05] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Szilaj

Tagság: 2004-02-13 18:19:55 Tagszám: #8720 Hozzászólások: 29802 |
92706. Elküldve: 2011-01-04 11:47:05, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108781.] |
Szilaj kifejezetten imádott Pesten Szilveszter éjfélkor a lakótelepen "szőnyegbombázáskor" sétálni. Természetesen póráz nélkül, ahogy megszokta.
Ilyen is van. Ettől persze még nincs tökéletes idegrendszere.
Mudi Fajtamentő Egyesület
"A kutya éppen némaságával válik mindennél értékesebbé. Társaságában az ember rátalál a lelki békére, ahol a szavak elvesztik minden jelentőségüket!"
|
| | | [válaszok erre: #92707] |
[előzmény: (92702) kormosvari, 2011-01-04 11:38:22] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Szilaj

Tagság: 2004-02-13 18:19:55 Tagszám: #8720 Hozzászólások: 29802 |
92705. Elküldve: 2011-01-04 11:41:27, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108782.] |
Én tudom, kire gondolt.
Mudi Fajtamentő Egyesület
"A kutya éppen némaságával válik mindennél értékesebbé. Társaságában az ember rátalál a lelki békére, ahol a szavak elvesztik minden jelentőségüket!"
|
| | | [válaszok erre: #92709 #92727] |
[előzmény: (92700) Híres, 2011-01-04 11:35:59] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 sárkánykutya

Tagság: 2009-12-11 17:13:21 Tagszám: #80574 Hozzászólások: 9091 |
92704. Elküldve: 2011-01-04 11:41:12, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108783.] |
Szerintem olvass tovább
Amúgy meg senki nem kérdőjelezte meg, hogy a küllem viszonylag könnyen fixálható... legalább is bizonyos elemei. DE, ez nem jelenti azt, hogy törekedni kéne a könnyű és gyors fixálásra - mert annak ára van!
Egyszer, ha jól emlékszem, épp arról volt szó, hogy mennyivel könnyebb küllemre tenyészteni, mint vézenre, mert előbbi egyszerűen jobban mérhető
Aurea mediocritas.
Mudi Fajtamentő Egyesület
|
| | | [válaszok erre: #92713 #92726] |
[előzmény: (92699) kormosvari, 2011-01-04 11:35:04] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 voiceofforest

Tagság: 2007-11-16 14:39:51 Tagszám: #51739 Hozzászólások: 735 |
92703. Elküldve: 2011-01-04 11:38:48, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108784.] |
"Legyél önmagad és mondd ki amit érzel, mert akik számítanak nem bánják, és akik bánják, úgyse számítanak."
Gabi
Voice of Forest kennel
|
| | |
[előzmény: (92692) kormosvari, 2011-01-04 11:19:50] |
|
Törzstag
|
|
 kormosvari

Tagság: 2003-04-30 00:00:00 Tagszám: #3406 Hozzászólások: 2659 |
92702. Elküldve: 2011-01-04 11:38:22, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108785.] |
Nekem is van ilyen tapasztalatom.
Pl. Csutka lövésálló volt, de ideges volt a petárdázáskor.
"VAKOK KÖZÖTT FÉLSZEMŰ A KIRÁLY"
Kormosvári-Hajtó mudi kennel
Képtár
|
| | | [válaszok erre: #92706] |
[előzmény: (92583) Csibiti, 2011-01-03 16:11:43] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Híres

Tagság: 2006-04-10 19:54:52 Tagszám: #29485 Hozzászólások: 22864 |
92701. Elküldve: 2011-01-04 11:36:52, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108786.] |
Nem is tudom, minek írogatok, mikor van, aki megelőz.
Mudimentés
Kennelem
Egy jó kutyának halála után a legjobb helye a gazdája szívében van
|
| | |
[előzmény: (92697) sárkánykutya, 2011-01-04 11:31:46] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Híres

Tagság: 2006-04-10 19:54:52 Tagszám: #29485 Hozzászólások: 22864 |
92700. Elküldve: 2011-01-04 11:35:59, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108787.] |
Nem tudom, kire gondolsz, de Sziszi is ilyen volt. Kiderült, hogy nem idegbeteg, csak nem tudtam helyén kezelni, vagyis ő nem tudta, hol a helye a falkában. Ez a probléma viszont elég könnyen megoldódott, amikor már tudtam, mit kell tennem. Szóval előfordul, hogy a gazdi a balfék és nem jól kezeli a kutyáját, sőt szerintem ez a gyakoribb. Az, hogy domináns a kutya, nem ok arra, hogy mindig mindenkit megharapjon. Mint ahogy a félelemből kitámadást is lehet kezelni, ez sem elfogadható magyarázat, ha így viselkedik egy kutya.
Mudimentés
Kennelem
Egy jó kutyának halála után a legjobb helye a gazdája szívében van
|
| | | [válaszok erre: #92705 #92725] |
[előzmény: (92695) kormosvari, 2011-01-04 11:23:35] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 kormosvari

Tagság: 2003-04-30 00:00:00 Tagszám: #3406 Hozzászólások: 2659 |
92699. Elküldve: 2011-01-04 11:35:04, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108788.] |
Jó, hogy ezt a mondatot leírtad:
"A mennyiségi tulajdonságok a jól öröklődők közé tartoznak, sajnálom, de tényeken azt hiszem kár vitázni. A küllemi jegyek jó része ide tartozik. Ha mégsem így lenne, akkor talán szólni kéne a profoknak akik ezt tanították nekem genetikából, meg állattenyésztésből."
Már régóta fontolgatom, hogy ezzel kapcsolatban idéznék hosszabban szakmainak számító írásból, írásokból, amelyek ezt fogalmazzák meg.
Egy dolog tart vissza: a hosszas bepötyögés.
Ha lenn olyan programom, mely lehetősvé teszi a szöveg megformálását, hamarabb megtenném.
"VAKOK KÖZÖTT FÉLSZEMŰ A KIRÁLY"
Kormosvári-Hajtó mudi kennel
Képtár
|
| | | [válaszok erre: #92704] |
[előzmény: (92605) Visszhang, 2011-01-03 17:36:07] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Híres

Tagság: 2006-04-10 19:54:52 Tagszám: #29485 Hozzászólások: 22864 |
92698. Elküldve: 2011-01-04 11:32:00, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108789.] |
Ezt tökéletesen megfogalmaztad.
Azon túl én meg is fordítanám a dolgot. Sajnos lehetséges egy jó idegrendszerrel született kutyát is annyira elrontani felnőtt korára, hogy totálisan idegbetegnek nézzen ki.
Ezért én óvatos vagyok, amikor egy felnőtt kutya idegrendszeréről kérdeznek. Egy 6-8 hetes kiskutyát alaposan megfigyelve, letesztelve sokkal megbízhatóbb információt kaphatunk az adott kutya idegrendszeri sajátosságairól. Később egyre inkább beleszólnak már külső tényezők. Hozzáteszem, hogy egy extrémen rosszul tartott hat hetes kölykön is látszanak már ennek bizonyos jelei, mint ahogy egy különlegesen jól tartott és nevelt alom kölykein is láthatóak annak jelei már 6-8 hetes korban is. Ez utóbbira a saját Ciceró-Sziszi almomat tudom felhozni példának. Ennek az alomnak a születésekor éreztem már elég tudást és felkészültséget ahhoz, hogy születésüktől fogva mondhatni ideális körülmények között neveljem őket. Ehhez természetesen volt egy jó alap, hiszen a kölykök eleve olyan párosításból születtek, ahol várható volt a jó idegrendszer, de ezt nagyon szépen lehetett fejleszteni és szerintem Sári látta az eredményt, amikor nálunk járt.
Összefoglalva azt tudom mondani, hogy kell egy jó idegrendszeri alap a kölyköknek és szükséges egy olyan tenyésztő, aki képes ezt néhány hetes korra a lehető legjobban fejleszteni. Szerintem a kettő együtt ad olyan jó kutyákat, amelyekkel öröm lesz együtt élni.
De azt hiszem mindezzel semmi újat nem mondtam.
Mudimentés
Kennelem
Egy jó kutyának halála után a legjobb helye a gazdája szívében van
|
| | |
[előzmény: (92691) kormosvari, 2011-01-04 11:18:40] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 sárkánykutya

Tagság: 2009-12-11 17:13:21 Tagszám: #80574 Hozzászólások: 9091 |
92697. Elküldve: 2011-01-04 11:31:46, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108790.] |
Bocsi, de a kettőnek nincs feltétlenül köze egymáshoz!
Egy harapós kutya lehet kiegyensúlyozott, de ha nincs megfelelően kezelve, lehet harapós pl. védőösztönből is.
Ám valóban hajlamosít az öröklött félősség a harapásra... attól függően, hogy mekkora harciassággal párosul.
Aurea mediocritas.
Mudi Fajtamentő Egyesület
|
| | | [válaszok erre: #92701 #92714 #92723] |
[előzmény: (92695) kormosvari, 2011-01-04 11:23:35] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 zöldbors

Tagság: 2004-11-18 10:16:54 Tagszám: #14029 Hozzászólások: 821 |
|
Törzstag
|
|
 kormosvari

Tagság: 2003-04-30 00:00:00 Tagszám: #3406 Hozzászólások: 2659 |
92695. Elküldve: 2011-01-04 11:23:35, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108792.] |
Gondolom, hogy a jó idegrendszer része az is, ha egy kutya furton-furt embereket harap meg, mert az a kutya "csak" domináns.
"VAKOK KÖZÖTT FÉLSZEMŰ A KIRÁLY"
Kormosvári-Hajtó mudi kennel
Képtár
|
| | | [válaszok erre: #92697 #92700 #92810] |
[előzmény: (92654) Híres, 2011-01-03 20:25:08] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 kormosvari

Tagság: 2003-04-30 00:00:00 Tagszám: #3406 Hozzászólások: 2659 |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 sárkánykutya

Tagság: 2009-12-11 17:13:21 Tagszám: #80574 Hozzászólások: 9091 |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 kormosvari

Tagság: 2003-04-30 00:00:00 Tagszám: #3406 Hozzászólások: 2659 |
92692. Elküldve: 2011-01-04 11:19:50, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108795.] |
Tüsikém, tiszta anyja ezen a képen!!!
"VAKOK KÖZÖTT FÉLSZEMŰ A KIRÁLY"
Kormosvári-Hajtó mudi kennel
Képtár
|
| | | [válaszok erre: #92703] |
[előzmény: (92661) voiceofforest, 2011-01-03 22:16:34] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 kormosvari

Tagság: 2003-04-30 00:00:00 Tagszám: #3406 Hozzászólások: 2659 |
92691. Elküldve: 2011-01-04 11:18:40, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108796.] |
Csak kiegészítésnek szánom, (és egyszerinek), hogy magam több olyan -mostanában már sztárkutyának tartott - kutyával kapcsolatban vannak olyan, meglehetősen megbítható helyekről szerzett információm, miszerint kölyök korban a gazdi igen nagy munkával érte el azt, hogy a kutya tudjon normálisan viselkedni.
Nem elhanyagolható körülmény ez sem, mert lám, ezek az esetek azt mutatják, hogy egyrészt igen sok múlik a hozzáértő és kitartó nevelésen, másrészt egy most szuperül viselkedő kutya sem biztos, hogy szuper idegrendszerrel bír.
További szép napot!
"VAKOK KÖZÖTT FÉLSZEMŰ A KIRÁLY"
Kormosvári-Hajtó mudi kennel
Képtár
|
| | | [válaszok erre: #92698] |
[előzmény: (92668) AduAsz, 2011-01-04 09:37:42] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 zöldbors

Tagság: 2004-11-18 10:16:54 Tagszám: #14029 Hozzászólások: 821 |
92690. Elküldve: 2011-01-04 11:14:30, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108797.] |
Tényleg említetted már korábban is, hogy érdekel a bizalmatlan (félénk) kontra bizalmas (stabil) idegrendszer örökölhetősége. Úgy emlékszem, akkor belinkeltem neked Beljajev rókás kísérletének leírását, amiben meggyőzően nagy létszámú populációt hosszú éveken át szelektálva és megfigyelve vonta le a következtetéseit. Nem tudom, végül is tudtál-e időt szakítani a dokumentáció átolvasására. Az én számomra eléggé meggyőzőek voltak az eredményei.
Akik nem olvasták annak idején, azok számára egy kis tudománytalan összefoglaló:
"Nem csak az ember rendelkezik kölyökkori tulajdonságokkal: a mi kutyáink is neoténiás farkasok, nagyjából minden fontos jellemvonásukban. A kutyává válás folyamata során már néhány generáció alatt is kialakulnak azok a tulajdonságok, amelynek hatására kutyává lesz a vadállat. Egy orosz genetikus, Dimitrij Beljajev végzett prémállat-tenyésztési céllal szelídítési kísérleteket ezüstrókákkal, még az ötvenes években. E kísérlet során egy csapat rókakölyköt nevelt fel, közben személyes kapcsolatban volt az állatokkal. Az állatok közül következetes választások sorával azokat szaporította tovább, amelyek nem féltek tőle. Ha egy róka oda mert menni hozzá, esetleg még hozzá is mert érni a kezéhez, az biztos befutó volt a szaporításban részt vevők közt. Mindössze 8 generáció múltán a szelídségre szelektált rókák teste kisebb, arcorra rövidebb, feje kerekebb lett, megjelent a bicsakló fülvég és a fehér jegyes bunda – holott a kutató kizárólag a szelídség alapján válogatott!
Az eredményül kapott barátságos, kutyaszerű rókák stresszhormonszintje is lényegesen alacsonyabb volt vad társaikénál. E rókák felnőttként is játékosak voltak, figyeltek az emberre, kíváncsiak, tanulékonyabbak lettek, pont, mint a kutyák. Ha az ember egy adott tulajdonság alapján választ, az gyakran több egyéb jellemzővel együtt változik meg."
|
| | | [válaszok erre: #92693 #92752] |
[előzmény: (92668) AduAsz, 2011-01-04 09:37:42] |
|
Törzstag
|
|
 Híres

Tagság: 2006-04-10 19:54:52 Tagszám: #29485 Hozzászólások: 22864 |
92689. Elküldve: 2011-01-04 11:02:20, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108798.] |
Igen, én is mindig azt próbálom megfogalmazni, hogy az általad felsorolt tulajdonságok a szélsőségek kivételével eléggé nehezen értelmezhetőek egységesen. Az, hogy kinek mi jelenti a bátorságot/gyávaságot egy kutyában (mondom, a szélsőségek kivételével), az elég tág fogalom.
Mudimentés
Kennelem
Egy jó kutyának halála után a legjobb helye a gazdája szívében van
|
| | |
[előzmény: (92686) AduAsz, 2011-01-04 10:57:26] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 sárkánykutya

Tagság: 2009-12-11 17:13:21 Tagszám: #80574 Hozzászólások: 9091 |
92688. Elküldve: 2011-01-04 11:01:21, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108799.] |
Jaja... vannak ilyen "kapcsolók"... és adott esetben az sem mindegy, hogy pl. egy gén adott változatát az anyától vagy az apától kapja-e az utód! (Gyuri "imádott" epigenetikája itt is közbeszól )
Aurea mediocritas.
Mudi Fajtamentő Egyesület
|
| | |
[előzmény: (92685) Híres, 2011-01-04 10:55:01] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Csibiti

Tagság: 2005-11-28 19:47:21 Tagszám: #24142 Hozzászólások: 9156 |
|
[KUTYAFAJTÁK] Mudi (üzenet: 201418, Kutya) |
|
|
|
|