[KUTYAFAJTÁK] Mudi (üzenet: 201418, Kutya) |
|
|
|
 sárkánykutya

Tagság: 2009-12-11 17:13:21 Tagszám: #80574 Hozzászólások: 9091 |
92611. Elküldve: 2011-01-03 18:26:33, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108876.] |
Kedves Lili!
Ebben a stílusban valóban nincs értelme az eszmecserének, vitatkozni nem áll szándékomban. Veled ellentétben én még emlékszem az előző hozzászólásodra, ahol a küllemere, mint egy tulajdonságra utaltál. Így még ha most nem is ezt írtad, mégsem volt egyértelmű számomra, hogy végül is hogyan értelmezed a fogalmat.
Ha az idegesített fel, hogy igazam lehet a mennyiségi tulajdonságok öröklődését illetően, akkor sajnálom, de ugyebár a tények fájdalmasak.
Sok szempontból egyetértek veled amúgy, és tetszik a munkád és eredményeid a kutyáiddal.
De ha visszavennél ebből az arrogáns stílusból, lehet, hogy mindenkinek még jobb lenne.
Aurea mediocritas.
Mudi Fajtamentő Egyesület
|
| | | [válaszok erre: #92612] |
[előzmény: (92610) Visszhang, 2011-01-03 18:19:18] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Visszhang

Tagság: 2010-10-04 18:38:55 Tagszám: #89016 Hozzászólások: 137 |
92610. Elküldve: 2011-01-03 18:19:18, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108877.] |
Saci drága, ha valaki nagyon szőrszálat akar hasogatni, az tud is.
"A küllemi jegyek jó része..." kezdetű mondatomat nehéz lehetett úgy értelmezni, hogy én egyetlen tulajdonságként nézem a küllemet, de neked sikerült. Gratulálok! A marmagasság tudtommal szintén a jól öröklődő tulajdonságok közé tartozik, persze ez két dolgot NEM jelent: Ha apuci/anyuci x cm volt kölök nem lesz feltétlenül pont x cm. Meg azt sem jelenti, hogy ha száraz kenyéren és vízen tartod, akkor is megnő akkorára, mint nőhetne rendes kaján. De azt jelenti, hogy akár mennyire is eteted, a genetikailag meghatározottnál nem lesz nagyobb. Konstruktív vitát szívesen folytatok, de se szőrszálat nem hasogatnék, főleg írásban nem és nyelvészeti vitákba se bonyolódnék.
www.visszhang.com
|
| | | [válaszok erre: #92611] |
[előzmény: (92608) sárkánykutya, 2011-01-03 18:06:33] |
|
Haladó
|
|
 Híres

Tagság: 2006-04-10 19:54:52 Tagszám: #29485 Hozzászólások: 22864 |
92609. Elküldve: 2011-01-03 18:12:17, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108878.] |
"Azt szerettem volna érzékeltetni, hogy idegrendszerre is kellene tenyészteni. Nemcsak Áginak és nekem.
Ha más is, akkor szóljatok, mert mi valamit mégis másképpen csinálunk."
Zsófi!
1. Az, hogy egy tenyésztő nem "fényezi" magát folyamatosan azzal, hogy jó idegrendszerre szelektál, nem jelenti azt, hogy nem is teszi.
2. Nem biztos, hogy teljesen egyformán gondoljuk (mi tenyésztők), mit is jelent a jó idegrendszer egy mudinál. Vannak persze objektíven mérhető dolgok, de vannak olyanok, amelyeket eléggé sokféleképpen lehet értelmezni (mármint egyes viselkedési mintákat)
Szóval nem bánnám, ha nem szűkítenéd le két tenyésztőre azokat, akiknek fontos, hogy a kennelükben született kutyák jó idegrendszerűek legyenek. Nem elsősorban a magam nevében kérem ki ezt! Felsorolni nem szeretném azokat, akiknek szerintem éppen úgy fontos a jó idegrendszer, mint neked vagy Áginak, mert az is bántó lehet, ha véletlenül valakit kihagyok.
Mudimentés
Kennelem
Egy jó kutyának halála után a legjobb helye a gazdája szívében van
|
| | | [válaszok erre: #92615 #92649 #92694] |
[előzmény: (92594) hamvasmudi, 2011-01-03 17:11:52] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 sárkánykutya

Tagság: 2009-12-11 17:13:21 Tagszám: #80574 Hozzászólások: 9091 |
92608. Elküldve: 2011-01-03 18:06:33, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108879.] |
"Saci: A mennyiségi tulajdonságok a jól öröklődők közé tartoznak, sajnálom, de tényeken azt hiszem kár vitázni. A küllemi jegyek jó része ide tartozik. Ha mégsem így lenne, akkor talán szólni kéne a profoknak akik ezt tanították nekem genetikából, meg állattenyésztésből. "
Nem tudom, kik és mikor tanították ezt, de mivel remélhetőleg fél év múlva diplomázom genetikus-biológusként, megkockáztatom a kijelentést, hogy ez így továbbra sem igaz!
Eleve az, hogy "mennyiségi tulajdonságok" egy nagyon tág fogalomkör, melynek párja a "minőségi tulajdonságok". És ebben az értelemben egyértelműen a mennyiségi tulajdonságok azok, melyeknek általában kisebb az örökletes háttere a környezetihez képest.
Ha a küllemet egyetlen tulajdonságként nézed, akkor értelemszerűen "mennyiségi tulajdonságnak" nevezhető, de szerintem butaság egyetlen tulajdonságnak tekinteni. Ehelyett számos tulajdonság együttese, melyek között értelemszerűen vannak minőségi és mennyiségi tulajdonságok. Így pl. a szín egyértelműen minőségi, és egyértelműen szinte kizárólag genetikai háttere van - tehát "jól öröklődő". Míg a magasság mennyiségi, és kérdéses, hogy mekkora részben van genetikai és környezeti háttere, de az biztos, hogy kisebb a genetikai aránya, mint a szín esetében. Azt, hogy egy adott tulajdonság hogyan öröklődik csak méréssel lehet megállapítani, és fajonként vagy akár populációnként eltérhet az örökletesség mértéke.
Aurea mediocritas.
Mudi Fajtamentő Egyesület
|
| | | [válaszok erre: #92610] |
[előzmény: (92605) Visszhang, 2011-01-03 17:36:07] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Híres

Tagság: 2006-04-10 19:54:52 Tagszám: #29485 Hozzászólások: 22864 |
92607. Elküldve: 2011-01-03 18:05:05, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108880.] |
Ez a beírásod sokkal érthetőbb és tanulságosabb volt. Élvezettel olvastam.
Mudimentés
Kennelem
Egy jó kutyának halála után a legjobb helye a gazdája szívében van
|
| | |
[előzmény: (92605) Visszhang, 2011-01-03 17:36:07] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Gulakuti

Tagság: 2006-11-11 10:30:59 Tagszám: #36988 Hozzászólások: 10958 |
92606. Elküldve: 2011-01-03 17:46:51, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108881.] |
Most érthetőbb voltál , és sok igazságot írtál !
Gulakuti kennel
Galériám
Felkutattam a családfámat, és rájöttem, hogy én vagyok
|
| | |
[előzmény: (92605) Visszhang, 2011-01-03 17:36:07] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Visszhang

Tagság: 2010-10-04 18:38:55 Tagszám: #89016 Hozzászólások: 137 |
92605. Elküldve: 2011-01-03 17:36:07, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108882.] |
Ez a nem élőszavas kommunikáció kissé nehézkes, de reméltem, tömörítve is érthető, amire gondoltam. A válaszok szerint mégsem volt az. Sajnálom. Nem futok neki ismét, mert túl hosszú lenne, ha valaki érteni akarja, az talán némi gondolkodással így is megértheti. Akinek nem inge, nem kell fölvenni. Valóban van egy-két kennel, ahol részben megjelent a közös küllem és az is igaz, hogy aki sok éve sok kutyával tenyészt, az hamarabb eljut ide, de ezt írtam is. Ezért nem értem az olyan beírást, hogy szegény egy két almos tenyésztő. Nem is erről volt szó!
Saci: A mennyiségi tulajdonságok a jól öröklődők közé tartoznak, sajnálom, de tényeken azt hiszem kár vitázni. A küllemi jegyek jó része ide tartozik. Ha mégsem így lenne, akkor talán szólni kéne a profoknak akik ezt tanították nekem genetikából, meg állattenyésztésből.
hamvasmudi:Az őrző-védő mudikról annyit, hogy lehet, hogy az ősidőkben volt még több ilyen mudi, mostanában ha lenne, csodálkoznék. Persze nem azokra gondolok, akik ilyen-olyan kutyasulin körhergelésen megfogják a rongyikát, hanem ennél kissé komolyabbra. Mint ahogyan agilitys mudik közé sem sorolok olyanokat, akik párszor letévedtek a kutyasuliba és sikerült két akadályt átugraniuk.
Adu: a sport és munka kutya összehasonlításod szerintem annyiban sántít, hogy az aktív terelőmunkát végző kutya, nem kergeti egész nap a nyájat, az idő nagyobb részében egerészik, vagy pihen a fa árnyékában, vagy hasonló. De aki már volt haszoncélra tartott nyájnál, abban fel sem merül, hogy más lenne a cél, mint minél több nyugodt legelőidő biztosítása a jószágnak, hiszen akkor hízik, termeli a tejet, stb. Az aktív sportkutya adott esetben jóval több időt tölt tréninggel, mint a dolgozó kutya munkával és sokszor ez intenzívebb is.
A védőösztönnek sajátossága, hogy nem feltétlenül aktív már pici korban, végső fejlettségét adott esetben csak a kutya egy-másfél éves korára éri el. Leggyakrabban az ivarérés kezdetekor éledezik ez az ösztön is. Ha a kutyában van védőösztön, de nincs magabiztosság és kiegyensúlyozottság, akkor lesz a kutya gyáva, ideges, bizonytalan olyan szituációkban, amit fenyegetésként él meg. Hogy ezek melyek, az függ a szocializációjától és az idegrendszerétől. A védőösztön elég jól öröklődik. Mondhatni nagyon jól.
www.visszhang.com
|
| | | [válaszok erre: #92606 #92607 #92608 #92699] |
|
|
Haladó
|
|
 Gulakuti

Tagság: 2006-11-11 10:30:59 Tagszám: #36988 Hozzászólások: 10958 |
92604. Elküldve: 2011-01-03 17:31:35, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108883.] |
Ja ! , Mutasd !
Gulakuti kennel
Galériám
Felkutattam a családfámat, és rájöttem, hogy én vagyok
|
| | |
[előzmény: (92603) hamvasmudi, 2011-01-03 17:30:26] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 hamvasmudi

Tagság: 2010-08-26 02:39:30 Tagszám: #87957 Hozzászólások: 1044 |
92603. Elküldve: 2011-01-03 17:30:26, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108884.] |
Székesfehérvárról
Zsófi, Sába, Pisze és a többiek
"A kiskutya a természet kínálta gyógyír a szeretet hiányára...és az élet sok egyéb bajára is." Richard Allan Palm
www.hamvasmudi.fw.hu
http://gallery.site.hu/u/Hamvasmudik/
|
| | | [válaszok erre: #92604] |
[előzmény: (92602) Gulakuti, 2011-01-03 17:28:53] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Gulakuti

Tagság: 2006-11-11 10:30:59 Tagszám: #36988 Hozzászólások: 10958 |
92602. Elküldve: 2011-01-03 17:28:53, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108885.] |
Miről ?
Gulakuti kennel
Galériám
Felkutattam a családfámat, és rájöttem, hogy én vagyok
|
| | | [válaszok erre: #92603] |
[előzmény: (92600) hamvasmudi, 2011-01-03 17:20:33] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Gulakuti

Tagság: 2006-11-11 10:30:59 Tagszám: #36988 Hozzászólások: 10958 |
92601. Elküldve: 2011-01-03 17:28:16, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108886.] |
Nem , ép most tüzel !
Gulakuti kennel
Galériám
Felkutattam a családfámat, és rájöttem, hogy én vagyok
|
| | |
[előzmény: (92598) Csibiti, 2011-01-03 17:19:10] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 hamvasmudi

Tagság: 2010-08-26 02:39:30 Tagszám: #87957 Hozzászólások: 1044 |
92600. Elküldve: 2011-01-03 17:20:33, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108887.] |
Köszi!
Nekem is van fényképem
Zsófi, Sába, Pisze és a többiek
"A kiskutya a természet kínálta gyógyír a szeretet hiányára...és az élet sok egyéb bajára is." Richard Allan Palm
www.hamvasmudi.fw.hu
http://gallery.site.hu/u/Hamvasmudik/
|
| | | [válaszok erre: #92602] |
[előzmény: (92595) Gulakuti, 2011-01-03 17:14:50] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 sárkánykutya

Tagság: 2009-12-11 17:13:21 Tagszám: #80574 Hozzászólások: 9091 |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Csibiti

Tagság: 2005-11-28 19:47:21 Tagszám: #24142 Hozzászólások: 9156 |
92598. Elküldve: 2011-01-03 17:19:10, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108889.] |
Gondolom kölykök utáni állapotban van.
Csibiti kennel
Galéria
|
|
|
 hamvasmudi

Tagság: 2010-08-26 02:39:30 Tagszám: #87957 Hozzászólások: 1044 |
92597. Elküldve: 2011-01-03 17:17:13, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108890.] |
Érdekes.
Délcegnek fiatal korában petárda élménye volt, amikor a barátnőm szilveszterkor csöngetés helyett egy petárdát dobott az udvarunkba. Pont a kutya mőgé, aki már a kapuban volt.
De ettől még a vaddisznóhajtásokon nem zavarta a puska.
Sőt! A többi petárda sem.
De viharelőrejelzőként ezután kiválóan működött. A vihar előtt jelezte, hogy neki sürgősen be kell jönnie, így mindig az eső előtt leszedhettük a ruhákat a kötélről.
Kopós barátném erdélyi kopói megkülönböztetik a sörétes és a golyós puskát is.
Zsófi, Sába, Pisze és a többiek
"A kiskutya a természet kínálta gyógyír a szeretet hiányára...és az élet sok egyéb bajára is." Richard Allan Palm
www.hamvasmudi.fw.hu
http://gallery.site.hu/u/Hamvasmudik/
|
| | |
[előzmény: (92582) K-vadász, 2011-01-03 15:58:40] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 sárkánykutya

Tagság: 2009-12-11 17:13:21 Tagszám: #80574 Hozzászólások: 9091 |
92596. Elküldve: 2011-01-03 17:16:59, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108891.] |
Nem hallottál még kamaszkorról?
Az teljesen normális, hogy vannak különböző periódusai az idegrendszer fejlődésének - embereknél ezt jól ismerjük.
Az nem mindegy, hogy milyen mértékűek a változások. Embereknél is számos pszichés betegség a kamaszkor vége/fiatal felnőtt kor táján alakul ki legkönnyebben, normális életvitel esetén. És ez részben (sőt, inkább erősen) genetikai hátterű. Valószínűleg egyszerűen vannak, akik esetében a kamaszkori idegrendszeri kapcsolat-átrendeződések sokkal drasztikusabbak, mint másoknál. Kutyáknál sem kizárt, hogy van ilyen.
Aurea mediocritas.
Mudi Fajtamentő Egyesület
|
| | |
[előzmény: (92570) AduAsz, 2011-01-03 13:40:40] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Gulakuti

Tagság: 2006-11-11 10:30:59 Tagszám: #36988 Hozzászólások: 10958 |
92595. Elküldve: 2011-01-03 17:14:50, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108892.] |
Ment a kő
Gulakuti kennel
Galériám
Felkutattam a családfámat, és rájöttem, hogy én vagyok
|
| | | [válaszok erre: #92600] |
[előzmény: (92594) hamvasmudi, 2011-01-03 17:11:52] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 hamvasmudi

Tagság: 2010-08-26 02:39:30 Tagszám: #87957 Hozzászólások: 1044 |
92594. Elküldve: 2011-01-03 17:11:52, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108893.] |
Köszi!
Nem akartam részletezni!
Vagy féltucat njuhász tenyésztővel jártam együtt a Dél-pesti kutyasulira, akik direkt BM átadásra tenyészettek.
Igaz, akkor még érettségim sem volt, mert csak 17 éves voltam.
Tudom, hogy mit néz, és nézett a BM és a határőrség a kutyákon.
Az egyik srácnak sikerült elintéztetni, hogy kutyástul vonuljon be határőrnek. Mikor leszerelt sokat mesélt.
Igaz, és nem voltam katona.
Azt szerettem volna érzékeltetni, hogy idegrendszerre is kellene tenyészteni. Nemcsak Áginak és nekem.
Ha más is, akkor szóljatok, mert mi valamit mégis másképpen csinálunk.
Jöhetnek a kövek.
Zsófi, Sába, Pisze és a többiek
"A kiskutya a természet kínálta gyógyír a szeretet hiányára...és az élet sok egyéb bajára is." Richard Allan Palm
www.hamvasmudi.fw.hu
http://gallery.site.hu/u/Hamvasmudik/
|
| | | [válaszok erre: #92595 #92609] |
[előzmény: (92584) Csibiti, 2011-01-03 16:19:48] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 sárkánykutya

Tagság: 2009-12-11 17:13:21 Tagszám: #80574 Hozzászólások: 9091 |
92593. Elküldve: 2011-01-03 17:11:26, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108894.] |
Ha bizonyos fejlődési szakaszban változik meg a kutya viselkedése, az nyugodtan lehet genetikai hátterű, hiszen az idegrendszer plaszticitása és fejlődési lépései is erősen genetikailag meghatározottak
Aurea mediocritas.
Mudi Fajtamentő Egyesület
|
| | |
[előzmény: (92564) AduAsz, 2011-01-03 12:30:19] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 sárkánykutya

Tagság: 2009-12-11 17:13:21 Tagszám: #80574 Hozzászólások: 9091 |
92592. Elküldve: 2011-01-03 17:09:00, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108895.] |
Csak körül kell nézni a bordereknél például!
Másrészt, ami nagyon fontos, hogy az, hogy motivált állapotban mit mutat a kutya, és nyugodt állapotban mit mutat, egészen más lehet. Ergo egy munka közben fanatikusan drive-os (nem pörgős) kutya otthon lehet halál nyugodt. És mivel a sportszelekció az előbbi viselkedésre irányul, abból nem következik egyenesen a hiperaktív kutya - csak növekszik az esélye.
Másrészt meg ha ki is alakulnának ilyen esetleg hiperaktív sportvonalak: van aki tudja kezelni az ilyen kutyákat, annak szíve-joga ilyet tartani. Ez értelemszerűen nem jelentené azt, hogy az egész fajta ilyenné válna.
Aurea mediocritas.
Mudi Fajtamentő Egyesület
|
| | |
[előzmény: (92563) Mudista, 2011-01-03 12:26:46] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Gulakuti

Tagság: 2006-11-11 10:30:59 Tagszám: #36988 Hozzászólások: 10958 |
92591. Elküldve: 2011-01-03 17:07:47, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108896.] |
Nálam is van ilyen vedlős kutya több is , sőt most is van olyan ami most kopasz !
Gulakuti kennel
Galériám
Felkutattam a családfámat, és rájöttem, hogy én vagyok
|
| | | [válaszok erre: #92598] |
[előzmény: (92590) Csibiti, 2011-01-03 16:49:08] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Csibiti

Tagság: 2005-11-28 19:47:21 Tagszám: #24142 Hozzászólások: 9156 |
92590. Elküldve: 2011-01-03 16:49:08, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108897.] |
Bogyó képes a teljes kopaszságig levedleni. Berkenye is, ő ráadásul még le is barnul olyankor
Csibiti kennel
Galéria
|
|
|
 vicuus

Tagság: 2010-08-20 20:43:52 Tagszám: #87819 Hozzászólások: 804 |
92589. Elküldve: 2011-01-03 16:46:18, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108898.] |
Vicus
"A kutya az egyetlen a világon, aki jobban szeret téged saját magánál." /Josh Billings/
|
| | |
[előzmény: (92578) Gulakuti, 2011-01-03 15:21:14] |
|
Törzstag
|
|
 Gulakuti

Tagság: 2006-11-11 10:30:59 Tagszám: #36988 Hozzászólások: 10958 |
92588. Elküldve: 2011-01-03 16:43:57, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108899.] |
tényleg erősen levedlett ! Most jobban néz ki
Gulakuti kennel
Galériám
Felkutattam a családfámat, és rájöttem, hogy én vagyok
|
| | | [válaszok erre: #92590] |
[előzmény: (92587) Csibiti, 2011-01-03 16:41:48] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Csibiti

Tagság: 2005-11-28 19:47:21 Tagszám: #24142 Hozzászólások: 9156 |
92587. Elküldve: 2011-01-03 16:41:48, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108900.] |
Nem, nincs sok ilyen kutya, ez EGY(!) kutya.
És ez a kép már nagyon régen készült, még analóg géppel, egy erősen levedlett Bogyóról...
Csibiti kennel
Galéria
|
|
|
[KUTYAFAJTÁK] Mudi (üzenet: 201418, Kutya) |
|
|
|
|