[KUTYAFAJTÁK] Mudi (üzenet: 201418, Kutya) |
|
|
|
 Viki84

Tagság: 2008-05-24 17:26:11 Tagszám: #59680 Hozzászólások: 11049 |
92561. Elküldve: 2011-01-03 12:04:08, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108926.] |
Ha a dolgok nem fordulnak jobbra, akkor menj balra.
|
| |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 sárkánykutya

Tagság: 2009-12-11 17:13:21 Tagszám: #80574 Hozzászólások: 9091 |
92560. Elküldve: 2011-01-03 11:53:28, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108927.] |
Szép!
Aurea mediocritas.
Mudi Fajtamentő Egyesület
|
| | |
[előzmény: (92553) markiklara, 2011-01-03 07:11:25] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 AduAsz

Tagság: 2006-05-15 09:13:49 Tagszám: #30582 Hozzászólások: 3486 |
92559. Elküldve: 2011-01-03 11:07:53, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108928.] |
Elöször is boldog új évet kívánok mindnekinek, gazdiknak, mudiknak meg a többieknek is!
Szia, Lili!
Nem éppen Tajnicsekre gondoltam, mert azért látni, hogy az ö számára a tenyésztésnél vannak más fontos szempontok is. Mondjuk, talán erös volt a szó, hogy "tenyésztök", mert inkább néhány kennel párosításaibóll, ill. azok indoklatából és a leírt elvárásokból nekem ez jött ki. Neveket nem mondok, mert nem tartom fejben, de mindezt a fórumon (esetleg a sportoson) leírtakból és néhány kennel webjén (magyar is, külföldi is) talált infók alapján gondolom, valamint néhány "érintett" mudi közvetlen vagy közvetett ismerete (pl. videók) alapján.
Én nem járok túl sokat kutyás sportrendezvényekre, de érdekesképpen, ahol voltam, amit láttam és más tapasztalatok alapján mondom, hogy több sportos (föleg agilitis) mudira nem éppen jellemzö az erös kiegyensúlyozottság). Viszont gyakori a könnyü túlmotiváltság és a túlpörgés. És valójában ezt ezekben a mudikban (csak más szavakkal leírva) többen elönyként tüntetik fel az említett párosításoknál - és még igyekszenek ezt erösíteni, fixálni. Ez az, ami nekem a leginkább nem tetszik. Ezen az úton könnyen el lehet jutni a hiperaktív sportkutyához, amely szuper teljesítményre képes - de normális életben normális gazdának egy átok lesz.
Normálisan sportoló normális gazdinak nincsen szüksége ilyen mudihoz - a gond ott van, hogy vannak olyanok, akik mindenáron a csúcsra fognak akarni kerülni és ezért lesz a leírt kutyáknak kereslete. Csakhogy nem mindegyik ilyen "gazda" képes egy ilyen kutyát egész életében úgy kezelni, hogy ö is, a kutya is elégedett életet éljen. (Pontosabban: mennyi gazda van pl. Magyarországon, amelyik képes erre?) Akkor meg mi lesz a kutyával??? Vagy ha nem lesznek megfelelö eredményei?
Azt hiszem, egy "normális", átlagos mudival egy hozzáértö gazda képes sok kutyás sportban csúcsszintre jutni, nem kell ehhez erösíteni olyan tulajdonságokat, amelyek a mindennapban nehéz perceket okoznak a kutyának is, a gazdának is.
Még hozzáteszem, hogy több (nem írom, hogy sok, mert annyi mudit "személyesen" nem ismerek) - akár sikeres - sportoló mudi inkább rövid idejü jó terhelhetöséggel rendelkezik, viszont a hosszabb, tartós terhelhetöségi próbán eléggé gyorsan "elbukik". Ěs - szerintem - ez az egyik (ill. a másik) ok, miért más a sport és a munka világa. A nyájnál kiválóan dologzó terelökutya (többé-kevésbé)egész napos tartós terheltség alatt van (volt), nincs idö gondtalanul pihenni és ha dolgoznia kell, NEM SZABAD túlpörögnie, mert az veszélyeztetheti úgy nyájat, mint a kutyát vagy gazdát. A pörgést a kutyának (is) kell tudnia szabályozni, nem(csak) a gazdának). A sportnál a kutyának bírnia kell az egyszeri (bár néha ismételt) terhelést, de utána "szabadja van" és elég, ha a gazda képes szabályozni a kutya pörgését. E kettö világ ezért (is) külömbözö - és amely kutya kiváló az egyikben, elbukhat a másikban (és fordítva).
Még egy (már klasszikus) megjegyzés: én aztán végképpen nem csak a külsö alapján való tenyésztés híve vagyok - csak néha elgondolkodom sokaknak világosnak tünö "tényeken", amelyek néha semmivel alátámasztott hipotézisnek bizonyulnak :-). Ami nem jelenti azt, hogy az én gondolataim nem letnek ugyanilyenek :-)).
"Ne eröszakold a véleményedet - ajánld fel!" (Srí Krijánanda)
Gyuri
|
| | | [válaszok erre: #92563] |
[előzmény: (92172) Visszhang, 2011-01-01 12:01:56] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 vicuus

Tagság: 2010-08-20 20:43:52 Tagszám: #87819 Hozzászólások: 804 |
92558. Elküldve: 2011-01-03 10:40:46, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108929.] |
Vicus
"A kutya az egyetlen a világon, aki jobban szeret téged saját magánál." /Josh Billings/
|
| |
|
Törzstag
|
|
 Bokréta

Tagság: 2008-03-17 22:47:34 Tagszám: #57201 Hozzászólások: 48 |
92557. Elküldve: 2011-01-03 08:10:19, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108930.] |
Boldog újévet minden mudisnak!
|
| |
|
Zöldfülű
|
|
 Bokréta

Tagság: 2008-03-17 22:47:34 Tagszám: #57201 Hozzászólások: 48 |
92556. Elküldve: 2011-01-03 08:06:42, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108931.] |
jó reggelt!
hihi, nem semmi..bár a régi mondás is ezt tartja...:A Bokréta-vér nem válik vízzé:)))
Remélem hogy nagyon fognak vigyázni rá,nem akarom hogy gyros-ként végezze!
Más:már nagyon gyöntölhetnékem van,lehet h hét végefele v köv hét elején elhoznám a kis göndörszőrű kutyám.)
Ja 1 kérdés...a madárkákat szeretitek?(nem enni---:)
|
| | | [válaszok erre: #92562] |
[előzmény: (92555) Híres, 2011-01-03 07:36:33] |
|
Zöldfülű
|
|
 Híres

Tagság: 2006-04-10 19:54:52 Tagszám: #29485 Hozzászólások: 22864 |
92555. Elküldve: 2011-01-03 07:36:33, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108932.] |
Jó reggelt mindenkinek!
Eperkét elviszik a héten, de attól tartok, nem éri meg azt a napot, mert agyoncsapom. Semmi nincs tőle biztonságban. A karácsonyfát kishíján magára borította, eltűnnek a papucsok, zoknik, az ágyra dobott kabátot leráncigálja, ugat, mindig láb alatt van (közben persze folyamatosan csóvál ) Minden pillanatban figyelni kell rá. Ha kizárom, üvölt, a párom nem bírja hallgatni, beengedi. Ez így megy egész nap. Ilyen rossz kiskutyánk még az életben nem volt. Csirizék heten nem voltak ilyen rosszak, pedig az az alom sem volt piskóta és ők is bejárhattak a lakásba.
A múltkor meglátogattak minket, akik viszik majd Egyiptomba a gazdájának. A fiatal pár férfi tagja egy belga állatorvos. Alaposan megvizsgálta, de nem talált "hibát" benne. Nagyon tetszett nekik, hogy milyen temperamentumos kiskutya. A leendő gazdája is állatorvos. Lakásban fogja tartani, mert van ugyan egy kis udvar, kert a házhoz, de egyedül nem fogja kiengedni. (Tekintettel arra, hogy Egyiptom nem kutyabarát ország) Viszont mindenhová elkíséri majd a gazdáját.
Mudimentés
Kennelem
Egy jó kutyának halála után a legjobb helye a gazdája szívében van
|
| | | [válaszok erre: #92556] |
|
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Híres

Tagság: 2006-04-10 19:54:52 Tagszám: #29485 Hozzászólások: 22864 |
92554. Elküldve: 2011-01-03 07:22:26, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108933.] |
Hű!
Nem mindig reagálok a feltett képekre, bocs! De erre muszáj. Gyönyörű ez a kutya!
Mudimentés
Kennelem
Egy jó kutyának halála után a legjobb helye a gazdája szívében van
|
| | |
[előzmény: (92553) markiklara, 2011-01-03 07:11:25] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 markiklara

Tagság: 2008-05-28 20:54:30 Tagszám: #59811 Hozzászólások: 3258 |
92553. Elküldve: 2011-01-03 07:11:25, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108934.] |
Szép jó reggelt!
Kunok Áldása Aszat
Kunok Kincse Kennel honlapja
"...csak az üres kalász tartja fel a fejét, a gabonaszemmel teli meghajlik..." (Márki Elek)
|
| | | [válaszok erre: #92554 #92560] |
|
|
Kiváló dolgozó
|
|
 hamvasmudi

Tagság: 2010-08-26 02:39:30 Tagszám: #87957 Hozzászólások: 1044 |
92552. Elküldve: 2011-01-02 20:20:02, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108935.] |
Ilyet ne is mondj!
Nem vagyok én ilyen öreg
...vagy csak te öregszel ilyen gyorsan.
Zsófi, Sába, Pisze és a többiek
"A kiskutya a természet kínálta gyógyír a szeretet hiányára...és az élet sok egyéb bajára is." Richard Allan Palm
www.hamvasmudi.fw.hu
http://gallery.site.hu/u/Hamvasmudik/
|
| | |
[előzmény: (92550) knusa, 2011-01-02 19:57:26] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Pentz Kati

Tagság: 2008-11-18 15:03:08 Tagszám: #65722 Hozzászólások: 9705 |
92551. Elküldve: 2011-01-02 20:11:47, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108936.] |
További szép estét mindenkinek.
Holnaptól munka,pedig még elviselnék 1 hetet itthon.
Noé Állatotthon
Mudi Fajtamentő Egyesület
Mivel mindig az okos eng
|
| |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 knusa

Tagság: 2005-01-05 18:41:35 Tagszám: #14932 Hozzászólások: 5125 |
92550. Elküldve: 2011-01-02 19:57:26, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108937.] |
Szerintem még nem.
Soha ne add fel!..... Csak ha elegendő bélyeg van rajta!
Knusa, Kraszna, Vértes
|
|
|
 hamvasmudi

Tagság: 2010-08-26 02:39:30 Tagszám: #87957 Hozzászólások: 1044 |
92549. Elküldve: 2011-01-02 19:53:20, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108938.] |
Akkor már tudtad, hogy állatorvos leszel?
Zsófi, Sába, Pisze és a többiek
"A kiskutya a természet kínálta gyógyír a szeretet hiányára...és az élet sok egyéb bajára is." Richard Allan Palm
www.hamvasmudi.fw.hu
http://gallery.site.hu/u/Hamvasmudik/
|
| | | [válaszok erre: #92550] |
[előzmény: (92547) knusa, 2011-01-02 19:52:41] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 knusa

Tagság: 2005-01-05 18:41:35 Tagszám: #14932 Hozzászólások: 5125 |
92548. Elküldve: 2011-01-02 19:53:07, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108939.] |
Tudom...
Soha ne add fel!..... Csak ha elegendő bélyeg van rajta!
Knusa, Kraszna, Vértes
|
|
|
 knusa

Tagság: 2005-01-05 18:41:35 Tagszám: #14932 Hozzászólások: 5125 |
92547. Elküldve: 2011-01-02 19:52:41, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108940.] |
Vagy még régebben...
Soha ne add fel!..... Csak ha elegendő bélyeg van rajta!
Knusa, Kraszna, Vértes
|
|
|
 hamvasmudi

Tagság: 2010-08-26 02:39:30 Tagszám: #87957 Hozzászólások: 1044 |
92546. Elküldve: 2011-01-02 19:49:53, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108941.] |
Nem, nem.
Egy kicsit régebben
Tegnapelőtt?
Zsófi, Sába, Pisze és a többiek
"A kiskutya a természet kínálta gyógyír a szeretet hiányára...és az élet sok egyéb bajára is." Richard Allan Palm
www.hamvasmudi.fw.hu
http://gallery.site.hu/u/Hamvasmudik/
|
| | | [válaszok erre: #92547] |
[előzmény: (92542) knusa, 2011-01-02 19:46:29] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Gulakuti

Tagság: 2006-11-11 10:30:59 Tagszám: #36988 Hozzászólások: 10958 |
92545. Elküldve: 2011-01-02 19:49:42, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108942.] |
Azt lehet
Gulakuti kennel
Galériám
Felkutattam a családfámat, és rájöttem, hogy én vagyok
|
| | | [válaszok erre: #92548] |
[előzmény: (92544) knusa, 2011-01-02 19:48:50] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 knusa

Tagság: 2005-01-05 18:41:35 Tagszám: #14932 Hozzászólások: 5125 |
92544. Elküldve: 2011-01-02 19:48:50, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108943.] |
Nem bánkódom... nem erről van szó.
de akkor én meg gondolok...
Soha ne add fel!..... Csak ha elegendő bélyeg van rajta!
Knusa, Kraszna, Vértes
|
|
|
 Pentz Kati

Tagság: 2008-11-18 15:03:08 Tagszám: #65722 Hozzászólások: 9705 |
92543. Elküldve: 2011-01-02 19:47:27, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108944.] |
Mielőtt ismét vita robbanna ki........
Még van két hét! Tessék megmutatni ki milyen ügyes.
Noé Állatotthon
Mudi Fajtamentő Egyesület
Mivel mindig az okos eng
|
| |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 knusa

Tagság: 2005-01-05 18:41:35 Tagszám: #14932 Hozzászólások: 5125 |
92542. Elküldve: 2011-01-02 19:46:29, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108945.] |
Az nem tegnap volt...
Soha ne add fel!..... Csak ha elegendő bélyeg van rajta!
Knusa, Kraszna, Vértes
|
|
|
 Pentz Kati

Tagság: 2008-11-18 15:03:08 Tagszám: #65722 Hozzászólások: 9705 |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Gulakuti

Tagság: 2006-11-11 10:30:59 Tagszám: #36988 Hozzászólások: 10958 |
92540. Elküldve: 2011-01-02 19:41:06, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108947.] |
Így , de ne bánkódj !
Gulakuti kennel
Galériám
Felkutattam a családfámat, és rájöttem, hogy én vagyok
|
| | | [válaszok erre: #92544] |
[előzmény: (92538) knusa, 2011-01-02 19:39:17] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Gulakuti

Tagság: 2006-11-11 10:30:59 Tagszám: #36988 Hozzászólások: 10958 |
92539. Elküldve: 2011-01-02 19:39:48, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108948.] |
Ezt nem kétlem !
Gulakuti kennel
Galériám
Felkutattam a családfámat, és rájöttem, hogy én vagyok
|
| | |
[előzmény: (92537) hamvasmudi, 2011-01-02 19:39:00] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 knusa

Tagság: 2005-01-05 18:41:35 Tagszám: #14932 Hozzászólások: 5125 |
92538. Elküldve: 2011-01-02 19:39:17, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108949.] |
Ha te így gondolod...
Soha ne add fel!..... Csak ha elegendő bélyeg van rajta!
Knusa, Kraszna, Vértes
|
|
|
 hamvasmudi

Tagság: 2010-08-26 02:39:30 Tagszám: #87957 Hozzászólások: 1044 |
92537. Elküldve: 2011-01-02 19:39:00, [KUTYAFAJTÁK] Mudi
|
[108950.] |
Ne izgulj!
Knusa előbb látott mudit hajtani, minte azt gondolod
Zsófi, Sába, Pisze és a többiek
"A kiskutya a természet kínálta gyógyír a szeretet hiányára...és az élet sok egyéb bajára is." Richard Allan Palm
www.hamvasmudi.fw.hu
http://gallery.site.hu/u/Hamvasmudik/
|
| | | [válaszok erre: #92539 #92542] |
[előzmény: (92536) Gulakuti, 2011-01-02 19:33:14] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
[KUTYAFAJTÁK] Mudi (üzenet: 201418, Kutya) |
|
|
|
|