Nyilván egy kutya terelőképessége azok számára értékes, akik juhokat tartanak, ebből élnek, vagy magas szinten szeretnének versenyezni a terelősportban (általában a kettő egy és ugyanaz) - a többiek tesznek rá magasról Nem feltétlenül a gazdi kritikája, azért Wip sem éppen piskóta, nem biztos, hogy egy kevésbé határozott és tapasztalt kutyás is kézben tudná tartani. Emlékszem terelésben a felmenőivel meg tesóival még Piet-éknek is akadt problémájuk, pedig gondolom ők sem akkor kezdték mikor ideköltöztek Magyarországra, akkor egy átlag, különösebb kiképzői tapasztalatokkal nem rendelkező kutyásnak hogyne akadna...?
A zárójeles részre vonatkozó objektív igazsággal meg remélem, hogy az új gazdája teljesen tisztában van, mert ahogy hallom tenyésztési tervei vannak vele...
Ha az ember tényleg szeret egy fajtát, akkor kénytelen lenyelni valamilyen szinten a hazai bürokráciát. A tenyésztéshez kiállítási eredmények nem kellenek, csak egy tenyészszemle kutyánként, + maga a törzskönyvezés költségei: tehát a MEOE-vel való érintkezést gyakorlatilag a minimálisra lehet csökkenteni.
Egy olyan tenyésztőnek, akit a fajta szeretete motivál a tenyésztésnél, és célja annak megőrzése és javítása kénytelen más tenyészőkkel együttműködni, akik szóba sem fognak állni vele, ha a saját állománya tk. nélküli...
Sajnos a tenyésztés- ha az ember lelkiismeretesen csinálja- elég költséges hobbi (főleg itthon, ahol egy kiskutyát fele vagy harmadáron adva a külföldihez képest is drágának talál a nagytöbbség).
A küllemi bírálatos dologban van egy mákszemnél több igazság, sajnos nem csak Magyarországon folyik ez, hanem mindenhol valóban nem valami szerencsés, ha egy kutya tenyészértékének egyetlen mérője a kiállításokon elért eredményei, de erről aztán még egy egész könyvet lehetne írni és amint fentebb is említettem, kiállításra járni a tenyésztéshez nem kötelező: lehet máshol is bizonyítani
Tudod, pont az a baj, hogy a tk. nélkül 'tenyésztőket IS (a kennelklubhoz hasonlóan) a PÉNZ motiválja- azaz minél kevesebb pénzből minél több kölyköt előállítani.
És egy józan fajtahonosító nem azért nem ad el tenyészszukát, mert rontaná a saját üzletét ( a border fajtahonosítók vígan adtak el szaporítóknak szukát, a mai napig nincs egyiknek sem kölyökeladási problémája...), hanem a fajtát és az egyedeket próbálja védeni.
Attól kezdve, hogy az emberek olcsón hozzájutnak valamihez, általában rögtön kevésbé is értékelik azt (nem, nem mindig, de azért ne legyenek senkinek illúziói). Elkezdődik a szűrések és elképzelések nélküli szaporítás, az olcsó, tk. nélküli kölykök gyártása, ami a következőket vonja maga után:
- az állomány drasztikus romlását (ami ugyan az alap kennelre semmilyen hatással nem lenne, van azonban az egyedekre, és a fajta hírnevére is)
-betegségekkel terhelt egyedek megjelenése
-kidobott kutyák, amiket ráadásul törzskönyv és chip hiányában beazonosítani sem lehet. (Bár pont most volt a fajtamentésnél egy amit be lehetett, csak a tenyésztője sz@rt rá magasról- na az ilyet sem hívnám tenyésztőnek...)
Ezek a folyamatok a boder collie-nál gyönyörűen végigtekinthetők, az utóbbi tíz évben, a mostani kaotikus helyzetig, amikor gyakorlatilag minden sarkon kaphatsz már bordert- és vesz is minden hülye, épp csak fingja nincs a fajta igényeiről, amiről a kedves 'tenyésztő' (kölyköt vedd és vidd, minél hamarabb) nem fogja tájékoztatni.
Ja és még az ócsópénzé ISDS-hez hozzátenném, hogy Angliában 4-500 font egy ISDS regelt kölyök, akármilyen szülőktől, aztán ez az összeg a szülők munkaeredményeivel / vérvonalával egyenes arányban növekszik.
Egy pusztán ISDS regelt, de kiképzett kutya meg aztán 1000 fonttól a csillagos égig bármennyibe is kerülhet.
A kis ócsóságok.
Wip-el meg Laciéknak óriási nagy mázlijuk volt, sehol a világon nem kaptak volna ennyiért ISDS regisztrál kutyák, gondolom azért adták ilyen olcsón a hollandok, mert egyrészt nem számított nekik a pénz (volt elég), másrészt a kutya fülének nem kellettek a kölykök itthon. Nem is csoda, ilyen kutya annak való, aki komolyan dolgozik- lehetőleg terel vele. Wip egyik tesója pl. egy agilityshez került, és még neki is sok volt...
(mellesleg ha jól tudom, neki volt valamilyen mozgásszervi rendellenessége is...)
Igen, ha összeszámoljuk sokba kerül a törzskönyvezési procedúra... de még mindig a töredéke annak, amit egy tisztességes tenyésztő rákölt egy 'minőségi' alomra. Ha valaki a törzskönyvön spórolt, felmerül a kérdés, hogy még min? Az eü. szűréseken? A kölyöktápon? A féreghajtón? Milyen igényei vannak egyáltalán egy olyan tenyésztőnek, akinek nincs saját kennelneve kiváltva, aki sajnálja kölykönként azt az 5000 froncsit a származási lapra és chipre (!)? Milyen elképzelései a fajtáról amit tenyészt? Milyen kutyák fognak kikerülni tőle?
Én azt mondom, hogy a kutyavásárlás mindig lutri, akárhonnan is veszi az ember, de azért az esélyek közel sem egyformák. Nagyobb eséllyel lesz olyan a kutyám, amilyet szeretnék, ha a szülei, nagyszülei (tk. nélkül halvány lila gőzöm sem lenne kik azok) is olyanok, amik megfelelnek az elképzeléseimnek.
Nagyobb eséllyel lesz egészséges, hogyha a szülei mentes klinikai és genetikai vizsgálattal rendelkeznek az öröklődő betegségekre.
Border Collie-ban pl. mindjárt van egy nem is olyan ritka recesszíven öröklődő betegség, ami gyakorlatilag az immunrendszer teljes hiányát okozza, max. 2-3 évet élnek az ezzel terhelt kutyák. Szerinted egy tk. nélkül szaporító ember hol fog genetikai szűrést csináltatni a szülőknek? Hol figyel arra, hogy ne legyen mind a kettő hordozó? Egyáltalán, honnan fogja tudni, hogy a szülők esetleg nem-e közeli rokonok?
Én nem azt mondom, hogy egy törzskönyves kutyával nem lehet befaragni, mert főleg itthon, szinte semmilyen követelmény nincs, azon kívül, hogy a szülők is regisztráltak legyenek. De a tk. egy olyan ALAP dolog, amit minden FAJTA tenyésztőjétől ELVÁR az ember, és nem pedig valami plusz.
Tk. nélkül egyébként egy kutya nem is tekinthető fajtatisztának....
Ez mind szép és jó, de szerinted, Magyarországról mégis hányan dédelgetnek olyan terveket, hogy ISDS által elismert, vagy szervezett versenyen szeretnék megmérettetni magukat? Szerintem a két kezed nem kell, hogy összeszámold....
Szóval a maradék, az olyan lököttek mint én és a többi hétvégi pásztor úgyis a APKK-s versenyekre fog eljárni- vagy sehova. Márpedig az APKK-s versenyre FCI törzskönyv kell.
És most lehet itt nekem jönni, hogy milyen borzalmasan alacsony a színvonal stb.. Igen, az! De szerintem amíg az ember a helyén tudja kezelni az itt elért eredményeket (jól szórakoztunk a hétvégén és egy csilivili serleget is hazavittünk) és nem tulajdonít neki mondjuk értéket a tenyésztésben (mert nem nagyon van neki...), addig nem fogom megérteni, hogy miért kell ezekre fröcsögni.
A nevezési díjak tényleg borzalmasan magasak- de ez meg a rendezők egyéni szocproblémája, megint csak annyit tudok mondani: nem kötelező elmenni.
Najó, itt álljunk azért meg egy percre... az agility, frizbi, és az ehhez hasonló sportok az ezeket űzők jó 99%-nak szabadidőtöltés, hobbi, valami ami kicsit színesebbé teszi életének szürke napjait (a maradék 1% meg ennek a 99-nek tart szemináriumot...). Szóval igen, nagyszerű elv, hogy mindenki szabadon részt vehessen ezeken a versenyeken, függetlenül attól, hogy a kutyája tk-s nem tk-s, de...
azért azt is lássuk már be, hogy az FCI nem jótékonysági szervezet, mivel az egész FCI a fajták tenyésztéséről (kellene hogy) szól(jon), így a versenyeiket is fajtatiszta kutyáknak rendezik, és persze, nyilván ugyanakkor minél több hasznot próbálnak kisajtolni maguknak. De hát szívük joga, nem? Nem kötelező FCI versenyekre járni... Agility-ben ott az IMCA VB, oda nem kell törzskönyv. Azt hiszem bárki jól érezheti magát a keverékkutyájával anélkül hogy FCI VB-re menne, ha meg ilyen tervei vannak akkor pampogás helyett nyel egyet, és vesz egy fajtatiszta, törzskönyvezett kutyát- end of story.
Azt mondta Ute, hogy ő szerinte nagyon hasonlít Finn-re de találkozott a kis feketével is, meg egyik csajjal aminek felemás a füle, kértem, hogy ugyan ezeket is fotózza már le Alomtalit is tartanak 28.-án
Vonyítás nem volt, legalábbis totál csönd volt, ezért is volt olyan félelmetes, hogy Finn is, meg se nyikkant csak nézett Remélem a baglyos verzió volt, a baglyokat szeretjük
Finn éjszaka felvert tök furán viselkedett, meg sem mukkant, csak nézett rám meredten, aztán ki az ablakon, mondtam, hogy menjen a fenébe, de nem hagyta abba. Levittem, tiszta holdkórosan körbeszaglászta az udvart, aztán visszajött. Mi a francot akarhatott vajon?
Ez tuti?? Mert akkor legközelebb mondom már, hogy adjon ilyet a mi dokink nem tart ilyen orrbaspriccelőset, azt mondta, hogy még soha senki nem keresett rajta ilyet
Az a lényege, hogy az a nyomorult kiwi madár a szakadék falát telerakta fával, azért szögelte oda, hogy megálljon, és amikor leugrott, végre megtudhatta milyen érzés (a fák felett) repülni...