1999-2009 között a molnárfecskék állománya 65%-val, a füsti fecskéké 44%-val, a partifecskéké 30%-val csökkent hazánkban! Az MME Monitoring Központja által rendelkezésünkre bocsátott adatok azért olyan elkeserítőek, mert nem egy-két év változását mutatják, hanem folyamatos állománycsökkenési tendenciára hívják fel a figyelmet!
Az elmúlt évek részadatai már sejtették, hogy probléma van a fecskékkel, ezért is választottuk őket a 2010. év madarainak. Ám a tíz éves adatsorok most elkészült elemzése - a csökkenés valódi mértéke - még a szakembereket is meglepte. A fajok eltűnése, a biodiverzitás csökkenése nem csak az egyes állatfajokra van hatással, hanem ránk is; a fecskék eltűnése indikátora azoknak a változásoknak, melyek hazánkban és globálisan is megfigyelhetőek.
Íme, néhány a legfontosabbak hatások, következmények közül
- a klímaváltozás miatt növekszik a szélsőséges időjárási helyzetek (szárazságok, viharok, özönvízszerű csapadék, földcsuszamlások, árvizek) száma, ami balesetveszélyt, mezőgazdasági károkat, időszakos ellátási problémákat okoz már napjainkban is;
-a sarki jégsapkák olvadása miatt bekövetkező tengervízszint-emelkedés tengerparti területvesztést, országokon belüli népességvándorlást, majd az országok és kontinensek közötti klímamenekült-probléma, a társadalmi és nemzetközi konfliktusok felerősödését (pl. vízháborúk) okozhatja már a közel- és középjövőben.
- a leginkább városiasodott molnárfecskéket érő környezetszennyezés közvetlenül bennünket is megbetegít;
- a vidékies környezetben élő füsti fecskéink állománycsökkenésének egyik fő oka, hogy az elmúlt évtizedben összeomlott mind az intézményes, mind a háztáji állattartás Magyarországon, ami a fecskék állománycsökkenése mellett számunkra is kedvezőtlen szociális és gazdasági következményekkel jár, ezek a hatások más fajokat is érintenek.
A visszatérő tél, a hideg, havas idő sem akadályozta meg a legkorábbi fecskéket a visszatérésben. Tegnap délután érkezett a bejelentés az éppen elindult fecskefigyelő oldalra, hogy Csávoly mellett (Bajától keletre) a hófoltok felett repülő füsti fecskét láttak az önkénteseink. Időközben kiderült, hogy ez "csak" a második idei korai fecske megfigyelés, mert ezt megelőzően március 3-án Fülöpszálláson már láttak egyet.
Érden a Martinovich utcában találta a gyepmester. Nagyon szép, ápolt küllemű szuka, fekete bolhanyakörvet viselt megtalálasakor. Félénk, de érdeklődő. Akit megszeret, azzal nagyon kedves, ragaszkodó, de nem mindenkivel szimpatizál azonnal. Kissé öntörvényű, ám tüneményes jellem. Mindenki kedvence, látszik is rajta
"Valerie Foss döntőbíró az indoklásban meleg szavakkal méltatta Yogi "erőteljes, mégis szabad, gyönyörű mozgását és tartását.
Az északnyugat-angliai Carlisle kisvárosban lakó vizsla kiképzője és felvezetője, John Thirlwell a verseny után közölte: Yogi a legrangosabb megmérettetés győzteseként most már valószínűleg visszavonul."
Az angliai Birminghamben tartott éves nemzetközi kutyaseregszemlére az idén 187 fajta képviseletében összesen több mint 22 ezer "versenyzőt" neveztek.
A kiválasztott legjobbak és legszebbek részvételével tartott négynapos döntő végén, a birminghami rendezvénycsarnokban vasárnap este a Yogi névre hallgató hétéves magyar vizslának ítélték a "Best in Show" - vagyis a Kiállítás Legjobbja - elismerést, több ezres közönség ünneplése közepette.
....igen ott a Sírius is, mert hétvégeken és szabadidőmben ott önkénteskedem legnagyobb örömömre és persze ezek után tudok "valamit" de nem mindent remélem helyére raktuk a raknivalót (?)
az én kis bozontosom szőre lassan feldúsul, szépül, bátorodik és egyre bújosabb. Lassan csak megjön az a bizonyos tavaszi napsütés és kipuccosíthatom Álom GAzdik JElentkezzetek