Szia,
nem ismerem a rendszer működését, így ez csak egy tipp:
- az eszköz által a Thor műhold beazonosításához használt transzponder vagy nem üzemel jelenleg, vagy megváltoztatták a paramétereit, így nem tudja a műholdat beazonosítani a berendezés. Gondolom ez is úgy működik, mint a professzionális antennabeállító műszerek műholdkereső funkciója, referencia transzponder van beprogramozva és ez alapján azonosít. Ennyi van róla a használatiban:
Error 20:
The antenna can‘t find the satellite. Check whether a newer firmware is available for the antenna (transponder update). A current firmware can be found on the homepage „www.megasat.tv“;. Check whether a building, a tree or other obstructions reduce or block reception.
Írod, hogy frissítetted a firmware-t, én a megadott linken ehhez a típushoz nem látok letölthető firmware-t (lehet csak nem találom), a Thor műholdon is számos változás volt az elmúlt egy évben, így nem ártana egy pár hónappal ezelőtti kiadásút rátölteni (a régi verzióhoz 2024. augusztusi van fent)...mondjuk van egy utalás az applikációra, azon keresztül esetleg...
üdv EnJoe
Ez van, mikor hirtelen megjelenik pár tíz ezer új igény, amit le kell kezelni. Kíváncsi lennék a 4iG készült e erre, a T plusz egy hónapot adott mindenkinek, nem január első napján, hanem 26-án áll le...gyanítom ebből is "ingyen reklám" lesz a távközlési cégeknek.
A temesvári adót nagyon ritkán vettem Békéscsabán az analóg időkben, amióta 2015-ben átálltak DVB-T2-re csak világosi adót tudom venni, mivel SFN-ben sugároznak a korábban Temesváron használt csatornán. A magyarmedvesi adó 110km-re, a világosi mindössze 65km-re van Békéscsabától, s az utóbbi ráadásul egy ASL 460m magas dombtetőn - valószínűleg te is ezt veszed. FM rádión ellenőrizheted Világos (Arad) 103,8; 105,3; 106,8; Magyarmedves (Temesvár) 91,3; 100,7; 106,4 frekvenciákon üzemel.
Ha erre gondolsz, a szűrők meg vannak - nemrég járt nálam egy hasonló - a problémája annyi, hogy a 24MHz Tcxo felharmonikusai ott vannak a bemeneten. A nyomtatott áramkör tervezése nem az igazi. 24, 48, 72, 96, ..., 216 MHz -> pl. a szerb 11A DAB csatornán a gyári RSP1A-hoz képest majdnem 3dB-lel gyengébb SNR-t mutat és nyilván a magasabb jelszint esetén van vétel. Szlovák 10D esetén hasonló érzékenységet mutatott ez a kínai klón és a gyári...
Amúgy sima Tcxo nélküli R820T tuneres RTL-SDR érzékenységben képes megverni a gyári RSP1A-t. Ha nincs közeli adó, ami az RTL-SDR-t túlvezérelje, akkor az a nyerő. Olcsóbbikban Tcxo nincs - mászik a frekvencia - szobában szinte észrevehetetlen. Csináltam egy alacsony frekvenciás ill. egy magas frekvenciás összehasonlítást - az én eszközömnél 56-57 ezrelék a frekvencia eltérés és ezt kb. fixen tartja. Amúgy is FM, DAB vétel esetén ez elhanyagolható.
Sziasztok,
Mindkettőtöknek igaza van, csak időben és technológiában van eltérés.
Jelenlegi DVB-T kiosztásban - "A" multiplexet Pohorje és Nanos (+ kb.25 másik adó) is a 27-es csatornán sugározza.
Itt a lista: https://www.rtvslo.si/oz/oddajniki/dvbt
A multiplex a TV Slovenija 1-2-3, a TV Koper és a TV Maribor adásokat tartalmazza, így a körzeti adások is országos lefedettséggel rendelkeznek.
Milyen frekvencián? - dB az csak egy viszonyszám...referenciának vették 1 kHz-en a hallásküszöböt, de 100 Hz-en ill. 4,5 kHz-en más-más a hallásküszöb...
https://hu.wikipedia.org/wiki/Hangoss%C3%A1g
Tudtommal nincs szabvány és az analóg rendszerben sem létezett.
0dB az egy referencia, lehet bármi...adott rendszerben egy technikus/mérnök meghatározta, hogy mi a 0dB és kész. Audio technikában legtöbbször 775mV; 1V; 1,55V -ot vették 0dB-nek és ehhez viszonyítottak mindent (otthoni hi-fi-knél meg bármi 250mV, 400mV, stb).
FM modulációnál - rádió műsorszórásban CCIR-URH sávban alkalmaznak 75kHz-et, mint maximális moduláció, de ez sem 0 dB hangerő. A teljes sztereó multiplex (mono hang, sztereó különbségi jel, RDS és egyéb adat + pilótjelek) modulációja nem lépheti át a 75kHz-et ! - egyes rádióadók nem sugároznak sztereóban így monoban hangosabbak tudnak lenni (nem kell átvinni a sztereó különbségi jelet). Még mielőtt valaki hozzáfűzi, igen, az ITU-nak van erre ajánlása, de ezt csak az EU-n belül alkalmazzák.
Analóg TV műsorszórásnál a modulációs löket értéke az 50kHz-ez nem haladhatta meg. Ha meghaladta, akkor kiszélesedett a hangcsatorna spektruma és belelátszott a képbe. Fordítva is igaz volt, mert ha nagyobb volt a képjel modulációja a világossági jel a hangba "zúgott" bele...
Az eredeti hozzászólásodban 40dB különbséget említesz - 1:10000 viszony -> 1W - 10000W hangerő különbség.
Nem tudom min hallgatod a TV adást, nálam is Telekom van, de nem tapasztalok extra különbséget (hangrendszeremen ugyanazt a csúcsértéket hozza). Nyilván egy dinamikában leszűkített lakodalmast nyomó zenecsatorna hangosabb érzetet kelt, mint a Classica - komolyzene nagy dinamika tartománnyal. Ennek tükrében lehet a Rádió1-et és Bartókot is hasonlítani, hogy melyik a hangosabb - ott még bejátszik az FM löket - mindkettő 75kHz lökettel üzemel - ugye akkor nem lehet hangerő különbség közöttük.
Azért írtam ezt feltételesen, mert DAB/DAB+ vételre sokan a QIRX-et használják a SDRplay hardverrel (RSP1x). Más FM vételre az RSP1x hardvert a saját szoftverével (SDRuno) használja. Például nekem ez a szoftver nem jött be (a kezelése nem áll a kezemre), helyettük HDSDR-t ill. a SDRSharp régi verzióját használom - öreg 10+ éves PC-men ezek működnek (SDRSharp-ból lett az AirSpy), de QIRX nem indul el (AirSpy sem) - futtató környezet nem kompatibilis! - sajnos fordítva is igaz, új PC-n a régi szoftverek nem minden esetben futnak.
Gyakorlatilag elég sok szoftverrel kísérleteztem (RTL-SDR ill. RSP1A hardverekkel), de nem tudok olyat ajánlani, ami "faék" módon működik. Biztos létezik ilyen, de én nem szeretnék több száz EURO-t ezekért kifizetni, így maradtam a "free" verzióknál.
Mindenki mást fog javasolni és elég pénztárca függő a kérdés. Vannak az RTL-SDR-ek különböző variációi - legolcsóbb, de mindnek a 8 bites A/D átalakító a korlátja. Még megfizethető áron léteznek 12 bites eszközök az AirSpy ill. SDRPlay RSPxx eszközök.
https://airspy.com/airspy-mini/ https://www.sdrplay.com/rsp1b/
Hardver - szoftver kompatibilitás nem minden variációban biztosított, de itt nem részletezném - utána kell olvasni. A hardverek beszerzése is külföldi forgalmazókon keresztül ajánlott (RTL-SDR Kínából a leggazdaságosabb - komolyabb eszköz esetén viszont a kínai forrás jól át kell gondolni, nem biztos, hogy az a hardver van a dobozban, amit ráírnak).
"Mamago", maradjunk annyiban, hogy nálad gyenge a jel, lock határon van. Sajnos az Amiko STB ilyen, vagy 0 a minőség, vagy 90%, a kettő között nincs más. Látom a DVB_T stick SNR 23dB_t ír...ha jól emlékszem, SNR 22,7dB a vételi határ a Magyarországon használt adásmódnál (64QAM).
Szia, adtak mások is választ, de azért leírom - már 2A-ről is szépen megy. Anno Ikarus buszokban BD239A tranzisztor + ZY13 zener diódából építettünk 24/12V átalakítót, gond nélkül üzemeltek róla (városi buszokba nem volt gyárilag beépítve rádió). Ha van külső 12VDC tápos STB-od (műholdvevőd), annak a tápjáról is elmegy.
OK, igen Luxemburg és 'franjob'-nak is igaza van (biztos), mert a 12723 V-n pár éve a TV2 csoport részére HDT végez tartalom elosztást és simulcrypt megkapják ezt a Digi ügyfelei is. A másik 3 TP-t feladását - kizárólag magyar tartalommal van feltöltve is áthozhatták Magyarországra - ebben nem voltam biztos.
https://maps.app.goo.gl/iGiYwW2uHZXgCheu7
ami nem saját feladású az is mind menni fog a kínálatból
Lehet lemaradtam, de tudtommal a 4iG-nek nincs saját feladása DTH szolgáltatásban. 'Direct One' szolgáltatásban lévő csatornák hollandiai feladásúak a 'Digi' pedig romániai. Csak a magyarországi üzletrészt vásárolják meg ill. a Digi esetében vásárolták meg...azaz az előfizetőket.
Viszont a 4iG rendelkezik saját műholdas feladó állomással - HDT tulajdonrész, így idővel saját feladásra való váltás is elképzelhető...
Teljesen mindegy, hogy most mire váltasz. A Direct One ill. a Digi műholdas magyarországi üzletága is a 4iG-hoz kerül(t). A továbbiakat senki nem tudja - de szerintem egyik sem fog maradni a mostani formában, valószínűleg ki fognak alakítani egy egységes szolgáltatást és arra szerződtetik majd át az összes műholdas előfizetőt. Ha még tovább gondoljuk, a közelmúltban a 4iG bevásárolta magát a Space-Communications Ltd-be, kvázi "műholdat" is vett - csak egy műholdas szolgáltató marad a magyar "piacon".
Amigo, Bozóth, Feci01 had gratuláljak én is! - idő hiányában nem tudtam elmenni, de így online visszanézve is érdeklődéssel figyeltem az előadásotokat.
Anno itt a Dél-Alföldön a szentesi kettes (UHF 23) vételére voltak ilyenek felszerelve. Le is mértem egyet, méretei egyeznek a dr. Hajdú Mihály által publikált 15 elemes UHF antenna méreteivel (én a UHF 21-28 csatornák vételére alkalmas verzióval találkoztam).
A könyv elérhető online is: https://ing-sat.hu/ - bal oldali menűben a "TV- és rádió URH antennák" menűt kell megnyitni - ez az antenna a 3.5 fejezet 72. ábrán látható.
Az FM vételi témát nem szeretném itt kitárgyalni, de most bekapcsoltok egy rádiót és kicsit "tekergetitek" számos olyan állomás jön, ami rendszerint nem - troposzférikus terjedés van a Kárpát-medencében...
Ide - https://www.netboard.hu/sat/11977-analog-foldi-radioadasok-vetele.html - megírjátok, hogy mit vesztek, ami különben nem szokott jönni.
Távolról csak okoskodni lehet, sajnos ez van. kb. az irányodban, de kicsit távolabb (az adótól 30km) Nagyléta központjában 2 szintes épületről x91-es antennával nem tudtunk stabil Debrecen vételt összehozni...a debreceni helyi TV jött a Mindig TV akadozott. Végül két antennát kellett felszerelni, egyet Komádira is.
Igen, hallottam, hogy azt is a mester gyártotta...a 2657. hozzászólásban lévő képen látható CCIR-URH antennára kérdeztem rá...ahol Gyuri mesterrel közösen SDR-rel tesztelik a vételt