Valaki nem tudja esetleg mikortól várható az adótornyok áthangolása? Leginkább Nagy Hideg hegy érdekelne, hogy milyen frekiket fog kapni az 55-ös és 58-as csati helyett, gondolom a többi marad úgy ahogy most van.
Sziasztok! Egy elméleti kérdést tennék fel. Egy CCIR URH sávra méretezett antenna tud egészhullámú dipólként működni a DAB-ra ? Iskra FM50F típusú antennám van egyébként, DAB vevő nincs pusztán kíváncsiságból érdekel.
Ha szobaantennával ilyen jól jön szerintem is elég egy nagylepke. Az meg, hogy irányt nem kerestél normális mivel az csak egy dipól aminek nagy a nyílásszöge de kicsi a nyeresége. Bár a lepke ugyanaz de mivel itt a nagyobbik fajtánál 4 dipól van összekapcsolva fázishelyesen a nyereség többszöröződik amit a reflektor még pluszban növel némi irányhatással. Magas erkélyre meg simán kirakhatnád mivel sík felülete miatt beleolvad a környezetbe. Szerintem úgy lenne jó ha mondjuk lenne egy passzív lepke meg tartaléknak vonalerősítő így kilehetne próbálni melyik felállásban jobb a vétel. De ez csak elmélkedés volt tőlem.
A baj csak az ezekkel, hogy az erősítő a zajt is erősíti. Lehet jobban jár 2 db félhullámú dipóllal külön a két sávra ha már nem akar nagy antennákat. Ezeket akár ha mondjuk V polárba tenné fel az árbócra negyedhullámhosszra helyezhetné el a tartócsőtől így ingyen jutna némi nyereséghez és irányítottsághoz. Azért írtam V polárt mert a legtöbb adó manapság úgy ad. Persze olvastam a korábbi hozzászólásokat van még H-ban is.
Sziasztok! Korábban említettem, hogy szalagkábelből csinálnék dipólt. Nos elkészítettem egy deszkára rögzítettem szögekkel. Koaxból készült illesztőhurok is van rajta a hurok kb. 1,2 m hosszú, 0,8-as rövidülési tényezővel számolva. A dipól kb 146 cm széles 97.75 Mhz-re van méretezve (0,95-ös rövidülési tényezővel számoltam). Padláson próbáltam ki H polárban, Ny-K illetve É-D-i tájolással. Meglepődtem, hogy pl. a tokaji Retro ha zajosan is de jött a 103.5-ön ilyen távról (Nógrád megye) illetve kassai nagyadók is. Aztán összeközösítettem az 5 elemes V poláros antennával is egy sima kettes osztót kötöttem be fordítva. A 96 Mhz-es Radio Vlna-nál a 2 közösített jellel jobban szólt a rádió, valószínűleg azért mert a losonci adó kevert polarizációt használ így összeadódott a két antenna jele. Némi mozgatással a poprádi Europa 2-t is ki lehet szedni a bp-i Dankó alól. Hirtelenjében ennyi jutott eszembe a házi tákolmányomról.
Ahogy mondod. Korábban nekünk Digi műholdas volt na annak elég volt egy kis szél is már akadozott. A T-nél nagy eső kell ahhoz, hogy elmenjen a jel, a képminőségre pedig nincs panasz. A HD csodaszép, az SD-je pedig szintén százszor szebb mint mondjuk a Mindig Tv-nek. De ez itt már OFF, úgyhogy bocs ha felkavartam a topicot.
Azért nem tekerik le mert annak idején így állapodott meg Magyarország a szomszédokkal. Hazánk túl jószívű volt ők meg éltek a domborzat adta előnyökkel. De a románoknál is így van.
Csak érdekelt, hogy lehet e dupla vezetékből szélesebb sugárzót csinálni vagy maradni kell az eredeti T formánál ahol a végeket összekötik. Amúgy tudom, hogy valahogy ilyenek jönnének max egy két helyi adó van már csak H-ban. Amúgy az érdekelt valami messzebb lévő magasan sugárzó nagy teljesítményű adó jöhet e így (pl osztrák, román). Utóbbiból nagy néha hallani a Digi FM-et 107.9-en Nagy Biharról persze csak a 108.0-án érteni az erős pesti Kossuth miatt. Persze tudom, hogy távoli helyre csak a többelemes jó.
Üdv! Korábban írtam van nekem egy Iskra FM 50F típusú 5 elemes URH Yagi V polárban a tetőn. Most viszont arra gondoltam kipróbálnék H-ban is egy saját kezű antennát. Nem gondoltam nagy dologra egy egyszerű dipolra szalagkábelből padlástérben. A kérdésem az volna csak, hogy a hagyományos T alakzattól eltérhetek e. Arra akarok kilyukadni, hogy úgy nézne ki mint a tetőantenna dipólja hurok alakzatban kb 10 cm-es térközzel ahogyan a gyári antennánál is van. Valamint lehet e dupla kábelt használni, azaz párhuzamosan futna egymás mellett két vezeték ami összesen 4 ér, ezzel gondoltam a kívánt sávszélt elérni mivel két szalagkábel egymás mellé rakva kb 1 cm annyi mint az antenna csőátmérője. A dipol két talppontja között gondolom kb 3 cm elég. Balunom van koaxból kb 1,2 m hosszú hurkolt 0,8-es rövidülési tényezővel. Ha jól emlékszem a tetőantenna dipólja 144 cm körül van mintha egyszer ennyit mértem volna. A két antennát akár össze is tudnám hozni egy passzív osztóval visszafele kötve bár az lehet sokat ront így. Valami deszkalapra rögzíteném amúgy fel. Gondoltam érdekességképpen vetem fel a témát úgyis csendes mostanság ez a topic. Érdekelne jó e az elképzelésem, válaszokat előre is köszönöm!
Közben Szlovákiában már elkezdték leüríteni a 700 MHz-es sávot. Nálam a selmecbányai 21-es csati a 45-ösön van a hónap elejétől, az 50-es pedig a 28-asra költözött.
Így van ennek a toldónak egyik felét tudod az antenna dipóljának kimenetére tenni a másik felébe meg mehet a gyertya. Ha jól láttam a linken még esővédő gumi is van a gyertyához azt tedd rá így nem ázik be. Azt amúgy meg már írtam, hogy erősítőt lehető legközelebb kell tenni az antennához. Félúton? Attól függ hány méter hosszú meg milyen állapotú, mekkora a bejövő jel, mennyi az osztás.
Értem én csak amit linkeltél az nem tűs hanem mindkét fele aljzat. A TV felé vezető erősítő utáni kábelt csak simán rá kell tekerni, az antenna kimenete viszont ugyanolyan mint a gyertya csatijai ezért ott maximum F dugó F dugó toldóval lehet összehozni ha közvetve az antennához teszed.
Ez a fajta akkor jó ha már van toldásod, mert akkor csak kiveszed a toldót és a helyére rakod. Amúgy boxok meg adnak 5V feszt így nem muszáj külön tápfeladó.
Vannak olyan gyertyaerősítők amiknek a bemenetük fiú csatlakozós a kimenet pedig lány pl. a Triax Micro UHF erősítő ilyen. Ilyenkor a fiú (tűs) csati megy bele a dipól F aljzatba.
Egyébként legjobb minél közelebb az antennához tenni az erősítőt (ezért vannak dipólházba rakható fejerősítők is amelyek egyben illesztenek is) de ha mondjuk pár méter kábelre teszed, hogy mondjuk padláson legyen az erősítő nem hiszem, hogy gondot okoz, de a lényeg, ha esetleg osztás van akkor még az elé tedd illetve tápáteresztős legyen.
Na igen ezeket csak a műszerek mutatják meg a TV-k, boxok csak tájékoztató adatokat írnak bár arra elég jó, hogy egy antennát helyesen beállítsál de persze a műszerek itt is pontosabbak.
Gondolom előbbi a jel zaj arány rövidítése (Signal Noise Rated), utóbbi lehet a jelszint, harmadik meg a hibaarány a jelben. Utolsó tökéletes, középső is jó, a legelső azonban jó ha inkább 90-100% között van bár a 79% se rossz. Egyébként ezek az értékek már stabilnak mondhatóak.
Köszi a válaszokat! A hordozható rádió egyébként egy kb 30 éves Grundig márkájú már nem az eredeti teleszkóppal de hosszát tekintve kb 70 cm is van amire még rá lett kötve kb fél méter szigetelt aludrót így egy picit jobb. Autórádióból még van egy régi használaton kívüli, tekerős hangolású Pioneer meg bent persze a kocsikban. Az enyémben Blaupunkt Car 300-as, édesapámnak meg Symphony Car gyári Skoda rádió van az autóban. Utóbbinak egyébként szerintem jobb a szelektivitása mint a Blaupunkté de fiatalabb is. Amúgy én is úgy gondoltam, hogy a koax árnyékolása a kasznira menne. Teleszkóposnál meg más a helyzet mert ott nincs is árnyékolás vagy kívülről nem látni lehet valahol a nyákon van de gondolom ez utóbbiak nagy térerejű adókra vannak kitalálva így ez illesztetlenül is megy.
Valaki csinált már esetleg olyat, hogy egy 75 ohmos kábellel levezetett többelemes URH tetőantennát csatlakoztatott egy egyszerű teleszkópantennával rendelkező hordozható rádióhoz vagy autórádióhoz. Csak kíváncsiságképpen kérdezem hogyan lehet megcsinálni. Érdekelne mennyit változtatna az eszközök érzékenységén és szelektivitásán (főleg autórádiónál )az irányítottság. Persze tudom főképp az eszköz paramétereitől függenek ezek a tulajdonságok de az irányított antenna befolyásolja.