| Találatok száma: 613 üzenet |
|
|

Tomi91
Tagság: 2019-03-18 19:57:30 Tagszám: #135829 Hozzászólások: 613
|
176. Elküldve:
2024-10-07 11:23:54 |
[51.] |
Köszi a választ! A megoldásom amúgy hasonlíthat arra is amikor a ház falára rögzítik az oszlopot. Vagy mivel nem teljesen önálló építmény az előtető (mert a képeken látni, hogy a főépülethez csatlakozik) ez esetben lehet, hogy a ház gerincmagassága is akár mérvadó lehet.
|
| |
|
[válaszok erre: #177]
|
[előzmény: (175) SaTom, 2024-10-07 11:10:26]
|
|
Törzstag  |
|

Tomi91
Tagság: 2019-03-18 19:57:30 Tagszám: #135829 Hozzászólások: 613
|
174. Elküldve:
2024-10-06 20:36:16 |
[52.] |
Köszönöm!
Egyébként olvastam a múltkori írásodat amikor az antennatornyokról írtál. Az volna a kérdésem, hogy a képek alapján melyik kategóriába sorolnád a rendszeremet? Gondolom hasonló mint neked a pergolára telepített árbócod. Nálunk amúgy nincs semmilyen rendelkezés ezzel a témával kapcsolatban. Az előtetőt borító poliészter burkolat 2,5m magasságban van, az árbóc 1m-rel van megemelve a talajtól. Az előtető tartószerkezetére van felfogatva speciális bilinccsel egy 4m-es 5/4es cső ennek a felső vége drótkötéllel van kikötve. Illetve a tartószerkezet felett van egy 6/4-es rövid cső is bilincselve a főárbócnak (amin a tányér van). Mivel a főárbóc itt hajlana leginkább ha nem volna kikötve ezt erősítésnek tettem oda. Így a drótkötélnek is kevesebb felületet kell fognia. Erre a csőre jön rá szintén bilinccsel ugyanilyen méretű cső 2,5m-es aminek a felét az alsó oszlop fogja a teteje meg szintén kikötött. És ennek a csúcsán van a forgató amibe egy 1m-es csövet raktam (mondani sem kell ez is 5/4-es méretű).
|
| |
|
[válaszok erre: #175]
|
[előzmény: (173) SaTom, 2024-10-06 12:59:52]
|
|
Törzstag  |
|

Tomi91
Tagság: 2019-03-18 19:57:30 Tagszám: #135829 Hozzászólások: 613
|
172. Elküldve:
2024-10-05 22:51:56 |
[53.] |
Sziasztok!
Tavaly óta tovább fejlesztettem az antennarendszert. Kapott a tetejére egy Yaesu G 450 CDC típusú rotátort ami a 10 elemes URH illetve a H poláros triplex UHF Yagi antennát forgatja. A stabilitás érdekében plusz egy szint drótkötél kikötés is lett csinálva. Egyébként nem túl magas mivel a teteje mindössze kb. 7,5m magasan van. Lejjebb vannak a fix antennák: a V poláros Selmecbányára, a nagylepke Nagy Hideg hegyre van állítva a V poláros URH dipól pedig dél felé néz. Alul meg a 4 fejes parabola foglal helyet. Egyébként a motor nulla pozícióba állításához a parabola fejtartó karját vettem figyelembe mivel a tányér 19,2-re van állítva így a tartókar gyakorlatilag É-D-i irányú vonalnak tekinthető így az volt a lényeg, ha alulról alánézek ez a tartókar egy vonalba essen az antennák gerincvonalával. A motoron lévő antennákat meg egyedi módon nem a kezemben hanem a feszítősodronyon keresztül kötéllel húztam fel (a sodronyra tettem karabinert abba belefogattam az antennát majd egy olyan kötéllel húztam fel aminek a végén vaskampó volt így ezt bele lehetett csatlakoztatni a karabinerbe). Igaz a rádióantenna két darabban ment fel a mérete miatt.
Képek:
|
| |
|
[válaszok erre: #173 #178]
|
|
|
Törzstag  |
|

Tomi91
Tagság: 2019-03-18 19:57:30 Tagszám: #135829 Hozzászólások: 613
|
14428. Elküldve:
2024-09-19 22:02:59 |
[54.] |
You Tube-on láttam már ezt a típust egy lengyel pasas szokott ilyen teszteket végezni (ha jól rémlik M.R. Service az oldal neve), SAT-os dolgokkal is foglalkoznak. Amúgy igen szépen meg van merevítve nem csoda, hogy strapabíró.
|
| |
|
|
[előzmény: (14426) Tom25, 2024-09-19 21:50:57]
|
|
Törzstag  |
|

Tomi91
Tagság: 2019-03-18 19:57:30 Tagszám: #135829 Hozzászólások: 613
|
14401. Elküldve:
2024-08-29 09:00:51 |
[55.] |
Igaz mondhattam volna a diplexert is nekem is úgy van megoldva a V dipól és a parabola antenna.
|
| |
|
|
[előzmény: (14400) franjobp, 2024-08-29 08:39:20]
|
|
Törzstag  |
|

Tomi91
Tagság: 2019-03-18 19:57:30 Tagszám: #135829 Hozzászólások: 613
|
14390. Elküldve:
2024-08-28 22:25:52 |
[56.] |
Szia!
Elméletileg nem szabad mert különböző frekin megy. Egy kettes elosztót fordítva bekötve ( ilyenkor a kimeneteket használod bemenetként) is közösítheted a kettőt.
|
| |
|
[válaszok erre: #14391]
|
[előzmény: (14389) :::T, 2024-08-28 20:18:40]
|
|
Törzstag  |
|

Tomi91
Tagság: 2019-03-18 19:57:30 Tagszám: #135829 Hozzászólások: 613
|
6727. Elküldve:
2024-08-12 22:54:00 |
[57.] |
Szia!
Nekem ilyenem van már 4 éve:
https://www.ostelsat.hu/lnb_tarto_negy_fej_szamara_u-4lnb-j_A9898.htm
Horganyzott acélsín íves. Nekem a meglévő Telekomos antennánál csak az átmenő csavart cseréltem a gyári rögzítő karimánál így a fő fókuszban lévő fej maradhatott. Igaz nekem úgy van beállítva, hogy alulról tettem be a sínt mivel a 19,2 feje van a legalacsonyabban.
Amúgy mekkora tányérod van? Elvileg ez a sín 90-es CORAB típusú antennákhoz van tervezve de nekem egy 70-es tükrön van.
|
| |
|
[válaszok erre: #6728]
|
[előzmény: (6726) tamkov, 2024-08-11 16:55:34]
|
|
Törzstag  |
|

Tomi91
Tagság: 2019-03-18 19:57:30 Tagszám: #135829 Hozzászólások: 613
|
58608. Elküldve:
2024-07-23 14:30:16 |
[58.] |
Tetőantenna azért stabilabb jelet ad. A szobaantenna összeszed minden zajt illetve nincs időjárás tartalékja mint a tetőantennának. Ha ilyen jó jelet kapsz elég lesz egy rövid yagi vagy logper is akár. Ilyen távolságra még mondjuk a nagylepke se rossz. Ha veszel valamelyiket ezekből próbáld meg először erősítő nélkül ha úgy is jó akkor maradhat passzívan. Melyik adót veszed amúgy ilyen jó jellel? Gondolom valamelyik nagyteljesítményű az.
|
| |
|
[válaszok erre: #58609]
|
[előzmény: (58607) cxc, 2024-07-23 12:22:50]
|
|
Törzstag  |
|

Tomi91
Tagság: 2019-03-18 19:57:30 Tagszám: #135829 Hozzászólások: 613
|
58592. Elküldve:
2024-07-16 15:18:00 |
[59.] |
Köszi a választ! Csak azért kérdeztem mert lett forgatóm amibe egy kb. 1m 10 cm-es 5/4-es acélcsövet fogok tenni. Rögvest a forgató fölé menne a 10 elemes URH antenna de akkor a cső tetején még elfér a triplex is. Nem a tetőn van de így is 7-8m magason lesznek. Természetesen a motor alatt meg kikötés. Amúgy gondolkodtam, hogy a triplexet esetleg cserélem DTX92-re de a dimbes dombos táj miatt szerintem nincs értelme, meg nyilván a triplex kisebb felülete miatt jobban tűri a szelet. Logperen is gondolkodtam az egyenletes nyeresége miatt. Triplex-szel nagy DX-re nem számitok de ha UHF 43-on a tarjáni helyi tv-t stabilan tudtam fogni kb. 50 km-re az adótól már 4m magasan akkor reménykedem, hogy UHF 27-en a gyöngyösit is sikerül megcsípni hasonló távolságból. Igaz itt az antenna nyeresége kisebb hiába jobbak a freki vételi esélyei. De elnézést a vége már nem éppen Mindig Tv téma.
|
| |
|
[válaszok erre: #58601]
|
[előzmény: (58591) franjobp, 2024-07-15 22:49:23]
|
|
Törzstag  |
|

Tomi91
Tagság: 2019-03-18 19:57:30 Tagszám: #135829 Hozzászólások: 613
|
58590. Elküldve:
2024-07-15 21:52:45 |
[60.] |
A lepke legtöbbször adóközelbe jó ahová meg nem is biztos, hogy jó az erősítő. Árnyékolt erősítővel picit jobb azért de sokszor a tápok is tudnak érdekességeket produkálni főleg a tápvezeték amit ha mozgatsz elkezd ugrálni a jelminőség. A műanyag 90 fokos koax dugó amibe a DC leválasztó is van meg úgyszint lehet hibaforrás. Nyilván nincs olyan jó mint egy hosszú yagi a nagy nyílásszög végett viszont egy szobaantennához képest azért tisztességes nyereséget produkál ( persze leginkább a nagylepke típusú). De ha már itt tartunk valaki megtudná mondani mekkora különbség van egy DTX 92-es antenna és a triplexek között?
|
| |
|
[válaszok erre: #58591]
|
[előzmény: (58584) franjobp, 2024-07-15 14:23:23]
|
|
Törzstag  |
|

Tomi91
Tagság: 2019-03-18 19:57:30 Tagszám: #135829 Hozzászólások: 613
|
3016. Elküldve:
2024-07-06 22:03:32 |
[61.] |
Az SFN rendszer pont arra van kitalálva, hogy egymással szinkronban menjenek az azonos hálózatban lévő adótornyok kisegítik egymást ahová esetleg a főadó jele nem jut el. DVB T-nél is ugyanez van: ha esetleg használsz földi TV-t látható, hogy a TV be van hangolva adott frekikre. Amikor elfordítod az antennát egy ugyanilyen frekin üzemelő toronyra egyszerűen csak annyi történik, hogy a kép hang automatikusan bejön.
|
| |
|
|
[előzmény: (3014) petronius50, 2024-07-06 20:00:36]
|
|
Törzstag  |
|

Tomi91
Tagság: 2019-03-18 19:57:30 Tagszám: #135829 Hozzászólások: 613
|
2609. Elküldve:
2024-06-20 12:54:27 |
[62.] |
Gondolom az sem mindegy melyik oldali antenna kábeléhez toldod hozzá a plusz kábeldarabot. Jól sejtem, hogy ha a baloldalihoz kötöd bal felé tolódik a főnyaláb jobboldalinál meg jobbra?
OFF:
Két TV antennám egy irányba néz egyik H másik V polárban. Ilyenkor tudják egymást zavarni mert a H poláros is fogja gyengén a V-t és fordítva is igaz. Több bemenetes erősítővel mondjuk lehet némileg ellensúlyozni jelszintszabályzással de ha betennék egy plusz kábel darabot lehet itt is működne a főnyaláb eltolás?
|
| |
|
[válaszok erre: #2610]
|
[előzmény: (2608) petronius50, 2024-06-20 09:57:18]
|
|
Törzstag  |
|

Tomi91
Tagság: 2019-03-18 19:57:30 Tagszám: #135829 Hozzászólások: 613
|
66605. Elküldve:
2024-04-20 20:24:55 |
[63.] |
Szia!
Talán kipróbálhatnád úgy hogy az egyik antennára kötsz erősítőt a másikat meg passzívan üzemelteted. Én korábban úgy csináltam meg, hogy egyszerű passzív osztót használtam közösítőnek. Az egyik ágra rákötöttem a passzív antennát a másiknál meg beiktattam 2 db SAT TV diplexert egyiket a közösítő elé a másikat meg utána raktam. A TV jelzésű ágai a közösítő ki és bemenetével voltak összekötve a SAT-os ágak egymással voltak összekötve ezen ment opcionálisan a 12V ami még a szobából jött fel. Tulajdonképpen így a DC áram megkerülte az amúgy áramot át nem engedni tudó elosztót. Ha ment a 12V akkor ment az erősítős antenna elnyomva a passzív jelét, ha nem kapott 12V-ot akkor meg a passzív mivel áram nélkül az erősítő csillapítja a saját jelét de a másik passzív ágra ez nem volt hatással.
|
| |
|
|
[előzmény: (66604) zoro67, 2024-04-20 20:10:59]
|
|
Törzstag  |
|

Tomi91
Tagság: 2019-03-18 19:57:30 Tagszám: #135829 Hozzászólások: 613
|
2497. Elküldve:
2024-04-08 22:28:50 |
[64.] |
Szia! Koax balunnal nem próbáltad még? Az FM sávra kb. 120 cm-es hosszban kell ( hullámhossz fele szorozva rövidülési tényezővel amit én kb. 0,8-nek vettem). Szerintem jó lenne mert alapvetően csatornára méretezett illesztési eljárás.
|
| |
|
[válaszok erre: #2500 #2501]
|
[előzmény: (2491) zoro67, 2024-04-08 19:59:06]
|
|
Törzstag  |
|

Tomi91
Tagság: 2019-03-18 19:57:30 Tagszám: #135829 Hozzászólások: 613
|
66533. Elküldve:
2024-03-25 21:42:36 |
[65.] |
Nekem is ez van időnként az Astra ezen frekijén. A többi TP-n 90-100% között van a jelminőség, ezen egyszer stabilan 85 körül majd hirtelen lemegy 60 környékére, majd vissza.
|
| |
|
|
[előzmény: (66531) Tom25, 2024-03-25 20:54:29]
|
|
Törzstag  |
|

Tomi91
Tagság: 2019-03-18 19:57:30 Tagszám: #135829 Hozzászólások: 613
|
6670. Elküldve:
2024-03-07 21:39:43 |
[66.] |
Úgy rémlik saját építésű antenna. Képeket is tett fel róla. Az eredeti T90-est bővítette ki 120-assá.
|
| |
|
[válaszok erre: #6672]
|
[előzmény: (6669) mamago, 2024-03-07 21:01:58]
|
|
Törzstag  |
|

Tomi91
Tagság: 2019-03-18 19:57:30 Tagszám: #135829 Hozzászólások: 613
|
956. Elküldve:
2024-02-07 19:03:12 |
[67.] |
URH sávon a 1/2 hullámhossznyi távolság kb. 150 cm. Amúgy nálam is így van az UHF antennáknál: 2 db 60-as erkélytartót 4db egyformára vágott 10-es menetes szárral fogattam össze így a H és V poláros antenna egymástól 120 cm-re van.
|
| |
|
[válaszok erre: #957]
|
[előzmény: (955) zoro67, 2024-02-07 18:06:01]
|
|
Törzstag  |
|

Tomi91
Tagság: 2019-03-18 19:57:30 Tagszám: #135829 Hozzászólások: 613
|
66247. Elküldve:
2024-01-31 11:55:24 |
[68.] |
Nem fog menni mivel a fej irányába tartó DC-t is megszakítja így már eleve nem fog működni. TV antenna / Kábel TV erősítőnél ugyanez van: ha nem kap áramot az erősítő csillapítani fog. Csak passzív (áramot nem igénylő) hálózatnál működik.
|
| |
|
[válaszok erre: #66249]
|
[előzmény: (66246) mamago, 2024-01-31 11:45:07]
|
|
Törzstag  |
|

Tomi91
Tagság: 2019-03-18 19:57:30 Tagszám: #135829 Hozzászólások: 613
|
2423. Elküldve:
2024-01-18 12:03:59 |
[69.] |
Mikor padláson volt nálam is volt ilyen ugyanezen frekin. Sőt tetőn kívül mindössze 4m-en is. 10 elemes antenna igaz a reflektorja 3 elemes. Vételi helyem hozzád hasonlóan É. Mo.
|
| |
|
|
[előzmény: (2418) chucky, 2024-01-18 09:07:16]
|
|
Törzstag  |
|

Tomi91
Tagság: 2019-03-18 19:57:30 Tagszám: #135829 Hozzászólások: 613
|
14313. Elküldve:
2024-01-08 22:09:03 |
[70.] |
Ezt nem is vitatom, hogy a Yagi a legjobb. Tény, hogy a logper nyeresége nem nagy de kiegyensúlyozott nem ingadozó. Jó összekötéssel meg kell, hogy legyen valami nyereségtöbblet, hiszen a nagylepkének is attól van viszonylag jó nyeresége, hogy 4 db egészhullámú dipól van fázishelyesen összekötve pedig önmagában a dipólnak nem sok. Félhullámúnak kb. 2,15 dB egészhullámúnál nem tudom mennyivel tér el de ugye tulajdonképpen nagylepkénél ezt szorzod 4-gyel plusz ami a reflektorról visszaverődik. 11,5-13,5 dBi-t szoktak írni nagylepkének nyereséget ez dB-ben 9,5-11,5 dB lehet.
|
| |
|
[válaszok erre: #14314]
|
[előzmény: (14312) ITI, 2024-01-08 21:55:05]
|
|
Törzstag  |
|

Tomi91
Tagság: 2019-03-18 19:57:30 Tagszám: #135829 Hozzászólások: 613
|
14311. Elküldve:
2024-01-08 21:31:45 |
[71.] |
Persze nem vitatom, hogy azért ezek a hosszú Yagik az etalonok. Csak kíváncsi voltam esetleg volt e valahol úgy használva 4-es csoport, hogy nem Yagikat használtak hanem logpereket. Hiszen még lepkéket is összeszoktak rakni 2-es vagy 4-es csoportba (utóbbit USA-beli fotókon láttam). Egyébként én Észak M.o.-on lakom szóval itt egy 4-es logper csoport lehet beválna mivel itt dombok vannak.
|
| |
|
[válaszok erre: #14312]
|
[előzmény: (14309) franjobp, 2024-01-08 21:24:23]
|
|
Törzstag  |
|

Tomi91
Tagság: 2019-03-18 19:57:30 Tagszám: #135829 Hozzászólások: 613
|
14308. Elküldve:
2024-01-08 21:16:02 |
[72.] |
Egyébként ha már a logper-ről ment a diskurzus. Van ennek az antennának hosszabb változata is kb. 1m hosszúságú kb. 10 dB nyereséggel. Eszembe jutott ha ilyenből 4 db csoportba lenne kötve, megfelelő összekötéssel, távolsággal lehetséges lenne az egész sávban 14-15 dB nyereség is (feltételezve 4 antennánál kb. 5 dB nyereségtöbbletet ami elvileg 6 de gyakorlatilag duplázásnál is max. 2,5 szokott lenni)? Hiszen ez az egyik nagy előnye, hogy gyakorlatilag mindenhol ugyanakkora nyereséggel dolgozik. Ráadásul 4 logpernek lehet akkora szélterhelése mint 1 nagy hosszú Yaginak. Nyilván a legjobb DX-eket csatornacsoportos Yagikkal lehet elérni, de ahogy mondani szokás sok kicsi sokra megy, szóval lehetséges, hogy 4 logperrel is egész jó DX-ek születhetnének.
|
| |
|
[válaszok erre: #14309]
|
|
|
Törzstag  |
|

Tomi91
Tagság: 2019-03-18 19:57:30 Tagszám: #135829 Hozzászólások: 613
|
14306. Elküldve:
2024-01-08 20:53:33 |
[73.] |
Érdekes, hogy Magyarországon ilyet egyáltalán nem láttam, sőt ugye itt teljesen másképpen nézz ki a lepke. Amúgy ez nem inkább 5 pár nyitott dipólus akarna lenni amit a hosszanti cső (gondolom tápvonal transzformátor akarna lenni) köt össze? Vagy a nálunk használthoz hasonló csak annyi, hogy nem egy síkban futnak a dipólok?
|
| |
|
[válaszok erre: #14307]
|
[előzmény: (14305) franjobp, 2024-01-08 20:34:31]
|
|
Törzstag  |
|

Tomi91
Tagság: 2019-03-18 19:57:30 Tagszám: #135829 Hozzászólások: 613
|
100. Elküldve:
2024-01-07 19:27:49 |
[74.] |
Éppen azért csináltam merevítést neki, hogy kevésbé bántsa a szél. Persze nyilván a 18x18-as gerinc az minden csak nem erős azért is kell merevítés mivel ilyen hosszon már nem bírná egyenesben tartani magát meghajlana. Én úgy vagyok vele ha meg is csinálom a magasabbra tételt nekem elég ha az UHF antennák kilátnak a tetők felett, URH-nál megelégszek azzal is ha csak a kúpcseréppel egy vonalba kerül. Persze minden antennánál elmondható, hogy ha magasabbra kerül jobban teljesít de ha a sávokat nézzük akkor az UHF jobban igényli a kiemelést mint az URH a kisebb hullámhossz miatt. De persze nem csak ezért emeljük meg hanem azért is, hogy kevesebb zajt szedjünk össze.
|
| |
|
|
[előzmény: (99) hopper, 2024-01-07 19:01:41]
|
|
Törzstag  |
|

Tomi91
Tagság: 2019-03-18 19:57:30 Tagszám: #135829 Hozzászólások: 613
|
98. Elküldve:
2024-01-07 18:10:28 |
[75.] |
Köszi!
|
| |
|
|
[előzmény: (97) zoro67, 2024-01-07 15:48:30]
|
|
Törzstag  |
|
|