Nyomulnak a németeknél is a roti gazdik, csak kialakut szabályok alapján ha nem végzel a qvalifikáción az első X-be nem férsz a csapatba. A 90-es évek elején még oda tudtak érni, manapság a középmezőnybe végeznek (jobb esetben). Itt tart a sport és a fajta.
Amiért egy-egy fecske nem csinál nyarat.
Reménykedni lehet hogy majd ídővel nálunk is kialakul a rottweileres munkakutyázás, de ha a jelenlegi tenyésztési rendszer nem változik, sosem lesz.
Nem kivátalak megbántani, csak általános problémának tartom hogy sokan "kutyáznak" úgy hogy nem tudják mit miért csinálnak.
"Csak a ki a kutyát érti, tudja azt megérteni és a ki megérti, tudja magát vele meg is értetni. A ki a kutyát érti és az idomítást annak szellemi képességein építi fel, annak felnyílik a szeme; világosan és nyilvánvalóan fog az oktatás lényegének tudatában lépni és világosan és nyíltan fog a nagy kérdésre felelni: <miért?> " Konrad Most 1909
Valóban, hiszen a segéd tudja hogy a körön kívül nem erősítheti meg fogással a kutya kitöréseit, tehát a kutya jó irányba lesz terelve, a feladatnak megfelelően.
Ez ami a tudatos tréningeknél egészem más: a kutyának megtanítottuk (tehát tudja), hogy X szituációban neki Z reakciót kell mutatni, hogy elérje "ösztön"célját. Tehát nem a "gondolataira" építünk hanem a tudására, tapasztalatára.
Vannak azért olyan esetek amikor belefér a "kar elrúgás" még egy tudományos új metodikában is.
Én például a látott videó alapján nem hagynám hogy a kutya fekve "nyugodjon" a karba.
Nem a hogyanban, hanem a miértben keresendő a válasz.
Nem egy stílust kell a kutyára "húzni", hanem az adott kutyára szabva kell a segédnek és gazdának tevékenykedni. A tudatos tréning arról szólna hogy tisztában lennének a résztvevők, hogy mi miért történik és nem berögződött sémákat ismételgetnének.
Nem tudom mi az igaz a történetből, lehet hogy kemény kart fog, bár ez is laikus megközelítése a dolognak, a lényeg hogy hogyan fog és másodlagos hogy mit. Én csak azt nem értem, miért nem az iskolán érdeklődik a gazdi?
Szerintem ha segéd nem tudja hogy mi miért van, vagy nincs, akkor nem a szögest kell elfelejteni hanem tisztába kellene kerülni az elméleti alapokkal és utána nekilátni a csibészkedésnek.
Az kb. olyan mint a cac kártyáért fizetni egy kiállításon.
Biztos ezek az 500 forintok hiányoznak a klub gazdaságos üzemeltetéséhez.
Gusztustalan, nem beszélve a gyors ügyintézről.
87 as német stat.:
2260 született kutya
2276 vizsgán induló
III-as szinten 1070!
Talán ez az a változás ami negatív irányt sejtet, ma született kutyák számához viszonyítva "csak" negyed annyi a 3-as szinten indulók száma.
"Szerencsére" nálunk ez elhanyagolható statisztika. ű
27 kan
14 szuka indult körungon, mind eredményesen.
A magyar és német statisztikák eltérő eredményeit nem a kutyaiskolák kiépítettségében kell keresni, amint azt korábban írtad a tenyésztők hozzáállása az elsődleges szempont. A német tenyésztők közül sem mindenki a munka szeretete miatt dolgozik a kutyájával, hanem mert eredmények (teljesítmény) nélkül nem tud sikereket elérni.
Kb. 15 éve kötelező a ZTP előtt BH vizsgát tenni.
Munkavizsga nélküli kanokkal nem jellemző hogy fedeztetnének (BH, és ZTP ellenére).
Kanok szempontjából szintén elvárás a 3-as vizsga, hiszen ez a beugró követelmény a körungra.
Amíg nálunk mindenki úgy tenyészt ahogy akar ez a különbség nem is fog változni, csak nőni, mert szerintem a közeljövőben a németek munkavizsgához fogják kötni a ZTP indulást, míg nálunk bármilyen egységes rendszer elindítása sem látok esélyt.
Küllemi 3-rom típusról beszéltem. A kutya című újságban is szerepel tenyésztő, akinél minden típusból lehet kölyköt kapni.
Az hogy ki hogyan hirdet egy heterogén tenyészetet, még nem ok hogy fajtaszinten is igaz legyen. Nincs három tipus, ahogy a fajtaleírás sem favorizál több tipust.