A második kártyán a DVB-C miatt van két bemenet. Valamiért a PC kártyáknál ez szokás.
A kártya csak veszi az adást. A folyam kikódolása a PC dolga. Persze, ez nem azt jelenti, hogy ez szoftveres kikódolás. Azt a videokártyák végzik el. De kell hozzá szoftveres támogatás. Persze egy erősebb proci azért elbír a h265 HD-val, de minek.
Ez megint sokmindentől függ. Ha stabil a 60 Mbit, akkor lehet IPTV. Az, hogy mekkora sávszélesség marad az internetnek attól is függ, hogy hány tévén nézitek a műsort és hogy HD vagy SD adást megy. Persze ha a hálózat többet is bír, mint 60 Mbit, akkor több marad. Ugyanis az IPTV forgalom nem számít bele az internet forgalmába, csak a fizikai határok korlátozzák.
Csak én épp az ellenkezőjét írtam. Ha már megvan a licensz a média lejátszásához, akkor miért is nem használhatná a tv-hez. Az én LG tv-nél sem írták, hogy a HEVC adások is nézhetők rajta. Mégis tudja.
Persze a puding próbája az evés.
A DVB-T2 is Trasform Stream (TS) tároló csomagokat sugároz. Akárcsak a T rendszer. Így le tudja játszani (megjeleníti) a HEVC adásokat is. A lejátszónak teljesen mindegy, hogy tunerből, vagy pendriveből kapja a streamet. Nálam, az 3 éves LG tvnél is ez a helyzet.
Az Auchan, Interspar stb régóta tele van t2-es, HEVC vevőkkel. Ja, és nem túl drágán. Persze a kódolt adások vételére nem alkalmasak. Szóval lesz mivel nézni a kódolatlan napokat. No és persze ott a sok LG tv, amiről még a tulaj sem tud, hogy alkalmas a vételre.
Mivel eddig dvb-t rendszer ment, nem igazán reklámozták, hogy a tv-k tudják a t2-t is. Mikor vettem az LG tvt, 3 évvel ezelőtt, direkt rá is kérdeztem. Majdnem hülyének néztek, hogy minek az, meg hogy nincs is még olyan tv. Persze mikor utánna néztem kiderűlt, hogy nem csak a t2-őt, de hevc-t is tudja.
Az én tapasztalatom viszont az, hogy az idősebbek jobban boldogulnak, ha csak egy távirányító van. Ha tv-t is akar venni, olcsóbb, ha modult vesz hozzá, nem bertérit. Nekem, a több mint 3 éves LG tv-m megjeleníti a HEVC tesztet, és tudja a dvb-t2 rendszert venni.
Azért az sem mindegy, hogy a BIX 12-15 Mbit-je Mpeg2-es kodolású, mig a Telekom Mpeg4-ben kódolja, 9 Mbit-el. Bár elméletileg van veszteség, szerintem azt nem nagyon lehet észrevenni. De ez már inkább egyénje válogatja. Van, akinek a mosott kép sem tünik fel.
MPEG4. Pontosabban H264. Azért MPEG2-vel nem sok mindent tudnál kinézni belőle :)
A hang meg általában AAC, de akad AC3 és MPEG1 is.
Mondjuk szerintem ezek a stream bitrátái, hogy ebből mennyi a hang és mennyi a kép?
Van-e 5.1-es hang, és ha igen, melyik csatornáknál.
Van még kérdés bőven.
Azért az igazat megvallva, ennél többre számítottam.
"(bár nyilván nem egy DIGI-s vagy PR-TELECOM-os minőség, ahol ugye 12-14 Mbit/s-al adják a HD csatornák legnagyobb hányadát tömörítés, belenyúlás nélkül)."
Hát azért tömörítés nélkül senki sem tud HD adást továbbítani. Egyetlen képkocka 47,5 Mbit-et foglal el, vagyis majdnem 6 Mbájtot. Ez egy másodperc alatt, az európai 25 képkocka/sec mellet 148 Mbájt körül van másodpercenként. Pontosan 1186,52 Mbit/sec.
Ozone HD? Akkor te már az új csomagot nézed?
Ha egy HD csatorna SD tartalmat ad, akkor a felkonvertálást a csatorna technikája végzi. Tehát a szétosztó, azaz a Telekom már HD jelet kap, tehát 8 Mbitel továbbítja. A látott különbség tehát nem a sávsáleséségből adódig ebben az esetben.
Egyébként honnan vetted a 2,5 és a 8 mbites tömörítési bitrátákat? Én sehol sem láttam ilyen adatokat a Telekomnál, pedig kerestem. Bár az is furcsa lenne, ha állandó bitrátával dolgoznának. Manapság már szinte mindenki változóval dolgozik, a jobb minőség végett. Bár optikai átvitelt használva valóban nincsenek átviteli korlátok, azért az nem mindegy, hogy egy szálon, hány előfizetőt tud ellátni. Meg hát a szerver kapacitása is véges. Viszont VDSL és társainál azért lehetnek átviteli korlátok, ha mellette tartani akarja a 100 Mbites internetsebességet. Ami persze függ a központtól való távolságtól is.
VDSL sebessége a távolság függvényében:
0,0 km – 100 Mbit/s
0,5 km – 60 Mbit/s
1,0 km – 40 Mbit/s
1,5 km – 25 Mbit/s
>1,5 km – az ADSL2+ szabvánnyal azonos
VDSL2 sebessége a távolság függvényében:
0,0 km – 250 Mbit/s
0,5 km – 100 Mbit/s
1,0 km – 50 Mbit/s
1,0-1,6 km – a VDSL szabvánnyal azonos
>1,6 km – az ADSL2+ szabvánnyal azonos
Azért a központtól 1,5 Km távolságban már nem mindegy, hogy a tévécsatornákat milyen bitrátával továbbítják, hogy maradjon is valami a 25 Mbitből.
Én most váltottam MindigTV-ről IPTV-re. Optikai kábelen jön, nekem sokkal jobb a kép. Persze az sem mindegy, hogy melyik csatornát nézed. Szinte az összes HD csatornánál előfordul, hogy SD-ben meglévő műsorokat adnak felskálázva, akkor tényleg kicsit rosszabb a kép minősége. Viszont eredeti HD műsornál (és azért most már hála istennek túlnyomó többségben ez van,) gyönyörű a kép.
SD adóknál nagyon változó, van aki ad a minőségre, de van aki nem annyira. Összességében, 1 hónap után meg vagyok vele elégedve.
Persze valószínűleg az alkalmazott tömörítés bitrátája (azaz a minőség) függhet az átvitel technológiájától. Szerintem ezért lehet az, hogy nem mindenkinek megfelelő a minőség, mind azt itt a fórumon is többen írták.
Nálam nincsenek bent a csatornalistában az új csatornák, pedig optikai kábelen csatlakozom. Azért ez érdekes, mivel a weboldal szerint nálunk is elérhető.