Na ez okos volt...a 4 csatornából ez az egyetlen ami nem HD, végre lehetne valamit HD műsorként eladni, erre nem.
Mondjuk ez így közpénzpazarlás, hogy átépítik HD-ra a stúdiót több 100 millióért, majd SD-ben adják.
Jövő hétfőn kezdődik a parlament tavaszi ülésszaka. Január folyamán elvileg átépítették a stúdiót, ezáltal full hd kép fog készülni a parlamenti közvetítésről. Kérdés, hogy ezt a közszolgálati csatornák hd-ban fogják -e továbbítani, megvan -e hozzá az eszközük, és a szándékuk?
Érdekes módon ma a port.hu műsora szerint jövő hétfőn se m1, m2 se duna, duna world műsorában nem szerepel a parlamenti közvetítés, de még a parlament+ műsorában sem, pedig az elvileg ezért indult. Vagy nem?
Elvileg arról volt szó, hogy a Duna Tv-nek van HD rögzítésre megfelelő eszköze, és azt mondta defihu, ha átköltözik a Duna a Kunigunda utcába, akkor ez a probléma megoldódik. Vagy rosszul emlékszem?
Azon gondolkoztam közben, hogy amennyi sport közvetítés megy a közszolgálati tv-n, egy jó sportcsatornának elmenne, pláne, hogy sok minden HD-ban megy. Csak az a baj, hogy az Mtv-nek nem sportcsatornának kellene lennie.
Budapest, 2012. január 4., szerda (MTI) - Terjed a digitális földfelszíni tévézés az Ipsos felmérése szerint, amely kimutatta, hogy földfelszíni adást a háztartások 21 százaléka vesz igénybe, ezen belül 260 ezer háztartás az ingyenes MindigTv digitális szolgáltatását használja.
A csaknem 3,8 millió magyarországi háztartás közül körülbelül
3,2 millióban van valamilyen előfizetéses televíziós szolgáltatás. A fennmaradó mintegy 600 ezer háztartásban a tető- vagy
szobaantennával szabadon fogható analóg és digitális földfelszíni
sugárzású műsorokat, vagy ingyenesen elérhető műholdas adásokat
néznek.
Az Ipsosnak a digitális földfelszíni televízió sugárzásról (DVB-T) készített kutatásából kiderül az is, hogy a háztartások 70 százalékában hallottak már a digitális televíziós műsorszórásra történő átállásról, de az analóg sugárzás lekapcsolásának időpontjával kapcsolatban nagy a bizonytalanság. Ugyanakkor a tippelők leggyakrabban 2012-t jelölték meg a lekapcsolás várható évének.
A kétezer háztartás megkérdezésével végzett kutatás szerint a MindigTV szolgáltatást igénybe vevők kétharmada korábban más fizetős tévészolgáltatást is vásárolt. Az ingyenes földfelszíni digitális MindigTv márka ismertsége 83 százalék, míg a fizetős MindigTV Extra szolgáltatásé 58 százalék a háztartások körében.
A technológiát vizsgálva az Ipsos szerint jól látható, hogy a tévékészülékek folyamatos cseréjével a dekóder használata fokozatosan visszaszorulóban van: ezt a DVB-T szolgáltatást igénybe vevő háztartások 61 százaléka használja, míg az integrált tévékészülékkel rendelkező háztartások aránya 29 százalék.
A földfelszíni sugárzást szolgáltató Antenna Hungária (AH) novemberi adatai szerint a MinDig TV csatornákat több mint 300.000 háztartás nézi, míg a fizetős MinDig TV Extra szolgáltatásnak több mint 42.000 előfizetője van. A társaság a tavalyi év végétől már 50 digitális adóval sugározza a digitális földfelszíni adásokat, s ezzel a lakossági lefedettség a közszolgálati műsorokat illetően meghaladja a 98 százalékot.
A november második felében közölt adatok szerint a hét ingyenes digitális televízió- és négy rádiócsatornát kínáló, tető- vagy szobaantennával fogható MinDig TV szolgáltatás az összes háztartás körülbelül 35 százalékát éri el. Mintegy 550-570 ezer háztartás még analóg módon nézi a földfelszíni adásokat. Ezeknek a háztartásoknak akkorra kell átállniuk a digitális adásra megfelelő tv-készülékek, illetve dekóderek vásárlásával, amikor az analóg adást lekapcsolják. Ennek konkrét időpontja azonban egyelőre nem ismert.
Terveztek ez ügyben tenni valamit?
Sajtótájékoztató, tiltakozás, közlemény vagy akármi? ( Vagy nektek annyira nem is rossz, mert az analógból úgyis jön be pénz? )
Érdekes módon még sajtóhír sem jelent meg róla. Miért?
Sajnos tévedtem, ma éjjel megjelent a Magyar Közlöny legújabb száma, amelynek a 101. oldalán a következő olvasható:
217. A mûsorterjesztés és a digitális átállás szabályairól szóló 2007. évi LXXIV. törvény módosítása
303. § (1) A mûsorterjesztés és a digitális átállás szabályairól szóló 2007. évi LXXIV. törvény 38. § (1) bekezdése helyébe
a következõ rendelkezés lép:
„(1) A digitális átállásnak legkésõbb 2014. december 31-ig kell megvalósulnia a digitális audiovizuális
médiaszolgáltatások elérhetõsége tekintetében Magyarország teljes területén úgy, hogy országosan a lakosság
legalább kilencvennégy százalékát elérje a digitális televízió mûsorszórási szolgáltatáson keresztül a közszolgálati
médiaszolgáltatás, és a lakosság számára a kiskereskedelmi forgalomban elérhetõek legyenek a vételi eszközök
(a továbbiakban: digitális átállás)."
Ezen kívül még különféle szabályokat hoznak, hogy a vevőeszköz támogatás érdekében adatokat kezelhessenek.
Tehát sajnos az átállás könnyen 2014-ig csúszhat. Nem egyértelmű a kereskedelmi csatornák lekapcsolási időpontja.
Arra nem emlékszem, hogy az EU mit írt elő, hogy meddig kell lekapcsolni az analóg adásokat?
Csak mert jövő év közepéig Románia és Bulgária kivételével minden EU tagállam lekapcsolja az analóg adást, talán még Lengyelország nem, de abban nem vagyok biztos.
Eltelt a 2011-es év és még mindig nem lehet tudni semmit az analóg lekapcsolásról. Pár nappal ezelőtt volt egy éve, hogy a parlament elhalasztotta az analóg lekapcsolást.
Ezalatt az 1 év alatt semmivel nem jutottunk előrébb ez ügyben. Kíváncsi vagyok, hogy mit csinált 1 éven keresztül az NMHH?
Viszont idén nem módosították a Dtv.-t, így elvileg az átállás dátuma továbbra is 2012. december 31, mivel a törvényben megfogalmazott feltételek már most is teljesülnek. ( 94%-os lefedettség, és a set-top boxok kiskereskedelmi forgalomban való elérhetősége )
Nagyjából fél év van hátra a kereskedelmi tv csatornák analóg koncessziójának lejárásáig, és nem lehet tudni, hogy vajon lekapcsolják -e ezeket fél év múlva.
Rengeteg fontos kérdés, amelyekre jó lett volna már választ kapni.
Megjelent a Magyar Közlönyben
14/2011. (XII. 27.) NMHH
rendelet
Az egyes mûszaki eszközök földfelszíni digitális mûsorok vételére való
alkalmasságának megjelölésérõl
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnökének
…/2011. (… . …. .) NMHH rendelete
az egyes műszaki eszközök földfelszíni digitális műsorok vételére való alkalmasságának megjelöléséről