iwiw-es szervezésben:
Jack russell találkozó lesz november utolsó szombatján (28.-a), kora délutántól (13 órától) Budapesten, a Normafánál, az Anna Réten!
Nekem ez a kedvencem. Szerintem mindegy, mennyit adtok neki, úgy is lemozogja, meg kell neki a kaja a növekedéshez. A kukiján azt a hosszú szőrt szerintem vágjátok vissza kicsit szerintem. Mikor is mentek kiállításra?
Szinte minden Parson "spriccelt", olyan színű spriccelése van, amilyen színű maga a kutya (tehát lehet cser/barna/vörös, fekete, vagy mind a kettő). Ne tulajdonítunk ennek nagyobb jelentőséget, van, akinek jobban tetszik, van,a kinek kevésbé, de sem a standard, sem az igazi tenyésztő nem különbözteti meg.
Nincs ebben semmi gáz. Látod, a 2 kanócosból is egyet sitty-sutty elvittek 5,5 hónaposan, ahogy meghirdette.
Van egy bizonyos kor, ami után nem a legjobb első almot lehozni - és úgy tudom, ez a szuka most ebben a korban van. Ráadásul a gazdinak van helye és pénze eltartani a még meglévő kutyus(oka)t (van még 8 Parsonja és egy Biglije), akkor meg végülis mindegy. De az emberek (főleg tenyésztők) vesznek kutyát felnőtten is.
Hol derüle ki? Hiszen az alomellenőrzésnél még csak az derül ki, hogy a kutyusok fajtatiszták és mondjuk lehet köztük 1-1 színhibás. De az, hogy apát lányára tették, vagy beteg kutyára rokontenyésztenek...ezeknek az "eredménye" csak sokkal később derül ki, mint, amit egy alomellenőr láthatna.
Emberek tizenéve tenyésztenek és halovány lila gőzük nincs arról, hogy mit és miért azt csinálják...csak annyit tudnak, hogy a kölyköket el tudják adni és a (gyakran hozzá nem igen értő) bírótól nagyon jót, vagy kitűnőt, esetleg egy jobb címet is kapnak a kiállításon (ahol sokszor egyedül indulnak). Azt hiszik, hogy az ő kutyájuk a legszebb/legjobb és kutyái ékes bizonyítéka, hogy el tudja adni a kölyköket.
Nagy részük nem foglalkozik a kölykök további sorsával, hogy milyenek lettek, lett-e beteg, "súlyosan hibás", vagy különösen jó minőségű. A fedezőkant kiállítási címek alapján választják ki.
Még szerencse, hogy vannak igazi tenyésztők, akik valóban tudják, hogy mit csinálnak! - de elenyésző kisebbségben vannak.
Nem eldönteni kell, hanem javasolni.
Egy hozzáértő sokszor olyan dolgokat lát meg, amit egy tapasztalatlan, vagy nemtörődöm tenyésztő nem. Pl., ha a kutyák szoros rokonságban vannak, nem illenek össze típusban, vagy pont egymás hibáit erősítenék - esetleg egy súlyos betegséget hordozóra vonaltenyésztenének.
Eddigi tapasztalatom szerint az úgy nevezett tenyésztők nagy része nem figyel oda a tk-ekre és akkor nézi össze a két szülő tk-ét, amikor a MEOE-ban megkapják a kölykök tk-ét. (Találkoztam ilyennel személyesen.) És nem mondhatom, hogy kezdő kutyás volt...
Gyakori hiba az is, hogy ugyanazzal a kannal fedeztetik végig az ország szukáját, amitől beszűkülhet az állomány. Vagy, ha egy egyed túl sok hibás egyedet "szór". (Mondjuk színhibát, foghibát, anatómiai hibát - noha ő maga megfelel a standard-nek.) Egy tenyésztési referens (Zuchtwart) segíthet az ilyen problémák kiküszöbölésében.
Ismétlem: javaslatra gondolok, nem megszabásra és a javaslatnál is szerepelnie kell min. 3 megfelelő egyednek.
Szerintem ettől nagyobb lesz a tk renoméja és a vevő nagyobb biztonságban lehet azt illetően, hogy kik a szülők és, hogy mondjuk a kölykök legalább fajtatiszták.
Azt gondolom, ezzel az ellenőrzéssel az is jár majd, hogy a kölykök jó párosításból (a szülők tk-e passzol, nem állnak túl szoros rokonságban egymással, típusban stimmelnek, egészségesek, tenyészszemlével rendelkeznek, stb). (Ezek az átlag kutyatulajt - sajnos - csak akkor kezdik el érdekelni, ha a kutyus megbetegszik, de a következőt már tudatosabban választják ki.)
És szerintem erre később már lehet hivatkozni, hogy "lám, a MEOE-s kutyák nem csak egy papírral többek, hanem ennél sokkal többel!"
Lehetne területenként több alomellenőr is. (Németországban sem ugyanaz az 1-2 ember szeli át az országot almot ellenőrizni.)
Ez még talán az irígykedőknek/ellenségeskedésnek is jót tehet, hiszen nem csak 1 alomellenőr lenne, hanem több.
Parson Russel terrier kölykök várhatók 2 hét múlva a csehországi Paleur kennelben ( http://www.parson-jack-russell.wz.cz/index.htm ).
A szülők kiállítási eredményekkel, tenyészszemlével, egészségügyi szűrésekkel és FCI tk-vel rendelkeznek.
A mama szintén érdekes és ritka vonalú. Alenka Z Velfiku
A kölykök 8 hetesen, korunknak megfelelő oltásokkal, kisállat útlevéllel, chipelve, FCI tk-vel és szerződéssel kerülnek gazdihoz. További info nálam, vagy a Gigi-Lou@azet.sk oldalon szlovákul, csehül, németül, lengyelül, vagy angolul.
Csehországban a Paleur kennelben ( http://www.parson-jack-russell.wz.cz/index.htm ) két 5,5 hónapos sima szőrű kan kölyök (Inferno és Incident) ritka és érdekes vonalból még gazdit keres. A kölykök korunknak megfeleő oltásokkal, kisállat útlevéllel, microchipelve, szerződéssel és FCI tk-vel mennek gazdihoz.
Inferno:
Incident:
A mama - Gulabin's Gigi Lou ( http://www.parson-jack-russell.wz.cz/gigi.htm )
holland import kutya, kiállítási eredményekkel tenyészszemlével, egészségügyi szűrésekkel és FCI tk-vel rendelkezik.
Nem vitázom, igyekszem egy (úgy tűnik) új elemre rávilágítani. Minőségi tenyésztés VAN FCI nélkül is.
Nincsenek versenyek, de kiállítások és szigorú szelekció (küllem, jellem és egészség tekintetében is) van.
Jut eszembe. Igaz, csak európai országok iránt érdeklődtem, de legalább 4 ország van, aminek FCI szervezete elfogadja az ilyen klubokból érkező kutyákat és tk-üket.