Akár még bele is férhetne az anatómia lecke, ha nem helyezted volna Magadat, kérdéseid stílusán keresztül az általad megidézett, anatómia tanár és poéta barátnője szintjére. Sajnos ez a vonat elment.
"Én szeretnék tanulni mert nem értek a kutyák anatómiájához."
Ez érthető, hisz a suba eltakarja az anatómiát!
Miért? Én szeretek vitatkozni, de itt nincs miről és kivel.
Sajnos, nem tudsz kiszakadni a show-kutyázás dogmáiból.
"Kérd ki Konok véleményét "
Kérd ki Te, neked nincs saját, most is más f....val vered a csalánt.
A megfejtésed amúgy sem jó, ami az elejét és a hátulját illeti, a többiről meg kár is beszélni. Pont azok a kutya előnyei, amik szerinted a hátrányai!
Te tényleg nem látod a fától az erdőt, ez a kutya szép, de nem mint munkakutya, és emiatt nem is összehasonlítható a másikkal. Jó show-kutyázást!
Be is karikázhatod az általad elképzelt hibákat, tudod, mint az oviban.
Drága Csillagom, miért feszülsz nekem, ez a Kangal fórum nem a KÁJ, ott elnézik Neked a butuska fecsegésedet. Miért érzel ellenálhatatlan késztetést arra, hogy folyton irogassál? A kevesebb néha több!
Kiváncsi lennék, hogy Te is kiszúrtad-e ennek a kutyának az anatómiáját, ha már ennyit koptatod a szürkeállományadat cyber-térben?
Nem érted! Nem az a kérdés, hogy ezek a tulajdonságok genetikailag öröklődnek-e vagy sem -tudjuk, hogy öröklődnek- hanem, hogy mérhetők-e?
Igazából, csak nyáj mellet mérhető, a többi nem ad reális képet. Az a kutya amelyik nyáj mellett dolgozik, hozzáteszem jól, az a pásztorkutya, amelyik nem, az csak úgy néz ki, mint egy pásztorkutya. Remélem elég szájbarágós voltam.
A pásztorkutya az egy jelző, minőségi értelemben mindenképpen. Csak egy példa: ha valaki egy zenész családba születik, attól még nem zenész automatikusan, ha viszont hangszert fog a kezébe és játszani is tud rajta, már nevezheti magát esetleg zenésznek.
Ha farkasra igaz, hogy nagyon óvatos állat, akkor a hiúzra még hatványozottabban igaz. Ezért is ill. a vadászati startégiája miatt is, nagy fenntartásaim vannak a történetet illetően. Lehetett bárhogy, de a török marketing gépezet olajozottan működik.
Nem csak a u.n. nagyragadozók jelenthetnek valós veszélyt a nyájvédelemben, gondoljunk minden más betolakodóra is, vadisznóra, rókára, arany sakálra, "rossz" emberekre, ezekkel szemben is helyt kell állnia a kutyáknak.
"miért lenne fontos olyan kuvaszainknak ,komondorainknak lenni kik tudnának vélük harcolni? "
Ezt Te sem kérdezheted komolyan?
Ha nem tudják az eredeti funkciójukat ellátni, akkor a pásztorkutya jelzőt ezek a fajták nem birtokolhatnák. Igazából Én ebben a kérdésben, nagyon drasztikus vagyok, csak azok a kutyák viselhessék a pásztorkutya státuszt, amelyek valóban aktívan nyájat őriznek, a többi nem.
A probléma nem ott van, hogy keleti pásztorkutyákat raknak a nyájakhoz Erdélyben, hanem az, hogy ezek a kutyák rendszerint a kultúrtenyésztés termékei vagy akár selejtjei és nem aboriginal pásztorkutyák, tehát sok esetben hiányzik belőlük a falkában való együttműködés képesssége/az okokat ismerjük/. Állítom, hogy jól működő, őshazájukból származó kutyák jól adaptálhatók az erdélyi v.gyimesi környezetbe és szerintem a jelen állapotokban szükség is lenne ilyenfajta "vérfrissítésre". A cél ugyanis a használhatóság, a külső jegyek és az antómiai felépítés, meg amúgy is az egyik feltétele a jó működésnek. 2.-3. generációnál már amúgy sem láthatók a küllemi különbségek, szépen egybe olvad az állomány. Csak hát FCI-s kutyásszemmel nehéz ezt elfogadni és a tabukat ledönteni.
Rossz a kérdés feltevés.
Van-e olyan medve, amelyiket távol lehet tartani csipkedéssel, forgatással? Válasz: van és van olyan is amelyiket nem.
A farkas esetében nincs szó csipkedésről , ott nem csipked senki semmit, maximum marcangol és azt is inkább a farkasék.
A nyáj őrzése, elsősorban defenzív és nem offenzív feladat. Nem a ragadozó elpusztítása a cél, sokkal inkább a távoltartása, elriasztása. A bull és dogo típusú kutyákkal az állat elpusztítása vagy harcképtelenné tétele a célirány, itt a ragadozó v. vadászó jelleg a domináns, míg a nyájőrzésnél a hárítás és védekezés; ez egy markáns különbség a két taktika között. Arra már nem is térek ki, hogy szelektíve alakították ki a dog v. bull típusú kutyák a fájdalomra immunitását ill. "game" tulajdonságát. Ez a jellem viszont nem működik a nyáj mellett, ott nem cél a "győzni bármi áron" mentalitás, inkább a hárítani, de lehetőleg életben-és sértetlennek maradni. Az sem kevés!