Értelme mindenképpen van. Pl. Svédországban a PRA szűrés (vér teszt) nem elegendő, nekik kötelező a Dr. Dobos András által leírt klinikai szem vizsgálat is, mely a retina álapotát hivatott ellenőrizni. A két eredmény együttesen ad megközelítően biztos eredményt. Olvasd el figyelmesen Dr. Dobos András írását erről a témáról, nagyon érdekes és tanulságos.
Ha figyelmesen megnézed a szentesi honlapot, szó sincs genetikai (DNS) vizsgálatról, csak a szem betegségeire vonatkozóakról.
A Nagy Gén pedig nem vizsgál szembetegséget, csak a terhelt gént szűri.
Az eset amiről írsz, genetikailag hordozó, és tünetmentes kutyáról szól.
Ebben semmi ellentmondás nincs, mert minden eddigi leírás arról szól, hogy az egy terhelt génnel rendelkező kutyák tünetmentesek, ha figyelmesen végigolvasod az Aquaman által felrakott másik honlapot
http://www.schiab.hu/szem/pracikk.html ott is ezt találod, de ha fáraszt a sok olvasás, akkor a honlapunkon is találsz erről egy rövid szösszenetet az Ismerettár/Egészség menüpont alatt,
http://5mp.eu/web.php?a=kuvaszklub&o=hlFtwGQkQO ahol az utolsó oldalon találod az ide vonatkozó részt.
szerintem...
bár én csak egy outsider vagyok Drágossy Zsolt leánykori névvel :)
bár én csak egy hülyegyerek vagyok de akorsem értem hát vizsgáljukmeg a dolgokat az érintett személy majdfelrakja gondolom a két eredményt aztán ellehet gondolkozni mi értelme az egésznek? mi a fontos mi a garancia hogy mentes nemmentes mi az értelme ezáltal miért kategorizálják az egyedet főleg külföldön
Meg kell vizsgálni a konkrét esetet. Egy biztos, maga a PRA -t hordozó gén kimutatása egzakt.
Bár humorosnak tünik, de a humán gyógyászatban is előfordult, hogy elaltatták a beteget, akinek le kellett volna vágni a lábát, de mivel elcserélték a korlapját egy here rákossal kiherélték szegényt. (megtörtént eset) ehhez képest, egy PRA lelet csere, akár itt akár ott, akár otthon, simán előfordulhat.
Dick Koster rátóti előadásából:
"Progresszív Retina Atropia (PRA)
A Németországból, Svédországból és az USA-ból jövő számos PRA esetleírás sokkolta a kuvasz tenyésztőket, melyhez hozzátéve az adatbázisunkban szereplő számos látszólag indokolatlan vakságot azt jelezte számunkra, hogy széleskörű problémával állunk szemben. A pedigrék elemzése azt mutatta, hogy a magyar állomány is érintett lehet, amit később a vizsgálatok igazoltak. A tenyésztőkkel szorosan együttműködve kialakítottunk egy klinikai szemvizsgálati módszert. A vizsgálatok két évig folytak, ez idő alatt nem találtunk problémát a tenyészállomány szűrése során. Ahogy a genetikai szűrés elérhetővé vált, azonnal szűrni kezdtük az állományunkat, ami számos hordozó egyedet derített fel.
Egy Németországban előfordult atipikus eset ellenére meggyőződésünk, hogy a DNS teszt az egyetlen megbízható szűrés, emellett klinikai szűrést nem írunk elő. Amennyiben a tapasztalatok azt mutatják, hogy a klinikai vizsgálatok plusz információt szolgáltatnak, készek vagyunk azonnal újra bevezetni azt. "
(benne van a Kuvasz Hírekben)
Azaz egy ilyen eset Németországban is előfordult. Valamint, nyugaton már a genetikei szűrés előtt klinikailag is vizsgálták a szemet.
Akkór Kedves VETERÁN tenyésztési felelős hogy van az hogy egy kutyának két szűrési eredménye van méghozzá PRA hordozó vérből valamint nem tudom miből másnál meg PRA MENTES akkor ki hazaudik!!!!
A PRA-ról(progresszív retinasorvadás) a mai világban már mindenki hallott. Azonban ennek vizsgálata nem egy egyszerű dolog. Nagyon könnyű kijelenteni, hogy egy vérvizsgálattal a PRA megbetegedés szűrhető. Egy vagy két gént megvizsgálnak és akkor megállapítják bizton, hogy az állat PRA-s e. Nem. Ezt így kijelenteni hibás és a tenyésztők részére félrevezetés. Fiziológiás vizsgálat, valamint egy genetikai vizsgálat együttes eredménye szükséges ahhoz, hogy megállapítható legyen a szemészeti elváltozásból, hogy PRA-ban szenved-e. Többféle készüléket kell használni Elektro Retino Grammot ERG, vagy az OCT készüléket, amely a retináról térképet készít, a retina vastagságot megállapítja, megállapítja, hogy van-e bizonyos sejtszám csökkenés, van-e hiper reflektív terület. Konkrétan ezeket a vizsgálatokat el kell ahhoz végezni, hogy a tisztelt tulajdonosnak elmondjuk azt, hogy PRA megbetegedés gyanúja van. Azt is nagyon fontos elmondani, hogy ha valakinek PRA gyanút keltő elváltozás van a kutyájánál a kutyát ettől függetlenül kezelni kell, és szemészeti állatorvosi vizsgálatra hordani kell és szemészeti szűrővizsgálatokat továbbra is tartani kell. Hiszen a kutyának a retina elváltozáson kívül nagyon sok egyéb megbetegedése is lehet a szemének, amelyet kezelni kell. Tehát attól, hogy néhány hónaposan egy genetikai vizsgálattal PRA pozitivitást vagy kétes eredményt mondtak, ettől a kutya szeméről nem kell lemondani. Hiszen a PRA kialakulása is oki tényező. Két kutya fajnál sem azonosak a kiváltó okok, de két kutya fajnál sem azonos a retina előidézésében szerepet játszó degeneratív folyamat. Tudni kell, hogy a PRA egy gyűjtő fogalom és nem azt jelenti, hogy a retina látóidegei veszítenek csak érzékelésükből, hanem a retina különböző rétegei károsodhatnak, és ezt különböző tényezők befolyásolhatják. Az öröklődés menete különböző fajoknál teljesen különböző és más és más. Nagy fontos a korrekt felvilágosítása az állat tulajdonosoknak és az, hogy a PRA esetében ne mondjanak le az állatok szeméről
Természetesen az a nagyon fontos, hogy az állattartónak legyen kihez fordulni, bizalommal kérdéséről tudjon beszélgetni. Az állatorvosi szemészet az elmúlt néhány évben jelentős változáson esett át, amelynek következtében mind a diagnosztikai eszközök, mind a diagnosztikai eszközök által feltárt megbetegedések gyógykezelése pozitív irányba hatott.
Sziasztok!
Lehetőség nyílt Magyarországon is genetikai vizsgálatokra!
PRA/10 Ezer FN/12 Ezer némely fajtáknál kicsit több de átlag ennyi.
Kutya genetikai vizsgálatok
Faj: Canis familiaris
Fajták: American Eskimo Dogs, American Staffordshire, Terriers Australian Cattle Dogs, Australian Shepherds, Basenjis, Border Collies, Boykin Spaniels, Bullmastiffs, Cardigan Welsh Corgis, Chesapeake Bay Retrievers, Cocker Spaniels, Collie, Doberman Pinschers, Dogue de Bordeaux, English Cocker Spaniels, Finnish Lapphunds, Golden Retrievers, Kuvasz, Labradoodles, Labrador Retrievers, Mastiffs (Old English), Siberian Huskies, Yorkshire Terriers.
Igény szerint: egyéb fajtáknál is tudunk génvizsgálatokat végezni.
Genetikai vizsgálati módszer: PCR, real-time PCR, szekvenálás (Applied Biosystems)
Genetikai vizsgálathoz szükséges minta: szájnyálkahártya-kaparék vagy alvadásgátolt vér
Genetikai vizsgálat elvégzéséhez szükséges: biológiai minta, tájékoztató és vizsgálatkérő nyilatkozatok kitöltése
Genetikai laboratórium: ELTE TTK Déli Tömb (1119 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/c).
ÁNTSZ engedély: 6742-2/2008
Genetikai laboratórium vezetője: Dr. Nagy Zsolt (PhD), genetikai szakértő
Adatvédelem
Minden biológiai minta azonosító kódot kap tőlünk, így a vizsgálat során beazonosíthatatlan haramdik személy számára. A genetikai vizsgálat vezetője ismeri az azonosító kódhoz tartozó adatokat. A vizsgálati eredmények papír alapon zárt szekrényben kártyás beléptető rendszerekkel és porta szolgálattal védett egyetemi területen kerülnek elhelyezésre. A digitális alpú tárolás során a számítógép nincs internenthez csatlakoztatva.
Genetikai vizsgálat ára és ideje:
Vizsgálattípustól függ (általában 4 munkanap)
Biológiai mintavétel a tenyészetben: mintavételi csomag megrendelése, amely tartalmazza a mintavételi eszközt, tájékoztató és vizsgálatkérő nyilatkozatokat. A csomagnak 1 000 Ft-os postai utánvételi ára van.
Általános tájékoztatás és információ kérés:
Mobil: +36 20/965 6820
E-mail: dr.nagy.zsolt@allatdiagnosztika.hu
Honlap: www.allatdiagnosztika.hu Dr. Nagy Zsolt
ügyvezető
NAGY GÉN Kft
PRA tesztet (is) végző orvost hoztam:
Dr Pórfy Tünde
2030 Érd, Bokor u. 28. Tel.: 23/372-293
PL és HD tesztre pedig Dr Seregi Antalt ajánlom, aki a Kisállatortopédiai Egyesület tagja és nagyon jó orvosnak találom: FeliCaVet - XI., Rétköz u. 16. (A gazdagréti lakótelepen.) 24-66-945
Dr. Makai Péter Budapesten, a XVI. kerület, Szlovák úton
T: 06 1 405 24 77
Ő sebész, az egyik legkiválóbb dysplasia szakértő, de a klinikáján kiváló belgyógyász is működik: Dr. Sterczel Miklós !
............................................................................
A normális embernek véleménye van, a frusztráltnak "igaza" ...
ÉN 2 ORVOSSAL IS MEGVAGYOK ELÉGEDVE :DR FEKETE ATTILA.KOMÁROM ESZTERGOM MEGYE LÁBATLAN.06302825203:DR SEBÖ TAMÁS KOMÁROM ESZTERGOM MEGYEI FÖ ÁLLATORVOS TÁT06309480119
Dr. BODA ATTILA
Magyar Kisállat Ortopédiai Egyesület tagja
Pumukli Állatorvosi Rendelő
1213. Bp. Szent István út 213.
420-9702, 06-30-949-5703
H-P: 9-12, 16-20
Szo.: 9-12
Vas: 16-20
Ő a mi szeretett orvosunk, nemsokára Kispesten is indul a rendelője, és tökéletesen végezhetné a dp szűréseket! Minden jogosítványa megvan hozzá. Beszéltem vele, vállalja.
Ha valakihez esetleg közel esne, ajánlom:
Dr Marth Pétert, akihez 10 éve járunk
2400 Dunaújváros, Római krt. 35,
tel. 25/422 450, 30 /9474913, vagy sűrgös estekeben, hét végén, stb.
DrTúry Árpád, Túry Állatkórház, 7020 Dunaföldvár, Beszédes sor 2-3, állandó ügyelet tel. 30 /2096096 , 75/ 541095.
Dr. Vári Zoltán és Dr. Sipos Zoltán
Mindíg nagyon korrekt ellátást kaptam, és nem félnek a kuvasztól.
Egyetlen hiányossága , hogy nics még éjszakai ügyelet.
Non stop ügyelet van a Dr. Juhász Tamás klinikáján a XI. Péterhegyi úton. Egyszer volt rá szükségem, jó ellátást kapott a kutyám.
Kérlek Benneteket, ide írjátok azoknak az állatorvosoknak az elérhetőségét, akikkel meg vagytok, vagy voltatok elégedve! A negatív élményeket mellőzzük, és azokat is, akikkel nem voltatok megelégedve!!