Annyira nem mélyültem bele, véletlen rányomtam a rádióra. Innen indult a sztori. Kinőttem én már ezt. Csak az érdekesség kedvéért elmentettem egy-két nem budapesti frekit, lehet azt nem.
Nem igazán van terepakadály a Tarcal-hegységtől Budapestig, így egy kis déli terjedés esetén simán vehető, köszönhetően annak is, hogy ezen a frekvencián a közelben nincs más nagy teljesítményű adó.
Szia! Köszi, annak találgattam én is, meg a frekilista szerint is elvben az, csak amiben nem vagyok biztos nem vetem fórumra. Azért egy telefonnal Budapest déli végéből?
Van egy telefon telefonom, echte 1 hetes akkus szutyok, telefonálni. Ma volt dolgom tetőn, belső antennával, füles nélkül déli irány nyitott, mögöttem betonfal:
- 87,7 (Szerb?)
- 90,4 Best FM Székesfehérvár?
- 90,6 Rádió 1 Veszprém?
- 92,2 Aktív rádió Szolnok?
- 92,5 Cegléd Rádió
- 93,6 Gong FM Nagykőrös?
- 97,1 Karc FM Szolnok?
- 100 Retro rádió Gerecse?
- 102,4 Best FM Szolnok?
- 102,9 Rádió 24 Dunaújváros?
Több nem fért a memóriába! A frekvencia.hu szerint a QTH-k...
Annyi eszem már nekem se volt, hogy utánanézzek.
Régen volt az Esti mesék Vass Mayával, azt hallgattam míg meg nem szűntették.
Azóta csak néha hallgatok bele az akkor futó zenékbe.
A hét elején sok minden változott náluk, pl televerték már 2000-2010 zenékkel is, meg a műsorrendben és a műsorvezetőkkel is kavartak... Pl hétköznap a délelőttös műsort Vágó Piros vette át, Dénes Tomi már du 2-kor kezd, de csak 6-ig van, a kívánságműsor Nyerges Izához került... Az öregek meg hétvégén 18-20 vannak...
Nálam nem a (+/- 1dB)-en múlnak a "dolgok"...a lentebb linkelt online antenna tervezővel terveztem egy 3-4m közötti gerinchosszúsággal bíró antennát 98 MHz-re - 7 elemes lett (egyszerűség kedvéért egyenes dipol -> 75 Ohm). A kapott méreteket bevittem egy analizátor programba. Elővettem egy saját tervet, ami 3,5m gerinchosszra lett tervezve CCIR-URH vételre - de ez 10 elemes lett. Az online tervezett 7 elemes nyeresége ~12,2dBi 98 MHz-en! - az enyém ennél rosszabb, 10 elemes létére csak ~10,1dBi 98 MHz-en...a többi a képen látható:
A nagy különbség nem a nyereségben van, hanem, amit korábban is írtam, a sávszélességben - az online tervező végeredménye alig több, mint 2 MHz sávszélességű! - ez rádióamatőr alkalmazásra megfelel, de a teljes műsorszóró "FM sáv" vételére alkalmatlan.
Annek előtte, még analógiában pár Wattal átlőttünk 100 km felett ezekkel a BRG-kel és még ritka volt a Motorola GM sorozat. Gond nélkül átvitte az a packet-et, amit kellett.
Értem én, hogy DX, csináltam én is, csak ennyire nem tudom, hogy anno hasogattuk-e a szőrszálat? (+/- 1dB)
Nem az a lényeg, hogy nem lehet megcsinálni, hanem, megfelelően kell méretezni...UHF TV sávra is készültek szélessávú Yagi-k - 470 - 860 MHz-ig átfogták, még az SWR is jó volt...a nyereség, viszont frekvencia függő és nem is akármennyire.
Lehet próbálkozni, kisérletezni...
50mm-es csőből? Mint a BRG csinálta? 140-170MHz-ig elköhög, a végein van 1:1,2-1,3 SWR.
Csak meg lehet akkor csinálni, sőt a 70cm-es sávon a fos Carant is végigmegy, nemde? Ott pedig 400-470MHz-ig kell dolgoznia és a legszarabb helyen is 1:1,5 az SWR, a BRG-ét nem is említem.
Sz'al... Lehet, vagy nem?
Ez szép, de azért ne keverjük ide a rádióamatőr antennákat. 2m-es sávban 1:1,015 sávszélességet kell az antennának átfogni, míg műsorszóró sávba senki sem szeretne 12 db Yagi antennát a 87,5 - 108 MHz tartományra - itt 1:1,25 a sávszélesség igény, így más algoritmussal kell a Yagi antennát méretezni...
Yagi CAD-et nem ismertem, most ki akartam próbálni, de .NET keretrendszer hibát dob. Leírás alapján jó lehet a szoftver, de nálam nem működik (ki kell találni C++ melyik verziójában készült).
Már évek óta a MMANA-GAL-t használom, a basic verzió free, de ez nem fog neked tervezni, csak analizálni tud. Lehet táblázatosan koordináták alapján elemeket bevinni, de akár "rajzolni" vagy síkban elemeket megadni (hossz, távolság, anyag, stb)...
Nemrég feltöltöttem ide pár FM antenna tervet, ezek korábban én vittem be a szoftverbe, ill. terveztem. Ha van kedved próbáld ki