Javítania kéne a vételen, de az SFN-ből származó előnyök ( csatorna nyereség / hatákonyság ) növelheti az eddig is problémás katonai rendszerek zavarását is. Ez a Száva utcai adóteljesítményt is bekorlátozza. Emiatt azt gondolom, hogy budapesten a mostaninál jobb lesz a vétel, de a "2008 augusztusi" szintet nem fogja elérni.
mod: Sajnos tetőantennás vételre lett tervezve a szolgáltatás, amelyet a sűrűn lakott helyeken "mini SFN" adókkal lehet "feljavítani".
Ez jó, mert akkor lehet beszélni arról, hogy országosan 60% a lefedetteség, de a tény az, hogy még Bp. sincs lefedve, mert képtelenség Bp.-en venni az adást.
Most ne jöjjön senki azzal, hogy tetőantennásra van tervezve a szolgáltatás, mert ki az aki komolyan gondolta, hogy pl. egy lakótelepen, aki az 1. emelet lakik, és nem tudja szobaantennával venni, az majd felkábelezi a 10. emeletig a tetőantennáját.
A mindigtv GYIK szerint a Száva utcai fog indulni hamarosan, ahogy pentóda írta SFN rendszerben. Itt egyértelműen kijelentik, hogy más adót nem terveznek elindítani Budapesten.
Az igaz, hogy a gerinchálózat adói alapvetően MFN hálózatot képeznek, még az azonos frekvenciájúak sem SFN-ben, azaz szinkronizáltan működnek majd (pl. Budapest és Nagykanizsa, az 55. csatornán). Fontos, azonban az, hogy lesznek a gerincadók körül helyi SFN hálózatok, mint azt a DVB-T Pályázati kiírása is megfogalmazza:
Az ellátottsági területek mérete miatt az esetek többségében egyfrekvenciás (SFN) hálózatok kiépítése szükséges.
A lassan csak elinduló Száva utcai adó is SFN-ben fog működni a Széchenyi hegyivel és Bécsben a négy helyi adó is SFN-t alkot.
Az 1/8 GI esetén az a 112 usec 33.6 km-t jelent. Igazából SFN (azonos frekvencián, minden csatorna, minden adón és szinkronban) adóhálózat esetén magyarázzák a jelentőségét, de nálunk a gerincadóhálózat MFN rendszerű.
Az 1/8-ad a védelmi intervallum és 8K az üzzemmód. A periódus idő ebben az esetben 1008 usec. A szimbólumidő 896 usec a védelmi intervallum 112 usec. A szimbólum közötti áthallás kiküszöbölése a védelmi intevallum megválasztásával lehetséges, ami befolyásolja az adók távolságát.
A szimbólumidő alatt a reflexiók hatnak a vétel helyen, de a védelmi idő alatt a vevő nem vesz figyelembe semmit.
Ti mit szóltok a 1/32 es védőintervallumhoz? Ha jól értem a védőintervallumon belül beérkező reflexiók a hasznos jelhez jönnek hozzá az ezen kívül érkezők meg a szimbólumközi áthallást növelik. Ha jól számolom az 1/32 es GI az 28us, ami 8,4 km jelútkülönbségen túl már tkp a zajt növeli. OK hogy nem vagyunk egy hegyes-völgyes ország de ez egy kicsit kevésnek tűnik, nem? (persze csak ha jól számoltam)
Jogos. Vissza olvasva folyamatosan elírtam. Mentségemre a viterbi-t is folyamatosan viterby-nek írom. Kössz, hogy felhívtad rá a figyelmem.
[Ezt a hozzászólást újraszerkesztették: 2009-01-15 20:28:24]
Valóban a jelminőség egy bizonyos jelszint felett fontosabb, az ODFM moduláció sem bír ki mindent. A BER (bit error ratio / rate) a digitális átvitelnél a hibás bitek számát jelenti az átvitt bitek mennyiségéhez képest (10 a minusz 9 nagyságrend már jónak mondható).
Viszont mint írtam, a jelszint megfelelő nagysága nem minden esetben elegendő a tökéletes vételhez.
A hangsúly a jelminőségen van!
Cseszhetem a 60-70 dBuV-os jelszintemet, ha az reflekciós, rossz a kábel , az erősítő, az elosztó, rosszul szerelt a csatlakozó stb, stb...
Ha MER (modulációs hibaarány) 28-29 dB alá esik, akkor jön a pixelesedés, akadozás és a többi érdekes hibajelenség! ( CAT TV-s tapasztalat)
Holnapra megpróbálom lemérni a Kathrein-nel ( ha eltudom kérni) és megírom az értékeket .
Az adótól 37 km-re lakom, és müködik akadás nélkül a szolgáltatás.
Üdv : Pinka
Én úgy emlékszem angliában végeztek kísérleteket az azonos csatornán, azonos lefedettséghez tartozó adóteljesítmények összefüggésére. Az analóghoz képest 1/4 - 1/8 (digitális adás paraméterfüggő) adóteljesítménnyel érték el a DVB-T esetében ugyanazt a lefedettséget.
Az összehasonlító számítással kapcsolatban egyetértek veled és inkább a vevőn szükséges jelszintből indulnék ki egy adott vételi helyen. Kindulásnak álljon itt az AH által publikált minimális "értékbecslés": 40-45 dBuV az vevő bemenetén.
Szerintem semmi köze digitális adás vett jelszintjének ahhoz, hogy egy analóg adás milyen jelszinttel vehető főleg így, hogy még nem a végleges teljesítményen sugároznak az adók. Meg igazából összehasonlítani csak ugyanabban a sávban lehetne hiába szélessávú az antennád több dB különbség lehet az antenna nyereségében két különböző TV csatornán.
Ha az UHF 58 TV2 84dBuV jelszint mérhető, akkor UHF 55 MUX A 74dBuV jelszintet kellene mérni.
Ez lenne az ideális jelszint az előfizető antennáján.
( a digitális jel minőségét nem csak a jelszint határozza meg.. )
Lásd a DVB-H jelszintjét: 69dBuV..
Ez már közelít az elméleti 74dBuV-os jelszinthez..
Persze az antennán múlik minden..
:)9
Azt valahogy egyből sejtettem, hogy egy 7100-as nem a földi vétel miatt kellett :))) De azért az ötszázezer kis költői túlzás, mindenesetre én annak az 1300-nak is örülök, amit valóban látni :) (Nem védett, vagy törhető, vagy tudomisén - mindenesetre kép,hang van!)
Szerintem inkább kiegyenlített az energiasprektuma a 8MHz-es sávban. Az a 10dB-es viszonyszám nem teljesítményre vonatkozik az 30dB-es meg feszültségre?
KÖsz az info-t. Igazából teszek nagyivben rá, hogy jön-e a MinDig TV, vagy se földfelszíni adásban.
Müholdakról kb ötszázezer adót tudok venni sokat akár HD-ben is, csak az bosszant, hogy volt egy jó minöségü adás az Olympia alatt azt miért kellett alrontani a csatornák áthelyezésévell?
Jó, hallottam, hogy valami katonai frekvenciákkal volt ütközés meg miegymás. Mindegy. Ezek vagyunk mi kis Hazánkban.
Hasonló a dolog mint a szélerömüveknél. Kotlottunk az ügyön vagy 10 évig amig rájöttünk, hogy a búbosvöcskök (akiket féltettünk a szélerömüvektöl) gyönyörüen tudnam ezekkel szimbiózisban élni, vagy kicsit arrább találni maguknak fészekrakó helyet. ùgy látszik a madarak találékonyabbak mint némi magasan képzett telekommunikációs csapataink.
No mindegy, ennyit az ifju Werner kesergéseiröl a könyvtárban.
Ha jól tudom, a digitális jel energiasűrűsége nagyobb, ezért 10 dB-el kisebb szinten kellene adni, de itt 30 dB különbség van az analóg és digit között!!!
Ha 74 dBuV-ot mérnél, akkor lenne az igazi!!
Így viszont az a 20 dB, majdnem 1/6-od teljesítményt feltételez az analóg adásokhoz képest .
Ez viszont nagyon kevés...
Uff :) Hát nem mondom, hogy tökély, de a "JÓ" minősítést most megérdemli... Van olyan erősítő beállítás (végre) ahol az összes csatorna egyidejűleg szaggatásmentes, hibátlan képet ad... Eddig ilyen nem volt, mindig tekergetni kellett az erősítést... Ha így maradna, az jó lenne. (ha még tud javulni picit, az meg még jobb :) )