"A tv ... A zajt nem veszi, csak a jelet."
Ez sajnos nem így van. Az antenna, erősítő, tv mindent vesz, jelet és zajt együtt. Ezért fontos a kettő aránya a jel/zaj viszony, ami erősítéskor mindig romlik egy picit, mert az erősítőnek is van saját zaja. A tv tunerje próbálja a nagyfrekvenciás jelet demodulálni és kinyerni a képet és hangot tartalmazó információt, amit aztán további dekóderek alakítanak tényleges képpé és hanggá. Ha a bemenőfokozatok szélessávú, ráadásul erősített és így túlzottan magas jelet kapnak, esetleg túlvezérlődnek (a színuszból négyszög lesz) és semmit nem tudnak dekódolni. (Analóg vételnél amplitúdó moduláció van, ilyenkor könnyen belátható, hogy túlvezérléskor eltűnnek a jelnagyság béli különbségek. Nem tudom, hogy a digitálisnál ez hogy van.) Ezért fordulhat elő az is, hogy erősítő nélkül van kép, erősítővel szükségtelenül túlerősített jellel meg nincs. Az antenna, az erősítő és a tv bemeneti fokozata minden típusnál eltérő, így felesleges meggyőzni egymást arról, hogy mivel mit lehet fogni. Azért az tény, hogy, ha 1 adótoronyból 1 frekvenciát akarunk fogni, arra legjobb egy nagy nyereségű, irányított antenna. Sajnos a logper-ek kivételével a legtöbb antenna nyeresége egy bizonyos határig a frekvencia emelkedésével nő (vagy legalábbis változik), és a MUX-ok kiosztásakor arra nem nagyon figyeltek, hogy ezek egymáshoz minél közelebb essenek. Így lehet az is, hogy valakinek az egyik MUX nem vagy gyengén jön, bár az adóteljesítmény ezt nem indokolná.
Nem értem a vitát, mert tulajdonképpen mindkét nézet igaz. A széles nyílásszögű, még hátulról is jelet fogó lepkének az az előnye, hogy nem egy irányban lévő adókat is lehet 1 antennával fogni. Ez egyben a hátránya is. Ha ezek a jelek egymást nem zavarják, akkor jó választás, de túlzással kb. annyit ér, mint egy botantenna. Sík vidéken mégis beválhat és akinek van és jól működik, ne dobja ki! Ha a mindenhonnan jövő jelek interferálnak, akkor hol van kép, hol nincs. Az adott helyszín és vételi igények határozzák meg, hogy jó a lepke, vagy inkább több antenna közösítve, erősítve. Van 2 és 4 dipólos lepke is erősítővel vagy nélküle, de az biztos, hogy az irányérzékenysége kicsi. Városi vagy más reflexiós környezetben én sem használnám.
Egyet értek!
Tudod az a dilemmám hogy itt a fórumon sokan tőlünk, öreg rókáktól, várják a segítséget, de ha mi sem tudunk megegyezni alapdolgokban csak magunkat járatjuk le. Ennek meg nincs semmi értelme. Ha nem tudok segíteni, én inkább nem írok. Nem akarok félrevezetni senkit, a reklámok meg "mindig hazudnak"!
Sokszor nem értek egyet Mikivel, de most azt mondom, hogy a nagylepke, új beruházásként, nem jó választás...
Irányított antennákkal sokkal jobb és stabilabb eredmény érhető el, erősítővel meg főleg...
*Ha valamire reagálsz, használd a "válasz" gombot!
*Mielőtt megsértődnél nézd meg az "előzmény"-t! (talán nem is neked szólt)
*Szerkesztéshez/törléshez használd a Skin#5-t
Ez egy műszaki fórum, elhangzott egy kinyilatkoztatás, amely nem felelt meg a valóságnak, szóval illik és szükséges is az ilyet korrigálni.
(Zárójeles megjegyzés : Ez az eset annyiban komplexebb, hogy a kinyilatkoztató fél nehéz személyiség, akit sokszor lehetetlen meggyőzni a téveszméiről, tévedéseiről.)
Ebben egyetértünk!
Zoliennek abban tökéletesen igaza van hogy ki, melyik antennában hisz, az "hit" dolga. Ezért nem akarok én senkit sem meggyőzni a magam igazáról, csak próbálom leírni tapasztalataimat, nem kell senkinek elfogadni, de ha gondolatokat tudok ébreszteni, már megérte.
Az a bajom hogy nem tudom értelmezni a zaj fogalmát. A tv-m amivel veszem a csatikat (Sony) szerintem ugyan az mint a Tiéd. A zajt nem veszi, csak a jelet. Eléggé érzékenynek kell lennie, ha ekkora távolságból ennyi csatit képes venni, az általad teljesen alkalmatlan nagylepkével. Arra én is kíváncsi lennék hogy egy irányított 18dB-s antennával mennyivel lenne jobb a vétel. A mostani nagylepkém ezzel az erősítővel eléri a 30 dB-t. Az biztos hogy nagyon szelektálna, mert komoly szögbéli eltérés van a távoli adók között. (Graz, Maribor, Zágráb).
Nagyon sok antennát építettem életemben, nem vagyok kezdő, de azt biztosan állíthatom hogy nincsenek "csoda" antennák. Egy jó erősítővel sokat lehet javítani, de, Te is tudod, legjobb erősítő a jó antenna.
Az erősítős nagylepkéddel gondolom több volt a zaj mint a hasznos jel. Az hogy kicserélted az erősítőt és a tápfeladót gondolom sokat javított, de akkor elismered, hogy gyári állapotban mégsem volt olyan jó. Kiváncsi lennék egy 18 dB -es irányított antenna mit tudna nálad.
Most már értelek!
A magyar nyelvvel vannak problémáid.
A nem való és a nem alkalmas nem ugyan azt jelenti.
Az egy szál vezeték sem való, de van ahol alkalmas.
Szia!
Teljesen egyet értek Veled. Távol áll tőlem hogy mikit meggyőzzem, ha nem itt lakik ahol én, úgysem értheti meg hogy itt a túl jó antenna okoz problémát. Mikor felszereltem az erősítős nagylepkémet nem értettem hogy miért nincs jelem. Itt a fórumon okosított ki egyik fórumtársunk hogy túl nagy jelet kap a tv-m tunerja, amit nem képes feldolgozni. Ekkor vettem az erősítő nélküli kislepkét, ami elég gyenge ahhoz hogy 100%-os jelet produkáljon minden időjárási körülmény között, még felhőszakadáskor is. Az erősítős nagylepkét csak DX-elésre használom azóta, kicseréltem az erősítőjét LNA-177-esre és a tápját is kapcsolóüzemüre, saját gyártású tápfeladóval. Ma kíváncsiságból nyugatra forgatva kipróbáltam mit hoz be, 85 csatornát talált. A magyarokon kívül 4 osztrák, 4 horvát, 12 szlovén csatornát és a ZTV-t is megtalálta. Az antenna a padlástérben van, közvetlenül a tető alatt. A közeli nagyteljesítményű adó csatornái nincsenek ezek között, azokat Vasvár/Hegyhátsáli toronyról veszi.
Hát, ennyire nem alkalmas a lepke DVB-T-re.
Annyit fűznék hozzá, hogy amikor nálam kint volt a Médiahatóság mérni, a kézi méréshez egy nagylepkét használtak.
Az AH a gépkocsis mérésekhez panel antennát használ, aminek a paraméterei szintén megegyeznek egy kislepkével. Azt mondta a srác, hogy azért, mert a legtöbb ember ilyen árfekvésben vásárol antennát, és nem is várják el, hogy mindenki 6-7 ezre forintosokat vegyen. Ahol gyenge a vétel, ott persze más a helyzet.
Azért bolondnak nem nevezném őket, legfeljebb nem értenek a műszaki dolgokhoz.
Egyébként nagyon sok ember nem él jobban - hiába a kormány propaganda - szóval nem engedhetik meg maguknak a jóval drágább antennát. Nem beszélve azokról, akik egy olcsó box segítségével a régi, CRT képernyős tévén figyelik az ingyenes adásokat.
De, mindez mit sem változtat a tényen, hogy a lepke antennáknak igen is van létjogosultsága a hazai DVB-T vételben.
"Az emberek többsége nem szívesen ad ki 5-10000 forintot antennára (+ kábel + szerelő, esetleg még árboc is stb.), inkább saját maga oldja meg a vételt."
Aki 50000-100000 Ft -ot kiad TV -re, az bolond ha az antennán spórol.
Szerelőnek én sem fizettem, de akinek nincs hozzá gyakorlata, nem biztos hogy érdemes próbálkoznia.
Persze lelkiismeretlen szerelők is vannak.
Nem kell meggyőzni, nem állítottam, hogy nem alkalmas. Van ahol egy darab vezeték is alkalmas.
"30-50 % nyílásszög 9-13 dB nyereség szerintem egyáltalán nem ideális a DVB-T vételhez."
Túl nagy a sávszélessége és nem egyenletes a nyeresége, a Logperhez képest.
Csak ennyi a véleményem, ez nem vita kérdése hanem tény.