Ha berakok a beltéri koax ágába egy galvanikus leválasztót az sztem megoldaná, de le is csapná nekem a beltéri visszirányát, nem lenne kommunikáció a központal.
Az van bennt.
Még egy érdekesség. a Földszinten levő TV viszi be a hurkot valahogy, mert ha lehúzom arról a TV-ről a UPC-s box HDMI kábelét akkor is megszűnik. Beraktam jobb minőségű HDMI kábelt, a helyzet ugyanaz.
Tehát a hurok valahogy a TV-n keresztül megy be a másik rendszerbe. De az is érdekes ha lehúzom a TV-ről az összes koaxot, akkor is bennt van a brumm. Csak ha lerántom a UPC box HDMI kábelét akkor szűnik meg.... érdekes.
Rögtön válaszolok is magamnak. Megvan mi okozza a hibát, bár nem hiszem el...
Tegnap előtt kaptunk egy UPC-s kábeltv-s beltérit. Ennek lehúztam a koax kábelét és megszűnt egy csapásra a hiba. Ami érdekes, hogy sehol nincs kapcsolódás a UPC kábeltévé és az én belső rendszerem között.... de akkor miért?
Tehát a kábeltévés koax mindössze annyi, hogy bejön kinttről a koax, bemegy egy sima kettes osztóba, az egyik ága megy a modemhez (idáig évek óta megvolt sosem volt ilyen gondom). A szerelők annyit csináltak hogy egy rövid kábellel rácsatlakoztak a kettes osztó másik ágára majd be a UPC-s beltéribe. Ennyi. semmi köze a többi koaxhoz. Szal nem vágom.
Jelenleg a UPC-s box be van kapcsolva, csak le van húzva róla a koax, és így nincs brummom. De amint a koax külső része hozzáér a beltéri bemenetéhez már jön vissza a brumm. A tápcsatit is megfordítottam hátha, de nem.
Szal ez rejtély....
Nem is tudom melyik topikba kellene ezt írni, de szerintem itt is "elfér".
Egy érdekes problémám adódott ami még soha. A házban több beltéri is van (többek között Amiko mini Combo-k és egyebek is, összesen 7db). Van két parabola melyekben Quattro LNB-k vannak (de nem is ez az érdekes), ezek mennek egy 8 kimenetes multiswitchbe, ahova a tetőantenna (DVB-T) is becsatlakozik. Innen mennek ki közvetlen a kábelek (épületen belül) az egyes beltérikhez. Ott meg diplexer válassza szét a DVB-T és DVB-S jelenekt úgy csatlakoznak az egyes beltérikhez.
Nos, ez a rendszer már kb egy éve üzemel mindenféle probléma nélkül. De ma reggel vettem észre hogy egyik napról a másikra az ott levő Amiko mini Combo zúg, a kép vízszintesen betorzít, tehát földhurok. Mindent kipróbáltam:
- A beltérit átvittem egy másik szobába ahol jó az ottani beltéri. Abban a szobában nem zúg. Áttettem a "rossz" helyre a másik beltérit, a beltéri itt zúg (eredeti helyén nem). => tehát nem beltéri hiba
- Multiswitchnél cseréltem kimeneti portokat, a "zúgós" szobában akkor is zúg ha átteszem a multiswitch bármelyik kimeneti portjára- A multiswitch "zúgós" portja más vételi helyen nem zúg. => tehát multiswitch ok.
- Cseréltem tápegységet is, nem segített, bár a beltéri akkor is zúgott a TV-n ha lehúztam róla a tápot. => tehát tápegység ok.
- Kiiktattam a diplexert a beltéri mögött, azaz közvetlen kötöttem be a koaxot a DVB-S bemenetre, akkor is zúgott. => tehát diplexer is ok.
- A zúgás egyes egyedül akkor szűnik meg ha lehúzom a beltériről mindkét koaxot (DVB-T és DVB-S).
Ergo nekem az jön le hogy a koaxal van baj valahol a multiswitch és a beltéri között. Azonban ez egy viszonylag új kábel, fixen rögzítve, hozzányúlva nem volt, nem is lehetett, csatalkozók rendben.
Miért kell erősíteni?
A 4 tv szerintem még menne erősítő nélkül is. Nálam 3 felé van osztva, plusz még van előtte egy MMWO osztó net miatt. Ráadásul a kábelcsatornák vékonysága miatt nem valami optimális. MMWO -> 2-es osztó -> 2-es osztó. És most az analóg lekapcsolás után megy majd még egy kettes osztó, mert a helyi tv marad analógon, tehát tv mögött is kell majd osztani.
Jelenleg úgy nagyjából 60-65 dbmw van így osztások után a végpontokon.
Igaz, a szolgáltatók 3-nál több tv-re nem ajánlják az osztást.
Miért szeretné erősíteni? Szemcsés a kép? Kössetek rá csak 1 tv-t osztás nélkül, ha úgy is szemcsés, akkor hiába is erősítenétek, a szolgáltatónak kell zajtalanítani a hálózatot. Sajnos ha LDC tv-je van már, akkor bármit is csináltok, szemcsés marad a kép. LCD-n nagyon rossz az analóg, csak CRT-n mutat jól.
Igen, én is hasonlóra gondoltam. Csak fura volt, hogy nálunk már szinte sütött a nap, nem értettem, hogy időnként miért akad meg a kép. :D Idokep.hu segített, Budapesten hatalmas vihar tombolt.
A 19,2E más kategória.
Az 1W esetén tényleg lényeges a pontos beállítás, mert eleve jóval gyengébb a jel néhány TP-n.
Digihez nem adnak 120-as tükröt ...
"Mondjuk nálam a MindigTV is elmegy viharban. :D Elég, ha Budapesten villámlik, és nálam (60 km-re Pesttől) már szétesik a kép a villámlásokkor. :D
Nagy viharban elvileg az erős vételi helyek is megsínylik már. Szóval szerintem e tekintetben nagyjából egál. "
Lehet, hogy hülyeséget írok, de szerintem viharban a külföldi tornyok úgy be tudnak terjedni (troposzférikusan), hogy zavarják az azonos frekvenciájú magyar tornyokat.
"A műholdvétel hátránya, hogy a nagyon sűrű felhők leárnyékolják a jelet, akár vételkiesésig."
Régen műholdas Digink volt, közepes viharoknál már elment a kép. Másik fórumon erre azt válaszolták, hogy a parabola rosszul lett beállítva.
Az is elég, ha a viharfelhő a feladó állomás antennája és műhold között tombol.
Emlékszem, még analóg időkben gyakran volt ilyen jelenség. Ilyenkor behalacskásodtak az érintett csatornák, egészen annyira, hogy semmi kép nem volt, majd szépen fokozatosan kitisztultak. Ilyenkor pl a német RTL vagy DSF esetében beadtak egy szöveges inzertet, hogy átmenetileg a Kopernikus holdrról vehetjük zavarmentesen az adást. :)
A jel minőségét átmenetileg befolyásoló technikai jelenség, mely (a tavaszi és az őszi napéjegyenlőség idején) február, március és szeptember, október hónapban lép fel és kb. 10-15 percig tart 15 napon át. A napsugárzás okozta interferencia 2 hétig tarthat. Hatással van minden Föld körüli pályán működő műhold adására, mikor a műhold a Föld és a Nap között helyezkedik el, illetve halad át. A Nap felől érkező rádiófrekvenciás zaj erősebb, mint a műhold által kibocsátott jel, ez okozza a vételi jel megzavarását. A szolgáltatás kimaradását, vagy a vételi jel minőségromlását okozza. Ugyanabban az időintervallumban eltérő területeken különböző hatást vált ki. A legfontosabb tudnivaló, hogy ez az adás-zavar naponta csak egyszer és általában maximum 10 percig tarthat. Az egyes műholdak különböző időpontokban esnek bele a Nap által zavart zónába.
Mondjuk nálam a MindigTV is elmegy viharban. :D Elég, ha Budapesten villámlik, és nálam (60 km-re Pesttől) már szétesik a kép a villámlásokkor. :D
Nagy viharban elvileg az erős vételi helyek is megsínylik már. Szóval szerintem e tekintetben nagyjából egál.
Régebben volt UPC Direkt-ünk, ott sem kellett nagy vihar a teljes adáskimaradáshoz.
Ebben a tekintetben kábel a legjobb. Bár oda is jön valahonnan a forrás, sok esetben műholdról. :)
Igazából mindegyiknek vannak előnyei és hátrányai. A sorrend meg lehet mindenkinél más, mert mások a szempontok.
Az is elég, ha a viharfelhő a feladó állomás antennája és műhold között tombol.
Az egyenlítő feletti műhold és a saját antenna közötti viharfelhő se feltétlenül a közvetlen közelünkben van.
A vételt megszüntetheti az is ha a parabolára vastag hóréteg kerül.
Évente kétszer kb. egy hétig a műhold mögé kerül a nap pár percre, ilyenkor is kieshet a vétel.
A saját (forgatós) vétel valóban költséges. Viszont egy élmény a japán HD csatornán angolul nézni a Valahol utcát.
A műholdas szolgáltatók többnyire „ingyen” adják az eszközöket és a bekötést.
És véleményem szerint a végpont kiépítése és némileg költséges.
Legalábbis ha azt veszem, hogy sok helyen a meglévő TV-hez elég egy antenna és a kábelezés, analógról átállóknak még talán az sem, ez megvan 5.000-10.000 Ft-ból.
Műholdnál kell egy antenna, tegyük fel kábelezés pont van az analógból, és kell egy minőségi beltéri. És akkor még vagy egy előfizetés, vagy egy MTVA kártya. Bővíteni is nehezebb a végpontok számát, mert fejet kell cserélni, és kell még egy beltéri. Plusz esetleg még egy MTVA kártya. :D Szóval számításaim szerint 30-tól indul minimum.
Ezért döntöttem DVB-T mellett, bár nekem elég drágán jött ki, lehet műholddal jobban jártam volna. :D De most már marad ez.
A műholdvétel másik hátránya, hogy nem olcsó a sávszélesség, de amelyik szolgáltatónak van rá pénze és igénye minőséget is képes adni. A 20 német FTA közszolgálati tévé 12,5-15 Mbit/s adatsebességgel ad HD műsorokat. Nálunk a négy műholdas szolgáltató HD adásoknál kb. a felét használja, és az SD is „takarékos”. Még az azonos műholdat használók együttműködése is minimális.