Szakemberek segítsenek! (üzenet: 7455, Sat) |
|
|
|
 fgabor87

Tagság: 2014-04-02 14:17:03 Tagszám: #129911 Hozzászólások: 1630 |
1940. Elküldve: 2015-10-30 08:12:40, Szakemberek segítsenek!
|
[5526.] |
Ez még jó 20 éve volt. Akkoriban nem lehetett még spéci, teknősöknek való lámpát venni, az egyetlen és legközelebbi kisállatbolt 30 km-re volt. Nem volt még net, hogy máshonnan lehessen rendelni. Ha volt is ilyen, biztos aranyárban mérték.
Úgy volt kialakítva az egész, hogy a teknősök nem tudták lefröcskölni az izzót, soha nem is volt belőle semmi baj.
Igen, télen elmennek aludni, de ha 365 napból 365 napon hideg van, azt nem fogja kedvelni. Márpedig ha valaki ledet tesz be hozzá, akkor soha nem lesz meleg, soha nem fog tudni "napozni".
|
| | |
[előzmény: (1939) xule, 2015-10-29 13:48:10] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 xule

Tagság: 2009-07-01 22:23:48 Tagszám: #75863 Hozzászólások: 1306 |
1939. Elküldve: 2015-10-29 13:48:10, Szakemberek segítsenek!
|
[5527.] |
Újabban az izzólàmpákat hőforrás néven is csomagolják, mert világitóeszközként nem forgalmazhatók. Viszont fedetlen fémszálas elektromos melegítö főleg víz közelêben életveszélyes, amúgy ritka is. A mérsékelt övi teknősök télen, hidegben elvonulnak aludni , tehát nem igazán veszélyes rájuk a hüvösebb idő. Egy kis uv tartalmű fény sem ártalmas.
|
| | | [válaszok erre: #1940] |
[előzmény: (1936) fgabor87, 2015-10-29 10:28:02] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 fgabor87

Tagság: 2014-04-02 14:17:03 Tagszám: #129911 Hozzászólások: 1630 |
1938. Elküldve: 2015-10-29 12:13:54, Szakemberek segítsenek!
|
[5528.] |
Na picit elszakadva a LED-ek világától ismét elektronikában hozzáértők segítségét szeretném kérni.
Van egy 10V 1A-es tápegységem. A következőket produkálja:
Ha bedugom a konnektorba, elkezd "hangosan" sípolni, majd ez folyamatosan halkul. Ezt ismételgeti úgy, hogy az elején még nagyon gyorsan, kb 1 másodpercenként, aztán egyre több ideig tart, amíg a hangosabb sípolástól eljut a halkig, míg egyszer csak a halk sípolásnál marad, és innentől kezdve működőképes a rá kötött eszköz. Addig folyamatosan újraindul. Mintha ingadozna a feszültség.
Ha terhelés nélkül dugom be, akkor is ezt csinálja, csak hamarabb eljut a folyamatos halk sípolás, azaz a működőképes állapotba. (A halk sípolás jellemző, amióta megvettem. Használtan került hozzám, nem tudni az előéletét)
Mi okozhatja ezt? Kiszáradt kondi?
|
| |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Zolien

Tagság: 2004-12-15 21:00:48 Tagszám: #14500 Hozzászólások: 8508 |
1937. Elküldve: 2015-10-29 11:05:22, Szakemberek segítsenek!
|
[5529.] |
A világítótest meg örök.
|
| | |
[előzmény: (1935) Alien, 2015-10-29 10:22:56] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 fgabor87

Tagság: 2014-04-02 14:17:03 Tagszám: #129911 Hozzászólások: 1630 |
1936. Elküldve: 2015-10-29 10:28:02, Szakemberek segítsenek!
|
[5530.] |
Infralámpa még jobb. De amikor nekem volt teknősöm, hagyományos izzó volt bent neki, talán 40 vagy 60 wattos, és imádta.
A lényeg, hogy a meleg miatt megy ki, nem a fény miatt. Ugyanis hidegvérű állatok, így ott melegszenek fel. Ha nem kap meleget, beteg lesz, elpusztul. Ezért kell nekik a vizet is fűteni. Ha jól rémlik 30 fok körülre.
|
| | | [válaszok erre: #1939] |
[előzmény: (1934) Zolien, 2015-10-29 10:21:46] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Alien

Tagság: 2005-03-29 11:33:07 Tagszám: #17218 Hozzászólások: 5435 |
1935. Elküldve: 2015-10-29 10:22:56, Szakemberek segítsenek!
|
[5531.] |
Miért lenne már szerényebb az élettartama? Minden attól függ milyen tápegység van alatta, mennyire hajtják a határon (árammal)- tehát mennyire melegszik, hol áll be az egyensúly a hőmérsékletben...
DM800 SE, Tripletuner SR4, A8P, 320GB, GP3/OpenPli4, Karácsony Tamás tönkretette: Digipower 2100A,Triax TDA88, I/BU;
DM800 SE, A8P 320GB, Openpli4, Digipower 2100A,Triax TDS78, Lazer;
|
| | | [válaszok erre: #1937] |
[előzmény: (1932) stubyte, 2015-10-29 08:52:47] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Zolien

Tagság: 2004-12-15 21:00:48 Tagszám: #14500 Hozzászólások: 8508 |
1934. Elküldve: 2015-10-29 10:21:46, Szakemberek segítsenek!
|
[5532.] |
Nem infralámpa?
stubyte, a melegfehér virágnyelvet hagyjuk meg szerintem az egyszeri vásárlónak. Mi használjunk Kelvin értékeket.
|
| | | [válaszok erre: #1936] |
[előzmény: (1933) fgabor87, 2015-10-29 10:18:41] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 fgabor87

Tagság: 2014-04-02 14:17:03 Tagszám: #129911 Hozzászólások: 1630 |
1933. Elküldve: 2015-10-29 10:18:41, Szakemberek segítsenek!
|
[5533.] |
Kicsit szétoffoltuk a topicot, de nembaj. :)
A teknős nem a fény miatt megy ki napozni, hanem a meleg miatt. Oda hagyományos izzó kell.
|
| | | [válaszok erre: #1934] |
[előzmény: (1932) stubyte, 2015-10-29 08:52:47] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 stubyte

Tagság: 2007-06-23 13:43:03 Tagszám: #46295 Hozzászólások: 10168 |
1932. Elküldve: 2015-10-29 08:52:47, Szakemberek segítsenek!
|
[5534.] |
A melegfehér színhőmérsékletű LEDek élettartama már jóval szerényebb a klasszikus hideg fényűekével szemben. Ezt nem szabad figyelmen kívül hagyni !
Huszonévesen imádtam a hideg fényt, ma már a melegebb színhőmérsékletet részesítem előnyben.
p.s.: A múltkor láttam egy akvaterráriumot, ahol a gazdája lecserélte LEDesre a hagyományos 15-20 W-os izzót, utána meg csodálkozott, hogy sokkal kevesebbet tartózkodik a teknős alatta :D
STuB
Védd a fákat - Egyél hódot !!!
|
| | | [válaszok erre: #1933 #1935] |
[előzmény: (1929) Alien, 2015-10-28 16:54:39] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Alien

Tagság: 2005-03-29 11:33:07 Tagszám: #17218 Hozzászólások: 5435 |
1931. Elküldve: 2015-10-28 17:03:56, Szakemberek segítsenek!
|
[5535.] |
kb 5 éve használok LED-es világítást, még egy sem romlott el, általában 5050 vagy 5630-as ledekkel van megoldva, nagyon kellemes színhőmérséklettel, megfelelő megvilágítást biztosítva legalább 8x kevesebb energiát hayználva a világítótest/csillár kivitelezésének csak a képzelet szab határt, ez az, ami megfogott, vagyis akár veszel a barkácsboltban egy mondjuk 30x120-as falapot, bepácolod színre, vagy ha világos, akkor répceolajjal lekened, fúrsz bele a spotoknak lyukakat , belerakod a LED-es Spotokat csináltatsz hozzá egy szép távtartót pl aliminiumból és a plafonhoz erősíted, ráadásul az aluminiumot otthoni módszerekkel fehéríteni is tudod trisóval, nagyon profi lesz...
DM800 SE, Tripletuner SR4, A8P, 320GB, GP3/OpenPli4, Karácsony Tamás tönkretette: Digipower 2100A,Triax TDA88, I/BU;
DM800 SE, A8P 320GB, Openpli4, Digipower 2100A,Triax TDS78, Lazer;
|
| | |
[előzmény: (1925) stubyte, 2015-10-28 09:35:13] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 chucky

Tagság: 2003-09-09 17:54:16 Tagszám: #6516 Hozzászólások: 5497 |
1930. Elküldve: 2015-10-28 16:57:52, Szakemberek segítsenek!
|
[5536.] |
Uraim! Nem vagyok sem moderátor, sem admin, de ennek nem az OFF topikban lenne a helye
|
| |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Alien

Tagság: 2005-03-29 11:33:07 Tagszám: #17218 Hozzászólások: 5435 |
1929. Elküldve: 2015-10-28 16:54:39, Szakemberek segítsenek!
|
[5537.] |
ezek nagyjából 75-80lm/W-ot tudnak, tehát jó esetben 2.400lm..a 30W
ha nincs túlhajtva, akkor az éllettartamuk tulajdonképpen végtelen, de ahhoz, hogy nagy fényük legyen eléggé a határon járatják őket..a LED legnagyobb ellensége a hőmérséklet, megfelelő hűtést mindenképpen meg kell oldani!
nekem saját tervezésű LED-es lámpáim vannak, évek óta mennek probléma nélkül, de kb 7-8x kisebb a fogyasztásuk, mint a hagyományos izzónak, a linkelt sem lesz jobb..
A legujjabb LED-ek tudnak 100lm /W-ot, de azok másképp néznek ki...
DM800 SE, Tripletuner SR4, A8P, 320GB, GP3/OpenPli4, Karácsony Tamás tönkretette: Digipower 2100A,Triax TDA88, I/BU;
DM800 SE, A8P 320GB, Openpli4, Digipower 2100A,Triax TDS78, Lazer;
|
| | | [válaszok erre: #1932] |
[előzmény: (1928) stubyte, 2015-10-28 16:44:37] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 stubyte

Tagság: 2007-06-23 13:43:03 Tagszám: #46295 Hozzászólások: 10168 |
1928. Elküldve: 2015-10-28 16:44:37, Szakemberek segítsenek!
|
[5538.] |
Több mint 9 év folyamatos üzem esetén ???
Ez is elgondolkoztató. Nem a LED megy tönkre, hanem az elektronika, ami a megfelelő tápellátást biztosítja.
Egy világítást biztosító izzót, fénycsövet, etc legalább 4 adattal "illik" jellemezni :
- fényáram
- névleges teljesítmény felvétel
- színhőmérséklet
- foglalat (fejelés)
én csak ezek ismeretében vásárolok.
STuB
Védd a fákat - Egyél hódot !!!
|
| | | [válaszok erre: #1929] |
[előzmény: (1926) Smart0, 2015-10-28 09:47:59] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 fgabor87

Tagság: 2014-04-02 14:17:03 Tagszám: #129911 Hozzászólások: 1630 |
1927. Elküldve: 2015-10-28 11:33:48, Szakemberek segítsenek!
|
[5539.] |
Ááá, szerintem is kamu. Az ilyen sokledes megoldásoknak alapból nem szokott meggyőző fényerejük lenni, ráadásul az árnyékok is elég furák. :)
|
| | |
[előzmény: (1926) Smart0, 2015-10-28 09:47:59] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 Smart0

Tagság: 2015-07-23 16:54:56 Tagszám: #131807 Hozzászólások: 1977 |
1926. Elküldve: 2015-10-28 09:47:59, Szakemberek segítsenek!
|
[5540.] |
Érdekes formájú LED lámpa:
MELEGFEHÉR led fénycső
Azért az 1/10 fogyasztást nem hiszem.
|
| | | [válaszok erre: #1927 #1928] |
|
|
Kiváló dolgozó
|
|
 stubyte

Tagság: 2007-06-23 13:43:03 Tagszám: #46295 Hozzászólások: 10168 |
1925. Elküldve: 2015-10-28 09:35:13, Szakemberek segítsenek!
|
[5541.] |
Idézet:
| Ár/teljesítmény arányban pedig nagyon rosszak a LED égők, ez tény. Nem éri meg, soha nem hozza vissza az árát.
| |
Ez így van. A LEDekről tudni kell, hogy a piacon fellelhető készlet 20-25 %-a minőségi, a többi szinte a bóvli kategóriába tartozik. A másik probléma a megbízható áramellátás. Eléggé érzékenyek az ingadozásokra.
A közvilágításban kezd elterjedni, de már itt is kezdik belátni, hogy a kisebb villanyszámla önmagában még nem jelenti az alacsonyabb üzemeltetési költséget. A magasabb szintű és költségesebb karbantartás, valamint a lámpatestek gyakoribb tisztítása komoly kiadással jár.
A LED ugyanis nem melegít. A kicsapódó vízpára és kosz ott marad a lámpatesten, nincs párolgás, mint a fémhalogén, Hg- vagy nátriumlámpák esetében.
A meghibásodási valószínűségeket tekintve nem olyan rossz a LED (ha megfelelő gyártótól származik), de az áramellátást biztosító egységekről ez már nem mondható el. Ez azt jelenti, hogy a közép és hosszútávú jövedelmezősége így tehát egyáltalán nem biztos, hogy kedvezőbb, mint a hagyományos fényforrásoknak.
STuB
Védd a fákat - Egyél hódot !!!
|
| | | [válaszok erre: #1931] |
[előzmény: (1923) fgabor87, 2015-10-28 08:07:49] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 ITI

Tagság: 2010-03-14 06:42:20 Tagszám: #83228 Hozzászólások: 6950 |
1924. Elküldve: 2015-10-28 08:48:41, Szakemberek segítsenek!
|
[5542.] |
Egyet értek Veled. Megfelelő világítótestet a megfelelő helyre. Nálam egyetlen hagyományos égő sincs. Fogyasztásban ez azt jelenti hogy a negyedét kell kifizetni, mintha hagyományos lenne mindenhol. Nemrégen vettem egy 4W-os ledes égőt 650 Ft-ért, wc-be, spájzba bőven elegendő. Mindkét helyen van a kapcsolóban visszajelző, nehogy égve felejtsük, bár értelmét vesztette, annyira kicsi a fogyasztása.
|
| | |
[előzmény: (1923) fgabor87, 2015-10-28 08:07:49] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 fgabor87

Tagság: 2014-04-02 14:17:03 Tagszám: #129911 Hozzászólások: 1630 |
1923. Elküldve: 2015-10-28 08:07:49, Szakemberek segítsenek!
|
[5543.] |
Én azért nem fogalmaznék ennyire erősen.
Tény, hogy a 20-30 ledből felépített, itt belinkelt ledes égőket el kell felejteni, dísznek jók, vagy kutyajátéknak.
Azt sem mondom, hogy a LED a király, és mindenhova ilyet... de vannak helyek, ahova jobb, mint a kompakt.
Például van nekem egy asztali lámpám, E27-es kicsi égőre van méretezve. Ha normál izzószálasat teszek bele, felforrósodik a burája, és mivel annál fogva lehet állítani, hogy merre világítson, elég kényelmetlen.
Ha az ember kompaktot tesz bele, akkor már nem melegszik, viszont azok túl nagyok, és kilógnak a búra alól, így belevilágítanak az ember szemébe. Kb 5-6 centi hosszú izzó fér bele rendesen. Korábban csavartakból sem találtam ilyen picit normál minőségben. Itt egy kis ledes gömb lett a megfelelő. Nem lóg ki, nem melegszik.
Továbbá a díszes fali/mennyezeti lámpákba, ahova pl gyertya égő kell, oda is jobbak a ledesek, mint a kompaktok... a látvány miatt.
Elvileg ahol sokat kapcsolgatják a lámpát, oda is jobb választás, bár erre vonatkozóan nincsenek tapasztalataim. Egyszer a mythbusters-ben csináltak ilyen típusú tesztet, ha jól emlékszem kompakt, normál, led sorrendben mentek tönkre.
Ár/teljesítmény arányban pedig nagyon rosszak a LED égők, ez tény. Nem éri meg, soha nem hozza vissza az árát.
Én most próbaképpen veszek egy nagy teljesítményű ledeset, mert azokról még nincs tapasztalatom, kíváncsi vagyok. 1500 lumen körüli.
Ja, és tapasztalat, hogy nagy márkákat érdemes csak venni, a nonamek villognak, vibrálnak... Osramnál ilyet nem tapasztaltam. De ez a kompaktokra is ugyan így igaz. Olcsó nonamek nagyon lassan melegszenek be, vibrálnak stb...
|
| | | [válaszok erre: #1924 #1925] |
[előzmény: (1919) Zolien, 2015-10-27 19:04:25] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 turulbird

Tagság: 2006-09-02 01:40:04 Tagszám: #34431 Hozzászólások: 842 |
1922. Elküldve: 2015-10-27 20:43:12, Szakemberek segítsenek!
|
[5544.] |
A kapcsoló két sarka közé kell a ledet+R+diódát bekötni.
Ha nyitva van a kapcsoló, akkor világít a led, zárva elalszik.
A lépcsőházban így működik már húsz éve, csak a led fénye gyengült egy kicsit, de este jól látható a kapcsoló keretébe szerelve; nem kell tapogatózni a sötétben.
[Ezt a hozzászólást újraszerkesztették: 2015-10-27 20:56:04]
|
| | |
[előzmény: (1921) Smart0, 2015-10-27 20:19:55] |
|
Törzstag
|
|
 Smart0

Tagság: 2015-07-23 16:54:56 Tagszám: #131807 Hozzászólások: 1977 |
1921. Elküldve: 2015-10-27 20:19:55, Szakemberek segítsenek!
|
[5545.] |
Az eredeti problémára az nem megoldás, mert ott a kikapcsolt izzószálas lámpán keresztül folyó áram miatt világított a glim, amit épp ki lehetne cserélni LED-re, de, ha az izzót is LED-esre cseréled, esetleg az is derengeni fog. Erre volt ötlet a kondenzátoros sönt.
Zolien: LED-es fényforrásból is lehet a nap vagy akár az izzó fényével megegyező színhőmérsékletűt készíteni. De még kompakt fénycsőből is van többféle, ami már csak azért is jobb a régi fénycsöveknél, mert sokkal nagyobb frekvencián rezeg.
Engem zavar a villogó LED fény, legyen az reklámtábla, autó lámpa vagy hasonló. Olcsóbb a teljesítményt így szabályozni, mint analóg módon, aminek a fogyasztása is sokkal több lenne. De lehet, hogy a szemnek, közérzetnek nem tesz jót, hogy mindent az agynak kell kiintegrálni.
|
| | | [válaszok erre: #1922] |
[előzmény: (1918) turulbird, 2015-10-27 18:47:35] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 turulbird

Tagság: 2006-09-02 01:40:04 Tagszám: #34431 Hozzászólások: 842 |
1920. Elküldve: 2015-10-27 19:09:38, Szakemberek segítsenek!
|
[5546.] |
Sajnos nem, ez Béka weboldala:
http://oldradio.tesla.hu/
De nekem is a hobbim az elektronika.
|
| | |
[előzmény: (1919) Zolien, 2015-10-27 19:04:25] |
|
Törzstag
|
|
 Zolien

Tagság: 2004-12-15 21:00:48 Tagszám: #14500 Hozzászólások: 8508 |
1919. Elküldve: 2015-10-27 19:04:25, Szakemberek segítsenek!
|
[5547.] |
Nem kell lejáratni őket, úgy szarok jelen mivoltukban, ahogy vannak. Aki szerint nem, na azt inkább nem is taglalom. Világításra más való. Fénycsövekből vannak teljesspektrumúak például, 14Watt fogysaztással, 110 Wattos izzószálasnak megfelelő lumenértékkel... Itt is még villanykörték teljesítenek szolgálatot ennek ellenére, de láthatjuk, hogy megéri beruházni, váltani.
turulbird, hát ezt a sorozatot te írod? Nagyon frankó és hasznos! Rendesen slágertermék az a rovat.
|
| | | [válaszok erre: #1920 #1923] |
[előzmény: (1917) Smart0, 2015-10-27 17:47:40] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 turulbird

Tagság: 2006-09-02 01:40:04 Tagszám: #34431 Hozzászólások: 842 |
|
Törzstag
|
|
 Smart0

Tagság: 2015-07-23 16:54:56 Tagszám: #131807 Hozzászólások: 1977 |
1917. Elküldve: 2015-10-27 17:47:40, Szakemberek segítsenek!
|
[5549.] |
Köszi, tanulságos volt. Egyébként nem tudom, hogy a LED-es és kompakt lámpákat miért kel lejáratni avval, hogy:
- Nagyon kis teljesítményű, gyakorlatilag használhatatlan változatokat is gyártanak, árulnak.
- A feltüntetett ekvivalens W vagy lumen érték erősen túlzó, mint a cikkben is.
Viszont ilyen egyszerű kapcsolás esetén a fázisjavítás nem szükséges.
|
| | | [válaszok erre: #1918 #1919] |
[előzmény: (1916) turulbird, 2015-10-27 16:50:51] |
|
Kiváló dolgozó
|
|
 turulbird

Tagság: 2006-09-02 01:40:04 Tagszám: #34431 Hozzászólások: 842 |
|
Törzstag
|
|
Szakemberek segítsenek! (üzenet: 7455, Sat) |
|
|
SAT.HU Antenna Szakáruház
|