270 km, az szép. Persze az adó jó magasan van, csakúgy, mint Poprád (Kráľova hoľa), vagy éppen Graz (Schöckl). De legalábbis zajhatár felett mindig itt volt 40 éve a temesvári és nagyváradi román adó is, jobb terjedéskor lelkesen néztük rajtuk a magyar adást hétfőnként itt Budapesten.
Akkor most figyelj!
Nem csak a pesti oldalon.
Nagybátyám Plzenben élt, és évente hazajött Baranyába.
A kedvéért is, no meg a magam DX mániája okán felraktam először csak egy 15 elemes C7-re méretezett yagit Graz miatt, majd 1 év múlva megépítettem egy 6 méteres gerinc tartójút, ami forgatható volt. (Forrás: Spindler, Antennen)
Így azokban a hetekben, amikor itthon volt, Besztercéről nézte a szlovák híradókat.
Alig szemcséződött az akkor még csak fekete/fehér kép....270 km volt légtávolban.
Poprád vételével csak jó 10 év múlva foglalkoztam a bp.-i agglomerációba költözés után.
Ekkor már ment a szlovák 2. pr., a bécsi már jóval előbb, ezekhez meg jó szolgálatot tett egy 4x20 elemes UHF yagi rendszer.
Hősi idők voltak, könnyebb lett volna akkor is műholdazni.
GTMEDIA Combo, Octagon SX 87, U2C B6 Full HD | DrHD D15 | Amiko Mini HD I IllusionSat M3-M5-Max2HD | Inverto LNB-k | Digipower és DM 3800 motorok | ofszet tükrök 60-180 cm-ig
Vagy 15 évig laktam Észak-Pesten, ott rengeteg háztetőn láttam Besztercebánya felé néző antennákat. Egy ideje már nem igen járok át Budára. Ha legközelebb megyek, majd megfigyelem az általad említett porádi antennákat ...
Ezt a két adó egybeúszása jelenséget anno én is tapasztaltam főleg terjedéskor és eszembe is juttattad most: a beljei E8-as csatornán a HRT1-en úszott a magyarmedvesi TVR1 képe , vagy épp amikor a szentesi O10-en az egyes és a vörös-bérci E10-en a Belgrád 1 (később RTS1) vétele összeért. A Délvidéken a VHF sávra többnyire 5 elemes, gyengébb vétel esetén 9, extrém esetben 13 elemes VHF antennákat használtunk.
"Ilyen 4 elemes függőleges yagikat is láthatsz még itt-ott. "
Olyakat én is láttam OIRT URH sáv környéki méretben. Mivel nagyon erős anyagból van a rögzítése hátul van és tulajdonképpen maga az antennaárbóc a reflektorja.
Így igaz. Először valóban H-polárral ment Pécs és a jugó adó miatt fordítottak rajta.
A VHF III. sávú antennák pedig 100%, hogy a csehszlovák 1-esre lettek felszerelve, Besztercebányát fogták vele az OIRT 7-esen. Jellemzően a pesti oldalon ezt, a budain pedig Poprádot vették az OIRT 5-ösön vertikálban. Ilyen 4 elemes függőleges yagikat is láthatsz még itt-ott.
Gondolom ez is szerepet játszhatott abban, hogy végül az egyes átköltözött az UHF 49-es csatornára.
Na de édesapám azt is mesélte, hogy Misina-tetőről az ő gyermekkorában még horizontálisan sugároztak az O2-es csatornán, a hetvenes évek középén állhattak át vertikálisra, gondolom a psunji adóval való interferencia csökkentése céljából.
Igen, de itt a 18-ban az általad felsoroltak inkább északi irányban (észak-nyugattól észak-keletig) vannak, Kékes-tető pedig kelet/észak-keleti irányban. Persze ki tudja, sok évvel ezelőtt merre voltak irányítva ...
Mondjuk a DVB-T adásokat ma én is Kékesről fogom logperrel, a fővárosi tornyokat kitakarják az épületek.
1984-ben voltam katona, és egy hónap MG-munkára vezényeltek Szigetvárra. Ott bementünk a helyi fürdőbe és emlékszem, a recepción volt egy nagy csöves tévé. Azon ment az egyes műsor, közben szépen "úszott" rajta a zágrábi tévé képe. A két adó csatornái összeértek, OIRT 2 Pécs és CCIR 4 Psunj. Régi szép analóg idők. :)
itt Dél-Pesten még mindig vannak házak, amelyeken látható VHF-III antenna
A VHF-III. antennákkal többnyire a Csehszlovák TV adását nézték Budapesten Besztercebányáról az OIRT 7 csatornán, de a város különböző pontjain kis teljesítményű átjátszók is üzemeltek a VHF-III. sávban. Pl: Intercontinental szálló tetejéről az OIRT 10, Városmajor OIRT 12 ill. még ott volt az OIRT 11-en az orosz adás Mátyásföldről. (ill. páran kísérleteztek a jugoszláv ill. osztrák vétellel is).
Anno az O8-on ment Kékes 1,a 2-es 36-on ERP 1000Kw-al 2db 400 kilos klisztronnal.
Kb 300Kw volt az energiaigénye az adoknak,kb 20-an jártak oda dolgozni.Évek ota senki nincs csak távirányitás...
Köszi a videót, érdekes felvétel.
Azért ez a 120 kW ERP egy combos teljesítmény VHF sávban, akkor így már érthető, miért is volt sokkal nagyobb a lefedettsége, mint az UHF 41-nek ...
A Délvidéken, természetesen Misina-tető, Úzd (vételhatáron), Csávoly, Kiskőrös (vételhatáron), Szentes és Szeged mellett "nyomokban" vehető volt még Kab-hegyről is az egyes az O12-es csatornán. Ez is egy nagyteljesítményű adó volt.
Amikor épp adásszünet volt a HRT1-en, akkor még Kékest is el lehetett csípni megfelelő vételi viszonyok mellett, csak már nem emlékszem, hogy az O8-ason vagy 9-esen... Viszont itt Dél-Pesten még mindig vannak házak, amelyeken látható VHF-III antenna, gondolom akiknek problémás volt az O1-es csatorna amíg nem emelték meg az UHF 41-es teljesítményét, Kékesről vették az egyest.
Az O1-es csatornán sugározták még Nagykanizsáról is az egyest. Azt a Misina-tetőre állított URH antennával el is csíptem néha.
Lehet már ezt a videót mindenki látta, de belinkelem - https://youtu.be/kUPCgvj_b1s - OIRT 1 adó lekapcsolása.
Azt azért tudni kell, hogy - az ionoszférikus terjedésből érkező zavartatást leszámítva - nagyobb lefedettsége volt a OIRT1-nek, mint az UHF 41-nek. A pécsi adóhoz nem érdemes hasonlítani, mert Pécs 25kW ERP-vel üzemelt, Bp 120kW ERP-vel. A felvidéken élők Nyitra környékén ill a Garam-völgyében OIRT1-en tudták venni a magyar adást. Sőt az Északi-Középhegység egyes pontjain is az OIRT1 volt az elérhető MTV1-es. Végsőkig húzták, de amikor lejárt az adó frekvencia engedélye, már nem hosszabbították meg.
Ez már a múlt...
A budapesti 41-es csatornát - én így hallottam - azért indították, mert az OIRT 1 vétele az adó közelében nem volt kielégítő. A térreflexió miatt állóhullámok alakultak ki, így szellemkép mentes vétel nem volt megoldható. Minél magasabb a hullámhossz annál erősebb a reflexió hatása. Nyilván először a közösségi antenna rendszerek álltak át ennek a vételére, mert így lehetett legegyszerűbben kiküszöbölni a szellemképet.
Most néztem, az 1992-es listában 41. csatorna mellett 1kW szerepel.
Pár éve olvastam - nem tudom hol - egy visszaemlékezést a TV műsorszóró hálózat átjátszóinak 1980-as években történt fejlesztéséről, voltak benne érdekes dolgok - az is lehet, hogy egy régi cikk volt. Időnként kezembe kerül pár régi szakmai folyóirat és néha belelapozok.
Az a durva, mikor a fiatal kollégák nem értik, ha valami utalást teszek az analóg TV technikára...25 éve, mikor "tejfölös szájú" mérnökként a szakmát kezdtem, még kézzelfogható volt minden...egy 50 csatornás TV fejállomáshoz kellett 10-12 antenna + egy komplett szoba a berendezéseknek. Ma van egy "fekete" doboz - egy célszámítógép, ami IP-n csatlakozik egy hálózathoz és szoftverből megold mindent (digitális jelfolyam feldolgozás).
Oh igen, Szentes és Szeged a Tisza-menti területeken jól vehető. Ahogy mégy nyugati irányba, már nem arra állnak/állták az antennák. Szabadka is már határeset, inkább Csávoly és Pécs felé forgattak az emberek. Említettem volt, szülőfalumban már gyermekkoromban lekapták az O2-es pécsi antennákat, mert Csávolyról jobb volt az egyes vétele mint Misina-tetőről, no de mit csináltak a pécsi antennából?! Paradicsom- és virágtartó karót! Persze amikor elindult az RTL Klub, mondanom sem kell, nem igazán lehetett a VHF-I sávra antennát szerezni. Akkor nagynyereségű yagival próbáltam Szentesről az UHF 57-es csatornát elcsípni, napszaktól függően több-kevesebb sikerrel.
98-ban aztán Közép-Bácskából északra költözött a család, így aztán már többé nem volt gond a magyar csatornák vételével ... Azonban egyszer sikerült szert tenni egy VHF-I sávú antennára. Felszereltem és nagy csalódás volt. A kép borzasztó volt, tele reflexióval meg zavarral. Természetesen jött vele a HRT1 Psunjról, na meg arab csatornák és néha a Rai Uno. Egy hét után le is szereltem, csak hogy ne legyen egy akkora szélfogó az árbócon.
Széchenyi-hegyre visszatérve: nem hiszem, hogy az O1 vétele zavarmentes lehetett, furának is tartottam, hogy miért húzták el olyan sokáig a lekapcsolást, hisz az UHF 41-es csatorna vétele könnyebben megoldható volt, ráadásul 1997-től egyetlen antennával az egyes mellett a TV2 és az RTL Klub vétele is megvalósítható volt.
Délvidékről nekem is vannak emlékeim, mivel apai ágon onnan származom és sokszor jártunk ott vendégségben.
Újvidéken a 70-es években mindenki a pécsi adót fogta. Egyszer vasárnap délelőtt éppen néztük a Flúgos futamot, amikor hirtelen egy monoszkóp jött be: PTT-NED 1. Elnyomta Pécset egy holland adó az ES-terjedésnek köszönhetően. Ez nyáron mindennapos jelenség volt.
Adán ugyanakkor olyanra emlékszem, hogy a belgrádi 1-es műsorzárása után szinte tisztán beugrott a magyar 1-es Szentesről. A két adó között kb. fél csatornányi fedés volt (CCIR 10 és OIRT 10), de Újvidék felé nézett az antenna.
A budapesti 41-es csatornához annyit tennék hozzá, hogy 1990 körül rövid ideig emeltek már egyet a kakaóján, talán pár száz wattra, de ugye eredetileg ez az adó a fővárosi kábelhálózatok részére sugárzott. Csak később találták ki, hogy legyen lakossági és emelték maximumra.
Köszönöm szépen az információkat.
Most, hogy említed a csávolyi adó teljesítményemelését már értem, hogy a határtól távolabb eső falvakban miért csak a 90-es évek közepén kerültek le az O2-es csatornára vertikálisan felszerelt antennák. Persze miután 97-ben Misina-tetőről az O2-esen elindult az RTL Klub, sok helyen vissza is kerültek. 99-től már az RTL Klub vételére is inkább Csávolyra kerültek fel antennák, mivel a NATO lebombázta az avalai tévétornyot és később csak kisebb teljesítménnyel sugározta Avala az E6-os csatornán a RTS1-et, így nem zavarta az O7-en az RTL Klub vételét.
Széchenyi-hegy UHF 41. a '80-as években indult, 1987-es adólistában 80W teljesítménnyel szerepel - majd 1993-ban helyezték üzembe kb. 500kW ERP-vel az új adót. Ha már Csávolyt is említed, 1993-ban a 28. csatornán sugárzó adót cserélték, az ERP 80kW-ról kb. 250kW-ra nőt. Pécs esetében a 49-esen a sugárzás a 1990 környékén indult, de csak kis teljesítménnyel. Az 1993-as listában 40W-tal szerepel...viszont 1996-ban már főadóként szerepel a 49-es csatorna ERP 350kW-tal.
Ha már nosztalgia: a Magyar Televízió 1. műsorát mikor kezdték el Széchenyi-hegyről az UHF 41. csatornán, illetve Misina-tetőről a 49. csatornán adni? Mivel a Délvidéken nőttem fel, talán 96-ban bukkantam rá a 49. csatornán az egyesre, de mivel Csávolyról mindig jobb volt a vétel, többnyire az egyest a 28-as csatornán néztük (ahogyan indulása után nem sokkal az RTL Klubot is az O7-es csatornán).
"Ehhez mit szólt a hírközlési hatóság? Már csak azért is, mert így a nem használt frekiken is sugároz ki valamennyi zajt az adó."
Ez jó kérdés, én sem értem. Az tény, hogy csak pár száz méteren volt jó a kép (autóban fogtam akkoriban), és össze is akadt valamivel a sávban.
"Örülök, hogy ezt már nem csak én állítom, mert eddig, akinek ezt „meséltem”, mind azt válaszolta, hogy Ő pedig nem emlékszik ilyenre, ill. sosem találkozott vele. VHS talán VICO filmek, főleg az esti időszakban, melyet mi is Zuglóban tudtunk „fogni”…
Pedig ez az adó 1980-tól sugárzott ekkora kakaóval. Szinte egész Budapesten jól jött rajta a szovjet tévé. 1991. március 15-én hivatalosan akartak indulni, meg is hirdették, így a hatóság aznap le is csapott. Persze a hivatalosság csak kamu volt, szerintem mivel egy évig rájuk sem hederített senki, gondolták, hogy hallgatólagosan mehet tovább. Egyébként nem VICO, hanem Hungarovideo filmek mentek rajta, mivel ez a cég volt az adó tulaja. Sőt, késő este még szexfilmek is voltak.
Sőt,nem csak Zuglóban,de onnan majd' 90km-re is!
Osztálytársamék a város (Abony) szélén laktak,és mi a suliban hitetlenkedtünk hogy miket fognak Pestről a 90-es években.
Volt később azt hiszem Csepel,meg Bagoly tv is..
De a Vhf 11:re tisztán emlékszem.. :)
Akik meg most hitetlenkednek egyesek földi vételeit olvasva,azoknak azért áruljuk el,hogy akkor még nem volt ennyi elektroszmog,autó,és minden olyan dolog ami rontotta volna a vételt.
Egy esti tropós terjedés nem ér fel azzal a vételi viszonnyal ami még a 90-es években is a nap 24 órájában jellemző volt..
Ami meg a hatóságot illeti..
Akkoriban nem foglalkoztak különösebben a kalóz adásokkal.
Tiszakécskén jártam suliba és kollégiumba,az egész városban az analóg kábelhálózat olyan rosszul volt megcsinálva (jellemzően szigeteletlenül) hogy elég volt egy antennát a villanypózna felé irányítani és jött az egész csomag,Cartoon Networktől Szív tévén át HBO-ig.
Évekig így volt még a 90-es évek legvégén is,szóval lett volna idejük ezügyben is lépni a hatóságoknak,de ki az a hülye aki ilyet bejelent ugye...
110 cm Kiskecske: E9 E13 E16 E19,2 E23,5 E28,2
Triax90: W0,8 E1,9
XmuX 47Y 2148 : helyi tévék 100km körben
„a szovjetek által itthagyott 1 kW-os adó Mátyásföldön, ami 1991 márciusáig sugározta hazánk első kalóz tévéadását a VHF 11-esen”
Örülök, hogy ezt már nem csak én állítom, mert eddig, akinek ezt „meséltem”, mind azt válaszolta, hogy Ő pedig nem emlékszik ilyenre, ill. sosem találkozott vele. VHS talán VICO filmek, főleg az esti időszakban, melyet mi is Zuglóban tudtunk „fogni”…