Ez tényleg színvonalas verseny lehet.
7 főből álló zsűri - végre így kiegyensúlyozottá válhat a verseny, és nem lehet majd elfogultságra hivatkozniuk a részvevőknek.
Végre nem egy bíró dönti majd el a versenyt...
;)
+
DCIM - ezt nem tudom mi, nem találtam erről semmit.
DCM (dilatációs-cardyo-myopathia): Genetikai heterogenitás jellemzi, eddig sokféle genetikai mutációt mutattak ki a hátterében.
Kifejezetten dobermannra jellemző genetikai betegség.
DNS-teszttel megállapítható.
(forrás: Vet.Gen.)
Sokmindenre lehet szűretni a kutyákat, szembetegségekre, szívbetegségre, ízületire ...
Amiket pedig kérdeztél, azok mind szembetegségek:
PHTVL/PHPV:
A PHTVL Persistent Hyperplastic Tunica Vasculosa Lentis: a betegség elnevezése arra utal, hogy a szem fejlődése során a lencse vérellátását biztosító erek a későbbi élet folyamán is fennmaradnak, nem sorvadnak el. Ez a betegség gyakran együtt jelentkezik egy másikkal, a PHPV-vel (Persistent Hyperplastic Primary Vitreus), amely az üvegtest hasonló elváltozására utal.
Ezek veleszületett rendellenességek.
A betegség pontos öröklődésmenete nem ismert, lehetséges, hogy autoszomális dominánsan öröklődik különböző megjelenési súlyossággal, de az is előfordulhat, hogy 2-3 gén a felelős. Nem mutatható ki jelentős összefüggés a kutya neme ill. szőrszíne alapján.
A szemlencse és a környező szövetek vizsgálatára már 7-8 hetes korban sor kerülhet. A lencse mögött enyhébb esetben csak egy pigmentált folt, előrehaladottabb esetben vaszkularizált szürke membrán húzódik. A vizsgálat előtt pupillatágítás szükséges (altatás nem). A vizsgálatot szemspecialista szakállatorvos végzi biomikroszkopikuks réslámpavizsgálattal. Nagyon ajánlott már a tenyésztőnél elvégeztetni, és a bevett gyakorlat szerint tenyésztésbe vétel előtt a vizsgálatot megismételni.
(forrásom: http://www.dobermanns.info/info/PHTVL.htm)
PRA (=Progresszív-retina-atrophia):
Egy szintén öröklõdõ, kétoldali, progresszív, és végeredményképpen vaksághoz is vezethető szemprobléma.
A szembeli elváltozás kétoldali, általában szimmetrikus. A szemfenéken diffúz hiperreflexiós területek észlelhetõk. A retina ereinek száma és átmérõje megcsappan. Esetenként pigmenthalmok, de gyakrabban pigmenthiányos területek, a PRA késõi szakaszában a látóidegfõ sorvadása látható.
CEA (=Collie Eye Anomalia):
Olyan öröklődő szembetegség, ami abnormális érhártya fejlődést eredményez. Nem a colliek kizárólagos betegsége (!!!), de abban a fajtában fordul elő legnagyobb arányban (– innen az elnevezés). Az elsődleges probléma az érhártya elmaradott fejlődése.
A retina vérellátási zavara miatt rendszerint még kétéves kor előtt (!) retinaleválás és teljes vakság következik be. (forrás: Veterinarian Genetics)
"Az érhártya vékony és áttetsző, a véredények könnyen kivehetők ezen a területen. A vizsgáló szemész szakállatorvos ezt a területet olyannak látja, mintha "ablak" lenne a mögöttes területre, a szem ínhártyájára (sclera)."
(forrás: Hungária Collie Sheltie Corgi Tenyésztők Egyesülete)
RD (Retina-Dysplasia)
Ez egy nem-progresszív szembetegség, amely a retina szövetének ráncolásával vagy rozetták kialakulásával jár. Okozhatja vírusos fertõzés, A-vitamin hiány vagy genetikai problémák.
(CMR=Canine-multifocal-retinopathy: súlyosfokú dysplasia)
(forrás: Vet. Gen.; Hungária Collie Sheltie Corgi Tenyésztők Egyesülete)
Cataracta (lencsehomály, szürkehályog):
A lencsehomály rec. öröklődésű változatát a HSF4 génmutációja okozza (- magyarul csak annyi, hogy szintén genetikailag öröklődő betegségről van szó).
A lencse teljesen elhomályosul, ezáltal a fény nem jut el a retináig, korai és késői formája ismert. (forrás: Veterinarian Gen.)
[fade]
Ausztráliában már egy jó ideje, itt nagyon jól működik.
van egy online, mindenki számára elérhető ún. petregister, ahová be lehet ütni a kutyus chip-számát, és kiadja az adatait, tulajdonossal együtt.
Szóval azt szeetném tudni, Magyarországon jól működik a rendszer?
Vagy még csak most kezd kialakulni?
Gondolom kell egy kis idő, mire rájönnek odahaza is ennek a hasznára...
Másrészt pedig még azt szeretném..
tényleg szeretném, ha nem marnánk egymást.
Én azt gondolom, ha bedobunk olyan témákat, amelyek a mai kiállításos-munkavonalas dobisokat érintik, és ezekről a témákról hozunk érveket ellenérveket... ez szerintem egy jól működő fóruméletet feltételez. Csak azt nem szabad engedni, hogy személyeskedésbe menjen át a dolog.
Nem tudom, milyen hozzászólásommal "kevertem a szart". Kérlek fejtsd ki bővebben, mit értesz ez alatt.
Véleménnyilvánítás én úgy tudom megengedett, az meg, hogy "névtelenül" írogatok" (ami egyébként nem igaz, mert a nevem feltüntetem a postok végén)... egy ilyen fórumnak, ahol szinte mindenkinek valami fantázia neve van, itt miért ne lehetne névtelenül írogatni.
én senkit nem ismerek innen, Ti már egyes hozzászólásaitokban néven szólítjátok egymást, de én senkit nem ismerek, és nem is akarok megismerni senkit, mert nem hiszem, hogy jobb lenne attól bámi is...
Köszi mindenki hozzászólását!
Ezek szerint az itt jelenlévő (aktív) felhasználók többsége egyet ért a véleményemmel!
Lesz változás, én nagyon bízom benne, hogy hamarosan majd lesz... lesz még olyan idő, amikor boldogan fogunk kiállításra járni, és ha nem mi nyerünk, akkor sem fogunk idegbeteg módjára távozni, mivel korrekt bírálatok fognak születni.. hiszem, hogy hamarosan eljön ennek az ideje!
Köszönöm a korrekt véleményed. De sajnos nem egészen ezek a tapasztalatok.
Én szinte biztos vagyok benne, hogy amikor pl. egy versenyen, nem a küllemi standardaknak megfelelt kutyát hozzák ki győztesen, akkor mindig ez lenne a magyarázat, hogy van mindig egy másik kutya, aki viszont ""berobban látszik rajta, hogy szétveti az erő, éber, figyel, izzik, de nem egészen párhuzamos a feje, és a biró személye hidegen hagyja"".
Túl naívak lennénk ha ezt elhinnénk...
Beyoncé,
köszönöm, hogy egyetértesz velem.
Nem idegesítem magam rajta annyira, ne gondold, hogy ennyire foglalkoztat. Régóta tisztában vagyok ezzel.
Csak elég "humorosan" adta ki magát ez az egész, hogy a magazinban most egy cikket írt a dobikról..) Szerintem be kellett volna még rakni az újságcikkbe egy pár olyan kutyát, akiket kihozott győztesnek, pedig a standardtől talán ők álltak a legtávolabb abban az időben a nevezett kutyák közül, mindezt csak azért, hogy lássuk, ő mennyire alkalmazza eme standard alapján történő bírálatot...
És akkor így már egy viccújságban is "megállta" volna a helyét!
:)
Igen, igazad lehet..
De mégis hogyan? A bírák is kapcsolatokkal kerülnek be, nem elég pusztán a papírforma szerinti 'megfelelt' (lásd Törökék!!!).
Talán az jelentene valamit, ha kiállításon, a kevésbé meggyőző bírálata után megafonnal odaállnék és elkezdeném osztani:):P
Egy gondolatomat szeretném veletek megosztani.
A Kutya c. magazin szeptemberi számában benne volt az idei mo.-i IDC Munkakutya VB. Előtte pedig egy rövidke cikket lehetett olvasni a dobermannról általánosságban, főleg a kiállításokon, ill. a tenyésztés során figyelmbe veendő standardről szólt a cikk.
Az egészben a legnagyobb "szenzáció" : a cikket Szokol Erika írta. Az a Szokol Erika, aki, mint Nemzetközi Küllembíró, soha nem standard alapján bírál. Nem.. félreértés ne essék, ezt nem én állítom. Ezt ő mondta, valami ilyesmi feltéttel: "...hol tartana a dobermann, ha standard alapján bírálnánk a kutyákat?!?..."
Abszurd, hogy mégis ez a személy ír egy neves kutyás magazinba.
Jó, persze számomra az is abszurd, hogy lehet küllembíró, egyre igazabb az a mende-monda, hogy a Tahi-Réme név már nem nagyon állja meg a helyét, és mesterségesen tartják fenn a hírnevét őáltala...
Na ez lenne a véleményem ezzel kapcsolatban.
Várom a támadásokat!
csók mindenkinek!
Sziasztok!
Egy pár kérdésem lenne;
létezik valami szabályzat a kutyakiállításokra vonatkozólag, ezt hol tudom megtekinteni?
a másik pedig: működik valamilyen etikai, vagy akkreditációs bizottság vagy mifene, ahova lehet(ne) fordulni a kiállítás(ok)on tapasztalt esetleges szabályszegésekkel kapcsolatosan.
Ezzel kapcsolatban is ha tudnátok szolgáltatni számomra valami infót, megköszönném!