Igen, nekem is azt mondta, hogy a farokvágás már tudták legalizálni. Ez köszönhető annak is hogy a a vadászkutyáknak nagy múltja van Olaszországban.
A fülvágást az állatorvosok nem végezhetik. Szóval az tilos Olaszországban.
Viszont egyenlőre szemethunynak affölött, hogy ha tenyésztők levágják. Meg az import kutyák és a külföldön igazoltan vágott fülek fölött.
Persze gondolom ez csak időleges, ahogy Ági mondja.
Erika
az olaszoknál ez év január 16.-tól nem lehet vágni,de Mr.Pezzano kitaposta hogy haladékot kapjanak.Igy azt mondják hogy lehet ujra vágni még egy-két évig.......én ezt hallottam.
tudja valaki, hogy mi lesz a fül-farokkal? hallani mindent...betiltják, nem tiltják, standardot módosítanak...? esetleg megpróbáljuk elsumákolni a dolgot...?
Falco di Campovalano is milyen "aprócska" volt, volt annak mo.-n egy fia már nem nagyon emlékszem, talán G. D. kan volt...szinte "eltörpült" a többi mellett...
most amolyan Fonáktamás stílusban filozofáltam, de azért remélem vágjátok..... akkor terjedtek a "legendák" az óriásdobermannokról...de, ha már méretproblémás kanom lenne, inkább kellene egy nagyobb, mint egy 67cm-es 31kg-os .....hát igen, szabályozás nélkül azt sem tudnánk, mi az a "fajta" világos az olyan lenne mint a kommunizmus.....
azért tudok hülyeségeket összehordani...az is tény...
Azért egy 70 cm magas kannak van esélye, a kisebbeknek kevésbé. De kétség kívül jobban kedveli az emberek nagy többsége a felső határos kutyákat.
A 74 az már egy kicsit sok. Ott már nagyon szépnek és nagyon arányosnak kell lennie.
A tenyésztői kultúra nem teszi lehetővé a szabályozás nélküli tenyésztést. Ez utópia.
Ahogy az élet más területein, itt is szükség van a szabályokra.
Igaza van Andrásnak, a méretek az égig szaladnának. Így is nagyon körültekintően kell ezzel bánni.
Én is kedvelem a nagy kutyákat, de nem a standard fölöttieket. Az már bántja a szememet. A 70 cm-es kanokkal nekem speciel semmi bajom nincsen.
Sziasztok
Erika
Sziasztok!
Szabályozás nélkül 20 év múlva 78 cm-es marmagasságú, 55 kg súlyú dobermannok(legalábbis a kanok) lennének valószínűleg.Bár nekem az a véleményem,hogy egy 69-70 cm magas kannak,aki bőven a standard közepe,most sincs igazán esélye egy 74 cm-es kutya mellett.(ha mindkettő azonos minőségű)
A standard mindenképpen szükséges a tenyésztéshez.
Az evolúció valamennyire érvényesül standardon belül is mégis ugyanazt a fajtát ugyanazokkal a méretekkel, szinekkel, tulajdonságokkal hordozza. Ha nem szabályozná semmi a tenyésztést képzelj el a dobit 20 év múlva...
Amikor ránézel egy kutyára és eltalálod melyik kennelből való, akkor az magán viseli a tenyésztő kézjegyét. Ami természetesen feno- és genotípus jól megválasztott produktuma. Itt szükség van egyfajta képzelőerőre.
A vízualitás a művészet fontos eleme, tehát ezen a szinten akár művészeti síkon is gondolkodhatunk...akár az evolúció jó értelemben vett befolyásolása.
Üdv
Erika
Elméletileg idegennek tekinthető lenne 10-15 generáció után, de a mai élvonalbeli kutyák között nem sok olyan kutyát lehetne találni, ahol 10-15 generáción keresztül egy ős csak egyszer fordul elő. Szerintem már az is jónak mondható ebből a szempontból, ha 4-5 generáción belül nincs kétszer ugyanaz a kutya. Természetesen most nem a vonaltenyésztés ellen beszélek, csak nem szabad mindenáron ezeket erőlteni, tisztában kell lenni e módszer rövid- és hosszútávú - pozitív és negatív - hatásaival is.
Sziasztok!
Szerintem a Gino utódok közül az egyik jelölt lehet akár Ferrofarahgomez di Campovalano is.Elég jó utódai vannak,bár személy szerint nekem nem igazán tetszik...(elnézést,ha ezzel valakit megbántottam)
...végül is a nagy ősök /forell, fürstenfeld/ benne vannak, bármelyik vonalban....ennek tükrében elidegenedhet a génállomány egymástól annyira, hogy vonalidegennek lehet majd tekinteni?a legszigorúbb genetikai értelemben véve is akár..... mondjuk 10-15 generáció után...?
Szerintem ezt majd eldöntik az említett kanok utódai, illetve azok tenyésztésre gyakorolt hatása. Egy-egy nagy örökítő távozásával mindig felvetődik ez a kérdés, de az általad említett egyedek esetében már elkezdődött a "hatalomátvétel". Például Baron Nike vonalból Fedor,Nitro vonalból Eko igen sokat fedez, de már az Eko utód F'Hiram is teret követel magának. Arra viszont én is kíváncsi vagyok, hogy a Gino utódok közül kit tartotok esélyesnek arra, hogy a jövő egyik meghatározó egyede lehessen?
A fajtának szerintem is jót tenne, ha nem csak egy két kan határozná meg a tenyésztést, hanem szélesebb genetikai bázisra lehetne építeni. Ezzel már megint visszakanyarodtam az emberi tényezők befolyásoló hatásához.
....hát ez nagyon komoly...próbálok feldobni egy témát, hogy kicsit pörögjön a fórum, erre, válaszolnak is, csak nem ide hanem a másik fórumba.........
szerintetek..........most, hogy majd nem lesz Nike, Gino, Nitro, .........Melyik kanok fogják "vinni" a fajtát...esetleg Urbano, ......de nem hiszem.......... esetleg távolodni fognak a vonalak.......és nem lesz ennyire centrumban egyetlen kan sem??
Láttatok titkos favoritot már?
Sziasztok! Nagyon érdekes és értékes információkat olvastam az előző hozzászólásokban, örülök, hogy élénkül az élet a fórumon. Köszönet a hozzászólóknak.
A tenyésztésben és tenyészkiválasztási rendszerekben nagyon fontos az emberi tényező. A küllem- és teljesítménybíróknak igen nagy a felelősségük. Ők mondanak véleményt a tenyésztők "munkájáról". Említettétek a német juhászokat. Nekem is szimpatikus az a kiválasztási rendszer, de sajnos nem éri el a célját, mivel jó két évtizede felbillent az egyensúly és túlzott teret nyert a küllem, azon belül a rajzos szín favorizálása a kiállítási egyedeknél. Így kettészakadt a fajta küllem- és munkavonalra és erről csak az elhibázott bírói döntések tehetnek. Ez szerintem katasztrófa a fajtára nézve. Néhány éve kezdtek reformokat bevezetni óriási ellenállások közepette és ma már van néhány egyed ami megtestesíti a szép és jó kutya fogalmát. Állományszinten viszont évtizedekre van szükség az említett eredmények stabilizálásához.
A dobermannál szerintem még nem ennyire rossz a helyzet, de hogy ne szakadjon szét teljesen a fajta küllem- és munkavonalakra az rajtunk tenyésztőkön, bírókon, kiállítókon, kiképzőkön múlik. Szükséges egyfajta tenyésztői igényesség, nem szabad csak néhány aktuális, divatos tulajdonságra koncentrálva szelektálni.