Digitális földfelszíni rádióadások vétele (DRM, DAB+)
[1927.]
most van egy kicsi időm tisztába rakni az azóta összejött hozzászólásokat
lényegi különbség az, hogy ki melyik oldalra áll: műsorszórás, vagy mobilszélessáv
Egyes érdekkörök szerint a földfelszíni műsorszórásra nincs szükség, pénzkidobás, a mobilból meg dől a pénz, amiből ugyan lehet hogy több jut az államnak is, de főleg a mobilcégeknek.
A távoli jövőben lehet hogy így lesz, de akkor ez magával rántja a rádiózást és a műholdas műsorokat is.
A műsorszóró technológiák csatájában érdemes a trendekre figyelni. A DAB+ határozottan terjed Európában, igaz kicsit lassan, de egyértelműen. Ha a műsorszórás mellett törünk lándzsát, akkor ebben kell gondolkodni. A többi (DRM, T-DMB) ezen a kontinensen legfeljebb kísérleti stádiumban van (Ázsiában, Amerikában rendszeres sugárzás is van)
A DVB-H-t nem érdemes idekeverni, az zsákutca volt (volt már lesz is pár ilyen a történelemben), ez (és az átállás dátuma) volt a legfőbb indoka a szerződésmódosításnak, szinte azonnal le is kapcsolták. Indulhatott a harmadik multiplex 100% fizetős műsorokkal.
DAB+ esetében jóval óvatosabban indult a történet, hiszen nem lehet kódolt műsorokat továbbítani. Csak Budapesten épült ki a hálózat, a műsorok száma emelkedett, és a Neo úgy tűnt beindítja országosan is.
Azóta ez a kis lendület is megtört, és csend van vagy 5 éve. Sőt, sok rádió lekerült, közszolgálati műsorok maradtak csak. Még a Széchenyi hegyen is az a régi antenna van fenn, melynek karakterisztikája Kabhegy területe felé erősen csillapít. Jelenleg úgy áll a helyzet, hogy mint a lengyeleknél, az államnak kell kimozdítani ebből az állapotból, pl. az MR országos továbbítása.
Még egy utolsó megjegyzés: a váci úti Tescoban 3000Ft-ért is már lehet kapni egy kis asztali rádiót, ha jók az értesüléseim.
Digitális földfelszíni rádióadások vétele (DRM, DAB+)
[1928.]
Legutóbb 3995Ft-ért volt a TESCO-ban a legolcsóbb.
Mellesleg milyen piac? Az elmúlt 5 évben a rádiós piac, mint olyan nagyjából megszűnt létezni. Meg aztán a médiatörvény sem kecsegtet túl sok jóval egy esetleges új belépőnek, pályázat esetén pedig a hatóság "szubjektív megítélése" meg aztán végképp....
Digitális földfelszíni rádióadások vétele (DRM, DAB+)
[1929.]
"Legalább 1 tv műsor is elférne muxonként - ez nagyjából a t-dmb lenne?"
Nem kompatibilis a két rendszer egymással. Egyszerre nem lehet kettő eltérő felépítésű transzport adatfolyamot átvinni egy adott frekvencián.
Ha már szóba hoztam a frekvenciát. A következő frekvenciatartományok használhatóak fel a DAB műsorszóráshoz.
VHF 47–68 MHz - Gyakorlatilag sehol sem tervezik használatba venni.
DAB-Band III (174–230 MHz) 5 - 8 és 11 - 12 csatorna - Ezt a frekvenciatartományt használják általában.
„Kanal 13“ (230–240 MHz) - Ezt, néhány ország tervezi felhasználni illetve használja.
1,46 GHz - ez lenne a helyi adók frekvenciája. Ha lennének eszközök a sugárzásra és vételre.
A DVB-T kettő frekvencia tartományt használhat.
177,5–226,5 MHz (5 - 12 csatorna)
474–786 MHz (21 - 60 csatorna)
A helyzetet tovább árnyalja, hogy a DRM+, szintén a 174–230 MHz frekvencia tartományban sugározhat. Természetesen semmiféle kompatibilitás sincs a DVB-T és DAB műsorszórással.
A teljes hosszú-, közép- és rövidhullám tartományt megkapta a "DRM30".
1368. kovlaj122 Miért ne lenne értelme?!
Piaci igény akkor lesz, ha elérhető szolgáltatás lesz, értelmes csatorna kínálattal.
Digitális földfelszíni rádióadások vétele (DRM, DAB+)
[1930.]
pimpusek, valami nálad nem stimmel. Valamennyi logó és DLS rendben működik folyamatosan. Most is, mindhárom adón.
Próbáld a jelszintedet növelni, antennán igazíts, tedd ablak mellé, indítsd újra, keress frissített firmware-t a rádiódhoz, stb.
A DLS és SLS szolgáltatások redundanciája kisebb, mint a hangé, ezért ha gyengébb a vétel, a hang nem fog még szakadozni, mert elsőként ezek az értéknövelő szolgáltatások fognak kimaradozni. A vevőkészülék dekóderén múlik az is, hogy gyengébb vétel esetén mennyire hatékony bit-korrekciót képes végrehajtani.
A logó letöltéséhez kb. fél perc kell jó térerő mellett is.
Digitális földfelszíni rádióadások vétele (DRM, DAB+)
[1931.]
Kossuth Rádió, Petőfi Rádió. Bartók Rádió. Magyar Katolikus Rádió (MKR), Klubrádió, InfóRádió, Lánchíd Rádió
De csak a 3 Pesti adóról jön, igy pl nekem sincs. Igyvan jelenleg a készülékek, vagy nem kaphatók, vagy horror árban De ez igyvolt a DVB-T nél is.
Digitális földfelszíni rádióadások vétele (DRM, DAB+)
[1932.]
Szóval összefoglalva, akkor ennek ma Magyarországon annyi a létjogosultsága és az értelme, mint a DVB-H nak vagy a rövidhullámú rádióadásnak. Ha nem képes piaci alapon működni ha nincs rá piaci igény, akkor felesleges egy forintot is belerakni.
Digitális földfelszíni rádióadások vétele (DRM, DAB+)
[1933.]
Akkor fognak újabb adótornyokat/modulokat üzembehelyezni, ha lesznek sávszélességet megvásárló kereskedelmi rádiók és akkor fognak a rádiók szerződni a sugárzásra, ha megfelelőek lesznek a körülmények. Mindenki a másikra vár - patthelyzet + problémás a vevőkészülékek beszerzése. Mi lehet a megoldás? Az egyetlen országos kereskedelmi rádiónal valószinűleg nem éri meg a dab használata. A műszaki szabvány módositása segithene. Az erővel kikényszeritett átállás állami támogatás nélkül csődbe vinné a rádiózást. Így most a kihűlő langyos pocsolyában lubickolva a legkisebb rossznak és a legkisebb haszonnak tűnik.
Legalább 1 tv műsor is elférne muxonként - ez nagyjából a t-dmb lenne? A kreativ megoldások itthon nem túlzottan jellemzik a magyarokat...
[Ezt a hozzászólást újraszerkesztették: 2016-01-02 19:10:29]
Digitális földfelszíni rádióadások vétele (DRM, DAB+)
[1935.]
Egyébként jelenleg mely csatornák vannak fenn a DAB-on?
Karácsony előtt keresgéltem én is készülékeket az üzletekben, de igen keveset találtam, azok is még elég horror árban voltak.
Digitális földfelszíni rádióadások vétele (DRM, DAB+)
[1937.]
Igenis kell a DAB+ méghozzá az egész országban. A netes rádió mobilnettel:
1. Mobilnet még mindig drága de nagyon, jobb esetben 1 GB-s net 3000 FT/hó túlforgalmazáskor egyszerűen kikapcsolják szinte. Az adatforgalmi korlátot már vagy 5 éve megkellet volna szüntetni.
2. Térerő?? Én városban lakok és a szobámban épp hogy van térerő (igaz vastag a fal, de akkor is)
3. 5G? Még van ahol a 3G is probléma.
Digitális földfelszíni rádióadások vétele (DRM, DAB+)
[1938.]
A 2008-as szerződésben a DVB-H is szerepelt. Azt a szerződést később módosították. Így ma nincs DVB-H, van viszont 5 DVB-T MUX, aminek több értelme van. DAB+ sincs, vagyis nem tudjuk hogy milyen állapotban van.
Digitális földfelszíni rádióadások vétele (DRM, DAB+)
[1941.]
Köszönöm a választ. Időközben tényleg megjelentek a friss infók. Viszont csak a Kossuth Rádiónak van logoja, a Petőfinek és a Bartóknak nincs. Gondolom, ez szintén nem a készülék hibája.
Digitális földfelszíni rádióadások vétele (DRM, DAB+)
[1942.]
A lényegi eltérés inkább abban van, hogy a DVB-H viszonylag olcsó sávszélességet biztosított volna. Az "ingyen" csatorna meg abból visz, amit arany áron lehet értékesíteni.
A DAB+ kiépítésére maximum teszt szintjén lehetett szó a szerződésben.
Senki sem meri felvállalni a kötelező átállás kockázatát. A DVB-T körül is nagyon sok rinya ment.
Rádió készülékekből meg sokkal több van. Akkor sem lehet győztesen kijönni a helyzetből, ha mindenki kap egy ajándék készüléket. A dupla sugárzási költségért meg a csatornák zúgnának.
Digitális földfelszíni rádióadások vétele (DRM, DAB+)
[1943.]
Megértem az álláspontodat, de nem a kapacitás az elsődleges probléma.
A 8-9 éve hazánkban is megjelent 3G (még HSDP nélkül) is bőven elég lett volna, már a videóhívásra, mobiltv-re is elég volt, még a DVB-H előtt. Például a FixTV-t ingyen lehetett akkoriban nézni a T hálózatán, ment is jól az akkori telefonok nem túl nagy kijelzőjén.
Akksi-gyilkos és adatzabáló volt így - a DVB-H-val ellentétben.
Ezek a szolgáltatások "aranyáron" ma is elérhetőek 2 szolgáltatónál biztosan.
Nem hiszen hogy ebből gazdagodnának meg.
Digitális földfelszíni rádióadások vétele (DRM, DAB+)
[1944.]
A mobil hálózatokat felkészítik a Broadcast jellegű adatforgalomra, így nem lesz az annyira nagy probléma.
Az 5G kapacitásai meg ma még szinte felfoghatatlanok, 2020 után ilyen is lesz.
Digitális földfelszíni rádióadások vétele (DRM, DAB+)
[1945.]
hosszú idő után ez a hozzászólás állhat a legközelebb a valósághoz, ennek van a leginkább értelme
DE: azt azért látni kell, hogy ez NEM TESZT, 2008 decemberében megnyerte a pályázatot, hogy kiépítse a hálózatot, abban határidők is ki lettek tűzve - ezt nyilván felülírták azóta.
Ha a Neo nem dobja be a törülközőt, most biztos nem itt tartanánk.
Ezért ha 2020-ig elindul valami az csak DAB+ lehet, nem újabb technológia. 2020 után újabb pályázat lesz DVB-T(2?)-vel együtt, az már egy újabb fejezet lesz, bármi lehet.
Csak ennyivel szerettem volna kiegészíteni.
Digitális földfelszíni rádióadások vétele (DRM, DAB+)
[1946.]
Az állam ezt a rendszert valami miatt jegelte.
Az teljesen mindegy, hogy milyen szerződés íródott alá vagy nem, kik között és kik nem, lényegében az állam egyik zsebébe a másikba teszi a pénzt. Kvázi saját magát kéne beperelnie...
Amikor ő maga úgy dönt, hogy beindítja, akkor be fog indulni, és kész. Előbb-utóbb be fog, mert mindenki más a környező országokba ezt teszi, ilyen téren nem néz ki jól, ha nem megyünk az árral.
De látod, az osztrákok is csak "tesztelnek", minek kapkodni... lejjebb nem lehet vinni a mércét, feljebb tolni meg van idő.
Lehet csak 2020-ban indul be. Vagy még később. Pont az a jó benne, hogy még teszt van, kvázi bármikor újra lehet kezdeni egy újabb "tesztet", újabb technológiával, ha időközben megjelenne.
A lényeg: nyugi.
Ma még az FM mindenkinek bőven jó és senkit sem zavar. A netes rádiók meg még csak hobbyzásra jók (szintén), igazi életszerűen nap mint nap mozgás közben úgysem netrádiózik senki (mint ahogyan műholdan sem hallgat) Magyarországon.
Digitális földfelszíni rádióadások vétele (DRM, DAB+)
[1948.]
Mikor nyerte meg az AH a koncessziót, mikor írták alá a szerződést? 2008-ban.
Hány év telt el azóta? HÉT.
Történ valami érdemleges azóta, kiépült az országos lefedettség? NEM.
Van szerződött műsorszolgáltató? NINCS.
Az meg már régen rossz ha az ÁLLAMnak kell beavatkoznia és dotálnia, hogy legyen rá érdeklődés, nem pedig piaci alapon generálódik rá az igény.
Ennek ilyen formában ott a helye, ahol a DVB-H, nak: a kukában.
Digitális földfelszíni rádióadások vétele (DRM, DAB+)
[1949.]
Az érdeklődést ne féltsd, meglesz. Csak marketing kérdése az egész.
Amikor az állam úgy gondolja, hogy beindítja, akkor meglátod, hirtelen nagy lesz az érdeklődés is.
Digitális földfelszíni rádióadások vétele (DRM, DAB+)
[1950.]
A baj "csak" annyi, hogy amíg az Unicastra (netrádió) van érdeklődés műsorszolgáltatói és hallgatói szempontból is, addig a broadcastra (DAB+) meg egyik szempontból sincs pár rádiómániást kivéve.