Szerintem sincs reális alapja sem az UHD -nak sem a 3D -nek.
Tökéletes HD adás bőven elég lenne, de sajnos az sincs.
T2 -re nem biztos, hogy érdemes átállni, azt a lépcsőt szerintem ki kellene hagyni, mint lényegében az Mpeg2 is kimaradt.
Tervezni, dönteni szerintem 2 - 3 éven belül kell, átállni pedig 5 éven belül. Ha nem lépnek, nem lesz fizetős néző.
Ha csak az ingyenes a cél, akkor tárgyalni kell a csatornákkal és felét kiszórni, hogy a maradék jó minőségben mehessen.
Mint már írtam, a VHF sávval kellene kezdeni.
Akik megveszik az új boxot, azoknak egy VHF antenna sem okoz problémát.
A teljes váltást még további 3 - 4 évig el lehet húzni, multiplexenként sorban.
Üdv: miki2002
[Ezt a hozzászólást újraszerkesztették: 2016-05-08 20:42:29]
Mindent lehet, de túl közelről sem kellemes nézni. HD ajánlás ide, HD ajánlás oda. Meg ilyen esetben már a mozgásfolyamatosság is fokozottan előtérbe kerül, közelről mégfejfájdítóbb az, ha valami kis gixer is van vele.
Hol vannak már az 50-es évek, amikor 38 centit néztek az emberek 7 méterről?
Egyetértek veled , valóban "rétegdolog" lesz az UHD , valahogy úgy , mint a 3D volt , azzal az egy szem foci EB (vagy VB ?) döntő közvetítéssel !
Nem vágynék rá , de a valós HD és a minőségi SD felbontásra igen , és ha ennek a T2-es rendszer bevezetése lenne az ára , akkor legyen !!!
Ha akár csak 2 UHD csatorna lesz egy MUX-on az jobb SD-nek vagy gyengébb HD-nek felel majd meg.
Már a gazdaságos bitrátájú MTVA HD csatornák is inkább ellenreklámként hatnak.
Nagyobb méretű tévét kisebb szobában is el lehet helyezni, mert csak a készüléknek kell hely.
Három méterről egy átlagos 42”-os HD tévén se látszik már különállónak az összes pont.
A 2-3 méteres UHD tévét nem 10-20 méterről kell nézni.
Igen, igazad van!
Az átállás akkor igazi, ha mindenki számára elérhető.
Én a műszaki lehetőséget említettem, amihez nekem szerencsém volt. Az UHD számomra is csak álom, az én életemben nem biztos hogy összejön.
Hm. Sztereó tér nincs, hangminőség nem javult (reklámszlogenek hiába állítják ezt), viszont romlott. A kép zajmentes(ebb) lett, a tartalom több, de hígabb is, EPG az tényleg van, az önmagában előny. De alapjában véve én azt hiszem, hogy pont ott vagyunk, ahol a part szakad.
Talán emlékszel, mikor elkezdték sugározni a sztereó rádió adást. Mindenkinek az volt a véleménye hogy minek, mikor nincs is vevő a vételéhez. Aztán mindenkinek lett. A fejlődés ilyen, először a lehetőséget kell megteremteni.
"Ne haragudj, de szerintem Te fogalmi zavarban vagy. Egy rendszerben a váltás nem akkor van, amikor lekapcsolják a régit, hanem amikor elindítják az újat."
Egy utópisztikus világban ez talán valóban igaz is lenne, de mi ettől messze vagyunk :)
"Nem kényszerből tettem, hanem lehetőségem volt rá. Nem volt olcsó, de megérte. "
Pontosan. De éppen ezért ne magadból, meg ne belőlem indulj ki szerintem, meg kb. ne ennek a fórumnak a hobbiista lakosaiból, mi nem vagyunk reprezentatívak az ország lakosságát illetően.
A lakosság egy része szép lassan, 2008 óta átállt a digitális vételre, ez kétségtelen.
Ugyanakkor a rászorulók (és hát elsősorban róluk szólt az eredeti felvetésem is) kibekkelték az utolsó napig az analóg leállást, mert ez a kb 10.000 forintos kiadás is olyan nehéz volt számukra, hogy addig halogatták, amíg csak fizikailag lehetett. Nekik 2-3 éve volt a váltás, nem 2008-ban.
Hiszen ezt a gondolatmenetet folytatva azt is mondhatnánk, hogy a magyar lakosság már tömegesen készen áll az UHD vételre, hiszen elvileg már elérhetőek az UHD tv-k, sőt sokan már vásároltak is belőlük.
Valahogy az én agyam is a régi lekapcsolásától számolja az új időszakot, de nem is ez a lényeg. Én jobbnak találtam az analógot, igaz, több pepecs volt vele, de a végeredmény is jobb volt. A távolsági vételekről nem is beszélve. Mondjuk egy homályos CRT-n tényleg megváltásként hatott a Mindig. Egy jobb képűn már nem feltétlenül... Mindenesetre átléptünk a digitális korba és mostmár ez van.
Az UHD szerintem is a házimozisták, technokrata hobbisták játéka lesz.
Szia!
Ne haragudj, de szerintem Te fogalmi zavarban vagy. Egy rendszerben a váltás nem akkor van, amikor lekapcsolják a régit, hanem amikor elindítják az újat. Én nem hobbiból vettem olyan tévét 2008-ban, amelyikkel már a digitális adást is lehet fogni, hanem mert a képminőség egy "más" kategória. Nem kényszerből tettem, hanem lehetőségem volt rá. Nem volt olcsó, de megérte.
Ez kicsit offtopic itt, de ha már itt került szóba, én úgy érzem, hogy az UHD már az a kategória, ami sosem lesz tömegtermék.
Ahhoz, hogy egy UHD adást megfelelően élvezni lehessen, kell ugyebár egy megfelelő méretű megjelenítő.
Én az itthoni tévémet a maga kb. 110 centijével elég nagynak találom, ugyanakkor UHD-ra ez vajmi kevés volna. A legtöbb ember pedig - hozzám is hasonlóan - talán nem rendelkezik akkora nappalival, hogy oda 2-3 méteres átmérőjű tévét berakjon.
És akkor a tartalomról még nem is beszéltem: Berényi Miklós feje HD-ban valóban sokkal látványosabb mint SD-ben... de a HD és UHD Berényi Miklós fej között annyira azért már talán nincs különbség, hogy ezért mindenki (akár szolgáltató, akár végvásárló) rohanjon mindent lecserélni.
Nincs baj az UHD-vel, de ez - szerintem - már nem az otthoni átlagembernek szánt kategória. Lesz aki nagy örömét leli majd benne, de ez inkább rétegdolog lesz: az átlagembernek a világon semmi szüksége 4K felbontásra az átlagos otthonába. És nem lesz erre szüksége 20 év múlva sem.
"Az az "alig néhány éve" már nem olyan kevés! Mikor is indult a DVB -T Magyarországon? (2008) "
Az analóg lekapcsolás alig néhány éve (3 vagy 2 talán?) történt. A célközönség nagy részének ez a dátum volt a kritikus.
Ne abból indulj ki, hogy itt a fórumon a hobbiisták már 2008 óta tesztelgethették a rendszert. Alig szűk 3 éve történt a váltás, nem pedig 2008-ban :)
Csatlakozom a DAB+ kérdéshez! Ideje lenne elindulni valamerre. Van legalább terv a továbbiakra, vagy örök időkre megmarad az egy budapesti adó?? Esetleg azt is lekapcsolják a rákba...
Hát én inkább egy új antennát raknék fel, kb max 10 000 ft-ért. Mint a két tv-hez 2x 15 000 ft-ért egy T2-es box. Bár ahogy irtad sokáig még úgyse lesz szükség egyikre se.
Tényleg a Szentes-Szeged esetében az E31 Csatornával van valami terv, akkár hosszú távú is? Jelenleg a Szeged VTV van rajta.
OFF: Várható-e idén valami előre lépés a DAB+ rendszerrel kapcsolatban?
Mi a külömbség a T anternán és a T2 anternán.
Szerintem csak egy Setop-Boxot amiben van 5 V erősitő.Ha meg nem lesz elég az anternának külsö erösitöi ami lehet 12 Volt vagy 24.
Nagyon sok tévében nincsen az anterna bekapcsolása ,hogy aktív lehesen.
és akkor majd új antennát kell megvetetni és felszereltetni a háztartásokkal? még egyszer mondom: jeleleg sincs és a következő években sem várható kapacitás probléma, melyet ne lehetne valahogy kielégíteni a mostani technológiával. akkor meg mégis minek T2?
Úgy emlékszem, létezik egy VHF multiplex is Magyarország számára, használaton kívül. Vagy törölték?
földfelszíni WayteQ MovieBox CX,
RTL2832U + DVB-T2 (Thomson),
Telekom kábel IPTV (...)
(már a monitor se katódsugárcsöves) - visszasírom
TV: egy Bravia és egy Philips (de az is kínai...)
"Amúgy a második lépcsőben, 2015 másodig félévére ígérték a az E MUX-ok teljes kiépítettségét."
De van válasz, nem született erről tulajdonosi jóváhagyás. Egyébként pedig ha a 700 MHz-es frekikről majd le kell migrálni, akkor nagy valószínűséggel nem is lesz már 5 országos multiplex.
Nekem kis méretű, 24-27 colos tv-im vannak, ezekből teljesen kihagyják a T2-t a mai napig. Tudom, hogy a nagyokban ott van, de hát azok meg nem férnek el.
@ramsli
Hát igen, én is ilyen helyen lakom. Bár nálunk az összes mux kuka.