"Egyik ismerősnél meg akkorákat csíp, hogy már szabályosan fáj, de nem a kintről jövő kábel, hanem valamelyik benti készülék pumpálja teli árammal."
Mint már írtam - kapacitív feszültség. Ez az Amiko dobozán 100 V.
Ha földelve lenne akkor lenne igazán baj mert a KTV hálózat földje és a lakás földje között kiegyenlítő áram folyna ami akár életveszélyes is lehetne.
ÉV relé valószínűleg nyom egy OFF-ot. :D Ami nem is baj, mert ha kihúzol egy ilyen koax kábelt a fém dugónál fogva, akkor te nyomsz egy OFF-ot.
TV tuner kártyáknál maga a csatlakozó külső része összeköttetésben áll a PCI kártya hátsó fém lapjával, ami érintkezik a gépházzal ami pedig földelt. Gondolom a TV-knél is így van megoldva valahogy.
Igazából ha belegondoltok, egyáltalán nem normális, hogy feszültség jöjjön be a KTV hálózaton. Sőt gyanítom, hogy a szolgáltatói leágazókban van is valami feszültség leválasztás, mert az erősítők a koaxon feladott feszültséggel mennek. Ami ugye háztartásba nem jöhet be. És mivel kilométer hosszan viszonylag közel mennek a villanyvezetékhez a koaxok, illik a védőköpenyt is leválasztaniuk. Esetleg azzal lehet a gond, ha valakinek a koax és a villany bekötésnél közel megy a két kábel egymáshoz. Régebben egyébként nekem is volt brumm, akkor rázott is a kábel, de már megszűnt.
Egyik ismerősnél meg akkorákat csíp, hogy már szabályosan fáj, de nem a kintről jövő kábel, hanem valamelyik benti készülék pumpálja teli árammal. Régi ház, nincsenek földelt konnektorok.
De egyébként érdekes dolgok ezek. több szempontból nézve is. Saját antennarendszernél legalább nincsenek ilyen gondok. :D
Számomra meglepő, hogy a hálózat védő nullázása és a TV tuner egy potenciálon van. ÉV relé mit szól hozzá, ha a koax idegen feszültséget hoz be?
Kapcsólóüzemű tápok bemenetén lévő zavarszűrő kondenzátorokat szokták a védő érintkező és a fázis-nulla közé kötni.
A test a kimenet negatív oldala szokott lenni.
Néhány tápban a test és a föld össze van kötve egy kondenzátoron keresztül, de az sem szép dolog. Amiko pl. ilyen, de nem védőföldel a csatlakozója. A dobozon viszont mérhető 100 V.
Én kiszórom az ilyen felesleges kondikat.
Nem szeretnék vitatkozni, nem vagyok TV szerelő, csak nekem ez meglepő, ha így van.
Üdv: miki2002
[Ezt a hozzászólást újraszerkesztették: 2015-09-27 17:00:15]
"A koax kábel árnyékolésát meg szedd le a villamos hálózatod védőföldről jó gyorsan, mert abból még baj lehet...
Akkor elég sok baj lehetne mindenhol, ahol a TV gyárilag védőföldelt hálózati csatlakozóval rendelkezik. Miután az közvetlenül le van kötve a TV fémvázára. Azzal pedig közvetlen galvanikus kapcsolatban állnak a csatlakozók (koax. antenna, HDMI, RCA, mindegyik). "
Mondjuk belegondolva, tényleg igazad van. Bár a tévémnek sima hálózati dugója van (azaz a borotva kábel), így nincs védőföldje. Lehet ha olyan lenne, akkor ez a brumm se jelentkezett volna. De végül is mindegy, megoldotta a leválasztó a problémát.
Attól függ, az egyszerű, árnyékolatlan UTP érpárak integrált baluntrafókon keresztül galvanikusan leválasztott kapcsolatot valósítanak meg. Ezért lehet például azt is megtenni, amikor a PC-táp 12 V-járól járattam az ADSL-modemet. (Modemen belül a telefonvonal és a LAN-csatlakozó egyaránt galvanikusan leválasztott, vagyis semerre nem záródhat a 12V egyik vezetéke sem.)
Árnyékolt FTP-kábelhálózatnál már más a helyzet.
A koax kábel árnyékolésát meg szedd le a villamos hálózatod védőföldről jó gyorsan, mert abból még baj lehet...
Akkor elég sok baj lehetne mindenhol, ahol a TV gyárilag védőföldelt hálózati csatlakozóval rendelkezik. Miután az közvetlenül le van kötve a TV fémvázára. Azzal pedig közvetlen galvanikus kapcsolatban állnak a csatlakozók (koax. antenna, HDMI, RCA, mindegyik).
Földelt csatlakozásúak a plazma TV-k, illetve főleg a nagyobb teljesítményfelvételű LCD-k, amelyik nem kettős szigetelésű tápegységgel szerelt.
Ha a számítógépben tuner van (kártya vagy USB), végeredményben az is átköti a koaxot a védőföldre.
Ilyen készülékeken keresztül a központi antenna kapásból a védőföldre kerül. Lehetnek beiktatva hosszabbítók is. Sőt, vannak olyan villámvédős hosszabbítók, amin a koaxot át kell vezetni (loop), direktben leköti a védőföldre.
Az HBO filmjei általában ilyenek. A teszt időszakban láttam, illetve hallottam. Viszont az akkori (kb. két éve) beállításokkal borzalmas volt, néha még akadozott is.
Az MTVA csatornáknál néha előfordul (koncertek, sportesemények, és ritkán filmek).
Hülye kérdás: Volt már arra példa, hogy a MindigTV-n Dolby Digital hanggal sugároztak filmet?
Nemrég kötöttem rá a DVB-T beltérimet a házimozi erősítőm digitális bemenetére (alig használom már a DVD-lejátszót, így az elbukta a digitális csatit... ), így most persze elkezdett érdekelni a téma...
Tényleg kevés a HD, de szerintem az SD nem rossz, a műholdasnál sok esetben jobb. A sportcsatornák pedig a többinél is jobbak egy hajszálnyival. EPG, teletext van, hbbtv is. Az RTL Klub és TV2 számára is hivatalos elosztási platform. Van eredeti és angol hangsáv, DVB felirat.
A csatornák száma miatt hiányérzetem nincs, de pl. Story4 sincs, ami sok helyen alap.
A MindigTV-n a királyiakat leszámítva semmi sem HD. Szerintem felejtős! Inkább egy DVB-S2 és CI+ képes TV-t érdemes beszerezni egy CAM modullal. Sokkal jobban jársz, mint ezzel a földi "áldással", szigorúan szvsz.
Üdv: Klown
_______________________________________________________________
Amiko Alien SHD-8900 ¤ Amiko HD8260+ ¤ Xiaomi Mi Box S ¤ Beelink Mini MX
A digisportok miatt most a diginél vagyok műholdas előfizetésen. Ma láttam, hogy a mindigtv-nél is vannak már ezek a csatornák, csak ahogy látom nem HD-ben adják. Szerintetek érdemes váltani, igazából csak azért, hogy ne kelljen a beltéri (kártyával használnám). A minőség milyen az extra csatornáknál?
Az RTL Klub-on már kétszer futott le egy MinDig TV Extrás spot, amiben tévét, netet és mobilt reklámoztak, de a mindigtvextra.hu-n még nyomát se találom.
Elveszne 1,2 Mbit/s sávszélesség, rosszabb lenne a többi csatorna minősége, és addig nem lenne Infó csatorna valamint HBBTV.
Csatornánként le lehet szedni a kódolást, ez így sokkal egyszerűbb.
Viszont az EPG minden műsorcímébe beírni a kódolatlan időszakot eszement ötlet.
Ezzel a szükségtelen kellemetlenséget okoznak.
A Mindig Tv eszközök automatikusan jelzik, ha egy csatorna kódolatlan.
Látszik, hogy aki ezt így kigondolta, nem használja a földi digitálist.
joseph: Ha jól tudom a mindigtv info plusz csatorna addig lesz ameddig az M6 HD nem indul el mivel december21-től M6 HD lesz fogható mivel közmédia csatornáról beszélünk .
Én nem tudom jó megoldás,és lehetséges lenne ha a MinDig TV Plusz csatornáját használnák fel ha kódolatlan napok,hetek vannak.Most jelenleg a Da Vinci Learing kódolatlan és ez lenne nézhető,utána újra a MinDig TV Plusz infó és tájékoztatná a nézőket mikor lesz újra valamilyen kódolt csatornát kódolatlanul nézni.
Értem.
Most lemértem a KTV árnyékolását a konnektor földhöz képest, gyakorlatilag nem jön benne semmi, pár mikrovoltot mutatott a műszer.
Mondjuk nálam nem is volt gond az analóg képével, viszont a digitálissal vannak, de ezek szerint nem emiatt.
Még a külön kábel földelő szondával is megkérdőjelezhető.
Saját rendszernél az antennát és az elosztót földelni kell, de egy kábel TV rendszerben ha leföldeled, akkor minden hibaáram illetve a rendszer földelése és a saját földelés közti feszültségkülönbség miatti áram azon a földelőn és a kábel árnyékolásán átfolyik.
Földhurok leválasztó kell.
Más feszültségről, transzformátor körzetből működnek az erősítők és a TV készülékek. Kapacitív feszültséget és áramot cipelnek az árnyékoláson keresztül, ami káros mindennek. Ezért kell a leválasztó.