Már meg ne orrolj! Ha nem tudod mit keresel, biztos meg fogod találni!
A Lyngsaton minden fontos adat megismerhető a müholdakról. Annak alpján, bizton állitom, meg is lehet találni azokat.
Az Astra megtalálása nem lehet gond, kiindulási helyzetnek pont jó.
A hamis találatok vonatkozásában is egyszerü a helyzet, kilépsz a keresésből, és amit talált, azt beazonositod - és máris tudod melyik holdon vagy. (ha fejből nem megy, > Lyngsat!)
Viszont, ha ennyire szándékod van "vadászni", akkor egy kézi forgató (esetleg polarmount) szépen megismertet a Clarke-iv szépségével és valóságával. És lehet akkor nem kell "szivnod" többé semilyen tükör beállitásával.
Tegyél egy (természetesen "egyenes") csövet a szemed elé. Válassz ki egy tereptárgyat és nézd a csövön át fél szemmel! Most a rögzített csőhöz képest mozdítsd el a szemed helyzetét és meglátod, hogy most már NEM látod! ....
No ez a tévedésed oka.... tudnillik itt nem zavarásról ill. fényelhajlásról van szó, hanem pont az a baj , hogy jelen esetben a fényelhajlás elhanyagolható.
Tehát meg kell találni a lavoár pontos helyzetét, mert nem mindegy, hogy hová teszed.
Már ne is haragudj, de akkor azzal a 85-ös tükörrel valami nem stimmel. Leginkább geomatrikai hibára gyanakszom, mert különben elégnek kell lennie a venni kívánt műhold irányába egy 85 centi átmérőjű "cső" kilátásnak, ahogy Rentner Laci barátom már írta.
"Ha tudod, hogy a Clarke-iv, és rajta a müholdak hol helyezkednek el,"
Egy dolog tudni, és egy teljesen más dolog megtalálni. Az astrát iránytű nélkül is be lehet forgatni egy ilyen kis tányérral, satfinderrel meg szépen lépkedsz nyugatra, és a sorra jövő jeleket függőleges bólintással is optimumba hozod.
Ebben a módszerben leginkább a hamis találatok zavarnak, többször is mutat a beltéri erős jeleket, mégsem a kívánt holdról jön.
"Az is egyértelmü, hogy ha a tükröd akadálymentesen "kilát" a müholdra, elég neki a tükör átmérőjével megeggyező átmérőjü "cső" tisztasága."
Ez a "gyári" 85-ös tükörnél sincs így, tudom jól, szoptam már vele eleget.
Ha még nem eleget szereltél, ill. állitottál be tányért, akkor a kevés tapasztalat a nem helytálló vélemény-alkotáshoz vezet. Az esetedben pl. Satfinder nélkül is abszolut pontosan be lehet állitani a tükröt, csupán a beltéri segitségével. De ha megtaláltad az Astra-t, egyáltalán nem elég elforgatni a tükröt a 1002 Intelsat (nyugati 1.0°) = Digi TV megtalálásához. Ha tudod, hogy a Clarke-iv, és rajta a müholdak hol helyezkednek el, máris belátható, hogy a tükrön előrefelé kell billenteni, mivel a Thor/Intelsat páros alacsonyabban van mint az Astra. Az is egyértelmü, hogy ha a tükröd akadálymentesen "kilát" a müholdra, elég neki a tükör átmérőjével megeggyező átmérőjü "cső" tisztasága. (egészen extrém zavaró jel-kreáló esetet kivéve, de az nagyon ritka) A tükör átmérő növelésével nő annak pontossága (irányitottsága) és zavarelnyomó "képessége" is.
Jó vételt, sikeres beállitást!
Hát szerintem ugyanaz, mint otthon a ház vége, meg a nagyszoba között , csak itt a tábori körülmények között nem kell vóki-tóki
hozzá , mert a sátorponyva kitűnően átkiabálható.
Egyébként is szép színfoltja a szúnyog zümmögős estének , ahogy "apa és Anya" bőszen kiabál egymással és apa folyton azt ismételgeti, hogy: " Mondjad már, mondjad mondjad folyamatosan !!!! ><<:-( ".
Kis lavornál nyilván a lavort a "maximális jelkúp-folt-homály?" közepébe, ill tengelyébe kell állítani.
"elég a csőszerü látás, nem kell panoráma"
Sajna nem ez a tapasztalatom. Itthon az erkélyről bezavar pár szomszédos ház, ami iránytűvel jópár fokkal odébb volna, mégsem jön be semmi. Ma meg más terepen három különböző helyről is 2 percen belül jött a jel.
Amúgy mi lenne a korrekt beállítás menete?
Most csak annyit csinálok, hogy satfinderrel megkeresem az Astra irányából a legerősebb jelet, belépek az antenna beállítás menübe (Opticum 4050C), kiválasztom a Thor hold 12322-es TP-jét (nincs Intelsat 1005 a holdlistán), és forgatom az antennát nyugat felé míg nem jelez a szintmérő.
Van ennél hatékonyabb módszer, pl. mikor problémásabb a vétel?
Látszik, hogy még sosem neveltél gyereket. Olvassál csak nyugodtan reggel fél hétkor, mikor a gyerek felébred, és elkezdi széthordani a fél szobát. Érdekes látvány lennétek...
Én speciel szívesebben hunyok még inkáb 9-ig, ha már nem kell dolgozni menni.
Ne aggódj, elég a csőszerü látás, nem kell panoráma!
Azért a szerintem kis tükör miatt fokozottan ügyelj a nagyon pontos beállitásra, hogy ez a hiba ne sulyosbitsa a rossz idő gyengitő hatását.
Humor: milyen kis autód van, hogy nem fér bele egy 60-as tükör?
minél kisebb az antenna annál kevésbé irányérzékeny, de ezzel együtt a közeli holdak jelét is könyebben veszi.
míg egy nagy antenna jobban irányérzékeny és már mozdítani kell a közeli holdakhoz is hogy jobb jelet kapjon.
Na, túlestem az első próbán.
Első körön megerősíthetem Sanca2 tapasztalatát, kb 40%-al jön minden digis csati a 35-ös kempingszettel. Ez némi fátyolfelhősödés esetén is zavarmentesen hozza az adást. :)
Két fejet próbáltam, egy 0.2-es Faval twin-t és egy tízéves Sharp-ot, azonosan teljesítettek.
Szal ezexerint a fej tényleg nem sokat számít, választok tehát valami költséghatékony megoldást.
Ami még baromi "érdekes", hogy nem annyira irányérzékeny a kicsi antenna, mint amit mexoktam a 80-as tükörnél. Vagy kétszer is csak úgy odébbtettem másik ablakba a szettet, és elsőre fogtam jelet. Igaz, a tereptárgyakra cserébe nagyon érzékeny. Sima csőszerű rálátás a holdra még nem elég, kell a széles panoráma.
Összességében tehát a célnak pont megfelel, míg egy 60-as tányérral csak a gond lenne.