Ja igen. A tematikus csatornákon sugárzott dél-amerikai és egyéb sorozatok, természetfilmek, dokumentumfilmnek hívott anyagok jó része 1000 Euróért megszerezhető nagyon sokszori sugárzási joggal. Azokból bizony lehet évi egymilliárd forintból is tévézni.
De nem ez az MTV feladata. Azt a Médiatörvény írja le, és némileg többről szól.
Itt a probléma: a műsort tartalmazó DVD-t előző nap leadnád a portán. Innen azért igencsak látszik, hogy fogalmad sincs a televíziós műsorgyártásról.Szerinted annyi annyiból áll egy tévéadás, hogy beteszi valaki egy DVD lejátszóban? Egyébként VHS kazetta nem lenne jobb?
Bocs, ha erős voltam, de jó lenne szakmai fórumnak megmaradni és nem amatőrködni. Ugyanis ha azt sem tudod, hogy nem DVD-ről megy az adás, akkor milyen alapon véleményezed a műsorgyártási költségeket?
Az a szerencs, hogy az Orszaggyules valaszthato. Mindenki joga kinyilvanitani, hogy osszessegeben mit gondol az elozo evek munkajarol es mit hisz el az uj igeretekbol. Oszt lesz valami utana.
Ilyen alapon az RTL-t es a TV2-t is mi tartjuk el, hiszen kifizetjuk banki kamatban, mosopor araban, az autonk vasarlasakor. Igen a reklamokat is mi fizetjuk. Nincs ingyenleves.
Sot, az osszes kis tevecsatornat (NG, Sport1, Atv, Hirtv, Viva...) is a nezo fizeti, a havi elofizetesi dijaban. Az a 10-150 ft, amit havonta es haztartasonkent a kabel- es muholdas musorterjesztoktol kapnak az egyes tevek a fo beveteli forrasuk.
...es ne feledjuk, hogy ha lenne teve elofizetesi dij, akkor mindez csak 10 milliard lenne es legalabb az allam kevesbe szolhatna bele a musorokba. Nem lenne olyan rovid a poraz.
10,4 Mrd üzembentartási díjat (ez volt a Medgyessy előtt a tévé előfizetési díj, amit az emberek fizettek)
9,4 Mrd céltámogatást (ez ugrott most
7,8 Mrd műsorterjesztési költséget (analóg m1 földi, műholdas multiplex 630m+áfa, DVB-T)
Ez összesen BRUTTÓ 27,6 Mrd Ft.
Ebből a bérköltség miatt és az ÁFA vissza nem igényelhetősége miatt VISSZAMEGY az államhoz 8-10 Mrd Ft. Azaz az MTV kevesebb, mint 20 milliárdba kerül az államnak.
A többi bevétel reklám vagy a kereskedelmi tévéktől befolyó koncessziós díj vagy egyéb elnyerhető pályázati forrás.
Egyetertek. Nem a szeles neptomegeket, hanem a mashol gazdasagosan nem adhato musorokat kell adni. Reklambeveteli kenyszer nelkul.
A Duna nezettsege a beka segge alatti, megis fontos kuldetest tolt be hataron tulra es a kultura teren. Hasonlo feladata lenne szerintem az mtv-nek is, csak jovall tagabban, tobb mufajban, musortipusban.
Igen, akar sakk is mehetne ejszaka, es tobb retegmusor.
Bakker, lehet, hogy a cég rossz hatásfokú, de nézze már meg és főleg számolja ki valaki, hogy ennyi saját gyártású, közszolgálati műsort mennyi pénzből lehet elkészíteni? Ezeket valakiknek ki is kell találni, el kell készíteni. Ez technika, ember, stúdió, világítás-villanyszámla, szálltási költség...
Egy példa: valaki gondolja már végig, hogy hány nyelven készít műsort az MTV (közszolgálati feladat, törvényi előírás). Ehhez azokat a nyelveket beszélő, a témákban jártas emberek is kellenek.
Számomra egy ilyen díj elfogadása maga a befolyásolás kategória egy közbeszerzési eljárás alatt. A közbeszerzési eljárás miatt vissza kellett volna lépniük.
De egyébként én is gratulálok. Bár egyszer kiváncsi lennék egy auditált szavazati listára...
Ettől függetlenül a Duna tényleg sok jó műsor sugároz, tehát nem a széhúzás, hanem az összefogás kellene a két intézmény között.
Most örülhet a Duna TV vezetése, durrannak a pezsgők. De tiszavirág életű lesz ez a történet...
MTV = -9,4 Mrd Ft
Duna = +3 Mrd Ft
Szerintem a végeredmény akkor is a következő lesz: egy közszolgálati médium. Ennek van létjogosultsága, ez gazdaságos, ez lenne a takarékos. Abnormális egymás mellett látni a sajtótájékoztatókon az MTV és a Duna kameráját.
Mindenesetre úgy látom, hogy az eddigi munkám és tevékenységem értelmét veszti, mert hiába lett HD adás az országban, nincs rá tartalom, mert nincs rá forrás. Így nem is lesz.
Köszönöm a fórumtársak sok lelkesítését, támogatását, amivel segítették a HD adások megteremtését.
Úgy gondolom, hogy a Magyar Televízió európai viszonylatban is úttörő munkát végzett azzal, hogy a földfelszíni DVB-T HD adás mellett tette le a voksát. Ez a döntés elindított egy folyamatot az országban, csak remélni tudom, hogy most már nincs visszaút.
Csúnya baleset lenne az állami költségvetésnek a Duna III, IV és az m3, m4 must carry. Az AH örülne a kötelező műsoroknak, az adófizetők meg "adakozhatnának" mint a katonatiszt. Gondolom ez az oka, hogy csak a három csatorna lett nevesítve.
A lényeg a tartalmon van. Azt pedig nem kívánom véleményezni, hiszen mindenkinek - a kábelesek "műsorbeszerzőinek" is - más és más az ízlése. Speciel a Duna műsorát én kifejezetten jónak találom, egyre többet veszek fel belőle, de az Autonómiát - a DVB-T SD gyenge képminősége miatt nem nézem.
Ja, ezt az allaspontot az index.hu ujsagiroinak vagy a TASZ embereinek magyarazd meg. Utana majd ok fordulnak birosaghoz es a gyakorlat az lesz, a birosag kotelezi a titkolozo felet a nyilvanossagra hozatalra. Lasd most a rektori fizetesek.
Biztos nem akarnak "must carry" precedenst. Mert akkor holnap a Duna III, Duna IV, az m3, m4 is kötelezően továbbítandó lesz az alapcsomagban...
Egyébként - gondolom - az Autonómia kapcsán tartalmi okuk is lehet, mert lényegében nem ad új tartalmat, főleg ismétel. Arra pedig elég drága elpazarolni az analóg sávszélességet, a digitálison a UPC esetén ott a VOD, amiért viszont pénzt is lehet kérni. A UPC pedig egy üzleti vállalkozás, tehát teljesen érthető az indok.
A törvény szerint a 16:9-es tartalmú jelből nem készíthetnek 4:3-asra csonkoltat. A törvény a képtartalom csonkolását, átalakítását tiltja. Természetesen a HD-ból készíthetnek anamorfot (digitális hálózatra) és letterboxost (analóg hálózatra). Nagyjából iparági egyetértés van arról, hogy analógon nem továbbítanak anamorfot, de a digitálisan cserébe az anamorf a preferált. Ez segíti a digitális átállást, javítja a minőséget.
A vonatkozó 2007. évi LXXIV. törvényből:
Széles képformátumú digitális televíziós szolgáltatás
36. § (1) A digitális műsorterjesztők által létrehozott és üzemeltetett nyilvános elektronikus hírközlő hálózatoknak alkalmasnak kell lenniük széles képformátumú digitális televíziós szolgáltatások és televízióműsorok elosztására.
(2) A digitális műsorterjesztő a fogadott és újra elosztott széles képformátumú digitális televíziós szolgáltatásokat és televízióműsorokat változatlan képformátummal köteles a fogyasztók felé továbbítani.
analóg m1 országos sugárzás és analóg kábeltévék: letterbox (WSS 0001/1101)
digitális kábeltévék és műholdas adások: anamorf (WSS 0001/1110)
MinDigTV: HD (AFD)
Minden esetben a megfelelő kapcsolójel továbbításával.
Kérem ezt az állapotot keressétek, kérjétek a szolgáltatótoktól.
Sajnos m1 anamorfot nem minden kábeltévé tud elérni, mert nincs közvetlen kapcsolata az MTV-vel (legfeljebb a MinDigTV-ből tudják előállítani). Az m2 anamorf elérhető műholdon, így egyszerűbb a dolguk.