Vagy külön jogdíj, vagy nem. Ez jogértelmezés kérdése.
Egyidejű, lineáris, műsorszórással megvalósított műsorterjesztés (azaz nem VOD) esetén én nem látok különbséget:
- egy DVB-T adás / DVB-T vevődekóder / LCD TV
és
- egy HSDPA streaming / okostelefon dekóder elektronika és szoftver / okostelefon kijelző
között. Legfeljebb méretben, de az nem szerzői jogi kategória.
Ugyanez igaz a DVB-C vs. IP (web) TV szolgáltatásokra. Csak a technológia más, de az eleje, vége és jellege azonos. A kép bemegy és kijön a másik végén.
Persze a jogtulajdonosok megpróbálnak több bőrt is lehúzni különféle terjesztési jogcímek alapján. Ami vagy megállja a helyét, vagy nem.
Nem érhető el 24 órában, mert az m1 adása csak napi 21 óra :)
Komolyra fordítva: a téma bonyolultabb és komplexebb, mintsem itt a fórumon pár beírással meg lehetne oldani. A kódolás szükséges, de lehetőség szerint csak azokon a műsorszámokon, amelyeknél feltétlenül indokolt. Azaz a cél a RAI által alkalmazott módszer.
Ezen felül pedig - ahogy azt már a hivatalos kommunikáció is jelezte - a tervek szerint pár hónapon belül elérhető lesz az m1 kártya minden magyarországi lakhellyel rendelkező magánszemély számára. De ma is elérhető az Olcsó TV szolgáltatás keretében, egyszeri aktiválási (?) díj ellenében, ha jól tudom időbeli korlátozás (és előfizetési díj) nélkül.
Félek az alkalmazott üzleti modell miatt egyre rosszabb lesz a minőség. Ugyanis a műsorterjesztő (ez esetben UPC) fizet műsordíjat a médiaszolgáltatónak (tévétársaság). Nos, az éves díjmegállapító tárgyaláson vélhetően sokáig bírkóznak, mire megállapodnak, hogy háztartásonként és az adott csatornáért (csatorna portfolióért) mennyit fizetnek. Erre pedig hatással van a sávszélesség kérdése, amit a műsorterjesztő fizet, azaz vagy műsordíjat ad többet, vagy sávszélességet. Ez utóbbi a médiaszolgáltatónak nem hoz bevételt, és amig nincs kritikus reklamáló nézői tömeg, addig hagyni fogja és inkább a pénzt kéri. Majd később indít egy párhuzamos HD változatot is, amiért viszont több műsordíjat kér, és akkumulálva a sávszélesség többlettel, a műsorterjesztő is jó sokat kér majd az előfizetőtől, úgy, hogy közben köteles vagy az SD változatot is kifizetni.
A megoldás az lenne, hogy csak a médiaszolgáltató fizessen a sávszélességért, a műsorterjesztő pedig csak tartalom-aggregátorként szedje be a havidíjakat, mint egy díjbeszedő vállalat. Így a néző továbbra is sok csatornára tudna előfizetni. Persze a mai állapot ideális a médiaszolgáltatóknak, csak a nézőknek egyre rosszabb.
Igen, a Cora által forgalmazott eszköz NEM alkalmas a HD adások vételére, így az m1, m2 és Duna nem fogható vele. Viszont aki CSAK RTL, TV2, Autonómia vagy Euronews csatornákat akar nézni, annak megfelelő, bár az AAC hang dekódolására való alkalmasságára nincs információm.
De az nem igaz, hogy csak valamilyen dobozzal lehet majd tévét nezni, mert az analóg kabeltevehez nem kell semmi, csak a koaxkabel. Sajnos ezt a "marketingeszkozt" a T-Home egyes ügynökei is alkalmazzák, és kimeríti a tisztességtelen piaci magatartás fogalmát. Csak nehéz bebizonyítani.
Félek, hogy nem lesz Való Világ HD a MinDigTV Extrán. Ugyanis nagyon-nagyon drága az egy nézőhöz való eljutásért fizetendő sugárzási díj, viszonyítva más műsorterjesztési módokhoz.
Gondolj bele, műholdon a DTH szolgáltató fizeti a műhold díját, a multiplex szolgáltatást... és még fizet is háztartásonként a médiaszolgáltatónak. Ha nézett a csatorna, akkor pld a UPC Direct és a T-Home Sat biztos be fogja rakni. Emellett a UPC Digital, Digikábel, T-Home (kábel) is biztos berakná - mind olyan módon, hogy fizet az RTL-nek a tartalomért. Legalább is az RTL ezt szeretné.
HDMI kimenet használata esetén nincs értelme semmilyen vezérlőjelről beszélni. Ugyanis a képernyő ebben az esetben 16:9-es, a HD adás (m1, m2 és Duna esetén mindig HD) is fix 16:9-es. Azaz a bejövő jelet mindenféle képarányváltás nélkül kell továbbítani az azonos képaránnyal rendelkező televízióra.
Előfordulhat, hogy a gyártó nem implementálta a DVB szabványban megfogalmazott összes képraszter méretet, vagy nem mindegyiket kezeli megfelelően, de ez nem függ összes semmilyen módon az AFD alapú vezérléssel. Ami egyébként rendben van...