A napokban a MENA régióban jártam, ahol tömve vannak hivatalos Bein Sports előfizetésekkel.
Egy idő után észrevettem azt, hogy - különösen nagy érdeklődésre számot tartó fociesemény alatt - megjelenik a képernyőn olyan 8-10 percenként, kb 10 másodpercre egy szöveg, amely látszólag véletlenszerű karakterekből áll. (Mellékelek egy képet a jelenségről.)
Mindig a képernyő más részén jelenik meg, és ahány helyre megyünk, a karakterek mindig mások.
Sokat gondolkodtam mi a fene lehet ez, mire szerintem rájöttem a megoldásra: másolásvédelem. Időnként feltűnik a használt beltéri egyedi azonosítója a képernyőn... így ha valahol a szolgáltató talál egy illegális streamet a csatornájukról, azonnal tudni fogják, melyik beltérit kell távolról kilőni hozzá.
Kicsit zavaró az időnként megjelenő felirat, de nekem úgy tűnt, a helyiek hozzászoktak és természetesnek veszik.
Mit szóltok ehhez a módszerhez? Adjunk tippeket az itthoniaknak, vagy inkább ne? :)
Egy nagyon érdekes dolgot láttam nemrég a Youtubeon. Talking house AM radio.
Elsőre nem érettem miért beszélő háznak neveznek el egy AM rádióadót. Nos Amerikában az ingatlanközvetítőtek előszeretettel használták ezt a kis rádióadót, ami 5 perc felvételt tudott végtelenítve ismételni és erre felmondták a ház főbb paramétereit, fontos információkat és ott hagyták az eladó házban. Az utcán meg egy táblára kiírtak a frekvenciát, a ház előtt az autóban aki arra ment meg tudta hallgatni.
Manapság nyilván elég egy QR kód hozzá, de sztem nagyon ötletes megoldás volt ez ott (meg persze az FCC engedélyezett/engedélyez bizonyos teljesítményt az adásra). Manapság meg megveszik házi rádió adónak, mert van vonalbemenet rajta.
A 4iG hátterű CarpathiaSat-ról, amit ebbe a pozícióba szántak az Amos holdak után, egyelőre még továbbra is csak tervek vannak, így nem lenne meglepő, ha csendben kimúlva az a kezdeményezés is, ahogy az MagyarSat-tal történt az Amos 1 fellövése után.
most hogy megszűnt a Telekom műholdas továbbítása találtam valamit amit sose olvastam vagy találkoztam volna, esetleg valaki tud erről a programról valamit amit nem írtak meg?
Valószínű így van, simán van pár mp lemaradás 2 hold között 1-2 általad írt csatornánál, nemrég talán a CNN-t kapcsoltam az Astra1-2 között ott láttam.
Sat: Ustym 4K Pro x 2 + Technisat Multytenne + Gibertini 100 - Net: Fritz!Box 7590 + 6490 Cable + Digi optika
Ignore lista: miki2002, Zolien,Benedek012Nincs support privátban! Írj a fórumra!
Ezeknek a nemzetközi csatornáknak a forrása a legtöbb esetben valószínűleg a műholdas elosztás. Onnan veszik le, majd (ahogy gomey is írja) ráteszi a szolgáltató a kódolását és újramuxelve felküdi a holdra.
A geostacionárius holdkak közötti ilyen jellegű átvitel (egymás közötti műsorelosztás) valószínűleg sokkal drágább megoldás lenne. Szerintem ilyen (jelenleg) nem létezik. De javítson ki valaki, ha tévedek.
Pl. a CNN-t rengeteg szolgáltató átveszi, egyenként rá kell tenni a kódolást, a jogosultságokat, stb.
Az adóantenna hasonló mint a vevő; amiből több millió van világszerte.
Ez esetben a millió párhuzamos sugárzás ( pl. CNN, DW, NHK World, SKY News, stb. ) külön 'bejárja' az uplink - útját ( Astra, HB, Astra 2, stb. ) holdak esetén
Fontos lenne más szemszögből is megközelíteni ezeket a kérdéseket, mert sajnos jól érzékelhető akár itt a fórum hozzászólásainak olvasása során is, hogy többek számára nem egyértelműen megkülönböztetett fogalmakról beszélünk, s így a téves megközelítés, hibás összefüggések vonatkoztatásával helytelen megállapításokat eredményez. (KWP, természetesen ez nem személyes megszólítás volt :-) )
A linearitás jelleg összemosása bármely technológiával, alapvetően hibás tézis, ahogyan az abból eredő, akár adott technológiára vonatkoztatott helytelen megállapítások is.
Szó nincs a linearitás, főleg nem annak bármely technológiai platformon való alkalmazásának összefüggéséből eredő hanyatlásáról. Az első egy jelleg, a második technológia, technológiából adódhat jelleg, ellenben a jelleg technológia független.
Az, hogy egy jelleg, esetünkben a lineáris médiaszolgáltatás, milyen időszakot átívelően mely technológián valósul meg, csupán egy egyszerű, kronologikus, szinte ciklusban ismétlődő átrendeződési időszakot jelent. Minden egyéb, ennek ellentmondó értelmezés szerinti cikk, írás, poszt, hozzászólás, stb., a nem elégségesen elvégzett kutatómunkára, és/vagy kellő szakmai ismeret hiányában tett helytelen megállapításra alapszik.
Sosem tulajdonítható mérvadó bizonyítéknak az, hogy számos „írásban” lelhető fel azonos megállapítás, hiszen mindaz nem garantálja annak sem helytállóságát, sem hitelességét. (Ilynek lehetnek pl. az álhírek is, melyeket a kellő háttérmunka hiányával, szinte hivatásszerűen vesznek át további források.)
Rendben, ám akkor mégis miért ez a nagymértékű félretájékoztatás és tömegmanipuláció, és ugyan ki kér(hetne) számon egy újságírót, avagy publicistát (legtöbb esetben marketingest, vagy mai nevén” influenszert” :-) ) azért, és arra, hogy a szakmai elvárásoknak, és a valós tényeknek megfelelően korrigálja írását, miközben Őt, (nem utolsó sorban) a profitábilis érdekek vezérelik. (Pl. az adott termék, és/vagy szolgáltatás promóciójára?? Célját mindkettő hatékonyan eléri, hiszen közösség, avagy véleményformáló hatása érvényesül.
Technológiai szemszögből. Teljes határozottsággal kijelenthető, hogy semmiféle hatással nem bír a linearitás mint jelleg a technológiai platformokra, hiszen a jelleg megvalósulhat a teljesség igényétől mentesen felsorlva, pl.
„éteren” keresztüli rádióhullámú
• FM
• DVB-T2
• DVB-S/S2
• ISDBT
avagy Wired, azaz vezetékes (Optical, Coaxial-UTP- „réz”) hálózatokon is, eltekintve a különféle audio, vagy vizuális tartalmak kapacitás igényétől
• DVB-C
• ATSC-C
stb. legfeljebb a preferáció módosul időszakosan.
Tehát az, hogy esetünkben, egy „élő” (eredően lineáris jellegű műsorszám) közvetítése nem műholdon, hanem bármely más platformon, ám de bár jellegét tekintve ugyanúgy lineáris módon valósul meg, Netflix vonatkozásban streaming megoldással, semmilyen jelentőséget nem hordoz, szimpla (B2B) üzleti döntés és „szemfényvesztés”, „Nincs új a nap alatt”!
Nyilvánvalóan, a mai napig a satellite szegmensbe invesztáló befektetők sem vallva a „kamikáze” elvet, fordítanak milliárdos(!) összegeket fejlesztésbe, műholdak üzembeállítására. Nem szabad naivan tekinteni erre az ágazatra. (Lásd pl. Starlink). Az, hogy egy-egy „partner” pillanatnyi döntésként „átmenetileg” alternatív technológiát preferál, nem releváns, hiszen a jelenlegi műholdkapacitások teljességgel kihasználtak.
A műholdas technológiát nem lehet csupán a GEO műholdak „őstörténetének sajátos műszaki alapjaira” helyezni, hiszen a világ leginkább innovációval képviselt területe, ahol már szó nincs a kétirányú kommunikáció akadályozottságáról (sőt, a műholdak közti kommunikáció is régóta megoldott), netán az átviteli kapacitás korlátairól, avagy az időjárási tényezők jellemző hatásairól.
Az aki „még” ezt feltételezi, amellett sajnos jócskán elszaladt a valóság! Nincs az a vezetékes szolgáltatás, melynek ne lehetne alternatívája a műholdas technológia, főleg, hogy ezen állítás még inkább igaz fordítottan, hiszen nem egy szolgáltatás biztonsági alternatívája, tehát hiba esetére alkalmazott redundáns megoldása, a satellite platform :-)
UI.
(És, most említésre sem kerültek a már jól ismert Szabotázs, Cenzúra (politikai, vallási), és relatíve Régió független „triumvirátusi” tényezők. Mégiscsak?! )
A műholdon nincs olyan technológia, ami képes lenne egy digitális multiplex tartalmát bit szinten szétszedni, majd ismét összerakni.
Van ilyen, Eutelsat Skyplex.
Én inkább azért nem tartom ezt kivitelezhetőnek, mert 2 hold eléggé "közel" van egymáshoz. Nagyon nagy energiaigénye lenne a hajtómű részéről, hogy folyamatosan, és nagyon pontosan egy pontban tartsa a 2 holdat egymáshoz képest is.
Lehet, hogy létezik, hogy két geostacionárius pálya lévő műhold közvetlenül tud egymással kommunikálni, de nem hinném, hogy ezt műsorszórás céljából használnák. A műsorszóró műhold annyiból áll, hogy egy adott frekvencián vesz (14 GHz-es sáv adott csatornája) és ezt visszasugározza a 11-12 GHz-es tartományban (mint egy átjátszó adó). A műholdon nincs olyan technológia, ami képes lenne egy digitális multiplex tartalmát bit szinten szétszedni, majd ismét összerakni. A műhold üzemeltetői csak be/kikapcsolni ill. a teljesítményét tudják szabályozni egy-egy transzpondernek.
===>> Más..... Szerintetek a Clark - övön tartózkodó műsor - sugárzó holdak 'közvetlenül egymásnak' adnak - adhatnak-e át programokat, csomagokat (pl. a Telstar 12 Vantage ---> a Hotbird -re valamilyen pl. USA - eredetű programot/csomagot)
Erről a Tyson + PPV dologról a 96'-os Tyson boxmérkőzés jut eszembe. Ez volt a Sky első éles PPV eseménye. Mivel már korábban tesztelték (láthatatlanul) az algoritmust, feltűnt a hackereknek az ECM-ben. Mire éles lett, már fel volt törve. Előre fent volt a BBS-eken a kis program, amivel aktiválni lehetett a kártyán (egy phoenix-el).
Nekem az a bajom ezzel, hogy nyilván ezek a közvetítési díjak bele fognak épülni a szolgáltatások árába. Engem speciel hidegen hagy a pankráció, viszont Netflixem van. A box sem érdekel, Tysont se néztem...
A ppv megoldást sokkal elfogadhatóbbnak tartanám, akit érdekel, az fizessen érte, de ne csomagolják össze nekem a filmes/sorozatos kínálattal.
Ugyanez a jelenség megfigyelhető amúgy a focinál is, ami viszont már érdekel. Lásd BL meccsek az RTL+-on. Ott pont ellenkező a képlet: van egy számomra érdektelen streaming tartalom, és úgy próbálják eladni, hogy mellé csomagolják a focit. Magáért a fociért még fizetnék is, de nem havi 3000-et...
Igaz.
Erre a felvetésre egyébként a WWE jelenlegi igazgatója úgy reagált, hogy "Mi lennénk a legboldogabbak, ha ránk is annyian kíváncsiak volnának mint a Tyson-Paul meccsre, emiatt világszerte akadozna a közvetítés". :).
Ettől valszeg nem kell félni :).
A Netflix egyébként - ha figyeltétek - karácsonykor adott két élő NFL meccset is, szóval kezd beigazolódni amit sejtettem már korábban is: a Tyson-Paul meccs gyakorlatilag egy technikai főpróba volt számukra, határozottan nyitni akarnak a különböző élő közvetítések irányába.
Háát, bátor. A Tyson meccs miatt jókora pert akasztottak a Netflix nyakába a technikai probléma miatt.
Ez kiválóan megmutatta a streaming technológia hátrányát egy komoly nézettségű élő adás esetén. Persze nyilván lehet ezt jól is csinálni, csak ez most legutóbb nem sikerült.
Gondolkodtam sokat, hogy hova írjam ezt a sztorit, végül ez lett belőle.
Szerintem lesz itt ebből egy érdekes beszélgetés.
Bizonyára egyre többen ismeritek a WWE szervezetet, ami pankrációval foglalkozik. (John Cena, The Rock, idősebbeknek Undertaker vagy Hulk Hogan :) ). Jónéhányan szeretitek a műsorait itt a fórumon, sokan nézzük az élő adásokat műholdról, megcsapolva a mesterfeedet, hiszen egyike mára már azon ritkaságszámba menő élő közvetítéseknek, amelyek feed formájában maradéktalanul elérhetők műholdon a hozzánk hasonló amatőrök számára. (Nincs eldugva NS3ba, pontosan ismerjük az élő átjátszások helyét és idejét, és a BISS kulcs sem jelent problémát ma már.)
Na, a WWE - valószínűleg a történelemben elsőként - húzott egy nagyon merészet: most hétfőtől fogva teljes egészében átköltözik a Netflixre. (Akinek van Netflix előfizetése, bizonyára már látja a reklámjait a músoroknak). A WWE megfogta a 32 éve(!) az USA Network televíziós csatornán futó élő főműsorát, és idei évtől kezdve KIZÁRÓLAG a Netflixen teszi elérhetővé.
Most próbáljunk meg elvonatkoztatni attól, hogy a pankrációról kinek mi a véleménye... van aki szereti, van aki nem szereti és van aki kiröhögi, rendben van. De ha belegondoltok: milyen jelzésértéke van annak, hogy egy amerikai mammut vállalat, melynek az élő adásai hasonló érdeklődésre számot tartanak mint egy NFL vagy NHL vagy NBA, meg meri húzni azt, hogy mától szakít a 40 éve folyó hagyománnyal, és egyik hétről a másikra, az átlagos amerikai néző többé nem találja meg a műsoraikat a lineáris televízióban ahogy 40 éve megszokta... hanem kizárólag a streamingszolgáltatón keresheti meg?
Mi - kisebb szakmai körökben - úgy gondoljuk, hogy ez egy nagyon veszélyes lépés volt, annak ellenére is, hogy nyilván egyrészt a WWE végzett bőven piackutatást ezzel kapcsolatban, továbbá másrészt ez az élő adás nem csak az amerikai Netflixen, hanem sokak meglepetésére világszerte mindenhol elérhetővé válik... talán India kivételével, mert ott áprilisig köti őket a szerződés a Sony-val a lineáris sugárzásra.
Szóval milyen sikereket fog tudni elérni az az amerikai nagyvállalat, aki 2025 elején azt jelenti ki, hogy bekaphatják a lineáris tv-nézők, mi mostantól teljes egészében átvonultunk streamingre?
Továbbá, mint mond el ez a lépés a lineáris tévé haldoklásáról, és a jövőre nézve?
Mi a véleményetek erről? Nyilván a legkorrektebb válasz az "úgyis meglátjuk majd" lesz... de mégis.
Van egy világszerte hatalmas népszerűségnek örvendő műsorsorozat, és - ők elsőként? - meglépték, hogy ha továbbra is nézni akarsz minket, vegyél Netflix előfizetést, mert mostantól - 40 év után - a hagyományos tévében már nem találsz meg minket sehol.
Jövőbe látás, vagy elhamarkodott döntés? Mit gondoltok erről? :)
Beltérik: Medi@link ML 6500S2T2C/CryptoBox 800UHD/Ustym 4K Pro Twin S2X/GT Media V7 Pro/GT Media V8 UHD. Fejek:Inverto ULTRA Single Universal HGLN/Inverto HOME Pro Twin. Tányérok: 1 darab Kiskecskeméti/1 darab Bozsér (100cm)